Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Buddyzm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Afryka
Ameryka
Australia i Oceania
Religie Synkretyczne

<< ARCHEOLOGIA - Spór o Ziemię Świętą

Archeologia polityczna na Bliskim Wschodzie

Na Bliskim Wschodzie naukowe badania generują mocno upolityczniony konflikt, w którym stawką jest wiarygodność Biblii, historyczna prawda o "starożytnym Izraelu" oraz zasadność historycznych roszczeń zwaśnionych stron do terenów zwanych Ziemią Świętą.

Niektórzy badacze uważają, że nie ma archeologicznej dokumentacji wyjścia z Egiptu czy zdobycia Kanaanu przez Izraelitów - wydarzeń które decydowały o powstaniu Izraela w Ziemi Świętej. Wykreślenie tych wydarzeń z historii starożytnej mocno osłabiłoby - zdaniem niektórych naukowców - roszczenia współczesnego Izraela do biblijnej ziemi przodków na Bliskim Wschodzie.

W tym sporze naprzeciwko siebie stanęli biblijni "minimaliści" - stosunkowo nieliczna, lecz wpływowa grupa naukowców, którzy uważają, że Pismo św. nie zawiera historycznego przekazu lub zawiera go tylko w niewielkim stopniu (Thomas L. Thompson z Kopenhagi, Israel Finkelstein i Neil Asher Silberman z Tel Awiwu), oraz ci, którzy traktują Biblię jako wiarygodne źródło historyczne (William G. Dever i James K. Hoffmeier z USA). Druga grupa zarzuca przy tym pierwszej, że nie tylko chce na nowo napisać historię Izraela, lecz wręcz ją unieważnić, osłabiając przy tym wagę historycznych roszczeń współczesnego Izraela do zajmowanych ziem. Roszczenia owe Izraelczycy usilnie podtrzymują przy użyciu danych archeologicznych od chwili powstania państwa Izrael w 1948 r. Stawka sporu wzrosła, kiedy władze Autonomii Palestyńskiej zorganizowały własne służby archeologiczne wkrótce po podpisaniu porozumienia pokojowego w 1993 r.

Biblia określa, że Izrael wywodzi się od Abrahama, koczownika z Mezopotamii. Współczesna archeologia nie znalazła jednak żadnych śladów ze środkowej epoki brązu (2000-1500 p.n.e.), które miałyby bezpośredni związek z Abrahamem lub jego potomstwem (co uniemożliwia udowodnienie istnienia patriarchów). Niektórzy badacze twierdzą jednak, że archeologia dostarcza pośrednich danych na temat historycznego tła opowieści o patriarchach (sposób zawierania przymierzy, umów, cena niewolników, szczegóły na temat prawa i handlu), które są uderzająco zbieżne z tym, czego uczeni dowiadują się z dokumentów pochodzących ze starożytnej Mezopotamii.

Brakuje także archeologicznych dowodów potwierdzających biblijną relację o pobycie Hebrajczyków w niewoli egipskiej i ich uwolnieniu przez faraona po serii plag, czy też stwierdzających istnienie Mojżesza. Inni naukowcy natomiast dopatrują się w starożytnych egipskich inskrypcjach zaskakujących wskazówek sugerujących pośrednio, że wydarzenie przypominające Exodus mogło faktycznie mieć miejsce pod koniec późnej epoki brązu (1400-1200 p.n.e.).
Księga Jozuego opisuje zajęcie Ziemi Obiecanej jako proces szybki i brutalny. Większość badaczy, powołując się na brak śladów gwałtownych zniszczeń w kilku najważniejszych miastach (np. w Jerycho) odrzuca jednak biblijny opis militarnego podboju Kanaanu. Wielu zaś innych naukowców wyznaje teorię, że starożytny Izrael powstał w wyniku stopniowej i zasadniczo pokojowej infiltracji, a być może w wyniku wewnętrznych zaburzeń społecznych.

