Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Ameryka
Australia i Oceania

Nowości


Azja - Bliski Wschód - autor : Rel-Club 08/03/2020 @ 06:07

czytaj więcej

Proces wygasania politycznego kultu Marduka babilońskiego
Dla prześledzenia na konkretnym materiale historycznym procesu wygasania wielowiekowych kultów religijnych obszaru między dolnym Eufratem i Tygrysem zatrzymajmy się bliżej nad postacią babilońskiego boga Marduka. Wybijał się on ponad wszystkich innych zarówno rozległością swej władzy, jak i rolą mitologiczną. Dużo też łatwiej uchwycić sam proces zanikania wiary na przykładzie jednego wybitnego członka panteonu niż kusić się o ujęcie skomplikowanej całości.

/ czytaj więcej /

 


Z życia wzięte - autor : Rel-Club 04/03/2020 @ 05:46

Z życia wzięte

W 2016 roku Kościół Katolicki w instrukcji Ad resurgendum cum Christo (Aby zmartwychwstać z Chrystusem), stwierdził że nie dostrzega przyczyn doktrynalnych, by zakazać praktyki kremacji, o ile nie została wybrana z powodów sprzecznych z nauką chrześcijańską. W praktyce dokument ten zezwala na odprawienie obrzędu pogrzebowego i Mszy Świętej z urną w kościele.

/ czytaj więcej /


Filmoteka II - autor : Rel-Club 29/02/2020 @ 07:02

Polecamy film:
Zaginione Królestwa Afryki: Nubia
/ zobacz więcej /
 

Cytaty - autor : Rel-Club 25/02/2020 @ 00:56

********************
Buddyzm chroni prawo do wszelkiego życia, dlatego jestem wielbicielką tej filozofii. Niektórzy nazywają buddyzm religią, ale Budda nie był bogiem, ani nawet prorokiem. Był człowiekiem, który szukał sposobu na uwolnienie świata od zła i słabości.
*

Dorota Sumińska
********************

/ czytaj więcej /


Religie Synkretyczne - Manicheizm - autor : Rel-Club 20/02/2020 @ 22:19

czytaj więcej

Książę ciemności w manicheizmie
Różnicę między religią Persów, taką, jaką znał, czyli w wersji zurwanistycznej, a religią Maniego wyłożył Eznik następująco:
Albowiem ów [Mani] powiada, iż istnieją dwa pierwiastki, dobra i zła, które są sobie przeciwne, a owo przeciwieństwo istnieje samo w sobie. Oni też [Persowie] mówią to samo dowodząc, iż te dwa pierwiastki powstały z gorących pragnień Zruana (De deo, 147).

/ czytaj więcej /

 


Religie a architektura - autor : Rel-Club 16/02/2020 @ 22:02

czytaj więcej

Babilon
Najważniejszym zabytkiem architektury z czasów dynastii nowobabilońskiej jest kompleks miejski Babilonu. Wygląd miasta, jaki jest nam znany, jest efektem działalności budowlanej władców nowobabilońskich, przede wszystkim Nabuchodonozora II. Najważniejsze prace wykopaliskowe prowadził w mieście R. Koldewey w latach 1899-1917.
Pamiętając, że w wielu aspektach Nabopolasar i Nabuchodonozor II kontynuowali politykę odbudowy miasta po zniszczeniach z 689 r. p.n.e., tak jak przed nimi czynili to Asarhaddon czy Aszurbanipal, trzeba zaznaczyć, że wraz z panowaniem dynastii nowobabilońskiej doszło do zasadniczej zmiany  pozycji samego miasta.

/ czytaj więcej /

 


Religie w cyfrach - autor : Rel-Club 12/02/2020 @ 22:00

Religie w cyfrach

Według danych z 2010 roku Łotwa jest krajem w większości chrześcijańskim (prawie 56% obywateli), 20% to protestanci, 19% katolicy, a 16,5% prawosławni. Niecałe 44% nie wyznaje żadnej religii.
 

/ czytaj więcej /


Religia a nauka - autor : Rel-Club 09/02/2020 @ 23:06

czytaj więcej

Kościół a uniwersytet
„Uprasza Waszą Świątobliwość oddany syn Wasz, Kazimierz król Polski, o wyświadczenie mu szczególnej łaski (…)” – tak rozpoczął fundator krakowskiego studium generale swą pierwszą suplikę skierowaną do Urbana V w 1363 r. Jego prośba o papieską zgodę na erygowanie uniwersytetu nie była ani pierwsza, ani jedyna w swoim rodzaju. Co więcej, aprobata następcy świętego Piotra i jego poparcie – choćby czysto teoretyczne – okazały się wręcz warunkiem niezbędnym do spełnienia, by nowo powołany uniwersytet miał szansę rozwoju. Dla przykładu wystarczy wspomnieć ufundowane przez Fryderyka II w 1224r.

