Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Afryka
Ameryka
Australia i Oceania

Nowości


Szlak Chasydzki - turystyka religijna - autor : Rel-Club 02/08/2008 @ 01:52

Zabytki dziedzictwa kultury żydowskiej na Szlaku Chasydzkim

Kraśnik, Leżajsk, Ustrzyki Dolne, Włodawa i Zamość - to niektóre z miejscowości leżących na Szlaku Chasydzkim, trasie turystycznej łączącej miejsca posiadające zabytki dziedzictwa kultury żydowskiej. Projekt Szlaku koordynuje Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego (FODZ).

"Celem realizacji projektu jest podniesienie atrakcyjności turystycznej i kulturowej Podkarpacia i Lubelszczyzny, przez które przebiega Szlak Chasydzki. Pragniemy także, by mieszkańcy miejscowości, w których znajdują się zabytki kultury żydowskiej, spojrzeli na nie innym okiem, jako na coś cennego także w wymiarze praktycznym, co może do nich przyciągnąć turystów" - powiedziała koordynator projektu z ramienia FODZ, Weronika Litwin.


Zagadnienia okołoreligijne - autor : Rel-Club 01/08/2008 @ 22:48

Życie po śmierci
Kwestia życia po śmierci już od tysięcy lat jest przedmiotem zainteresowania. Wielu naukowców, w tym eksperci w dziedzinie psychologii są głęboko przekonani, że życie pozagrobowe istnieje. 13 milionów ludzi doświadczyło czegoś w rodzaju przeżycia własnej śmierci. Miliony innych przypadków opisano w tak odległych od siebie krajach, jak Wielka Brytania, Indie, Chiny czy Zair, a w większości przypadków relacje ludzi, którzy doświadczyli własnej śmierci, są do siebie podobne.


Humor - Rysunkowy - autor : Rel-Club 01/08/2008 @ 22:27


Zapraszamy do działu Humor
Humor Rysunkowy


Kościół we wsi Kosieczyn - autor : Rel-Club 01/08/2008 @ 22:08

Jeden z najstarszych kościołów w Polsce

Drewniany kościół we wsi Kosieczyn w powiecie świebodzińskim (Lubuskie) okazał się drugim co do wieku drewnianym kościołem w Polsce – ustalili naukowcy, którzy niedawno przeprowadzili analizę dendrochronologiczną tego obiektu. Badania kościoła na zlecenie lubuskiego konserwatora zabytków przeprowadził pod koniec ubiegłego roku prof. Tomasz Ważny z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Chrześcijaństwo - Herezje - autor : Rel-Club 16/07/2008 @ 22:15

Katar to choroba cz.I

Poniższy tekst jest zalążkiem większej całości poświęconej ruchowi katarskiemu. Jego tematem jest geneza ruchu albgensów związana z pierwocinami chrześcijaństwa. Dzieje dualnych herezji średniowiecznych oraz historię samych katarów spróbuję przedstawić w kolejnych częściach o ile ktokolwiek będzie chciał. Wszelkie uściślenia, uwagi, zachęty oraz "zniechęcacze" do pisania mile widziane.
Ruch katarski rozpowszechniony na przełomie XII i XIII w. we Francji jest w ostatnim czasie przedmiotem zainteresowania nie tylko historyków czy religioznawców. Dzieje się tak za sprawą przeróżnych mniej lub bardziej bałamutnych filmów i książek (żeby wymienić choćby takie "wiekopomne dzieła" jak: "Kod Leonarda da Vinci" czy "Święty Graal, swięta krew"), w których ta grupa religijna przedstawiona jest jako strażnik wielkich tajemnic od których niemalże losy świata zależą.


Religia a filozofia Anselm z Cantenbury - autor : Rel-Club 15/07/2008 @ 21:38

Do działu Zagadnienia religijne (religia a filozofia) dodajemy rozważania ŚW. ANZELMA Z CANTENBURY na temat rozumowego dowód na istnienie Boga

A więc, Panie, który udzielasz zrozumienia wierze, daj mi, bym zrozumiał, na ile to uważasz za wskazane, że jesteś, jak w to wierzymy, i jesteś tym, w co wierzymy. A wierzymy zaiste, że jesteś czymś, ponad co niczego większego nie można pomyśleć. Czy więc nie ma jakiejś takiej natury, skoro powiedział głupi w swoim sercu: nie ma Boga?


Szlak Cystersów - turystyka religijna - autor : Rel-Club 14/07/2008 @ 22:37

Dziedzicto godne listy
Szlak Cystersów


W skład Śląskiego Szlaku Cystersów wchodzi siedem klasztorów z Dolnego Śląska, Opolszczyzny i Śląska.

Zgodnie z zamierzeniami marszałków tych województw, zespół ma byc wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO. Koordynacji działań zmierzających do wpisania na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO obiektów tworzących Śląski Szlak Cysterski podjęli się przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.


