Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Buddyzm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Afryka
Ameryka
Australia i Oceania
Religie Synkretyczne

KATOLICYZM - Święta - Wierzenia - Wiosna

WIOSNA

»Popielec...  »Niedziela...  »Wielki Tydzień...  »Pisanki...  »Gaik...  »Majówki...  »Św.Wojciech...  »Zielone Świątki...  »Boże Ciało...  »Sobótka...

        Wiosna to okres przebudzenia się przyrody, dlatego w obrzędowości pojawiają się symbole wyrażające życie: zielona gałąź, ogień, woda, jajo. Najpełniej symbolika ta występuje w obrzędowości Wielknocy.

POPIELEC

W tym dniu kapłan posypuje popiołem głowy wiernym, przypominając im, że prochem są i w proch się obrócą.

NIEDZIELA PALMOWA

Kiedyś królowie otrzymywali palmy od dzieci magnackich, inni brali gałązki z baziami nie tak ceremonialnie, ze stosu przygotowanego przez służbę kościelną, a najczęściej przynosiło się je z domu, ustrojone, kolorowe, paradne.
Po poświęceniu wykorzystywano je na różne sposoby:
- zjadało się trzy bazie, aby nie bolało gardło,
- gałązki wsadzone za święty obraz mogły się przydać przy "odpędzaniu" chmur gradowych, itp.
W naszym regionie do dzisiaj istnieje zwyczaj święcenia palm w kościele w postaci paru skromnych gałązek kupowanych najczęściej w sklepie lub na targu.

WIELKI TYDZIEŃ

Wielka Środa
W Wielką Środę po jutrzni odprawianej po zapadnięciu zmroku (którą zwie się ciemną dlatego, że po zaśpiewaniu każdego psalmu wygasza się po jednej świecy), był zwyczaj, że na pamiątkę zamieszania, jakie ogarnęło ziemię po śmierci Zbawiciela, księża uderzali o ławki brewiarzami i psałterzami. Obecnie ten zwyczaj zanikł.

 Wielki Czwartek
W Wielki Czwartek wystawiano w kościele grób z ciałem zmarłego Chrystusa, przy którym do rezurekcji straż pełnili strażacy, a w dwudziestoleciu międzywojennym Gwardia Miejska. Jej członkowie, obowiązkowo szczupli i wysocy, ubrani w bogate stroje, z szablami u boku uczestniczyli tylko w uroczystościach kościelnych i państwowych, dbając o utrzymanie porządku. Ich obecność nadawała powagi wszystkim uroczystościom.

Wielka Sobota
Ze święceniem pokarmów wielkanocnych nie łączą się żadne szczególniejsze tradycje regionalne. W okresie międzywojennym z powodu ogólnej biedy ludzie święcili po prostu to, na co ich było stać, a najbiedniejsi w ogóle nie nosili pokarmów do poświęcenia. Wyjąwszy jednak takie skrajne przypadki, święcono najczęściej kiełbasę, niekiedy też szynkę lub inną wędzonkę, gotowane jajka - częściej białe, rzadziej barwione w kawie lub w naturalnych wywarach roślinnych, chrzan, trochę soli i cukru oraz baranka z ciasta. Nie wymienia się w tym zestawie chleba, masła ani octu.
Na cmentarzu przykościelnym palono ogniska z tarniny, poświęcano wodę i ogień.

Lany poniedziałek
W Poniedziałek Wielkanocny, zwany w miejscowej gwarze oblewanym poniedziałkiem, od wczesnego rana wszyscy bez względu na płeć i wiek oblewali się wodą. Najbardziej narażone na przemoczenie do nitki były jednak dziewczęta, a te, które u młodzieży męskiej cieszyły się szczególnym powodzeniem częstokroć ciągnięto siłą pod studnię lub nawet wrzucano do rzeki. Przed około 60 laty na śmigorza zdarzały się przypadki rzucania w panny wychodzące z kościoła surowymi jajkami. Kawalerowie smagali je także po nogach gałązkami jałowca lub uderzali pędami słodkiego. Obecnie tradycyjne zwyczaje wielkanocne idą w zapomnienie, z wyjątkiem oblewania się wodą, co jednak popularne jest przede wszystkim w rówieśniczych grupach dzieci i młodzieży.