Istotne z historycznego punktu widzenia są pytania: czy Izraelici byli ludem odrębnym etnicznie i religijnie, który przybył na te tereny na przełomie późnej epoki brązu i wczesnej epoki żelaza, czy raczej był to odłam rdzennej ludności tworzący coś w rodzaju kanaanejskiej kontrkultury będącej w opozycji do panujących tam stosunków społeczno-gospodarczych (a potem odłam pod nazwą ludu Izraela zdominował w końcu cały region)? Czy Izrael był zdobywcą, czy osadnikiem?
Zastrzeżenia dotyczą nawet tak istotnych dla Izraela postaci jak król Dawid i jego syn Salomon, którzy wedle Biblii stworzyli silne państwo, przedmiot zazdrości ościennych królestw starożytnego Bliskiego Wschodu. Ich rządy przypadały na lata 1000-920 p.n.e. To właśnie ich królestwo stało się ulubionym celem ataków "minimalistów", zastanawiających się jak to możliwe, że po tak wspaniałej dynastii pozostało tak niewiele świadectw archeologicznych. Nie znaleziono dotąd żadnych pozostałości po budowlach z czasów Salomona, co prowadzi "minimalistów" do wniosku, że tych postaci po prostu nigdy nie było. Przeciwnicy "minimalistów" wskazują na odnalezioną w 1993 r. aramejską inskrypcję z IX w. p.n.e., wymieniającą imię Dawida, co stanowi pierwsze poza Biblią, pochodzące z czasów starożytnych odniesienie do tego władcy. Najbardziej zagorzałych "minimalistów" to jednak nie przekonało.

Spór trwa. Obie strony, interpretując niejednoznaczne nieraz dane archeologiczne, próbują się nawzajem eliminować z gry. Mimo niezwykłych odkryć ostatnich dziesięcioleci, Ziemia Święta odsłoniła dotąd archeologom zaledwie cząstkę swych tajemnic.

Jeffery L. Sheler, Spór o Ziemię Świętą,
FORUM
25.03.2002/JS

Data utworzenia: 22/09/2007 @ 16:07
Ostatnie zmiany: 09/08/2011 @ 23:40
Kategoria : << ARCHEOLOGIA
Strona czytana 84495 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze


Komentarz #3 

autor : Andreas777 08/07/2012 @ 15:16

Artykol jest niezrozumialy. Jest grupa nawet Izraelskich historykow i archeologow uwazajacych Biblie za utwor literacki , bo nie majacy dostatecznego oparcia w znaleziskach archeologicznych.  Kwestionowanie obesnosci Izraelitow na tych terenach  w I wieku - to dotyczy to danych Rzymskich  jak tez i wszystkich przekazow Chrzescijanskich.  Nie ma zas zadnych dowodow,ze tereny te byly w tym okresie zamieszkiwane przez  Arabow. Arabowie podbili te tereny dopiero w VII wieku. Zajeli cala polnocna Afryke i  Hiszpanie.  Pozniej bo w XV wieku teren Izraela zajela Turcja.  Turcy przyjeli wiare muzulmanska  ale to zupelnie nie sa arabowie.  Nazwa -Palestyna - Palestynczycy -  to dokladnie tak jak   Indianie w Ameryce,   nie ma zadnego zwiazku z  arabami.  Tereny Izraela nie majac  odpowiedniego zarzadzania popadly w stagnacje gospodarcza. Do tego doszly zarazy - dzuma holera i malaria ktore wrecz wyludnily te tereny.  Koniec XIX wieku to zaledwie 200-tysiecy mieszkancow i prawie polowa osadnicy Tureccy. Po wygnaniu Turkow pozostala  ziemia niczyja  z tym ze duza czesc zostala wykupiona przez osadnikow glownie  Zydowskich.  Tereny  jeziora Tyberiadzkiego nalezaly do Bachrejnow. Byla tez  grupa osadnikow chrzescijanskich z Niemiec ktorzy zostali wysiedleni przez Anglikow do Australi. Ale to juz kwestie prawne.

Komentarz #2 

autor : Monika 21/03/2008 @ 04:15

Którego konfliktu?

