Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Afryka
Ameryka
Australia i Oceania

Nowości


Chrześcijaństwo do 325 r. - autor : Rel-Club 12/10/2019 @ 21:24

czytaj więcej

Urząd biskupa
Obok apostołów i proroków, którzy prowadzili życie wolne, pneumatyczne, istnieli wśród chrześcijan ludzie wykonujący funkcje administracyjne i zajmujący się obracaniem pieniędzmi, ludzie, których funkcje miały charakter ekonomiczny i socjalny — nadzorowali oni gospodarkę i organizację życia gminy: wykorzystanie funduszy, pomoc dla biednych, opiekę nad chorymi, przestrzeganie ustalonych zasad gościnności itd. Tacy urzędnicy gminni, obdarzeni tytułami biskupów, diakonów i prezbiterów, znaczyli o wiele mniej i mieli znacznie mniejszy autorytet niż apostołowie, prorocy i nauczyciele.

/ czytaj więcej /

 


Złote myśli - autor : Rel-Club 09/10/2019 @ 23:15

********************
Musimy szanować religię każdego wierzącego, ale tylko w tym sensie i w takim stopniu w jakim respektujemy teorię sąsiada, że jego żona jest piękna, a dzieci genialne.
*

Henry Louis Mencken
********************

/ czytaj więcej /


Religie w cyfrach - autor : Rel-Club 04/10/2019 @ 21:58

Religie w cyfrach

W 1900 r. w Afryce było niecałe 10 mln chrześcijan (9,2% ludności), w 1970 r. - 143 mln, w 1990 r. - 237 mln, w 2000 r. - 380 mln, a w 2016 aż 500 mln. Szacuje się, że dziś chrześcijanie stanowią ponad 46 % ludności Afryki, wyznawcy islamu 41 %, a 12 % populacji wyznaje nadal tradycyjne religie afrykańskie.
 

/ czytaj więcej /


Hinduizm - autor : Rel-Club 01/10/2019 @ 22:15

czytaj więcej

Święte Pisma hinduizmu
Klasyczne teksty religijne w Indiach są napisane starszą postacią sanskrytu i noszą nazwę literatury wedyjskiej. Całe to olbrzymie piśmiennictwo zaliczane jest do tej samej epoki, aczkolwiek różne części tej samej grupy pism mogą pochodzić z różnych epok.
Obecnie zaniechano już mówienia o okresie Wed, brahman i upaniszad jako następujących po sobie epokach historycznych. Cały zbiór miał powstać w ciągu dłuższego okresu między 1500 a 800 rokiem p.n.e.

/ czytaj więcej /

 


Judaizm - Postacie i zagadki Tory - autor : Rel-Club 26/09/2019 @ 22:14

czytaj więcej

Biblia Aramejska - Targumy
Targumy należą do najstarszych przekładów ksiąg biblijnych na język aramejski. Termin „targum” pochodzi z języka akadyjskiego, w którym pojęcie targumânu odnosi się do „tłumacza”. W Biblii Hebrajskiej termin ten pojawia się tylko w formie imiesłowu biernego meturgām w tekście Ezd 4,72, stanowiąc wprowadzenie w aramejską część tej księgi (Ezd 4,8 – 6,18). Autorzy Septuaginty oddają ten imiesłów jako „tłumaczony”.

/ czytaj więcej /

 


Filmoteka II - autor : Rel-Club 22/09/2019 @ 07:24

Polecamy film:
7 Grzechów głównych - Chciwość
/ zobacz więcej /
 

Cytaty - autor : Rel-Club 18/09/2019 @ 19:26

********************
Chrześcijaństwu w Polsce nie grozi dziś ani laicyzm, ani ateizm (przynajmniej na razie), ale parodia religii.
*

ks. Józef Tischner
********************

/ czytaj więcej /


Religioznawstwo - autor : Rel-Club 14/09/2019 @ 22:08

czytaj więcej

Mechanizm przechwytywania symboli
Pojęcia i symbole - podobnie jak wartości i normy kulturowe - mogą wzmacniać instytucje i grupy, narody i wspólnoty religijne, budując ich (pozytywną) tożsamość lub też pogłębiając jeszcze bardziej istniejące antagonizmy i podziały społeczne. Pojęcia i symbole mogą ponadto przydać prestiżu i znaczenia rozmaitym instytucjom i grupom, zakorzeniając je w historii i powlekając patyną tradycji, rzeczywistej lub fikcyjnej. I z tego właśnie powodu najważniejsi aktorzy życia społecznego toczą ze sobą stałą walkę nie tylko o dobra materialne i władzę, lecz także o mity i symbole. Ich kontrola umożliwia bowiem manipulację ludzkimi emocjami i panowanie nad zbiorową wyobraźnią.

/ czytaj więcej /

 


Kalendarium - Wrzesień - autor : Rel-Club 10/09/2019 @ 15:38

12 września

Obchodzimy 336 rocznicę Odsieczy Wiedeńskiej. Tego dnia w 1683 roku król Jan III Sobieski pokonał Turków pod Wiedniem, ocalając przed islamem chrześcijańską cywilizację Europy.


