Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Buddyzm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Afryka
Ameryka
Australia i Oceania
Religie Synkretyczne

Kulty Cargo - Kulty cargo 2

KULTY CARGO

Na czym polega kult cargo?

Nazwa wywodzi się od hiszpańskiego słowa „cargar”: ładować, załadowywać. Angielskie „cargo” to ładunek, zwłaszcza ten przewożony samolotami i okrętami. Kult cargo rozwinął się na Nowej Gwinei na skutek spotkania się dwóch całkowicie odmiennych cywilizacji: zachodniej i nowogwinejskiej, oraz wiary chrześcijańskiej z wierzeniami miejscowymi. Według tradycyjnych wierzeń wszystko, co człowiek posiada, wszelkie dobra, zwłaszcza materialne, pochodzą od jego przodków, którzy mu je kiedyś przekazali. Oni też nauczyli go, jak te rzeczy wykonywać: jak robi się stalową siekierę, łuk, strzałę, etc. Przodkowie też, u zarania ludzkości, nauczyli ich sposobu zachowania, jedzenia – o tym mówią ich mity. Człowiek ma obowiązek zachowywać w życiu te wszystkie zwyczaje.

W czasie pierwszej i drugiej wojny światowej, kiedy Nowogwinejczycy spotkali się z wytworami cywilizacji zachodniej, byli zaszokowani. Była to na przykład fascynacja samolotem: skąd bierze się ten ptak niebieski, który z nieba zrzuca pełno towarów dla wojska. Innym razem – opowiadali sobie – do brzegów wyspy zbliżył się jakiś potwór morski, wynurzył się spod wody, a z jego cielska wyszli ludzie z rozmaitymi towarami. Łódź podwodna była dla nich wielkim szokiem; nie umieli sobie tego wytłumaczyć. Podobnie było z bronią palną, która wprawiała w zdumienie ludzi znających tylko łuki i dzidy.

Nurtowało ich pytanie: skąd biali ludzie mają te wszystkie rzeczy? Odpowiedzieli zgodnie ze swoimi pojęciami religijnymi: dostali je od swoich przodków. A dlaczego przodkowie białych dali im te rzeczy, a nasi nam nie dali? Widocznie dlatego, że mają bardziej skuteczne obrzędy kultowe. Tak narodził się kult cargo: jego liderzy mówią, że należy składać takie obrzędy, tak się modlić i tak zachowywać, żeby nasi przodkowie również nam coś przysłali, tak, jak to przysłali białym. A zatem musimy przyjąć chrześcijaństwo, bo nie ulega wątpliwości, że biały człowiek ma to wszystko dzięki swojej religii. Jeśli będziemy chodzić na Mszę św., spowiadać się, przyjmować Komunię św., pościć, odmawiać różaniec, to nasi przodkowie też nam dadzą.

Badałem księgi chrzcielne niektórych regionów po II wojnie światowej, w latach 1947-50. Zdarzało się, iż 400 osób jednego dnia przyjmowało chrzest: oznacza to masowy chrzest całej okolicy, bo jedna wioska liczy tam 30-40 mieszkańców. Sądzę, że przyświecała im głównie myśl otrzymania cargo – towaru, który mają biali. Misjonarze wpadli w euforię. Tubylcy okazali się gorliwymi katolikami: chodzili do kościoła, modlili się, spowiadali, pościli. Ale minęły trzy, cztery lata, a cargo nie przyszło, podczas gdy dary dla białych ciągle nadchodziły. To znaczy że nasze modlitwy są nieskuteczne.

Wówczas przyszła refleksja: widocznie biały człowiek nas oszukał. Dał nam rzeczy zewnętrzne, nieistotne, a rzeczy najlepsze zatrzymał dla siebie. Wtedy – w połowie lat pięćdziesiątych – zaczął się masowy odwrót od chrześcijaństwa. Piękne, nowo pobudowane kościoły zostały opuszczone przez ludzi. Do dzisiejszych czasów kulty cargo są głównym, problemem chrześcijaństwa na Nowej Gwinei. Gdzie one się pojawiają, tam zanika wiara chrześcijańska.

W jaki sposób misjonarze obecnie radzą sobie z kultem cargo?


Cechą charakterystyczną tego kultu jest jego ustawiczne zanikanie i odradzanie się. Często w zmienionej formie.

Gdy Nowogwinejczycy zobaczyli, że biały człowiek rozmawia przez telefon ze swoimi przodkami, którzy mu potem przynoszą dary, też zaczęli zakładać telefony: rozpinali sznurki między drzewami, gadali do nich i prosili o przysyłanie darów. Po obserwacji samolotów wojskowych, dokonujących zrzutów dla wojska, zaczęli budować samoloty w buszu i modlić się do nich.