Komentarz #1 

autor : Palestra 24/12/2007 @ 20:21

Artykuł jest beznadziejny,nie opisuje  prawdy na temat konfliktu , podrugie tu nie chodzi o podważanie wiarygodności Biblii jak autor sugeruje ,ale conajmniej o sposób jej interpretacji i wykorzystania  .W 1948 roku kiedy zakładano państwo Izrael na ziemiach palestyńskich nikt nie zapytał się rdzennej ludności nikt nie szukał porozumienia .Na dobrą sprawe to że kiedyś tam żyli ich przodkowie wcale ich nie uprawnia do posiadania tych ziem , naprzykład wczesniej  żyli na tych ziemiach kanaanejczycy.Co by było gdyby rozwuj techniki i genetyki pozwoliły odnajdywać przodków Kanaanejczyków   i co kto bedzie właścicielem Palestyny,Syrii i Fenicji (?)
 
Trzecie Oczko


bogowie-slowian-m.jpg
prawo-koscielne-kat.jpg
swity-koszmar-haught.jpeg
kultura-smierci-1.jpg
labuda-m.jpg
religie-sw.jpg
Zycie-Buddy_1927.jpg
estreicher-zarys.jpg
100-punk-zap.jpg
polska-X-XI.jpg
etyka-prot-weber.jpg
tokarski-z-filozofii-indyjskiej.jpg
klengel-his-sy.jpg
zapomniane-n-strzelczyk.jpg
studia-theologica-varsaviensia-1977-1.jpg
e-jastrzebowska.jpg
megalomania-narodowa-by.png
d-bog-urojony.jpg
konstytucja-laidler.jpg
apokryfy-nowego-testamentu.jpg
chrystianizacja-europy-kosciol.jpg
o-wdowach.jpg
pales.jpg
eisenberg.jpg
pilarczyk-literatura-zydowska.jpg
podstaw-wiedzy-muzulmanskiej.PNG
islam-wnuk.jpg
stern-zlote-mysli.png
swieci-nie-swieci.jpg
ilustrowany-slownik-terminow-lit.jpg
religierzymu.jpg
krewzkrwijezusa.jpg
o-duszy.jpg
watykan.jpg
Leeuw-fenomonologia.png
slowianie-mitologie-swiata.jpg
przeinaczanie-jezusa-bart-ehrman.jpg
Rekonkwista.jpg
graves-mity-gr.jpg
bugaj-hermetyzm.jpg
zarys-h-sz.jpg
u-schylku-starozytnosci-2014-a.jpg
listy-prof.jpg
kartezjusz-roz.jpg
historia-pow-sredniowiecza-zientara.jpeg
ency-archeo-z-s.jpg
STUDIA-RELIGIOLOGICA-39_2006.jpg
40-piesni-r.png
psychologia-religii-bernhard-grom.jpg
bog-a-zlo.jpg
chrzescjianstwo-rusi-k.jpg
psychoanaliza-i-religia.jpg
his-p-k.jpg
IDEA-XIX-2007.png
wilson-krwawiacy.png
klucz-niebieski-k.jpg
jero.jpg
tylak-bog.jpg
kaligula.jpg
malinowski-zsdzikich.jpg
baschwitz-czarownice_dzieje.jpg
wu-wei-plyn-z-pradem-zycia-Fischer.jpg
100_filmow_Lis.jpg
MACHIAVELLI-Ksiaze-1917.jpg
tocqueville.jpg
milczenie-1-2012.jpg
ramadan-i-kurban.png
nowe-ateny.jpg
Historia bez cenzury - Hartwig.jpeg
Rodzima wiara ukrainska - Lozko.jpg
trevel-his-a.jpg
przeglad-religioznawczy.png
Tako rzecze-zaratustra-1922-Nietzsche.jpeg
watykan-zd.jpg
haidit-prawy-umysl.jpg
niemcy500.jpg
hall-heretycy.jpg
wewior-wstepujac-w.jpg
mitologia-l-tur.jpg
krotka-hi-islamu.png
nieznane-arch-mis.jpg
ap06.jpg
prawo-wyznaniowe-2011.png
mitoznawstwo-porownawcze.jpg
burszta-asteriks.png
polityka-jako-wyraz-lub-nastepstwo.jpg
Malinowski-Wierzenia_pierwotne.jpg