/czytaj więcej - ważne daty we wrześniu/

 


Złote myśli - autor : Rel-Club 07/09/2019 @ 15:56

********************
Lepiej być ateistą niż katolikiem-hipokrytą. To skandaliczne, by mówić jedno, a robić drugie. To podwójne życie.
*

papież Franciszek
********************

/ czytaj więcej /


Europa Pogańska - Grecja - autor : Rel-Club 04/09/2019 @ 15:19

czytaj więcej

Mit o upadku dusz
Wszelka dusza jest nieśmiertelna. Bo co się wiecznie rusza, nie umiera. Tylko to, co inne rzeczy porusza, a samo skądinąd ruch bierze, mając koniec ruchu, ma też i koniec życia. Jedynie tylko to, co samo siebie porusza, jako iż samo siebie nie opuści, nigdy się poruszać nie przestaje, ale jest dla wszystkich innych rzeczy, którym ruch nadaje, ruchu tego źródłem i początkiem. A początek nie ma chwili narodzin. Z niego się rodzić musi wszystko, co się tylko rodzi, ale on sam z niczego.

/ czytaj więcej /

 


Hinduizm - autor : Rel-Club 01/09/2019 @ 12:28

czytaj więcej

Bhagawadgita
Dritaraszta rzekł:
1. Na polu Dharmy, na świętym polu Kuru zgromadzeni, skorzy do walki, co uczynili moi ludzie, oraz Pandu synowie, o Sandżajo?
Sandżaja mówi:
2. Ujrzawszy szyki zbrojne Pandów, książę Durjodhana zbliżył się do Drony, nauczyciela swego, z tymi słowy:
3. "Spójrz o mistrzu, na potężne zastępy Pandawów, które w szyki bojowe ustawił uczeń twój, w sztuce bojowej biegły, syn Draupadi.

/ czytaj więcej /

 


Filmoteka II - autor : Rel-Club 28/08/2019 @ 21:36

Polecamy film:
7 Grzechów głównych - Łakomstwo
/ zobacz więcej /
 

Kalendarium - Sierpień - autor : Rel-Club 24/08/2019 @ 05:03

25 sierpnia

W starożytnej Grecji w Atenach rozpoczynały się Panatenaje, święto ku czci Ateny. Co roku odbywały się jednodniowe Panatenaje Małe, a co cztery lata Panatenaje Wielkie, trwające dziewięć dni. W czasie tych świąt ateńczycy ofiarowywali Atenie nową sukienkę, w którą przyodziewano posąg bogini.


/czytaj więcej - ważne daty w sierpniu/

 


Religie w cyfrach - autor : Rel-Club 21/08/2019 @ 05:42

Religie w cyfrach

Na świecie żyje około 4000 dziewic konsekrowanych (dane z 2015 roku). Niewiele ponad 400 z nich mieszka we Francji, 480 we Włoszech, 254 w USA, 70 w Hiszpanii. W Polsce są 303 dziewice konsekrowane (dane z 2019 roku).
 

/ czytaj więcej /


StartPoprzedni [ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ] 10 następne stronyNastępnyKoniec
 
Trzecie Oczko
ksiega-cudow-gordon.jpgjoannici-hes.jpgcav-pis-nie.jpgjasp-au.jpgAFRYKA-2.jpgwinniczuk.jpgflis-chrzescijanstwo-i-europa.jpgzl-ga-fr.jpghistoria-b.jpgLeroi-Gourhan - Religie prehistoryczne.jpgwprowadzenie-d-filozofii.jpgtyloch.jpgskkadankowa-bohaterowie.jpgreli-kult2.jpgdogmat-ch.jpgKreyser K- Cztery pory.jpgzwolinski-wielkie-rel-w.jpgmitologia-s-italii-krawczuk.jpgwolski2.jpgcezar-170.jpgza-bi.jpggnilka-koran-i-ch.jpgReligie-swiata.jpgbod-i-kobieta.jpgpawi-t.jpgpo-mu-ko.pngzy-co-etru.jpgbuzek-historia.jpgIlustro-historia-s.jpgreligia_babilonii_i_asyrii.jpgswiat-tr-ar.jpgmezopotamia.jpgczy-przed-wielkim-w.jpgkonopacki.jpgprzyp.jpgz-ufnoscia-wp.jpgjazy-sw-ik.jpgcerny-rel.jpgALCHEMIA-KULTURY.jpgmanteuffel-naro.jpgkrolestwo.jpgSand-kiedy-i-jak.jpgwierzenia-praslo.jpgmur_separacji_2.jpgsocjolog-relig-1983.jpgrel-rze-r-zielinski.jpg4746_big.jpgszoka-herkules.jpggrant.jpgmitologia-germ.jpgdzieje-filozofii-r.jpgsk-po.jpgonfray.jpgwprow-do-et-rel.jpgseks-ar.jpgelementarne.jpghistoria-swiata-w-6-szk.jpgetyka-m-s.jpgG-Hetyci.jpgkos-ks.jpghis-kos=danielou.jpge-d-i-c.jpgstomma-zycie.jpgcarcopino.jpgabc-ST.jpgKrotkie wprowadzenie w zen.jpghistoria-indii.jpgpelka-sladami.jpghymny-r-michalski.jpgwenus-e-l.jpgcyk baala.jpgwiek-rewolucji-seksualnej.jpgmariawityzm-rybak.jpghistorie-nie-st.jpgmonsun.jpgk-p-p.jpgplaton-timajos.jpgbzzol.jpgjerozolima.jpgzagin-cyw.jpgfajdros-p.jpgnie-w-za-i-h.jpgLITERA-NA S-1987-11.jpgmireaux.png
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
SzukajArtykuły

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 4218771 odwiedzający

 24 odwiedzających online