Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Afryka
Ameryka
Australia i Oceania

Nowości


Niebezpieczeństwa wynikające z przynależności do kultu - autor : Rel-Club 15/08/2007 @ 18:49

czytaj więcejCzłonkowie sekt są zwykle nietolerancyjni a czasem agresywni wobec inności, różnorodności a swoją doktrynę, formy kultu i religijności uważają za jedyne słuszne. Do swojej grupy starają się wciągnąć nowych członków skłaniając ich do porzucenia Kościoła (prozelityzm) a nierzadko do opuszczenia ich rodzin i środowiska.

Werbunek do sekt prowadzony jest przeważnie metodami nieetycznymi. Zwykle wobec nowego adepta sekta stosuje manipulację, aby ukryć prawdziwy cel zainteresowania nim. Aranżuje się "przypadkowe" spotkanie, okazuje "bezinteresowną" miłość, a członków sekty przedstawia jako wspaniałych i wyjątkowo dobrych ludzi. Ta pozorna bezinteresowność, "bombardowanie miłością", okazywanie pomocy psychicznej (kursy rozwoju osobowości) i materialnej (bezpłatne posiłki) są natychmiast wycofywane w razie braku posłuszeństwa. Kandydat do sekty poddawany jest ukrytej indoktrynacji przy zastosowaniu różnych metod manipulacji, hipnozy, a nawet działaniu narkotyków. W literaturze często określa się to "praniem mózgu", choć jest to określenie bardzo nieścisłe, jest to raczej kontrola umysłu. W werbowaniu sekty wykorzystują różne instytucje: od organizacji młodzieżowych, do szkół i gabinetów masażu, w tym również klubów psychotronicznych i kursów medycyny niekonwencjonalnej.

Ogólnoświatowe podejście do problemu sekt - autor : Rel-Club 15/08/2007 @ 18:46

czytaj więcejW Polsce zarejestrowane są 152 kościoły i związki wyznaniowe. Niektóre publikacje katolickie twierdzą, że ich liczbę należałoby podwoić, gdyż wiele ruchów religijnych rejestruje się jako fundacje lub stowarzyszenia, a część działa bez rejestracji. Dla legalizacji nowych grup kultowych przełomowe znaczenie miało przywrócenie demokracji i swobód obywatelskich (w tym religijnych) w latach 1989-90. Obecnie co roku rejestruje się kilkanaście nowych wyznań.


Wraz z wolnością pojawiły się w Polsce problemy, które nurtują też kraje zachodnie. W 1996 r. Parlament Europejski wydał rezolucję "W sprawię ruchów kultowych w Europie". Czytamy w niej: "Dostrzegając międzynarodowy charakter pewnych ruchów kultowych (...), jak też fakt, że ruchy te angażują się w działalność niedozwoloną lub wręcz przestępczą (...), a do takich zalicza się: znęcanie się, wykorzystywanie seksualne, bezprawne zatrzymanie, niewolnictwo, zachęcanie do działań agresywnych, propagowanie idei rasistowskiej, oszustwa podatkowe, nielegalny obrót pieniędzmi, przemyt broni i narkotyków, pogwałcenie prawa do pracy, nielegalne praktyki medyczne itd. (...)- wzywa sie kraje członkowskie do zagwarantowania skutecznej działalności władzy sądowniczej, policji, współpracy międzynarodowych organów ścigania, do zaniechania wydawania automatycznych zezwoleń i przyznawania statusu religijnego zwłaszcza w tych przypadkach, gdzie rzekoma działalność religijna jest osłoną procederu przestępczego". /czytaj więcej /

Nowożytny pirytyzm - fotografowanie duchów - autor : Rel-Club 15/08/2007 @ 18:38

czytaj więcej Spirytyzmem, od łacińskiego spiritus – duch, nazywa się pogląd uznający istnienie duchów oraz dusz zmarłych i możliwość kontaktu z nimi, najczęściej przy pomocy mediów, czyli osób szczególnie w tej dziedzinie uzdolnionych. W czasie tak zwanego seansu spirytystycznego przywołany duch przekazuje medium jakieś słowa, pouczenia, rady, orędzia, a medium przekazuje je zainteresowanym osobom.

To bardzo stara praktyka, szamani i czarownicy w religiach pierwotnych kontaktują się z duchami, Babilończycy wierzyli, że mogą oglądać duchy w ofiarnym ogniu, w Grecji znajdowały się świątynie poświęcone nekromancji, czyli kontaktowi ze zmarłymi.