PISANKI

Jajo jest symbolem najpełniej kojarzącym się z Wielkanocą. W postaci jednobarwnej kraszanki lub wzorzystej pisanki stanowi jeszcze jeden symbol życia, najbardziej widomy, gdyż z pozornie martwego przedmiotu rodzi się nowe życie.
Zdobienie jaj, czy to techniką "pisania" woskiem wzoru i gotowania w farbie, czy wydrapywania wzorów, miało niegdyś znaczenie magiczne. Świadczą o tym motywy zdobnicze jak faliste linie oznaczające wodę, motywy słońca, księżyca i gwiazd, czy gałązki jodełki.
Z czasem w zdobieniu zaczęły przeważać motywy inne, ale zawsze związane z budzącą się do życia przyrodą. Dlatego taka rozmaitość na pisankach kwiatów, gałązek wierzbowych, kurcząt, zajączków, bocianów.
Do symboliki kościelnej nawiązują dawniej nie znane motywy krzyża, baranka, postaci Chrystusa a także dzwonów.

GAIK

W obrzędowości wczesnowiosennej istniał zwyczaj topienia kukły symbolizujacej zimę i śmierć, zwanej najczęściej Marzanną
i wnoszenia do wsi zielonej gałęzi zwanej Gaikiem lub Maikiem.

Św. Wojciech - 23 kwiecień

Dzień św. Wojciecha był tradycyjnym terminem wypędzania bydła na pastwiska przez mieszkańców Dynowa i okolic. Praktykowano wtedy wiele zabiegów o charakterze obronnym, które miały na celu zabezpieczenie bydła przed oddziaływaniem czarownic i innych "złych mocy". Okadzano je dymem z wianków poświęconych w czasie świąt Bożego Ciała, pokrapiano je święconą wodą, uderzano po grzbiecie palmami, na rogach zawieszano czerwone wstążki.

MAJÓWKA

Jest to codzienne nabożeństwo odprawiane w maju przed przydrożnymi krzyżami i kapliczkami, podczas którego odmawiano litanię do Matki Boskiej i śpiewano maryjne pieśni.

ZIELONE ŚWIĄTKI - 10 czerwiec

W Zielone Święta domy zdobiono gałązkami lipy, jesionu, grabu, brzozy lub tataraku. W uprawne zagony pól zatykano gałązki leszczyny lub olchy, co miało zapewnić ochronę zbiorów przed gradobiciem i piorunami.

BOŻE CIAŁO

 Boże Ciało trwające oktawę obchodzi się 10 dni po Zielonych Świątkach.
Przed drugą wojną światową było to niezwykle barwne widowisko ściągające tłumy wiernych z okolicznych wsi. Pierwszą rolę w procesjach odgrywali mieszczanie z Gwardii Miejskiej, prezentujący się w czarnych czamarach - sukmanach, opasanych szerokimi kolorowymi pasami, w wysokich czapach sukiennych obszytych białym barankiem, w butach z cholewami, z szablami przy bokach.
       Główna uroczystość to procesja przechodząca przez 4 ołtarze polowe. Przy rozbieraniu ołtarzy każdy starał się wziąć do domu gałązki z brzóz, które wkładano za święte obrazy dla ochrony przed chorobami i pożarem. W następnych dniach odprawiano nabożeństwa za urodzaj na polach. Ostatniego dnia zwanego Zielonym Czwartkiem święcono wianuszki uwite z rozchodnika, macierzanki, chabrów, mięty, lipy, koniczyny, dziewanny. Musiało być ich nie do pary. Wieszano je koło drzwi wejściowych dla ochrony przed nieszczęściami, okadzano dymem z palonych wianków chorych, a także wkładano je pod poduszkę zmarłemu. Niewykorzystane w danym dniu wianki należało spalić.

