Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Buddyzm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Afryka
Ameryka
Australia i Oceania
Religie Synkretyczne

BUDDYZM <<<== - Kanon buddyjski

Naukowcy badają tybetańskie księgi z "Berlinki"


W Bibliotece Jagiellońskiej może znajdować się fragment pierwodruku tybetańskiego kanonu buddyjskiego - "Kandżuru" z 1606 r. - przypuszczają naukowcy.

W Bibliotece trwają badania ksiąg tybetańskich z niemieckich zbiorów. Jak poinformowała uczestnicząca w badaniach dr Agnieszka Helman-Ważny, naukowcy przeglądają unikalny zbiór ponad 800 ksiąg z kolekcji niemieckiego uczonego Eugena Pandera, należącej do tzw. Berlinki. Przypuszczają, że w kolekcji tej może znajdować się fragment pierwodruku tybetańskiego kanonu buddyjskiego - "Kandżuru" - edycji Wang-li z 1606 r. "Znalazłam artykuł niemieckiego naukowca, prof. Helmuta Eimera, który sugerował, że jedno z pierwszych wydań drukowanych "Kandżuru", czyli buddyjskiego pisma świętego zaginęło podczas wojny. Ten trop rokował do dalszych poszukiwań. Historia tych zbiorów sugerowała, że to co Niemcy uznali za zaginione, prawdopodobnie znajduje się w Bibliotece Jagiellońskiej" - powiedziała Helman-Ważny.

Jak tłumaczyła badaczka, badania będą prawdopodobnie trwały przez wiele lat. W pierwszym ich etapie naukowcy starają się przede wszystkim potwierdzić, czy zaginiony fragment najstarszego drukowanego wydania "Kandżuru" znajduje się faktycznie w Bibliotece Jagiellońskiej. Zadanie to jest niełatwe, ponieważ zbiory nie są skatalogowane, ani opisane. Nie wiadomo, jakie księgi się w nich znajdują.

"Trzeba te księgi najpierw dokładnie przejrzeć i tłumacząc fragmenty zorientować się co w tych zbiorach jest. Wiemy jak zwykle wyglądają wydania "Kandżuru" i co zawierają. W związku z tym wiemy jak obszerne to powinny być tomy. Odnalezienie ksiąg z tekstem Kandżuru nie byłoby tak wielką trudnością - jednak potwierdzenie, że jest to Kandżur edycji Wang-li, a nie jedno z licznych późniejszych wydań będzie wymagało szczegółowych badań. Problem polega również na tym, że całość tych zbiorów obejmuje ok. 860 tomów, a poszukiwany Kandżur jest tylko ich niewielką częścią" - podkreśliła Helman-Ważny.

Jak wyjaśniła, pierwsze prace polegają na odczytaniu tytułu dzieła i kolofonu, czyli informacji umieszczonej na końcu książki, opisującej okoliczności powstania danego egzemplarza. Jednak w kolofonach tybetańskich ksiąg niezwykle rzadko znajdują się precyzyjne informacje o tym kto i kiedy ją wykonał, na czyje polecenie itp. Badania techniki wykonania i użytych materiałów mają ogromne znaczenie przy identyfikacji ksiąg.

"Oczywiście na tym etapie nie prowadzimy jeszcze dokładnych tłumaczeń czy analizy każdej książki, tylko po prostu szukamy takich, które mają odpowiednią ilość kart, charakterystyczny format i które mogą być potencjalnie "Kandżurem" - zastrzegła.

Planowane badania zbiorów nie mają się jednak ograniczać tylko do poszukiwania zaginionych ksiąg. Naukowcy chcą w przyszłości stworzyć spis wszystkich tybetańskich dzieł znajdujących się w "Berlince". Jego celem byłoby poinformowanie o zawartości kolekcji wszystkich naukowców zainteresowanych badaniem tych zbiorów.

Jak tłumaczyła Helman-Ważny, kolekcja jest unikatowa na skalę światową. Znajdują się w niej rękopisy i druki przeważnie w języku tybetańskim, ale też w języku mongolskim i w języku chińskim. Głównie są to teksty religijne, ale nie tylko. Wszystkie są bardzo stare.

