Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Ameryka
Australia i Oceania

Nowości


Chrześcijaństwo - Postacie biblijne - autor : Rel-Club 28/03/2021 @ 04:38

czytaj więcej

Śmierć i zmartwychwstanie Jezusa
Według powszechnie przyjętej tradycji Jezus umarł w piątek (por. Mk 15,42; J 19,31)- Z Ewangelii według św. Jana dowiadujemy się, że „był to dzień Przygotowania Paschy" (J 19,14; por. 18,28), a zatem dzień 14 miesiąca nisan (marzec/kwiecień). Tego popołudnia, poczynając mniej więcej od naszej godziny 12 (lub nieco później), zabijano baranki paschalne, które zjadano wieczorem, kiedy pojawienie się pierwszej gwiazdy wskazywało początek święta Paschy, a tym samym początek dnia 15 miesiąca nisan. Tak więc według św. Jana Jezus umarł przed początkiem Paschy, właśnie w chwili, kiedy to w Świątyni zabijano na ofiarę niezliczone baranki paschalne.

/ czytaj więcej /

 


Religie w cyfrach - autor : Rel-Club 25/03/2021 @ 15:37

Religie w cyfrach

Portugalia jest krajem w większości chrześcijańskim (84,3 %), z czego 81% to katolicy, a 1,6 % protestanci, reszta to prawosławni, Świadkowie Jehowy i inne mniejsze wyznania. Około 6% obywateli Portugalii nie jest związana z żadną religią, kolejne 8% odmówiło odpowiedzi na pytania związane z wyznaniem. Do mniejszości religijnych należą wyznawcy islamu - 0,6%, buddyzmu, tradycyjnych religii etnicznych, hinduizmu i kilku innych. Dane pochodzą z narodowego spisu powszechnego w 2011 r.
 

/ czytaj więcej /


Religioznawstwo - Fetyszyzm - autor : Rel-Club 21/03/2021 @ 20:55

czytaj więcej

O kulcie fetyszów
Fetyszyzm stanowi jedno z ważniejszych pojęć będących przed­miotem zainteresowania, ale też i kontrowersji, we współczesnych kierunkach filozoficznych nawiązujących do heglowskiej teorii aliena­cji. Chodzi w szczególności o problematykę z zakresu teorii świado­mości społecznej. Trudno byłoby dziś mówić o świadomości fałszywej, o istocie i pozorze, o obiektywizacji, eksterioryzacji, alienacji, reifikacji, mediacji pomijając fetyszyzację.

/ czytaj więcej /

 


Filmoteka II - autor : Rel-Club 17/03/2021 @ 01:45

Polecamy film:
Georg Friedrich Händel - Mesjasz - oratorium (HWV 56)
/ zobacz więcej /
 

Zagadnienia Religijne - Religie a socjologia - autor : Rel-Club 14/03/2021 @ 20:28

czytaj więcej

Pięć dylematów instytucjonalizacji religii
W socjologii religii duże znaczenie mają pewne zależności pojęciowe naświetlające określone zakresy badań. Koncentrują się one na zmianach społecznych, dokonujących się we wszystkich zakresach ludzkich zachowań, przede wszystkim jednak w instytucjach religijnych. Tak zwany „kompleks instytucji” może skierowywać wszelkie zamierzenia badawcze na oczekiwane, regularne zachowania ludzkie. Należą tu między innymi pozycje społeczne i funkcje, cele, przewidziane i dozwolone środki. Te zinstytucjonalizowane oczekiwania wiążą się z kulturą grupy i ze strukturą osobowości (podmiotów pełniących owe role.

/ czytaj więcej /

 


Cytaty - autor : Rel-Club 11/03/2021 @ 15:05

********************
W Brahmanie jest stworzenie, a Brahman w stworzeniu: wiecznie różni, a jednak wiecznie zespoleni.
*

Rabindranath Tagore
********************

/ czytaj więcej /


Zagadnienia Religijne - Religie a architektura - autor : Rel-Club 08/03/2021 @ 19:33

czytaj więcej

Panteon
Kiedy idąc ulicą św. Katarzyny, wyjdziemy na Piazza della Minerva, widzimy ustawioną na środku placu rzeźbę przedstawiającą słonia dźwigającego na grzbiecie egipski obelisk z krzyżem na szczycie. Sam obelisk, przywieziony z Egiptu, należał niegdyś do świątyni Izydy, wznoszącej się na Polu Marsowym niedaleko świątyni Hadriana. Cały ten osobliwy monument powstał według projektu Berniniego, wielkiego artysty rzymskiego baroku, którego imię związało się z Panteonem w okolicznościach niezbyt pomyślnych

/ czytaj więcej /

 


Chrześcijaństwo - Chronologia 6 - autor : Rel-Club 04/03/2021 @ 19:24

czytaj więcej

Chronologia chrześcijaństwa 6

Dziś szósta część cyklu zatytułowanego Chronologia chrześcijaństwa. Jest to syntetyczny zestaw najważniejszych dat od początku chrześcijaństwa do czasów współczesnych.
Szósta część obejmuje okres od początku do końca VIII wieku.