SOBÓTKA

Na najkrótszą noc w roku (23VI) przypada wigilia św.Jana. W obrzędach sobótkowych zachowały się pozostałości dawnych świąt pogańskich, ślady kultu ognia i wody. Uważano, że palenie ognisk chroni ziemię przed czarami, zapewnia obfite plony, a dym chroni ludzi i bydło przed chorobami. Zbierano się więc przy ogniskach, śpiewano, tańczono i skakano przez płomienie, a gdy wygasły, przepędzano przez nie bydło.
         W sobótkową noc szczególnej mocy nabierały zioła i kwiaty. Zrywano bylicę i zatykano za strzechy domów, by chroniła przed piorunami albo opasywano się nią by ustrzec się od bólu krzyża w czasie żniw.
Majono też gałęziami pola: zagony kapusty dębowymi - aby miała twarde głowy, łany zboża leszczyną - aby było giętkie i nie powaliła go wichura, ziemniaki olszyną - by były sypkie.
        Dziewczęta tradycyjnie wiły wianki z kwiatów i puszczały je na Sanie. Niekiedy miało to charakter wróżby matrymonialnej: jeśli wianki chłopca i dziewczyny zeszły się, mieli się wkrótce pobrać.
        Wielu śmiałków udawało się tej nocy na poszukiwanie kwiatu paproci. Miał on ukazywać wszystkie skarby ukryte w ziemi. Dlatego wielu decydowało się ponieść ryzyko, jakie łączyło się z poszukiwaniami. Wierzono bowiem, że kwiatu pilnuje złe. Opowiadano więc o desperatach, którzy gotowi byli oddać duszę diabłu, byle tylko wejść w posiadanie cudownego kwiatu. Inni wyruszali na poszukiwania uzbrojeni w święconą wodę i różaniec.
        Obrzędy sobótkowe przypadają na okres, kiedy zboża wchodzą w okres dojrzewania. Dotychczas niezbędna do ich wzrostu woda, staje się zbędna. Dlatego wierzono, że dotychczas niedostępna, strzeżona przez wodne demony, staje się dostępna dla ludzi i od tej pory można się w niej kąpać.

Data utworzenia: 05/06/2009 @ 00:11
Ostatnie zmiany: 12/04/2012 @ 07:07
Kategoria : KATOLICYZM - Święta
Strona czytana 91622 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego artykułu.
Bądź pierwszy!

