Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Buddyzm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Afryka
Ameryka
Australia i Oceania
Religie Synkretyczne

Religia - Etnologia religii

Etnologia religii
Etnologia religii jest bardzo młodą gałęzią badań religijnych, jeżeli nie uważa się za nią religioznawczych wyników antropologii i etnologii, lecz dyscyplina, która przybiera wyraźnie religioznawczy punkt widzenia. Przedmiotem etnologii religii są tzw. "religie pierwotne" lub "religie ludów pierwotnych".

Każdy wie, że pojęcia te nie są najszczęśliwiej dobrane, zwłaszcza że odnoszą się one na pierwszym miejscu do osiągnięć technicznych, gdy tymczasem religie tzw. ludów pierwotnych często wcale nie są "prymitywne". Założenie to trzeba mieć stale przed oczyma, jeżeli nadal chcemy się tym terminem posługiwać. Mocno się on już zakorzenił, a wszystkie inne usiłując go zastąpić nie znalazły powszechnego uznania i same są problematyczne. Dotyczy to przede wszystkim niezręcznego i negatywnego wyrażenia "religie ludów  niepiśmiennych". Pojęcie to obejmuje np. religię niepiśmiennych Inków, a przecież nikt nie myśli o tym, by ją tutaj podciągnąć.

Jako dyscyplina zajmująca się konsekwentnie badaniem religii  pierwotnych etnologia religii jest wzbogaceniem badań religioznawczych. Zacytujmy Åke Hultkrantza, jednego z najwybitniejszych przedstawicieli tej dziedziny:

To, że uwzględnia się religie pierwotne w tej samej mierze, co religie starożytne i religie światowe - i bynajmniej nie jako ewolucjonistyczny wstęp do nich - oznacza, że religie ludów niepiśmiennych stały się zasadnym przedmiotem badania dla historyka religii. Oznacza to ponadto, że do naszej dziedziny weszły nowe metody i idee. Nie usuną one starych metod historycznych, lecz je rozwiną. Wydaje się rzeczą właściwą, by metody te określić mianem etnoreligioznawczych.

Metoda filologiczno-historyczna ma również znaczenie dla etnoreligioznawcy, jeżeli chce on stanąć przygotowany wobec swego przedmiotu i rozpoczynać terenowe badania bezzałożeniowo. W zakres jego studium wchodzą zarówno cenne relacje misjonarzy, jak i krytyczna kultura różnych sprawozdań z podróży oraz opisy dokonane przez kolonialnych urzędników.

Ale już N. Söderblom, w związku z własnymi badaniami nad postaciami tzw. najwyższych bogów w religiach pierwotnych, zwracał uwagę na zagrażające niebezpieczeństwo kierowana się w tych badaniach apriorycznie powziętymi opiniami i naukowo niebezpiecznymi "systemami oczekiwań":

Misjonarze od dłuższego już czasu o tym (najwyższych bogach - A.B.) opowiadają. O wiele lepiej niż podróżnicy znali dane plemiona i ich języki. Mieli jednak ze sobą Księgę Rodzaju. Czy nie byli wobec tego zbyt skłonni do projekcji Boga Biblii w przedstawienia ludów pogańskich.

Tę sama trudność reprezentuje Å. Hultkrantz:

Antropologowie społeczni usiłują poważnie weryfikować swe teorie za pomocą samych badań terenowych. Naturalnie, że ich "system oczekiwań"  zawiera także  - świadomie lub nieświadomie - oczekiwania teoretyczne. Osobiście wydaje mi się jednak, że weryfikacja kierująca się określonymi celami metodologicznymi jest niebezpieczna drogą, jeżeli podejmuje się ją w środowisku ludów pierwotnych. Badacz terenowy potwierdza bowiem wówczas w czasie badań swoje własne zafiksowane modele i nadaje napotkanym przedstawieniom religijnym taki kierunek, jaki wydaje mu się wcześniej właściwy, otrzymując w ten sposób gotowe odpowiedzi na swe pytania. Rzeczą pożyteczniejszą i bezpieczniejszą jest tworzenie teorii na gruncie samego materiału, tzn. podczas bezpośredniego procesu badawczego.

 
Do bezzałożeniowości badacza, jako wstępnego warunku skuteczności jego pracy, dochodzi zadanie uzyskania zaufania swych informatorów, co może się dokonać tylko przez bezpośredni kontakt z"ternem". Bardzo często pielęgnowaną tutaj metodą jest udział w najprostszych sprawach życia codziennego, np. dzielenia przez badacza przez wiele miesięcy życia pewnego plemienia: mieszkanie w namiotach, chatach, jurtach, lub iglo i to, co dla Europejczyka - daniem jednego z wiarygodnych świadków - jest największą trudnością: odżywianie się produktami tubylczej kuchni.

