Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Ameryka
Australia i Oceania

Nowości


Judaizm - Postacie i zagadki Tory - autor : Rel-Club 24/05/2021 @ 06:19

czytaj więcej

Mesjasz znaczy namaszczony
Termin mesjasz jest pochodzenia semickiego, ale do języków nowożytnych wszedł poprzez hellenistyczną formę aramejskiego terminu meszihâ, który oznacza pomazańca (namaszczonego). Hebrajskim odpowiednikiem tego terminu jest māszīah lub z rodzajnikiem hammāszīah pochodzący od czasownika māšah — to znaczy namaszczać. Namaszczenie natomiast było w Izraelu obrzędem wprowadzającym w pełnienie funkcji religijno — społecznych.

/ czytaj więcej /

 


Cytaty 2 - autor : Rel-Club 20/05/2021 @ 17:07

********************
Wierzymy chętnie w to, czego pragniemy, i spodziewamy się, że nasze uczucia podzielają inni.
*

Gajusz Juliusz Cezar (ok. 100 p.n.e. - 44 p.n.e.)
********************

/ czytaj więcej /


Religie Synkretyczne - autor : Rel-Club 16/05/2021 @ 01:37

czytaj więcej

Nowe religie i wyznania
Jest niewątpliwie coś zagadkowego w znacznej popularności, którą cieszą się dzisiaj różne formy science fiction, czyli - mówiąc po polsku - „naukowej” fikcji. U osób przywiązanych do wymiernej wartości nauki już samo słowne łączenie jej z fikcją może wydawać się jeśli nawet nie nadużyciem intelektualnym, to co najmniej jakimś nieporozumieniem i niezrozumieniem, czym ona była, jest i być powinna. Do tego typu osób sam się zaliczam i powiem otwarcie, że poważnie niepokoi mnie przybierająca formy kultowe - niekiedy wręcz kultu religijnego lub quasi-religijnego - popularność czegoś, co nie tylko kłóci się z wiedzą naukową lecz także z pospolitym zdrowym rozsądkiem - jak to ma np. miejsce w przypadku telewizyjnego serialu „Z archiwum X”, czy zaśmiecającymi umysły telewidzów różnego rodzaju „Wojnami gwiezdnymi”.

/ czytaj więcej /

 


Filmoteka II - autor : Rel-Club 12/05/2021 @ 07:44

Polecamy film:
Tańce religijne w szamanizmie - Korea
/ zobacz więcej /
 

Religie w cyfrach - autor : Rel-Club 08/05/2021 @ 14:14

Religie w cyfrach

Anglikanizm, jeden z odłamów protestantyzmu, ma ponad 85 milionów wyznawców, rozsianych po całym świecie. Należy do niego 39 niezależnych Kościołów i 6 Kościołów lokalnych, wszystkie wywodzą się z Kościoła Anglii, który obecnie ma 27 milionów wyznawców, głównie w Wielkiej Brytanii (15 milionami wiernych). Drugim co do wielkości jest Kościół Nigerii, zrzeszający 17,5 miliona wiernych. W Polsce mamy 1 parafię Kościoła Anglikańskiego, w Warszawie, należy do niej około 50 osób.
 

/ czytaj więcej /


Zagadnienia Religijne - Religie a sztuka - autor : Rel-Club 04/05/2021 @ 01:13

czytaj więcej

Symbolika barw w średniowieczu
Wiązanie barw z określonymi znaczeniami znane było na pewno w świecie późnoantycznym, a prawdopodobnie jeszcze o wiele wcześniej. Wzmianki na ten temat znajdziemy u Tertuliana z Kartaginy (II- III w.) w jego Liber de spectaculis oraz w Etymologiach Izydora z Sewilli (VI-VII w.). Biel wiązana jest z zimą, czerwień ze słońcem, ogniem, latem i Marsem — bogiem wojny. Zieleń z wiosną i matką-ziemią, błękit — z niebem i morzem.

/ czytaj więcej /

 


Chrześcijaństwo - Biblistyka - autor : Rel-Club 01/05/2021 @ 15:51

czytaj więcej

Gog i Magog
Jedną z legend najdłużej utrzymujących się w świadomości ludzi średniowiecza była legenda o dzikich ludach imieniem Gog i Magog, chwilowo pokonanych i unieszkodliwionych, które jednak w nie oznaczonym bliżej czasie wyrwą się z niewoli i przyniosą ludzkości ogromne nieszczęścia. Będzie to zapowiedź końca świata i zbliżającego się Dnia Sądu.

/ czytaj więcej /

 


Cytaty o Bogu - autor : Rel-Club 27/04/2021 @ 00:58

********************
Jest największym szaleństwem utrzymywać, że się wie, czym jest Bóg w swej Istocie.
*

św. Jan Chryzostom (ok. 350 - 407)
********************

/ czytaj więcej /


Islam - autor : Rel-Club 23/04/2021 @ 11:01

czytaj więcej

Najdroższa pielgrzymka do Mekki
Mansa Musa I był synem Abu Bekra II, a wnukiem siostry Sundiaty. Znany jest także pod imieniem Kankan Musa lub Kango Musa od imienia jego matki nazywanej Kango. Jeszcze w 1324—1325 r. w czasie pielgrzymki do Mekki „był to — wg Al-Omariego — człowiek młody, o ciemnej skórze, pięknej postaci i wspaniałej postawy, wykształcony w prawie malekickim” . Wielu innych pisarzy arabskich podkreśla również pobożność Mansa Musy I oraz jego szczodrobliwość.