"Już te nasze wstępne badania potwierdzają, że kolekcja ta została w 1889 r. przywieziona z Pekinu do Berlina przez profesora Eugena Pandera. Trafiły początkowo do Museum Frvlkerkunde w Berlinie i potem zostały przez to muzeum przekazane do Biblioteki Pruskiej. Stamtąd trafiły na tereny obecnej Polski i z czasem właśnie do Biblioteki Jagiellońskiej. Przez długi czas nie było przede wszystkim atmosfery, żeby te zbiory badać. One sobie po prostu tam leżały. Informacje o berlince zaczęły się pomału przedostawać do różnych badaczy i zajmowano się w pierwszej kolejności tym, co było bardziej znajome. Kolekcja Pandera jest tylko częścią kolekcji orientalnej" - podkreśliła badaczka.

Według niej, zbiory z kolekcji tybetańskie nie zostały nigdy dokładnie zbadane, nawet przez niemieckich właścicieli. Jak wyjaśniła, książki tybetańskie to w większości przypadków zbiory luźnych papierowych kart w kształcie podłużnych prostokątów, przypominających liście palmowe. Te karty były oryginalnie, prawdopodobnie przez Pandera, owijane w papier i zaklejane. Wiele z tych paczek, nigdy nie było rozpakowanych, o czym świadczą oryginalne banderole.

"Z tego widać, że Niemcy chyba nie zdążyli ich nawet otworzyć. Zresztą nie istnieje żaden katalog akurat tych zbiorów. Natrafiliśmy na zapomniany skarb światowego dziedzictwa. Dlatego eksploracja tego skarbu jest tak pasjonująca" - podkreśliła Helman-Ważny.

Jak dodała, z zapisków Pandera można wnioskować, że część pierwodruku "Kandżuru" trafiła do Japonii, a część znajdowała się w tych zbiorach, które zostały zabrane do Niemiec. Skądinąd wiadomo, że te tomy, które się dostały do Japonii, spaliły się w pożarze w czasie trzęsienia ziemi w Tokio w 1923 r. i na pewno już nie istnieją.

"Jedyne znane części tego wydania, o których wiadomo, przedostały się za sprawą Pandera do Niemiec. I to mamy nadzieję znaleźć w Krakowie" - zaznaczyła.

Oprócz Helman-Ważny w zespole zajmującym się badaniem ksiąg tybetańskich z "Berlinki" pracują prof. Marek Mejor z Instytutu Orientalistycznego Uniwersytetu Warszawskiego oraz dr Thupten Kunga Chashab, również z UW. "Berlinka" składa się z dwóch części: z tzw. Skarbu Pruskiego oraz zbioru druków nowych czyli książek z XIX i XX w. Tzw. Skarb Pruski to rękopisy, rękopisy muzyczne, starodruki i niewielki fragment zbiorów kartograficznych.

Zbiory Pruskiej Biblioteki Państwowej zostały wywiezione przez Niemców pod koniec II wojny światowej, w obawie przed nalotami, z Berlina do opactwa cystersów w Krzeszowie na niemieckim wówczas Dolnym Śląsku. Po wojnie tereny te znalazły się w granicach państwa polskiego i zbiory zostały przejęte przez polskie władze.

Zbiory te począwszy od 1946 r. przekazywane były do "Jagiellonki" jako centralnej Składnicy Zbiorów Zabezpieczonych. Do Krakowa trafiło 490 z 505 skrzyń. Właścicielem tych zbiorów jest Skarb Państwa, a Biblioteka Jagiellońska jedynie ich depozytariuszem. Władze Niemiec wielokrotnie dopominały się o zwrot "Berlinki", w której znajdują się cenne rękopisy, grafiki oraz manuskrypty muzyczne, m.in. rękopisy Mozarta, Bacha, Beethovena, Schumanna, Haydna, Goethego, Schillera, Herdera. Sprawa ta, co jakiś czas pojawia się w stosunkach polsko-niemieckich oraz rozmowach na temat zwrotu dóbr kultury.