Jeśli jeden sposób zdobycia cargo nie udał się, wymyślali inny. Był okres, gdy budowali „sztuczne cmentarze” na wzór cmentarzy wojennych, gdzie nie było ciał poległych żołnierzy. Modlili się tam o dary.

Były też sprawy poważniejsze. jeden z liderów kultu cargo stwierdził, że biały człowiek dlatego wszystko ma, że Chrystus umarł właśnie za niego. Pojawiła się myśl: musimy też mieć swojego Chrystusa. Ktoś musi ponieść ofiarę, a potem będziemy mieli się dobrze. I zdarzyło się, że w wiosce Garegut, gdy biskup Noser poświęcał kapliczkę, w czasie procesji wzięto mężczyznę, Nowogwinejczyka, na ofiarę, i na oczach wszystkich poderżnięto mu gardło. Mężczyzna ten wiedział, że będzie zamordowany, i zgodził się na złożenie ofiary. Gdy okazała się ona nieskuteczna, zabójca bardzo żałował swego czynu. Stanął przed sądem państwowym, który go uniewinnił, gdyż uznał, że działał w zgodzie z własnymi przekonaniami religijnymi.”

http://psychoneurocybernauta.wordpress.com


***

Kult Cargo







Data utworzenia: 13/12/2017 @ 22:13
Ostatnie zmiany: 14/12/2017 @ 04:20
Kategoria : Kulty Cargo
Strona czytana 82881 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego artykułu.
Bądź pierwszy!