/ czytaj więcej /


Judaizm - Wprowadzenie - autor : Rel-Club 28/02/2021 @ 21:28

czytaj więcej

Modlitwa w judaizmie
W Biblii jest zapisanych wiele przykładów indywidualnej modlitwy; jedną z najpiękniejszych jest modlitwa Salomona poświęcona świątyni (1 Krl 8, 22-53). Psalmy zawierają zarówno zbiorowe, jak i indywidualne modlitwy, uważano je za Księgę Modlitw Drugiej Świątyni. Wiele z nich zachowało swoją świeżość do dnia dzisiejszego i nadal inspirują liturgię tak Żydów, jak i chrześcijan.

/ czytaj więcej /

 


Cytaty z Biblii - autor : Rel-Club 25/02/2021 @ 06:55

********************
Nikogo też na ziemi nie nazywajcie waszym ojcem; jeden bowiem jest Ojciec wasz, Ten w niebie.
*

Biblia, Nowy Testament - Ewangelia Mateusza (23:9)
********************

/ czytaj więcej /


Filmoteka II - autor : Rel-Club 21/02/2021 @ 02:22

Polecamy film:
Tańce religijne w islamie - Sufizm
/ zobacz więcej /
 

Religioznawstwo - Wprowadzenie - autor : Rel-Club 17/02/2021 @ 08:06

czytaj więcej

Krytyka religii
Pierwszych jawnych ateistów spotykamy już w starożytnej Grecji. Dwaj spośród nich przeszli nawet do dziejów filozofii z przybranymi przez siebie przydomkami ateistów, mianowicie Diagoras Ateista z Melos i Teodor Ateista z afrykańskiej Cyreny. A podróżnika Euhemera z Messeny, żyjącego około 300 roku przed naszą erą nazwał jeden ze starożytnych pisarzy chrześcijańskich „najateistyczniejszym” ze starożytnych ateistów i chyba słusznie, ponieważ właśnie w jego teorii religii — wyjaśniającej kult bogów kultem królów — można dopatrzyć się zalążków naukowej teorii religii, według której zasadniczą funkcją religii panujących jest wpajanie w masy przekonania o nienaruszalności porządku społecznego, którego personifikacją są ludzie sprawujący władzę.

/ czytaj więcej /

 


Europa Pogańska - Grecja - autor : Rel-Club 14/02/2021 @ 00:28

czytaj więcej

Apollo
Bogini Leto, spodziewająca się potomstwa z Zeusem, musiała błąkać się po całym świecie daremnie szukając miejsca na odbycie połogu, ponieważ prześladująca ją zazdrosna Hera zabroniła, by nieszczęsna bogini mogła zatrzymać się choćby na krótko w jakimkolwiek miejscu na ziemi. Leto znalazła wreszcie azyl na pływającej wyspie Delos.
Cierpienia bogini nie skończyły się jednak. Przez dziewięć dni cierpiała ona straszne bóle i nie mogła urodzić, mimo pomocy prawie wszystkich bogiń.

/ czytaj więcej /

 


Bibliografia 22 - autor : Rel-Club 10/02/2021 @ 07:32

czytaj więcej
Bibliografia 22
Do naszej bibliografii dodaliśmy kolejne 20 książek, między innymi na temat religii i mitologii starożytnej Grecji, mariawityzmu, religii Celtów, islamu i inne.
W tej chwili mamy 440 tytułów. Kilkadziesiąt pozycji można przeczytać we fragmentach a kilka w wersji integralnej. Dział jest nadal w rozbudowie. W najbliższym czasie dodamy kolejne pozycje.

Cytaty 2 - autor : Rel-Club 06/02/2021 @ 07:13

********************
Sic transit gloria mundi
Tak przemija chwała świata.
*

Słowa wypowiadane podczas koronacji papieży
********************

/ czytaj więcej /


StartPoprzedni [ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ] 10 następne stronyNastępnyKoniec
 
Trzecie Oczko
bell.jpgkonfu-korea.jpgconfuciustemple.jpgconfu-7.jpgconfucius.jpgkon-001.jpgconfu-8.jpg300.jpgpra.jpg7012.jpgkonf-ins.jpgcalligraphy.jpgConfucian-Scholars.jpg8k.jpgCHINA_Confucius.jpgkonfu.jpgchina-2.jpgk-94.jpgconfucius-temple2.jpgconfu-6.jpgchina.jpgconfu-day2.jpgblue.jpgfedeliconfu.jpgConfucius.jpgkonfu-day.jpgcon-day.jpgChina-dragon.jpgkonfu-94.jpgc-boy.jpgconfucius-festival.jpgconf-cal.jpgkonfu-cere.jpgconfu-s.jpg320-confu.jpgconfucian.jpg
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
SzukajArtykuły

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 4626328 odwiedzający

 43 odwiedzających online