Kalendarium - Ważne daty w lipcu - autor : Rel-Club 09/07/2008 @ 20:53

Dodaliśmy do Kalendarium kolejny miesiąc - Ważne daty w lipcu

2  lipca

  • Święto Matki Bożej Licheńskiej - katolicyzm 
  • Święto Matki Boskiej Jagodnej (ludowe określenie Święta Nawiedzenia Najświętszej Marii   Panny, do 1969 roku obchodzonego 2 lipca, potem przeniesionego na 31 maja; wg ludowej tradycji tego dnia nie należało zbierać owoców jagodowych i leśnych)
  • Światowy Dzień Dziennikarza Sportowego

  • 3 lipca 

  • Święto Świętego Tomasza Apostoła


    4 lipca  
  • Stany Zjednoczone - Dzień Niepodległości 


  • /czytaj więcej/


    Religie Afryki - autor : Rel-Club 08/07/2008 @ 22:42



    Fragment filmu z obrzędami Vodou

    / Zapraszamy do obejrzenia w naszym serwisie /

    Religioznawstwo - Na początku była woda - autor : Rel-Club 07/07/2008 @ 06:27

    "Wodo, ty jesteś źródłem każdej rzeczy i wszelkiego istnienia”
    (Bhawiśjottarapurana 1,14)

    Myśl pradawna przywiązuje ogromną wagę do zdarzeń pierwszych, uważa je za wzorcowe, przesycone świętością. Dlatego akt stworzenia świata jest rdzeniem historii świętej, trwale określa wartość symboli, postaci i atrybutów z nim związanych. A najważniejszym wśród nich jest woda, gdyż to z wód pierwotnych rodzą się światy i zamieszkujące je istoty.

    By zrozumieć w pełni symboliczne znaczenia przypisywane wodzie, jej miejsce wśród innych podstawowych elementów z których składa się świat, takich jak ziemia, księżyc, słońce, ogień czy powietrze, przyjrzyjmy się, w jakich kontekstach pojawia się ona w mitach o powstaniu świata różnych obszarów i epok, prześledźmy różnice i podobieństwa jakie istnieją między odnoszącymi się do wody tekstami o początku.



    Rocznica nowego podziału administracji kościelnej w Polsce - autor : Rel-Club 02/07/2008 @ 13:22

    28 czerwca 1972 roku papież Paweł VI wydał bullę "Episcoporum Poloniae coetus", ustalającą nowy podział administracyjny Kościoła polskiego na Ziemiach Odzyskanych. Bulla wydana przez Pawła VI normalizowała stosunki prawne między PRL a Watykanem oraz ustalała nowy, kościelny podział administracyjny na Ziemiach Odzyskanych. Kończyła stan tymczasowości Kościoła na Ziemiach Zachodnich po II wojnie. Erygowano nowe diecezje, a istniejące włączono do polskiej administracji kościelnej, ustanawiając dla nich ordynariuszy.

    Judaizm - Tora / Pięcioksiąg - Nefilim - autor : Rel-Club 23/06/2008 @ 08:28

    Nefilim


    Jedno z najbardziej tajemniczych stwierdzeń Starego Testamentu znajdujemy w Księdze Rodzaju (6:1-4), gdzie w odniesieniu do czasów Noego czytamy:

    A kiedy ludzie zaczęli się mnożyć na ziemi, rodziły im się córki. Synowie Boga, widząc, że córki człowiecze są piękne, brali je sobie za żony, wszystkie, jakie im się tylko podobały (...) A w owych czasach byli na ziemi giganci; a także później, gdy synowie Boga zbliżali się do córek człowieczych, te im rodziły. Byli to więc owi mocarze, mający sławę w owych dawnych czasach.

    We fragmencie tym użyte jest hebrajskie słowo nefilim, ale we wszystkich tłumaczeniach mowa jest o gigantach: „A w owych czasach byli na ziemi giganci". Jest to zniekształcenie pierwotnego tekstu, albowiem oba słowa - giganci i nefilim - nie oznaczają tego samego.


    Religioznawstwo - Jerozolima miasto trzech religii - autor : Rel-Club 23/06/2008 @ 06:06

    Góra Boga, góra krwi

    Wzgórze Świątynne od zarania dziejów obficie spływało krwią.


    Tutaj Abraham chciał złożyć Bogu ofiarę ze swego syna Izaaka, tutaj stanęła później świątynia Salomona, tutaj Jezus smagał biczem kupców bezczeszczących dom Boga. Stąd wreszcie Mahomet wzniósł się do nieba, a w dzień Sądu Ostatecznego tutaj właśnie zgromadzą się sprawiedliwi, którzy unikną karzącej ręki Pana.
    Zaczęło się od wizyty przewodniczącego Likudu Ariela Szarona na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie. Odpowiedzią na ten śmiały gest izraelskiego nacjonalisty, a w przeszłości zdolnego generała, były rozruchy palestyńskie trwające do dziś. Wzgórze to miejsce święte zarówno dla żydów, muzułmanów, jak i chrześcijan. Czy takie miejsce można pominąć podczas pielgrzymki do Ziemi Świętej?