saggs.jpg
mit-azteko1.jpg
Szalenstwo w rel-swiata.jpg
Mieszko_Pierwszy_Tajemniczy.jpg
COLLECTANEA-PHILOLOGICA-XX-2017.jpg
pod-sztandarem-nieba-wiara-ktora-zabija-w-iext43267118.jpg
in-god-we-trust.png
studia-nad-faszyzmem-2007.jpg
pliniusz-h-n.jpeg
historia-irlandii.jpg
leksykon-re.jpg
mieszko-I-strzelczyk-1992.jpg
Leksykon_duchowosci_katolickiej.jpg
polskie-n.jpg
Narody dawnej.jpg
camus-eseje.jpg
erman-mity-s.jpg
sachs_muzyka-wswieciestar.jpg
babilonskie-zaklecia.jpg
SLADAMI_MESJASZA-APOSTATY.jpg
dynastia-piastow-ba.jpg
mysli-sw-jana-chr.png
od-mojzesza-do-mahometa-ke.jpg
anatomia hybrydy.jpg
upaniszady-ut.jpg
fuld-krotka.jpg
cyw-zyd.jpg
putek-1966-mroki-s.jpg
judyta-postac-b-granic.jpg
bravo.jpg
niwinski-mity-symbole.jpg
czary-i-czarty-polskie-tuwim.jpg
tajemnice-smim.jpg
jak-zachod-utracil-boga-mary-eberstadt.jpg
dziesiecina_j.jpg
kompendium-nauki-sk.jpg
rzeczpospolita_topolski.jpg
odrodzenie-2000-44.png
wiek-propagandy.jpg
znak-1994-2-465.jpeg
Szyszko-Hinduizm-buddyzm-islam.jpg
margul-mity-z-pieciu.png
zli-papieze-c.jpg
rozmyslania-marek-a 1913.jpg
maly-slownik-religiozna.jpg
heinemann-eunuchy.png
zbikowski-legendy.jpg
joga-eliade.jpg
demony-r.jpeg
Historia-sztuki-eu_Meyer.png
bancroft-wspolczesni.png
historia-mali-tymowski.jpeg
amsterd-abc.jpg
religia-a-wspolczesne-stosunki-miedzynarodowe.jpeg
szrejter-mitologia.bmp
historya-pow-h-3a.gif
nor-davies-boze-igrzysko.jpg
mity-skandynawskie-ma.jpg
hyperborea-religia-grekow-gebura.jpg
Jasienica-slowianski rodowod-1961.jpg
pascal-mysli.jpg
Chiny-nowe.jpg
etnologia-religii-szyjewski.jpg
ogarek-czoj.jpg
markus-chrzesc.jpg
Saga-o-Nibelungach-Treumund.png
Collectanea Theologica 83-2013-nr 4.jpg
1908-o-wolnosci.png
wzory-kultury-b.jpg
rozmowy-z-diablem.jpg
przeglad-historyczny-87-1996.jpg
101-tore-murphy.jpg
dowiat-historia-kosciola-k.jpg
NAPISY--1994.jpg
Historia Czechoslowacji - Heck-Orzech.jpg
lengauer-religijnosc.jpg
egipt-i-biblia-p-montet.jpeg
historia-kosciola-2-600-1500.jpeg
monarsze-sekrety-jankowski.jpeg
his-euro.jpg
dogon-ya-gali.jpg
od-abrahama-do-ch.jpg
drioton-egipt-faraonow-2.jpg
jerzy-adamski-historia-l-f.jpg
edda-lelewel-1828.jpg
bronk-podstawy-nauk-o-religii.jpg
Medzat_Studia Egiptologiczne-2-13-1.jpg
magia-i-religia.jpg
czarn-mwxxw.jpg
girard-koziol.jpg
meczenstwo_w_islamie.jpg
kissinger_dyplomacja.jpg
historia-wenecji_norwich.jpeg
de-mello.jpg
grabski-mieszko.jpg
butterwick.jpg
ewolucja-boga.jpg
Publilius_Syrus_Maksymy_moralne_Sententiae.jpg
delitsh-babilon-i.jpg
hinduizm_-k.jpg
polska_mieszka_i1.jpg
his-b-w.jpg

Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
Szukaj



Artykuły

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 20487868 odwiedzający

 398 odwiedzających online