PAP - Nauka w Polsce, Urszula Rybicka


Data utworzenia: 04/01/2008 @ 02:06
Ostatnie zmiany: 12/04/2012 @ 06:18
Kategoria : BUDDYZM <<<==
Strona czytana 96025 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego artykułu.
Bądź pierwszy!

 
Trzecie Oczko


ency-archeo-z-s.jpg
kultura-smierci-1.jpg
Szyszko-Hinduizm-buddyzm-islam.jpg
rozmyslania-marek-a 1913.jpg
COLLECTANEA-PHILOLOGICA-XX-2017.jpg
tajemnice-smim.jpg
magia-i-religia.jpg
zli-papieze-c.jpg
estreicher-zarys.jpg
IDEA-XIX-2007.png
Chiny-nowe.jpg
ilustrowany-slownik-terminow-lit.jpg
chrystianizacja-europy-kosciol.jpg
znak-1994-2-465.jpeg
etnologia-religii-szyjewski.jpg
listy-prof.jpg
jerzy-adamski-historia-l-f.jpg
1908-o-wolnosci.png
sachs_muzyka-wswieciestar.jpg
wilson-krwawiacy.png
anatomia hybrydy.jpg
lengauer-religijnosc.jpg
mity-skandynawskie-ma.jpg
hinduizm_-k.jpg
saggs.jpg
edda-lelewel-1828.jpg
Collectanea Theologica 83-2013-nr 4.jpg
upaniszady-ut.jpg
tokarski-z-filozofii-indyjskiej.jpg
pliniusz-h-n.jpeg
NAPISY--1994.jpg
labuda-m.jpg
mit-azteko1.jpg
Szalenstwo w rel-swiata.jpg
100-punk-zap.jpg
Zycie-Buddy_1927.jpg
nieznane-arch-mis.jpg
maly-slownik-religiozna.jpg
e-jastrzebowska.jpg
Historia Czechoslowacji - Heck-Orzech.jpg
amsterd-abc.jpg
STUDIA-RELIGIOLOGICA-39_2006.jpg
ogarek-czoj.jpg
psychoanaliza-i-religia.jpg
dowiat-historia-kosciola-k.jpg
Jasienica-slowianski rodowod-1961.jpg
butterwick.jpg
o-wdowach.jpg
his-b-w.jpg
nowe-ateny.jpg
megalomania-narodowa-by.png
polskie-n.jpg
swieci-nie-swieci.jpg
pilarczyk-literatura-zydowska.jpg
religierzymu.jpg
zbikowski-legendy.jpg
d-bog-urojony.jpg
kaligula.jpg
erman-mity-s.jpg
historia-wenecji_norwich.jpeg
studia-nad-faszyzmem-2007.jpg
polska-X-XI.jpg
polska_mieszka_i1.jpg
watykan-zd.jpg
Malinowski-Wierzenia_pierwotne.jpg
Tako rzecze-zaratustra-1922-Nietzsche.jpeg
hall-heretycy.jpg
pascal-mysli.jpg
fuld-krotka.jpg
grabski-mieszko.jpg
prawo-wyznaniowe-2011.png
dogon-ya-gali.jpg
Rodzima wiara ukrainska - Lozko.jpg
mieszko-I-strzelczyk-1992.jpg
bogowie-slowian-m.jpg
malinowski-zsdzikich.jpg
heinemann-eunuchy.png
historya-pow-h-3a.gif
bronk-podstawy-nauk-o-religii.jpg
czarn-mwxxw.jpg
od-abrahama-do-ch.jpg
joga-eliade.jpg
hyperborea-religia-grekow-gebura.jpg
judyta-postac-b-granic.jpg
religie-sw.jpg
mitoznawstwo-porownawcze.jpg
markus-chrzesc.jpg
krewzkrwijezusa.jpg
burszta-asteriks.png
szrejter-mitologia.bmp
ramadan-i-kurban.png
watykan.jpg
zapomniane-n-strzelczyk.jpg
meczenstwo_w_islamie.jpg
Rekonkwista.jpg
egipt-i-biblia-p-montet.jpeg
