Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Ameryka
Australia i Oceania

PRAWOSŁAWIE <<== - Kaliska cerkiew

Uroczyste poświęcenie odnowionego ikonostasu w Kaliszu

W 2006 roku zakończyła się renowacja zabytkowego ikonostasu w kaliskiej cerkwi pod wezwaniem Świętych Apostołów Piotra i Pawła - jedynej prawosławnej świątyni w południowej Wielkopolsce. Ikonostas jest ścianą z ikonami, która w cerkwi oddziela nawę od prezbiterium.

W środę 12 lipca 2006 roku podczas święta parafialnego poświęcono odnowiony zabytek.

Ikonostas, według nauki cerkwi prawosławnej, jest symbolem nieba, miejsca szczególnego przebywania Boga. W ikonostasie znajduje się troje drzwi (wrota królewskie, drzwi boczne) i rzędy ikon. Na samej górze ikonostasu widnieje krzyż oraz tablice z dziesięciorgiem przykazań i pastorał.

Ordynariusz diecezji łódzko-poznańskiej abp Szymon przypomniał podczas uroczystości, że "ołtarze w cerkwiach prawosławnych zawsze budowane są na Wschód". "Według tradycji chrześcijańskiej, raj jest właśnie na Wschodzie. Stąd otwarte w cerkwi drzwi w ikonostasie nazywane są rajskimi" - mówił do wiernych.

Cerkiew w Kaliszu wybudowano w 1929 r. Znajdujący się w niej ikonostas pochodzi prawdopodobnie z cerkwi garnizonowej, stojącej niegdyś w pobliżu i rozebranej na początku XX wieku. Parafię prawosławną założyli w XVIII wieku kupcy z Macedonii. Potem tworzyli ją Rosjanie, głównie carscy urzędnicy i wojskowi. Zastąpili ich na początku XX wieku ukraińscy żołnierze atamana Petlury, którzy stacjonowali w podkaliskim wtedy Szczypiornie.
Prace konserwatorskie rozpoczęły się w 2005 roku i pochłonęły prawie 40 tys. zł. Pełnej konserwacji poddano m.in. całą drewnianą konstrukcję ikonostasu oraz ikony umieszczone w jego górnych partiach.

Podczas uroczystości, arcybiskupowi Szymonowi wręczono przyznany przez prezydenta miasta medal Honorowego Przyjaciela Kalisza. 


PAP - Nauka w Polsce - 2006
 

Data utworzenia: 04/01/2008 @ 06:39
Ostatnie zmiany: 01/07/2017 @ 00:56
Kategoria : PRAWOSŁAWIE <<==
Strona czytana 3061 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze


Komentarz #1 

autor : tadd 31/01/2011 @ 10:09

thanks
 
Trzecie Oczko
dumezil.jpgNowy-Testament-H.jpgMot-na-czarownice.jpgtyloch-rekopisy.jpgmitologia-mezopotamii.jpgpapiestwo.jpgklatwa-eng.jpgmitologia-cz-afryki.jpgmitologia-slowian-gi.jpgokultyzm-magia-wrozby.jpgsladami-etruskow.jpgtradycje-tolerancji.jpghistoria-polski-sz.jpgstu-mat-2005.jpgksiega-tura.jpgsztuka-starozytnego-wschodu-1.gifborkowski-socjologia.pngPOA2.bmpkuncewicz-piotr-antyk.jpgobrzedy-rytualy.jpgencyklopedia-kat-1.jpgfreud-czlowiek.jpg5-wielkich-religii-swiata.jpghomo-ludens-h.jpglevi-strauss-totemizm.jpgKsiega-Rodz-interlinearna.jpgSzamanizm-Andrzej-Szyjewski.jpgepos-Chassang.jpgboas-umysl-cz-pierwotnego.jpgkosidowski-rumaki.jpgkrawczuk-s-do-starozytnosci.jpggilgamesz.jpgpokarm-bogow.jpegmargul-jak-umier.jpghis-s.bmpmichalowski-n-t-piramidy.jpgPiecioksiag-v.jpgkrawiec-seksualnosc.jpgtajemnice-biblii.jpgsztuka-starozytnego-wschodu-2.gifMagia-w-Sredniowieczu_Richard-Kieckhefer.jpgbloch-etruskowie.jpg1001-o-bogu.jpgmitologia-lu-syberii.jpgpolska-piastow.jpgfedon2x.jpgsandauer.jpgw-kregu-religii.jpgmalinowski-mit.jpgdonini.jpgbog-einsteina.jpgSredniowieczne-herezje-Malcolm-Lambert.jpgmitologia-sta-grecji.jpgmitologia-korei2.jpgWandalowie-i-ich-afrykanskie-panstwo-Strzelczyk.jpgzarys-dziejow.jpgwojcik-historia-p-XVII.jpgpopko-huryci.jpgmitologia-indyjska.jpgNowodworski-Encyklopedia_koscielna.jpegHistoria-piekna-eco.jpg1001-rzeczy-o-biblii.jpgmitologia-sta-egiptu.jpgmitologia-arabow.jpg
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
SzukajArtykuły

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 3042927 odwiedzający

 43 odwiedzających online