W Księdze Powtórzonego Prawa został sformułowany zakaz porozumiewania się z duchami i zmarłymi. Biblia zabrania, ale wcale nie neguje takiej możliwości (przypadek wywoływania ducha Samuela przez czarownicę z Endor). /czytaj więcej /

Historia Nowego Testamentu - autor : Rel-Club 15/08/2007 @ 18:22

czytaj więcejPapyrus 457 (P52) - Kilka słów do historii Nowego Testamentu - 1


Badaniem tekstu Biblii z naukowego punktu widzenia, jego interpretacją, krytyką i historią zajmuje się biblistyką, jest to zespół dyscyplin obejmujących: hermeneutykę biblijną, egzegezę biblijną, teologię biblijną, historię starożytną, filologię biblijną, archeologię biblijną oraz kilka nauk pomocniczych.

Najważniejszą instytucją i wyrocznią we wszystkich sprawach spornych, odnośnie Biblii, jest Papieski Instytut Biblijny, Pontificium Institutum Biblicum, rzymska wyższa uczelnia kościelna kształcąca specjalistów w dziedzinie biblistyki, działająca od 1909. /czytaj więcej /

Religie pierwotne - Wstęp - autor : Rel-Club 15/08/2007 @ 17:12

czytaj więcejReligiami pierwotnymi nazywamy najstarsze wierzenia religijne, rekonstruowane na podstawie świadectw archeologicznych. Co prawda, z braku wystarczającej dokumentacji nie wiemy jak naprawdę one wyglądały, jak się kształtowały, ani jaka jest ich geneza, niemniej na podstawie obserwacji, tych religii, które się do dziś zachowały i reprezentują według badaczy stadium najbardziej pierwotne, można snuć różne przypuszczenia. Najstarsze ślady wierzeń religijnych pochodzą z paleolitu i związane były z ceremoniałami pogrzebowymi, wiarą w życie pozagrobowe, kultem płodności i wiarą w istnienie duszy i duchów.

Jeszcze 8.000 lat temu był to jedyny znany system religijny na świecie, trwający dopóki człowiek praktykował gospodarkę zbieracko-łowiecką, prowadził wędrowny tryb życia i wszystkie swoje tradycje przekazywał ustnie. /czytaj więcej /

Animizm - autor : Rel-Club 15/08/2007 @ 17:04

czytaj więcejAnimizm to wiara w duszę i duchy, przypisywanie duszy ludziom, zwierzętom, roślinom, a czasami nawet przedmiotom martwym i zjawiskom.

Pojęcie animizmu stworzył brytyjski antropolog Edward Burnett Tylor (1832-1917) w latach 70 XIX wieku i stworzył w religioznawstwie teorię, według której wiara w duchy jest niezbędnym minimum do powstania religii i była najwcześniejszym stadium jej rozwoju. Tylor zaprezentował tą teorię w pracy zatytułowanej „Primitive Culture” (1871), przetłumaczonej na polski pod tytułem „Cywilizacja pierwotna” (1896–98).

religie@op.pl - autor : Rel-Club 15/08/2007 @ 16:51

Witamy!

Dziś zaczynamy od nowa naszą przygodę z Wirtualnymi Religiami na nowym profesjonalnym serwerze.Z powodu dużej awaryjności darmowego serwera, na którym umieszczony jest nasz portal zmuszeni jesteśmy porzucić obecny nasz adres wraz z jego domeną: http://www.religie.4sql.net.
Strona ta pozostanie na tym adresie aż do wygaśnięcia.

Strona z galeriami ze zlotów nadal będzie dostępna pod starym adresem.


Miłego użytkowania życzą wszystkim "Religiantom"
Administratorzy


StartPoprzedni10 poprzednie strony [ 121 122 123 ] NastępnyKoniec
 
Trzecie Oczko
sacred-heart.jpg01-w-wa.jpg0-Staglieno-c.jpg01-rio2.jpg0-angel sad.jpg01-thorvaldsen.jpg0-angel.jpg0-cemetery-6.jpg01-crucifix2.jpg0-Staglieno-e.jpg0-Aniol.jpg01-krzyz-w-polu-7.jpg01-gesu-croce2.jpg0-angelo.jpg0-cemetery-2.jpg0-Staglieno-a.JPG0-cemetery.jpg0-Staglieno-b.jpg0-cemetery-4.jpg0-swiece.jpg0-k-Lalibela.jpg01-krzyz-w-polu4.jpg01-jezus-drewno.jpg01-corona-di spine.jpg0-cemetery-3.jpg01-cruz-valle.jpg0-angel-2.jpg0-cemetery-5.jpg01-krzyz-m.jpg01-rozaniec.jpg0-angelo2.jpg01-krzyz-w-zimie.jpg01-cacerd-heat.jpg01-gesu-croce.jpg01-krzyz-w-polu.jpg01-jesu.jpg0-Staglieno-d.jpg0-angelo3.jpg
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
SzukajArtykuły

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 4095053 odwiedzający

 27 odwiedzających online