/ czytaj więcej /

 


Cytaty z Biblii - autor : Rel-Club 19/04/2021 @ 10:04

********************
Każda władza pochodzi bowiem od Boga. Ci, którym podlegacie, również zostali więc powołani przez Niego. Kto przeciwstawia się władzy, burzy porządek ustanowiony przez Boga i sam ściąga na siebie karę. Ludzie sprawujący władzę nie są postrachem dla tych, którzy postępują dobrze, ale dla czyniących zło. Nie chcesz żyć w strachu przed władzą? Czyń dobrze, a otrzymasz od niej pochwałę! Bóg ustanowił rządzących dla twojego dobra.
*

Biblia, Nowy Testament - List do Rzymian (13:1-4)
********************

/ czytaj więcej /


Religioznawstwo - Szamanizm - autor : Rel-Club 15/04/2021 @ 04:03

czytaj więcej

Szamanizm w Korei
Najstarsze rodzime wierzenia mieszkańców Półwyspu Koreańskiego wiążą się z szamanizmem. Panuje pogląd, że zakorzenił się na tych terenach już w okresie paleolitu (100 000 p.n.e.-20 000 p.n.e.). Źródła chińskie - Sankuoczy (Kronika Trzech Królestw) - zawierają informacje o obrzędach, tańcach i ucztach odprawianych przez przodków Koreańczyków (plemię Mahan) pod przewodem czhonguna (mistrza ceremonii) dla oddania czci Niebu.

/ czytaj więcej /

 


Filmoteka II - autor : Rel-Club 12/04/2021 @ 06:48

Polecamy film:
Tańce religijne w hinduizmie - Bharatanatjam
/ zobacz więcej /
 

Islam - Wahhabizm - autor : Rel-Club 08/04/2021 @ 06:24

czytaj więcej

Powstanie wahhabizmu
Islam i kultura arabsko-muzułmańska, nad którymi przejęli opiekę nowi hegemonowie, po upadku kalifatu Abbasydów w połowie XIII w., Turcy, Persowie i Mongołowie, ożywiły się i przeszły dalszą ewolucję, wchłaniając nowe tradycje religijno-filozoficzne, kulturalne, artystyczne, o czym pokrótce mówiliśmy w poprzednim rozdziale. W tej nowej epoce islamu trudno już mówić tylko o kulturze arabsko-muzułmańskiej, lecz o kulturze muzułmańskiej, tureckiej, perskiej i indyjskiej. Sam islam jako religia też uległ pewnej ewolucji, aczkolwiek raczej odnośnie swojej szaty zewnętrznej, jednak nie były to zmiany dotyczące istoty islamu, chyba że w niektórych prądach heterodoksyjnych.

/ czytaj więcej /

 


Chrześcijaństwo do 325 r. - autor : Rel-Club 05/04/2021 @ 21:37

czytaj więcej

Początki liturgii
Przy badaniach nad początkami chrześcijańskich budowli sakralnych ważną grupę źródeł stanowią opisy sprawowania liturgii. Przebieg liturgii wyznacza bowiem w pewien sposób układ wnętrza budowli i tym samym dostarcza danych do jej odtworzenia.Pierwszy opis liturgii eucharystycznej dał św. Justyn, który poniósł męczeńską śmierć w 165 r. Justyn pochodził z rodziny pogańskiej, był człowiekiem świeckim, nauczał w Palestynie, Efezie i Rzymie.

/ czytaj więcej /

 


Cytaty - autor : Rel-Club 01/04/2021 @ 06:36

********************
Panie, daj mi czy­stość i umiarkowanie, lecz jeszcze nie teraz.
*

Augustyn z Hippony
********************

/ czytaj więcej /


StartPoprzedni [ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ] 10 następne stronyNastępnyKoniec
 
Trzecie Oczko
fedeliconfu.jpgkonf-ins.jpgkonfu-korea.jpgconfu-7.jpgconfu-8.jpg7012.jpgconfucius.jpgConfucius.jpgconfuciustemple.jpgkon-001.jpgconfucian.jpgconfu-s.jpgk-94.jpgcalligraphy.jpgchina.jpgcon-day.jpgconfu-6.jpg300.jpgchina-2.jpgconfucius-temple2.jpg320-confu.jpg8k.jpgc-boy.jpgconfucius-festival.jpgChina-dragon.jpgkonfu-day.jpgconfu-day2.jpgblue.jpgConfucian-Scholars.jpgCHINA_Confucius.jpgkonfu-94.jpgkonfu.jpgpra.jpgkonfu-cere.jpgconf-cal.jpgbell.jpg
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
SzukajArtykuły

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 4626288 odwiedzający

 54 odwiedzających online