    Polska Pogańska - Obrzędy powitania lata - autor : Rel-Club 22/06/2008 @ 03:42

    Święty Jan wszystko pokropił

    Jak nadejście lata witali nasi pogańscy przodkowie? Jaki sens mają takie sobótkowe zwyczaje, jak puszczanie wianków czy skakanie przez ogień? Dlaczego Kościół tępił Sobótkę? Gdzie w Polsce do dziś przetrwały obrzędy nocy świętojańskiej?

    O tradycyjnych ludowych obrzędach powitania lata rozmawiamy z dr Anną Malewską-Szałygin z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego.

    PAP - Nauka w Polsce: Nasi słowiańscy przodkowie zwykli bardzo hucznie witać nadejście lata w obrzędach nocy świętojańskiej. Jak daleko, według antropologów, sięgają początki tych zwyczajów?

    Anna Malewska-Szałygin: W zwyczajach sobótkowych dość wyraźne są echa kultów przedchrześcijańskich. Sobótka zwana także nocą kupały jest pozostałością święta słońca, przypadającego na letnie przesilenie. Obrzędów z tym związanych od wieków dokonywano w najkrótszą noc w roku.


    Katolicyzm - Jak unieważnić małżeństwo - autor : Rel-Club 22/06/2008 @ 03:26

    Prawo kanoniczne, czyli bilet do wolności

    W Kościele nie ma rozwodów. Zawierane tam śluby nie zawsze jednak są ważne. Biel, kwiaty, obrączki, przysięga... Ceremonia była, ale małżeństwa nie ma. Jak to możliwe? – pytamy teologów i kanonistów. Kiedy i po co można zwrócić się do sądu kościelnego? W jaki sposób prawo kanoniczne reguluje kwestie orzekania nieważności sakramentu małżeństwa, wyjaśnia teolog moralista, ks. prof. Witold Kawecki z Uniwersytetu im. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

    SĄDY KOŚCIELNE PRACUJĄ PEŁNĄ PARĄ

    W ciągu ostatnich 15 lat podwoiła się liczba procesów o orzeczenie nieważności małżeństwa kościelnego. Od czasu nowelizacji Kodeksu Kanonicznego w 1983 roku na całym świecie obserwuje się tendencję wzrostową. „Rocznie napływa do nas ok. 340 spraw” – informuje ks. prałat dr Stefan Kośnik, oficjał Sądu Metropolitalnego w Warszawie. Podobnych sądów kościelnych jest w Polsce ponad 40.

    /czytaj więcej /


    StartPoprzedni10 poprzednie strony [ 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 ] 9 następne stronyNastępnyKoniec
     
    Trzecie Oczko
    bali-c2.jpgwatu-kecak-dance.jpgbali-driver-private-tours.jpgbali-art-festival-traditional-dresses.jpgbali-6a.jpgagung-temple-bali.jpgbali-8.jpgtrunyan-2-300x300.jpgbali-04.jpgbali-gebogan-offering.jpgbali-aga.jpgBalinese_Legong_Dance.jpgtemple-dance.jpgtari-ktis.jpgBali - Pura Kehen Bangli.jpgBali-Cremation.jpgbali-mask5.jpgbali-temple-rice-field.jpgbali-cult.jpgBali demon.jpgbali-kapliczka.jpgTari Jauk Manis-bali.jpgbali-ttunyan.jpgbali-flower-offering.jpgbali-b457.jpgbali3.jpgbali9.jpgBali-Mask-1.jpgBali-A.pngbali01.jpgbali-mask.jpgbali-water.jpgbali-rice fields offering.jpgBali-arts-festival.jpgbali.jpgbali-Batukaru Temple.jpg
    Rel-Club
    Sonda
    Czy jest Bóg?
     
    Tak
    Nie
    Nie wiem
    Jest kilku
    Ja jestem Bogiem
    Ta sonda jest bez sensu:)
    Prosze zmienić sondę!
    Wyniki
    Szukaj



    Artykuły

    Zamknij => WISZNUIZM <<==

    Zamknij - Japonia

    Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

    Zamknij BUDDYZM - Polska

    Zamknij BUDDYZM - Zen

    Zamknij JUDAIZM - Mistyka

    Zamknij NOWE RELIGIE

    Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

    Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

    Zamknij POLSKA POGAŃSKA

    Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

    Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

    Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

    Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

    Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

    Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

    Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

    Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

    -

    Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

    Nasi Wierni

     6571916 odwiedzający

     51 odwiedzających online