Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Afryka
Ameryka
Australia i Oceania

Religie a architektura - Kaliska cerkiew

Uroczyste poświęcenie odnowionego ikonostasu w Kaliszu

W 2006 roku zakończyła się renowacja zabytkowego ikonostasu w kaliskiej cerkwi pod wezwaniem Świętych Apostołów Piotra i Pawła - jedynej prawosławnej świątyni w południowej Wielkopolsce. Ikonostas jest ścianą z ikonami, która w cerkwi oddziela nawę od prezbiterium.

W środę 12 lipca 2006 roku podczas święta parafialnego poświęcono odnowiony zabytek.

Ikonostas, według nauki cerkwi prawosławnej, jest symbolem nieba, miejsca szczególnego przebywania Boga. W ikonostasie znajduje się troje drzwi (wrota królewskie, drzwi boczne) i rzędy ikon. Na samej górze ikonostasu widnieje krzyż oraz tablice z dziesięciorgiem przykazań i pastorał.

Ordynariusz diecezji łódzko-poznańskiej abp Szymon przypomniał podczas uroczystości, że "ołtarze w cerkwiach prawosławnych zawsze budowane są na Wschód". "Według tradycji chrześcijańskiej, raj jest właśnie na Wschodzie. Stąd otwarte w cerkwi drzwi w ikonostasie nazywane są rajskimi" - mówił do wiernych.

Cerkiew w Kaliszu wybudowano w 1929 r. Znajdujący się w niej ikonostas pochodzi prawdopodobnie z cerkwi garnizonowej, stojącej niegdyś w pobliżu i rozebranej na początku XX wieku. Parafię prawosławną założyli w XVIII wieku kupcy z Macedonii. Potem tworzyli ją Rosjanie, głównie carscy urzędnicy i wojskowi. Zastąpili ich na początku XX wieku ukraińscy żołnierze atamana Petlury, którzy stacjonowali w podkaliskim wtedy Szczypiornie.
Prace konserwatorskie rozpoczęły się w 2005 roku i pochłonęły prawie 40 tys. zł. Pełnej konserwacji poddano m.in. całą drewnianą konstrukcję ikonostasu oraz ikony umieszczone w jego górnych partiach.

Podczas uroczystości, arcybiskupowi Szymonowi wręczono przyznany przez prezydenta miasta medal Honorowego Przyjaciela Kalisza. 


PAP - Nauka w Polsce - 2006
 

Data utworzenia: 04/01/2008 @ 06:39
Ostatnie zmiany: 25/11/2020 @ 05:29
Kategoria : Religie a architektura
Strona czytana 4809 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze


Komentarz #1 

autor : tadd 31/01/2011 @ 10:09

thanks
 
Trzecie Oczko
jerozolima.jpgreli-kult2.jpgza-bi.jpgReligie-swiata.jpgkonopacki.jpgpelka-sladami.jpgetyka-m-s.jpgwprow-do-et-rel.jpgmanteuffel-naro.jpgk-p-p.jpgstomma-zycie.jpgwolski2.jpgprzyp.jpgczy-przed-wielkim-w.jpgzagin-cyw.jpgmireaux.pngpo-mu-ko.pnghistoria-swiata-w-6-szk.jpgabc-ST.jpgonfray.jpgwinniczuk.jpgzy-co-etru.jpgcarcopino.jpgmur_separacji_2.jpgLeroi-Gourhan - Religie prehistoryczne.jpgflis-chrzescijanstwo-i-europa.jpgnie-w-za-i-h.jpgdogmat-ch.jpgskkadankowa-bohaterowie.jpghistoria-b.jpgKreyser K- Cztery pory.jpgpawi-t.jpgmariawityzm-rybak.jpgkrolestwo.jpgkos-ks.jpghymny-r-michalski.jpgLITERA-NA S-1987-11.jpgcezar-170.jpgcerny-rel.jpgwiek-rewolucji-seksualnej.jpgjasp-au.jpgjazy-sw-ik.jpghistoria-indii.jpgsocjolog-relig-1983.jpgswiat-tr-ar.jpgbzzol.jpgseks-ar.jpgcyk baala.jpghis-kos=danielou.jpgcav-pis-nie.jpg4746_big.jpgAFRYKA-2.jpghistorie-nie-st.jpgbuzek-historia.jpgksiega-cudow-gordon.jpgmonsun.jpgtyloch.jpgplaton-timajos.jpgwenus-e-l.jpgmitologia-s-italii-krawczuk.jpggrant.jpgdzieje-filozofii-r.jpgmitologia-germ.jpgSand-kiedy-i-jak.jpgszoka-herkules.jpge-d-i-c.jpgelementarne.jpgG-Hetyci.jpgwierzenia-praslo.jpgrel-rze-r-zielinski.jpgzl-ga-fr.jpgkopalinski-drugi-kot-w.jpggnilka-koran-i-ch.jpgIlustro-historia-s.jpgz-ufnoscia-wp.jpgzwolinski-wielkie-rel-w.jpgbod-i-kobieta.jpgwprowadzenie-d-filozofii.jpgfajdros-p.jpgreligia_babilonii_i_asyrii.jpgjoannici-hes.jpgsk-po.jpgALCHEMIA-KULTURY.jpgKrotkie wprowadzenie w zen.jpgmezopotamia.jpg
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
SzukajArtykuły

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 4227550 odwiedzający

 27 odwiedzających online