/ czytaj więcej /

 


Cytaty - autor : Rel-Club 06/02/2020 @ 01:10

********************
Oko za oko – i cały świat oślepnie.
*

Mahatma Gandhi
********************

/ czytaj więcej /


Filmoteka II - autor : Rel-Club 02/02/2020 @ 04:53

Polecamy film:
Kim był Jezus?: Ostatnie dni (odc.3/3)
/ zobacz więcej /
 

Buddyzm - autor : Rel-Club 29/01/2020 @ 20:47

czytaj więcej

Buddyzm od V do III wieku p.n.e.
"Dobre Prawo" - Saddharma - odkryte na nowo i głoszone przez Buddę, jest niewzruszone i zawsze prawdziwe. Jeden z tekstów kanonicznych powiada, że „niebo runie wraz z księżycem i gwiazdami, ziemia wzniesie się nad niebiosa wraz z górami i lasami, morza wyschną, ale wielcy Mędrcy nie mówią niczego fałszywie” (Diwjawadana,  268, 272).

/ czytaj więcej /

 


Chrześcijaństwo - Luteranizm - autor : Rel-Club 25/01/2020 @ 22:23

czytaj więcej

Tumult toruński
Luteranizm ograniczał się w zasadzie do miast, gdzie znaczny procent ludności był pochodzenia niemieckiego, podczas gdy kalwinizm okazał się religią atrakcyjną dla szlachty. Ale i kalwini byli podzieleni między sobą. W 1562 r. długotrwały spór między skrzydłem konserwatywnym i radykalnym doprowadził ostatecznie do schizmy. Radykałowie odłączyli się i jako „arianie" podjęli jeden z najwcześniejszych i najbardziej gruntownych eksperymentów w Europie, polegających na próbie powrotu do pierwotnego chrześcijaństwa.

/ czytaj więcej /

 


Czy wiesz, że ... [Biblia] - autor : Rel-Club 22/01/2020 @ 00:51

Czy wiesz, że...

Najstarszym kompletnym hebrajskim tekstem całego Tanachu, który przetrwał do XX wieku nienaruszony, był Kodeks z Aleppo, z 920 roku n.e. Niestety w 1947 roku, w czasie zamieszek w Aleppo, uległ częściowemu zniszczeniu, z 487 kart pozostało tylko 294. Od tego momentu najstarszym kompletnym tekstem jest Kodeks Leningradzki z 1008 roku n.e. Powstał w Kairze. Obecnie znajduje się w Bibliotece Narodowej w Petersburgu.

 


AZJA - Anatolia - autor : Rel-Club 19/01/2020 @ 00:11

czytaj więcej

Wierzenia Hetytów
Przytłaczająca większość tekstów klinowych z Boğazköy odnosi się do spraw religijnych i kultowych. Są to opisy świąt, rytuały magiczne, zaklęcia, modlitwy, śluby, przepowiednie i wróżby, opowiadania z życia bogów, listy ofiar i opisy wizerunków bóstw. Do tego dochodzą długie wykazy bóstw, które wzywano na świadków przysięgi w hetyckich umowach państwowych. Jeśli uwzględnić ich liczbę, to nie wyda się przesadą, kiedy teksty hetyckie mówią nawet o "tysiącu bogów państwa Hatti". Trzeba wszakże przy tym pamiętać, że coś więcej wiemy tylko o głównych bóstwach, pozostałe zaś znamy przeważnie jedynie z imienia.

/ czytaj więcej /

 


Cytaty - autor : Rel-Club 16/01/2020 @ 00:46

********************
Gdybyśmy rzeczywiście byli chrześcijanami, nie byłoby żadnych pogan.
*

św. Jan Chryzostom
********************

/ czytaj więcej /


StartPoprzedni10 poprzednie strony [ 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 ] 10 następne stronyNastępnyKoniec
 
Trzecie Oczko
budda-0-d.jpgbudda-0-k.jpgbudda-0-b.jpgbudda-0-ss.jpgbudda-0-f.jpgbudda-0-h.jpgbudda-0-w.jpgbudda-0-06-f.jpgbudda-0-a.jpgbudda-0-u.jpgbudda-0-6.jpgbudda-0-s.jpgbudda-0-14-s.jpgbudda-0-baby.jpgbudda-0-tt.jpgbudda-0-m.jpgbudda-0-t.jpgbudda-0-lotos.jpgbudda-0-c.jpgbudda-0-g.jpgbudda-0-i.jpgbudda-0-e.jpg
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
SzukajArtykuły

Zamknij => WISZNUIZM <<==

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 5164408 odwiedzający

 19 odwiedzających online