 
Trzecie Oczko


estreicher-zarys.jpg
Mieszko_Pierwszy_Tajemniczy.jpg
ewolucja-boga.jpg
studia-theologica-varsaviensia-1977-1.jpg
magia-i-religia.jpg
Collectanea Theologica 83-2013-nr 4.jpg
Chiny-nowe.jpg
trevel-his-a.jpg
kultura-smierci-1.jpg
historia-wenecji_norwich.jpeg
camus-eseje.jpg
historia-irlandii.jpg
rzeczpospolita_topolski.jpg
zapomniane-n-strzelczyk.jpg
pascal-mysli.jpg
dziesiecina_j.jpg
kartezjusz-roz.jpg
mity-skandynawskie-ma.jpg
apokryfy-nowego-testamentu.jpg
NAPISY--1994.jpg
Narody dawnej.jpg
zarys-h-sz.jpg
kompendium-nauki-sk.jpg
ramadan-i-kurban.png
joga-eliade.jpg
swieci-nie-swieci.jpg
Rodzima wiara ukrainska - Lozko.jpg
Szalenstwo w rel-swiata.jpg
haidit-prawy-umysl.jpg
COLLECTANEA-PHILOLOGICA-XX-2017.jpg
wu-wei-plyn-z-pradem-zycia-Fischer.jpg
mitoznawstwo-porownawcze.jpg
od-abrahama-do-ch.jpg
MACHIAVELLI-Ksiaze-1917.jpg
ilustrowany-slownik-terminow-lit.jpg
przeglad-historyczny-87-1996.jpg
wewior-wstepujac-w.jpg
chrzescjianstwo-rusi-k.jpg
pliniusz-h-n.jpeg
jero.jpg
studia-nad-faszyzmem-2007.jpg
ap06.jpg
Rekonkwista.jpg
grabski-mieszko.jpg
megalomania-narodowa-by.png
pod-sztandarem-nieba-wiara-ktora-zabija-w-iext43267118.jpg
jerzy-adamski-historia-l-f.jpg
Historia Czechoslowacji - Heck-Orzech.jpg
upaniszady-ut.jpg
Zycie-Buddy_1927.jpg
kissinger_dyplomacja.jpg
bogowie-slowian-m.jpg
his-p-k.jpg
delitsh-babilon-i.jpg
egipt-i-biblia-p-montet.jpeg
przeinaczanie-jezusa-bart-ehrman.jpg
od-mojzesza-do-mahometa-ke.jpg
100-punk-zap.jpg
stern-zlote-mysli.png
mitologia-l-tur.jpg
edda-lelewel-1828.jpg
1908-o-wolnosci.png
kaligula.jpg
markus-chrzesc.jpg
pilarczyk-literatura-zydowska.jpg
psychoanaliza-i-religia.jpg
wzory-kultury-b.jpg
tokarski-z-filozofii-indyjskiej.jpg
bravo.jpg
polityka-jako-wyraz-lub-nastepstwo.jpg
historia-mali-tymowski.jpeg
d-bog-urojony.jpg
religia-a-wspolczesne-stosunki-miedzynarodowe.jpeg
u-schylku-starozytnosci-2014-a.jpg
100_filmow_Lis.jpg
saggs.jpg
tocqueville.jpg
anatomia hybrydy.jpg
maly-slownik-religiozna.jpg
Jasienica-slowianski rodowod-1961.jpg
putek-1966-mroki-s.jpg
demony-r.jpeg
rozmowy-z-diablem.jpg
dogon-ya-gali.jpg
niemcy500.jpg
zli-papieze-c.jpg
znak-1994-2-465.jpeg
IDEA-XIX-2007.png
watykan-zd.jpg
czary-i-czarty-polskie-tuwim.jpg
his-b-w.jpg
podstaw-wiedzy-muzulmanskiej.PNG
sachs_muzyka-wswieciestar.jpg
bugaj-hermetyzm.jpg
polska_mieszka_i1.jpg
babilonskie-zaklecia.jpg
listy-prof.jpg
drioton-egipt-faraonow-2.jpg
religierzymu.jpg
Saga-o-Nibelungach-Treumund.png
graves-mity-gr.jpg
tylak-bog.jpg
prawo-wyznaniowe-2011.png
krotka-hi-islamu.png
Medzat_Studia Egiptologiczne-2-13-1.jpg
hinduizm_-k.jpg
niwinski-mity-symbole.jpg
Historia bez cenzury - Hartwig.jpeg
tajemnice-smim.jpg
przeglad-religioznawczy.png
czarn-mwxxw.jpg
de-mello.jpg
lengauer-religijnosc.jpg
101-tore-murphy.jpg
wiek-propagandy.jpg
40-piesni-r.png
prawo-koscielne-kat.jpg
klengel-his-sy.jpg
Szyszko-Hinduizm-buddyzm-islam.jpg
Historia-sztuki-eu_Meyer.png
STUDIA-RELIGIOLOGICA-39_2006.jpg
Leksykon_duchowosci_katolickiej.jpg
pales.jpg
in-god-we-trust.png
krewzkrwijezusa.jpg
nowe-ateny.jpg
historia-kosciola-2-600-1500.jpeg
Leeuw-fenomonologia.png
wilson-krwawiacy.png
cyw-zyd.jpg
rozmyslania-marek-a 1913.jpg
watykan.jpg
fuld-krotka.jpg
slowianie-mitologie-swiata.jpg
Publilius_Syrus_Maksymy_moralne_Sententiae.jpg
polskie-n.jpg
historya-pow-h-3a.gif
polska-X-XI.jpg
mieszko-I-strzelczyk-1992.jpg
e-jastrzebowska.jpg
ogarek-czoj.jpg
Malinowski-Wierzenia_pierwotne.jpg
szrejter-mitologia.bmp
o-duszy.jpg
judyta-postac-b-granic.jpg
nor-davies-boze-igrzysko.jpg
SLADAMI_MESJASZA-APOSTATY.jpg
bronk-podstawy-nauk-o-religii.jpg
odrodzenie-2000-44.png
bancroft-wspolczesni.png
erman-mity-s.jpg
meczenstwo_w_islamie.jpg
dynastia-piastow-ba.jpg
jak-zachod-utracil-boga-mary-eberstadt.jpg
islam-wnuk.jpg
girard-koziol.jpg
bog-a-zlo.jpg
klucz-niebieski-k.jpg
burszta-asteriks.png
historia-pow-sredniowiecza-zientara.jpeg
konstytucja-laidler.jpg
Tako rzecze-zaratustra-1922-Nietzsche.jpeg
swity-koszmar-haught.jpeg
butterwick.jpg
etnologia-religii-szyjewski.jpg
his-euro.jpg
zbikowski-legendy.jpg
labuda-m.jpg
o-wdowach.jpg
baschwitz-czarownice_dzieje.jpg
dowiat-historia-kosciola-k.jpg
hyperborea-religia-grekow-gebura.jpg
nieznane-arch-mis.jpg
amsterd-abc.jpg
eisenberg.jpg
chrystianizacja-europy-kosciol.jpg
margul-mity-z-pieciu.png
ency-archeo-z-s.jpg
milczenie-1-2012.jpg
mysli-sw-jana-chr.png
hall-heretycy.jpg
leksykon-re.jpg
monarsze-sekrety-jankowski.jpeg
mit-azteko1.jpg
etyka-prot-weber.jpg
religie-sw.jpg
psychologia-religii-bernhard-grom.jpg
malinowski-zsdzikich.jpg
heinemann-eunuchy.png

Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
Szukaj



Artykuły

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 20439412 odwiedzający

 488 odwiedzających online