Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Afryka
Ameryka
Australia i Oceania

Nowości


Religie a polityka - autor : Rel-Club 03/06/2023 @ 21:41

czytaj więcej

Machiavelli o państwach kościelnych
Pozostaje tu zastanowić się z kolei nad państwami kościelnymi: co do tych, cała trudność polega na ich zdobyciu, gdyż zdobywa się je bądź dzielnością, bądź też w drodze szczęścia, utrzymuje się je, natomiast, w posiadaniu niezależnie od dzielności lub szczęścia. Państwa kościelne spoczywają na podstawach starożytnych, wynikających z religji, które to podstawy bywają dostatecznie silne, ażeby zwierzchnikom tych państw zapewnić trwałość stanowiska, bez względu na ich tryb działania i życia.

/ czytaj więcej /

 


Postacie i zagadki Tory - autor : Rel-Club 30/05/2023 @ 01:16

czytaj więcej

Prawo w Starym Testamencie
Prawo, hebr. torah, oznacza zasadniczo instrukcję, naukę, rozstrzygnięcie udzielone w konkretnym przypadku. Słowo użyte w sensie kolektywnym oznacza zbiór zasad, które regulują odniesienie ludzi do Boga i stosunki między ludźmi. W końcu słowo to określa też pierwsze pięć ksiąg Biblii, Pięcioksiąg, który zawiera pouczenia Boga skierowane do Jego ludu, przepisy, którym ten lud powinien podporządkować swe życie moralne, społeczne i religijne.

/ czytaj więcej /

 


Cytaty - autor : Rel-Club 25/05/2023 @ 04:22

********************
Władza demoralizuje, a władza absolutna demoralizuje absolutnie.
*

John Acton
********************

/ czytaj więcej /


Zagadnienia Religijne - Religia a sztuka - autor : Rel-Club 21/05/2023 @ 10:02

czytaj więcej

Ornament wczesnego średniowiecza
Najważniejszą formą wypowiedzi artystycznej wczesnego średniowiecza nie jest sztuka figuralna — uboga i całkowicie zależna od późnoantycznych wzorów — lecz ornament. Tu świat wyobraźni ludów północnych znajduje swe pełne od­zwierciedlenie, mniej jest obciążony treścią i mniej skrępowany obowiązującymi wzorami. Znaczenie ornamentu daje się teraz porównać jedynie z jego znaczeniem w sztuce wczesnogreckiej: podobnie jak ornament stylu geometrycznego i orientalizującego, tak i wczesnośredniowieczny, zyskały rangę wielkiej sztuki.

/ czytaj więcej /

 


Europa Pogańska - Rzym - autor : Rel-Club 16/05/2023 @ 07:07

czytaj więcej

Kto pierwszy palił książki
Książki historyczne przedstawiają nam długie panowanie cesarza Augusta jako okres rozkwitu kultury. Wielce wysławiana Augustyńska klasyka powstała jednak na tle konsekwentnego i pozbawionego skrupułów wykluczania nielubianych autorów i niszczenia ich dzieł.
W 44 roku p.n.e. pierwszym posunięciem spadkobiercy Juliusza Cezara był zakaz rozpowszechniania jego wczesnych pism; w ten sposób August określił obraz Cezara w oczach opinii publicznej.

/ czytaj więcej /

 


Afryka - Sudan - autor : Rel-Club 12/05/2023 @ 11:06

czytaj więcej

Mahdi
Sudan, ten największy kraj afrykański, po odejściu angielskich władz kolonialnych pogrążył się w morzu krwi przelanej w kolejnych wojnach i masakrach na tle religijnym. Od lat dziewięćdziesiątych XIX wieku, gdy samozwańczy mahdi - „wiedziony przez Boga" wezwał do świętej wojny przeciwko innowiercom, faktyczna władza w Sudanie przeszła w ręce władz brytyjskich, które skutecznie zapewniały pokój na terenie całego kondominium egipsko-brytyjskiego.

/ czytaj więcej /

 


FILMOTEKA II - autor : Rel-Club 08/05/2023 @ 22:55

Polecamy film:
Septuaginta
/ zobacz więcej /
 

Europa Pogańska - Grecja - autor : Rel-Club 04/05/2023 @ 23:31

czytaj więcej

Misteria Eleuzyjskie
„Szczęśliwi ci wśród ludzi żyjących na ziemi — woła autor Hymnu Na Demeter — którzy widzieli te misteria! Kto zaś nie doznał wtajemniczenia, kto w nich nie uczestniczy, nie będzie miał udziału w takim szczęściu nawet po śmierci, w zapleśniałej ciemności” (480—482).
Homerycki hymn Na Demeter opisuje jednocześnie główny mit dwóch bogiń i ustanowienie misteriów eleuzyńskich. Zbierając kwiaty na równinie Nysy, Kora (Persefona), córka Demeter — została porwana przez Plutona (Hadesa), boga podziemi. Demeter szukała jej przez dziewięć lat, nie pijąc w tym czasie ambrozji.

/ czytaj więcej /

 


Chrześcijaństwo - Biblistyka - autor : Rel-Club 30/04/2023 @ 19:53

czytaj więcej

Pierwsze wydanie Nowego Testamentu drukiem
Jak już mówiłem, tekst Nowego Testamentu kopiowany był w zasadniczo ujednoliconej wersji przez cały okres średniowiecza, zarówno na Wschodzie (tekst bizantyński), jak i na Zachodzie (łacińska Wulgata). Dopiero wynalezienie przez Jana Gutenberga prasy drukarskiej przyniosło epokową przemianę w technice reprodukcji ksiąg, w tym oczywiście i Biblii. Drukowanie ksiąg przy użyciu ruchomej czcionki dawało pewność, że wszystkie egzemplarze będą identyczne.