Ważny  tez jest właściwy sposób zapatrywania. O pewnym psychologu interesującym się mitami - a było ich i jest coraz więcej - opowiada się następującą anegdotę. Jest ona wprawdzie wiarogodna, ale jak w wypadku anegdot nie zawsze daje się do końca  potwierdzić, dlatego nie wymienimy tutaj osoby, o którą chodzi. Otóż człowiek ten wybrał się w podróż po Afryce i kiedy spotkał pierwszego lepszego tubylca, zapytał go po prostu: "czy macie tutaj mity?". Podobno po długim, kłopotliwym milczeniu otrzymał odpowiedź, że czegoś tak okropnego nie mają.

 Ale nawet mniej niezręczny badacz napotyka na poważne trudności w sprawach religijnych. O wiele łatwiej otrzymać informacje na temat życia plemiennego i gospodarczego niż wierzeń i rytuałów. Pewna doza bojaźni, ale także postawa wewnętrznego sprzeciwu - "co to obcego obchodzi?" - nie sprzyjają uzyskaniu jasnej informacji, a niekiedy nawet prowadzą do jej zafałszowania. Pomocą tutaj może być tylko ciągła kontrola przez pytanie wielu, niezależnych od siebie, informatorów.

Ciągle jeszcze rzeczą beznadziejną jest otrzymanie pewnych wiadomości na temat spraw, których tubylec nie chce wspominać we własnym kręgu, gdyż podlegają one tabu. W każdym razie fakt, że dysponujemy nielicznymi tylko i częściowo rozbieżnymi informacjami na temat wierzeń Australijczyków dotyczących życia pozagrobowego,  pochodzą stąd, że niż maja oni zwyczaju mówienia o śmierci i tamtym świecie.  


* * * *

fragment książki: Gunter Lanczkowski -  Wprowadzenie do religioznawstwa

Data utworzenia: 19/05/2013 @ 20:12
Ostatnie zmiany: 22/12/2013 @ 01:11
Kategoria : Religia
Strona czytana 91215 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze


Komentarz #1 

autor : Aleksandra 25/12/2013 @ 13:38

Niezwykle ciekawe artyuły. Chętnie czytam, wiele się uczę. Bardzo proszę udostępniać więcej swoich prac. Jestem naprawdę pod wrażeniem. Wdzięczna, że jest takie miejsce w internecine gdzie można poczytać nareszcie coś ciekawego, pozbawionego przemocy i codziennych przepychanek ludzi trywialnych. Bardzo dziękuję za możliwość spojrzenia na sprawy z nieco innej perespektywy, za możliwość spojrzenia na tak rozległe tematy w sposób jakby już przeanalizowany i uporządkowany. Oczywiście zawsze będą nowe pytania i sprawy do zbadania, ale naprawdę miło czytać te opracowania. Jeszcze raz dziękuję. Fantastyczna strona.
 
