Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Afryka
Ameryka
Australia i Oceania

- Anatolia - Anatolia - Świątynia bogini Cybele

Kolejne znaleziska w świątyni frygijskiej bogini Cybele w Bułgarii
2008-05-05 11:52:43

Bułgarscy archeolodzy odkryli kolejne cztery posągi i inne przedmioty w świątyni frygijskiej bogini Cybele nad Morzem Czarnym - donosi serwis internetowy Novinite.

Zespół archeologów - Igor Lazarenko, Elina Mirczewa i Radostina Enczewa - dokonał odkrycia na stanowisku znajdującym się w mieście Bałczik w okręgu Warna, w północno-wschodniej Bułgarii.


Naukowcy odkryli dwa posągi przedstawiające Cybele, a także dwa inne, przedstawiające prawdopodobnie postać Afrodyty oraz Dionizosa.

Podczas prac wykopaliskowych na stanowisku odnalezione zostały również dwie płaskorzeźby, wapienna płyta z wykutą w niej postacią lwa oraz 50-centymetrowy fragment doryckiej kolumny z dobrze zachowaną inskrypcją, poświęconą wschodniorzymskiemu cesarzowi Licyniuszowi, który panował w latach 308-324.

Ściany świątyni miały powyżej 2,5 metra wysokości, a jej podstawa była ogromna w porównaniu do innych ważnych budowli z tego okresu.

Pierwszych odkryć na stanowisku dokonano w pozostałościach starożytnej świątyni - prawdopodobnie największej w Bułgarii - w ubiegłym roku, kiedy archeolodzy odnaleźli marmurową statuę o wysokości 30 centymetrów przedstawiającą postać bogini Cybele.

Kult bogini rozwinął się w starożytnej Frygii, gdzie Cybele była deifikacją matki-ziemi, czczonej w całej Anatolii od czasów neolitu.PAP - Nauka w Polsce


Data utworzenia: 07/05/2008 @ 02:57
Ostatnie zmiany: 23/04/2013 @ 06:58
Kategoria : - Anatolia
Strona czytana 2899 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego artykułu.
Bądź pierwszy!

 
Trzecie Oczko
grant.jpgstomma-zycie.jpgReligie-swiata.jpgtyloch.jpgplaton-timajos.jpgALCHEMIA-KULTURY.jpg4746_big.jpgzl-ga-fr.jpgjerozolima.jpgseks-ar.jpgwprowadzenie-d-filozofii.jpgonfray.jpgnie-w-za-i-h.jpgjasp-au.jpgpo-mu-ko.pngcezar-170.jpghistorie-nie-st.jpgpawi-t.jpghymny-r-michalski.jpgLITERA-NA S-1987-11.jpgetyka-m-s.jpgwolski2.jpgflis-chrzescijanstwo-i-europa.jpgwiek-rewolucji-seksualnej.jpgbuzek-historia.jpgk-p-p.jpgczy-przed-wielkim-w.jpgprzyp.jpgdogmat-ch.jpgabc-ST.jpghistoria-b.jpgwprow-do-et-rel.jpgz-ufnoscia-wp.jpgwenus-e-l.jpghis-kos=danielou.jpgzy-co-etru.jpgjoannici-hes.jpgcarcopino.jpgreli-kult2.jpgswiat-tr-ar.jpgcav-pis-nie.jpgbod-i-kobieta.jpge-d-i-c.jpgelementarne.jpgsk-po.jpgG-Hetyci.jpgcyk baala.jpgkos-ks.jpgpelka-sladami.jpgcerny-rel.jpgmezopotamia.jpgKrotkie wprowadzenie w zen.jpghistoria-indii.jpggnilka-koran-i-ch.jpgbzzol.jpgfajdros-p.jpgza-bi.jpgmur_separacji_2.jpgmitologia-s-italii-krawczuk.jpgwinniczuk.jpgzagin-cyw.jpgkrolestwo.jpgLeroi-Gourhan - Religie prehistoryczne.jpgrel-rze-r-zielinski.jpgIlustro-historia-s.jpgjazy-sw-ik.jpg
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
SzukajArtykuły

Zamknij - Japonia

Zamknij BAHAIZM

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 2656144 odwiedzający

 29 odwiedzających online