krotka-hi-islamu.png
rozmowy-z-diablem.jpg
dziesiecina_j.jpg
czary-i-czarty-polskie-tuwim.jpg
trevel-his-a.jpg
bugaj-hermetyzm.jpg
klucz-niebieski-k.jpg
graves-mity-gr.jpg
haidit-prawy-umysl.jpg
40-piesni-r.png
jero.jpg
historia-mali-tymowski.jpeg
niemcy500.jpg
przeglad-religioznawczy.png
Leeuw-fenomonologia.png
Publilius_Syrus_Maksymy_moralne_Sententiae.jpg
u-schylku-starozytnosci-2014-a.jpg
rzeczpospolita_topolski.jpg
bog-a-zlo.jpg
ap06.jpg
prawo-koscielne-kat.jpg
niwinski-mity-symbole.jpg
kissinger_dyplomacja.jpg
Saga-o-Nibelungach-Treumund.png
100_filmow_Lis.jpg
wiek-propagandy.jpg
101-tore-murphy.jpg
Medzat_Studia Egiptologiczne-2-13-1.jpg
o-duszy.jpg
dynastia-piastow-ba.jpg
pales.jpg
stern-zlote-mysli.png
etyka-prot-weber.jpg
mitologia-l-tur.jpg
jak-zachod-utracil-boga-mary-eberstadt.jpg
odrodzenie-2000-44.png
kompendium-nauki-sk.jpg
baschwitz-czarownice_dzieje.jpg
polityka-jako-wyraz-lub-nastepstwo.jpg
wu-wei-plyn-z-pradem-zycia-Fischer.jpg
tylak-bog.jpg
monarsze-sekrety-jankowski.jpeg
drioton-egipt-faraonow-2.jpg
his-euro.jpg
ewolucja-boga.jpg
studia-theologica-varsaviensia-1977-1.jpg
zarys-h-sz.jpg
historia-pow-sredniowiecza-zientara.jpeg
bancroft-wspolczesni.png
konstytucja-laidler.jpg
podstaw-wiedzy-muzulmanskiej.PNG
bravo.jpg
religia-a-wspolczesne-stosunki-miedzynarodowe.jpeg
camus-eseje.jpg
cyw-zyd.jpg
Historia-sztuki-eu_Meyer.png
leksykon-re.jpg
przeglad-historyczny-87-1996.jpg
chrzescjianstwo-rusi-k.jpg
Leksykon_duchowosci_katolickiej.jpg
Narody dawnej.jpg
od-mojzesza-do-mahometa-ke.jpg
psychologia-religii-bernhard-grom.jpg
demony-r.jpeg
eisenberg.jpg
putek-1966-mroki-s.jpg
mysli-sw-jana-chr.png
przeinaczanie-jezusa-bart-ehrman.jpg
margul-mity-z-pieciu.png
apokryfy-nowego-testamentu.jpg
wewior-wstepujac-w.jpg
delitsh-babilon-i.jpg
wzory-kultury-b.jpg
girard-koziol.jpg
babilonskie-zaklecia.jpg
milczenie-1-2012.jpg
historia-kosciola-2-600-1500.jpeg
tocqueville.jpg
pod-sztandarem-nieba-wiara-ktora-zabija-w-iext43267118.jpg
historia-irlandii.jpg
in-god-we-trust.png
swity-koszmar-haught.jpeg
slowianie-mitologie-swiata.jpg
kartezjusz-roz.jpg
islam-wnuk.jpg
de-mello.jpg
SLADAMI_MESJASZA-APOSTATY.jpg
his-p-k.jpg
Historia bez cenzury - Hartwig.jpeg
Mieszko_Pierwszy_Tajemniczy.jpg
nor-davies-boze-igrzysko.jpg
klengel-his-sy.jpg
MACHIAVELLI-Ksiaze-1917.jpg

Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
Szukaj



Artykuły

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 20431315 odwiedzający

 507 odwiedzających online