Trzecie Oczko


jerzy-adamski-historia-l-f.jpg
wiek-propagandy.jpg
krotka-hi-islamu.png
1908-o-wolnosci.png
magia-i-religia.jpg
babilonskie-zaklecia.jpg
d-bog-urojony.jpg
wewior-wstepujac-w.jpg
de-mello.jpg
historya-pow-h-3a.gif
Zycie-Buddy_1927.jpg
swity-koszmar-haught.jpeg
haidit-prawy-umysl.jpg
jak-zachod-utracil-boga-mary-eberstadt.jpg
ency-archeo-z-s.jpg
bronk-podstawy-nauk-o-religii.jpg
Historia-sztuki-eu_Meyer.png
markus-chrzesc.jpg
przeinaczanie-jezusa-bart-ehrman.jpg
pales.jpg
grabski-mieszko.jpg
klengel-his-sy.jpg
dynastia-piastow-ba.jpg
rzeczpospolita_topolski.jpg
ewolucja-boga.jpg
historia-wenecji_norwich.jpeg
estreicher-zarys.jpg
butterwick.jpg
hall-heretycy.jpg
mieszko-I-strzelczyk-1992.jpg
COLLECTANEA-PHILOLOGICA-XX-2017.jpg
odrodzenie-2000-44.png
dogon-ya-gali.jpg
Rekonkwista.jpg
fuld-krotka.jpg
Szyszko-Hinduizm-buddyzm-islam.jpg
MACHIAVELLI-Ksiaze-1917.jpg
religia-a-wspolczesne-stosunki-miedzynarodowe.jpeg
wzory-kultury-b.jpg
polska-X-XI.jpg
religie-sw.jpg
niwinski-mity-symbole.jpg
nieznane-arch-mis.jpg
ramadan-i-kurban.png
przeglad-historyczny-87-1996.jpg
polska_mieszka_i1.jpg
upaniszady-ut.jpg
znak-1994-2-465.jpeg
Mieszko_Pierwszy_Tajemniczy.jpg
Leksykon_duchowosci_katolickiej.jpg
bancroft-wspolczesni.png
NAPISY--1994.jpg
bog-a-zlo.jpg
STUDIA-RELIGIOLOGICA-39_2006.jpg
ogarek-czoj.jpg
chrystianizacja-europy-kosciol.jpg
polityka-jako-wyraz-lub-nastepstwo.jpg
konstytucja-laidler.jpg
burszta-asteriks.png
edda-lelewel-1828.jpg
e-jastrzebowska.jpg
wilson-krwawiacy.png
sachs_muzyka-wswieciestar.jpg
psychologia-religii-bernhard-grom.jpg
watykan.jpg
100-punk-zap.jpg
mitologia-l-tur.jpg
baschwitz-czarownice_dzieje.jpg
listy-prof.jpg
swieci-nie-swieci.jpg
camus-eseje.jpg
his-euro.jpg
nowe-ateny.jpg
hinduizm_-k.jpg
joga-eliade.jpg
prawo-koscielne-kat.jpg
putek-1966-mroki-s.jpg
in-god-we-trust.png
slowianie-mitologie-swiata.jpg
malinowski-zsdzikich.jpg
stern-zlote-mysli.png
o-wdowach.jpg
od-mojzesza-do-mahometa-ke.jpg
religierzymu.jpg
demony-r.jpeg
o-duszy.jpg
u-schylku-starozytnosci-2014-a.jpg
Historia bez cenzury - Hartwig.jpeg
kompendium-nauki-sk.jpg
zapomniane-n-strzelczyk.jpg
tajemnice-smim.jpg
czary-i-czarty-polskie-tuwim.jpg
zarys-h-sz.jpg
tokarski-z-filozofii-indyjskiej.jpg
watykan-zd.jpg
heinemann-eunuchy.png
100_filmow_Lis.jpg
pliniusz-h-n.jpeg
delitsh-babilon-i.jpg
dziesiecina_j.jpg
studia-theologica-varsaviensia-1977-1.jpg
kaligula.jpg
rozmyslania-marek-a 1913.jpg
cyw-zyd.jpg
milczenie-1-2012.jpg
his-p-k.jpg
pod-sztandarem-nieba-wiara-ktora-zabija-w-iext43267118.jpg
polskie-n.jpg
margul-mity-z-pieciu.png
kartezjusz-roz.jpg
Saga-o-Nibelungach-Treumund.png
saggs.jpg
Chiny-nowe.jpg
monarsze-sekrety-jankowski.jpeg
jero.jpg
bugaj-hermetyzm.jpg
bravo.jpg
od-abrahama-do-ch.jpg
eisenberg.jpg
Historia Czechoslowacji - Heck-Orzech.jpg
graves-mity-gr.jpg
przeglad-religioznawczy.png
mity-skandynawskie-ma.jpg
kultura-smierci-1.jpg
hyperborea-religia-grekow-gebura.jpg
Szalenstwo w rel-swiata.jpg
lengauer-religijnosc.jpg
rozmowy-z-diablem.jpg
mit-azteko1.jpg
historia-mali-tymowski.jpeg
kissinger_dyplomacja.jpg
egipt-i-biblia-p-montet.jpeg
prawo-wyznaniowe-2011.png
SLADAMI_MESJASZA-APOSTATY.jpg
bogowie-slowian-m.jpg
meczenstwo_w_islamie.jpg
labuda-m.jpg
girard-koziol.jpg
historia-kosciola-2-600-1500.jpeg
Narody dawnej.jpg
tylak-bog.jpg
amsterd-abc.jpg
mitoznawstwo-porownawcze.jpg
historia-pow-sredniowiecza-zientara.jpeg
anatomia hybrydy.jpg
maly-slownik-religiozna.jpg
IDEA-XIX-2007.png
wu-wei-plyn-z-pradem-zycia-Fischer.jpg
Malinowski-Wierzenia_pierwotne.jpg
zbikowski-legendy.jpg
leksykon-re.jpg
tocqueville.jpg
drioton-egipt-faraonow-2.jpg
Publilius_Syrus_Maksymy_moralne_Sententiae.jpg
etyka-prot-weber.jpg
trevel-his-a.jpg
szrejter-mitologia.bmp
zli-papieze-c.jpg
dowiat-historia-kosciola-k.jpg
apokryfy-nowego-testamentu.jpg
etnologia-religii-szyjewski.jpg
mysli-sw-jana-chr.png
ap06.jpg
judyta-postac-b-granic.jpg
ilustrowany-slownik-terminow-lit.jpg
his-b-w.jpg
Medzat_Studia Egiptologiczne-2-13-1.jpg
Jasienica-slowianski rodowod-1961.jpg
islam-wnuk.jpg
erman-mity-s.jpg
historia-irlandii.jpg
niemcy500.jpg
101-tore-murphy.jpg
nor-davies-boze-igrzysko.jpg
40-piesni-r.png
Rodzima wiara ukrainska - Lozko.jpg
Tako rzecze-zaratustra-1922-Nietzsche.jpeg
pilarczyk-literatura-zydowska.jpg
Collectanea Theologica 83-2013-nr 4.jpg
pascal-mysli.jpg
Leeuw-fenomonologia.png
czarn-mwxxw.jpg
psychoanaliza-i-religia.jpg
chrzescjianstwo-rusi-k.jpg
krewzkrwijezusa.jpg
klucz-niebieski-k.jpg
podstaw-wiedzy-muzulmanskiej.PNG
megalomania-narodowa-by.png
studia-nad-faszyzmem-2007.jpg

Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
Szukaj



Artykuły

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 20444010 odwiedzający

 414 odwiedzających online