 
Trzecie Oczko


klengel-his-sy.jpg
krewzkrwijezusa.jpg
ramadan-i-kurban.png
joga-eliade.jpg
Rekonkwista.jpg
maly-slownik-religiozna.jpg
pales.jpg
slowianie-mitologie-swiata.jpg
drioton-egipt-faraonow-2.jpg
wewior-wstepujac-w.jpg
kaligula.jpg
tocqueville.jpg
historia-kosciola-2-600-1500.jpeg
tylak-bog.jpg
bravo.jpg
polska-X-XI.jpg
odrodzenie-2000-44.png
lengauer-religijnosc.jpg
szrejter-mitologia.bmp
anatomia hybrydy.jpg
kultura-smierci-1.jpg
zarys-h-sz.jpg
Historia Czechoslowacji - Heck-Orzech.jpg
mit-azteko1.jpg
rozmowy-z-diablem.jpg
margul-mity-z-pieciu.png
od-abrahama-do-ch.jpg
dziesiecina_j.jpg
nor-davies-boze-igrzysko.jpg
etyka-prot-weber.jpg
swieci-nie-swieci.jpg
wzory-kultury-b.jpg
Saga-o-Nibelungach-Treumund.png
tokarski-z-filozofii-indyjskiej.jpg
Szalenstwo w rel-swiata.jpg
kompendium-nauki-sk.jpg
pilarczyk-literatura-zydowska.jpg
mysli-sw-jana-chr.png
wilson-krwawiacy.png
rzeczpospolita_topolski.jpg
Narody dawnej.jpg
jerzy-adamski-historia-l-f.jpg
stern-zlote-mysli.png
etnologia-religii-szyjewski.jpg
polityka-jako-wyraz-lub-nastepstwo.jpg
islam-wnuk.jpg
e-jastrzebowska.jpg
kissinger_dyplomacja.jpg
przeinaczanie-jezusa-bart-ehrman.jpg
putek-1966-mroki-s.jpg
ap06.jpg
edda-lelewel-1828.jpg
religia-a-wspolczesne-stosunki-miedzynarodowe.jpeg
wiek-propagandy.jpg
studia-theologica-varsaviensia-1977-1.jpg
NAPISY--1994.jpg
tajemnice-smim.jpg
hinduizm_-k.jpg
demony-r.jpeg
nieznane-arch-mis.jpg
Jasienica-slowianski rodowod-1961.jpg
o-wdowach.jpg
COLLECTANEA-PHILOLOGICA-XX-2017.jpg
in-god-we-trust.png
Rodzima wiara ukrainska - Lozko.jpg
delitsh-babilon-i.jpg
1908-o-wolnosci.png
historia-mali-tymowski.jpeg
zbikowski-legendy.jpg
przeglad-religioznawczy.png
watykan.jpg
studia-nad-faszyzmem-2007.jpg
przeglad-historyczny-87-1996.jpg
o-duszy.jpg
trevel-his-a.jpg
czarn-mwxxw.jpg
zli-papieze-c.jpg
psychologia-religii-bernhard-grom.jpg
babilonskie-zaklecia.jpg
megalomania-narodowa-by.png
graves-mity-gr.jpg
bogowie-slowian-m.jpg
monarsze-sekrety-jankowski.jpeg
leksykon-re.jpg
prawo-koscielne-kat.jpg
u-schylku-starozytnosci-2014-a.jpg
amsterd-abc.jpg
Medzat_Studia Egiptologiczne-2-13-1.jpg
hall-heretycy.jpg
his-p-k.jpg
ency-archeo-z-s.jpg
MACHIAVELLI-Ksiaze-1917.jpg
labuda-m.jpg
hyperborea-religia-grekow-gebura.jpg
d-bog-urojony.jpg
dowiat-historia-kosciola-k.jpg
krotka-hi-islamu.png
estreicher-zarys.jpg
pod-sztandarem-nieba-wiara-ktora-zabija-w-iext43267118.jpg
Publilius_Syrus_Maksymy_moralne_Sententiae.jpg
rozmyslania-marek-a 1913.jpg
markus-chrzesc.jpg
chrzescjianstwo-rusi-k.jpg
heinemann-eunuchy.png
apokryfy-nowego-testamentu.jpg
40-piesni-r.png
dogon-ya-gali.jpg
od-mojzesza-do-mahometa-ke.jpg
nowe-ateny.jpg
pliniusz-h-n.jpeg
wu-wei-plyn-z-pradem-zycia-Fischer.jpg
podstaw-wiedzy-muzulmanskiej.PNG
jak-zachod-utracil-boga-mary-eberstadt.jpg
Szyszko-Hinduizm-buddyzm-islam.jpg
prawo-wyznaniowe-2011.png
sachs_muzyka-wswieciestar.jpg
malinowski-zsdzikich.jpg
ewolucja-boga.jpg
historia-irlandii.jpg
Leeuw-fenomonologia.png
upaniszady-ut.jpg
ilustrowany-slownik-terminow-lit.jpg
mitoznawstwo-porownawcze.jpg
polskie-n.jpg
chrystianizacja-europy-kosciol.jpg
his-b-w.jpg
fuld-krotka.jpg
girard-koziol.jpg
burszta-asteriks.png
STUDIA-RELIGIOLOGICA-39_2006.jpg
klucz-niebieski-k.jpg
religierzymu.jpg
SLADAMI_MESJASZA-APOSTATY.jpg
Historia bez cenzury - Hartwig.jpeg
mieszko-I-strzelczyk-1992.jpg
Collectanea Theologica 83-2013-nr 4.jpg
polska_mieszka_i1.jpg
Chiny-nowe.jpg
Tako rzecze-zaratustra-1922-Nietzsche.jpeg
Mieszko_Pierwszy_Tajemniczy.jpg
historia-pow-sredniowiecza-zientara.jpeg
Zycie-Buddy_1927.jpg
bancroft-wspolczesni.png
kartezjusz-roz.jpg
101-tore-murphy.jpg
bog-a-zlo.jpg
his-euro.jpg
zapomniane-n-strzelczyk.jpg
milczenie-1-2012.jpg
bugaj-hermetyzm.jpg
mity-skandynawskie-ma.jpg
historya-pow-h-3a.gif
butterwick.jpg
IDEA-XIX-2007.png
camus-eseje.jpg
niwinski-mity-symbole.jpg
Leksykon_duchowosci_katolickiej.jpg
judyta-postac-b-granic.jpg
jero.jpg
psychoanaliza-i-religia.jpg
pascal-mysli.jpg
haidit-prawy-umysl.jpg
mitologia-l-tur.jpg
magia-i-religia.jpg
grabski-mieszko.jpg
Historia-sztuki-eu_Meyer.png
dynastia-piastow-ba.jpg
cyw-zyd.jpg
swity-koszmar-haught.jpeg
100-punk-zap.jpg
eisenberg.jpg
baschwitz-czarownice_dzieje.jpg
czary-i-czarty-polskie-tuwim.jpg
bronk-podstawy-nauk-o-religii.jpg
religie-sw.jpg
100_filmow_Lis.jpg
erman-mity-s.jpg
saggs.jpg
de-mello.jpg
historia-wenecji_norwich.jpeg
niemcy500.jpg
Malinowski-Wierzenia_pierwotne.jpg
egipt-i-biblia-p-montet.jpeg
ogarek-czoj.jpg
konstytucja-laidler.jpg
watykan-zd.jpg
listy-prof.jpg
znak-1994-2-465.jpeg
meczenstwo_w_islamie.jpg

Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
Szukaj



Artykuły

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 20437838 odwiedzający

 469 odwiedzających online