/ czytaj więcej /

 


FONOTEKA - autor : Rel-Club 26/04/2023 @ 21:22

Polecamy:
Audiobook
Aleksander Krawczuk - Mitologia Starożytnej Italii
/ zobacz więcej /
 

Kośćiół Rzymskokatolicki - autor : Rel-Club 22/04/2023 @ 23:21

czytaj więcej

Kościół codzienny
Katolicy, którzy narzekają na swojego proboszcza, bo mówi on zbyt długo i nudno, niech dziękują Bogu, że nie urodzili się trzysta lat temu w rodzinie protestanckiej. Protestanckie wskazówki kaznodziejskie z XVIII wieku podają, że kazanie nie powinno trwać dłużej niż 1,5 godziny. I nie powinno być w nim mistycyzmu, a treści ściśle oświeceniowe. I tak na Wielkanoc mówiono o niebezpieczeństwie zakopywania zmarłych żywcem.

/ czytaj więcej /

 


Religie a socjologia - autor : Rel-Club 18/04/2023 @ 08:50

czytaj więcej

Guillaume de Machaut i Żydzi
Francuski poeta Guillaume de Machaut żył i tworzył w połowie XIV w. Jego utwór zatytułowany Jugement du Roy de Navarre (Sąd króla Nawarry) wart jest dokładniejszego poznania. Zasadnicza część tego dzieła napisana jest w stylu dworskiego poematu, ale jego początek robi wstrząsające wrażenie. Zawiera relację z katastrofalnych, acz niepowiązanych ze sobą wydarzeń, w których jakoby sam Guillaume brał udział, zanim, zdjęty grozą, ukrył się w swoim domu, aby tam oczekiwać śmierci lub też końca tych trudnych do opisania nieszczęść.

/ czytaj więcej /

 


Muzyka i taniec - autor : Rel-Club 15/04/2023 @ 21:28

Polecamy film:
Amazing Grace
/ zobacz więcej /
 

Religioznawstwo - Artykuły przekrojowe - autor : Rel-Club 03/04/2023 @ 07:40

czytaj więcej

Pępek świata
Każde plemię australijskie - choćby najniżej pod względem kulturalnym stojące - patrzy na swój kraj, jako na centrum świata. Mieszkańcy Haiti uważają, że początkiem wszelkiego stworzenia była ich wyspa i że z jaskiń jej dopiero wyszły słońce i księżyc. Wedle pojęć japońskich wyspa Nippon była centrum świata i najpierw stworzona została; Chiny noszą oficjalną nazwę „kraju środka”, Czung-kwo, a środek Chin, miasto Loyang, dziś Honanfu, uważane było tern samem za środek całego świata.

/ czytaj więcej /

 


Afryka - Mali - autor : Rel-Club 30/03/2023 @ 23:20

czytaj więcej

RELIGIA DOGONÓW
Prowadząc rozważania na temat religii Dogonów należy zdawać sobie sprawę, że termin ten nie występuje w ich języku, podobnie jak w wielu innych językach afrykańskich. To w cywilizacji europejskiej narodził się podział na fizykę i metafizykę, czyli na to co realne, rzeczywiste i na to co duchowe. Dla Afrykanina taki podział jest obcy, w jego spójnym świecie religia przenika się ze światem fizycznym, tworząc jednolitą rzeczywistość.

/ czytaj więcej /

 


StartPoprzedni [ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ] 10 następne stronyNastępnyKoniec
 
Trzecie Oczko
0-hiszpania-semana santa-65.jpg0-hiszpania-semana santa-60.jpg0-hiszpania-semana santa-1c.jpg0-hiszpania-semana santa-5.jpg0-hiszpania-18.jpg0-hiszpania-semana santa-43.jpg0-hiszpania-semana santa-6.jpg0-hiszpania-semana santa-7.jpg0-hiszpania-semana santa-21.jpg0-hiszpania-1u.jpg0-hiszpania-semana santa-3.jpg0-hiszpania-semana santa-12.jpg0-hiszpania-semana santa-31.jpg0-hiszpania-semana santa-14.jpg0-hiszpania-semana santa-45.jpg0-hiszpania-semana santa-58.jpg0-hiszpania-semana santa-2.jpg0-hiszpania-semana santa-48.jpg0-hiszpania-semana santa-50.jpg0-hiszpania-semana santa-53.jpg0-hiszpania-semana santa-6a.jpg0-hiszpania-semana santa-8.jpg0-hiszpania-semana santa-2a.jpg0-hiszpania-semana santa-16.jpg0-hiszpania-semana santa-9.jpg0-hiszpania-semana santa-66.jpg0-hiszpania-semana santa-23.jpg0-hiszpania-semana santa-18.jpg0-hiszpania-semana santa-30.jpg0-hiszpania-semana santa-19.jpg0-hiszpania-semana santa-47.jpg0-hiszpania-semana santa-3a.jpg0-hiszpania-semana santa-20.jpg0-hiszpania-semana santa-36.jpg0-hiszpania-semana santa-32.jpg0-hiszpania-semana santa-2c.jpg0-hiszpania-semana santa-1a.jpg0-hiszpania-semana santa-24.jpg0-hiszpania-semana santa-17.jpg0-hiszpania-semana santa-52.jpg0-hiszpania-semana santa-61.jpg0-hiszpania-semana santa-46.jpg
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
Szukaj



Artykuły

Zamknij => WISZNUIZM <<==

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 6522317 odwiedzający

 61 odwiedzających online