Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Buddyzm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Afryka
Ameryka
Australia i Oceania
Religie Synkretyczne

Bałtowie - Baba z Poganowa

Posąg kamiennej "baby" odkryli archeolodzy w Poganowie

Prymitywną rzeźbę kamienną tzw. "babę" odkryli podczas badań wczesnośredniowiecznego kompleksu osadniczego Poganowo IV archeolodzy z Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Kętrzynie.

Archeolodzy pracowali pod kierownictwem Mariusza Wyczółkowskiego a wspomagali ich studenci z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. "Jest to pierwsze tego typu znalezisko na całym południowo-wschodnim pobrzeżu Bałtyku. Co prawda z terenu ziem zamieszkiwanych do czasu podboju krzyżackiego przez plemiona Prusów znanych było do tej pory 21 +bab+, lecz nie znany był kontekst archeologiczny miejsca ich znalezienia. Większość z nich znana była już w XIX w.

Posąg odkryty w Poganowie stanowił jeden z elementów kamiennego kręgu, wewnątrz którego usypany był niewielki kopiec" - informuje dyrektor Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego Izabela Mellin-Wyczółkowska.

Na powierzchni wykopu wokół kopca znaleziono ponad 300 fragmentów kości zwierzęcych. W pobliżu znajdowało się prostokątne palenisko złożone z dwóch warstw kamieni wylepionych z wierzchu gliną. "To rewelacyjne odkrycie potwierdza kultowy charakter badanego od 2005 r. stanowiska. Jest to zatem pierwszy znany i badany archeologicznie kompleks osadniczy z wydzielonym miejscem zorganizowanego kultu z terenu ziem bałtyjskich.

Stanowiska kultowe znane są z badań ziem zamieszkiwanych we wczesnym średniowieczu przez Słowian i ludność Skandynawii, jednak na terenach wokół południowo-wschodnich wybrzeży Bałtyku nie były dotychczas znane" - tłumaczy Izabela Mellin-Wyczółkowska.

Przypomina, że w czasie badań w latach 2005-2006 odkryto tam już zagłębione w ziemi palenisko i sąsiadujący z nim kopiec usypany z luźnych kamieni. "Wokół nich, na przestrzeni ponad 1 ara występowały zazwyczaj w skupiskach kości zwierzęce. Znaleziono tam także żelazne obręcze drewnianego klepkowego wiaderka i przęśliki. Według wstępnych analiz ponad 70 proc. z kilku tysięcy fragmentów kości stanowią szczątki koni, które we wczesnym średniowieczu traktowane były jako zwierzęta szczególnie poświęcone bóstwom. Spotyka się także kości jelenia i znacznie rzadziej krowy" - opowiada.

Na podstawie odkrytych fragmentów ceramiki funkcjonowanie miejsca kultu można datować na X-XI wiek do początku XII wieku. "Warstwy spalenizny i węgli drzewnych znalezione na stokach grodziska i w nasypie, na którym prawdopodobnie stała wieża mogą świadczyć o gwałtownym końcu funkcjonowania całego kompleksu osadniczego" - zaznacza dyrektor.

Jak mówi, dotychczasowe odkrycia nieznanych w literaturze przejawów kultu w Poganowie na nowo otwierają dyskusję nad wpływem zwyczajów tureckich ludów stepowych na wczesnośredniowiecznych ziemiach pruskich. Są niezwykle ważnym argumentem zwolenników teorii "stepowego" pochodzenia "bab pruskich".

Kamienny posąg przewieziony został do kętrzyńskiego muzeum. Po wstępnych zabiegach konserwatorskich zostanie uroczyście zaprezentowany publiczności w drugiej połowie września.

Izablela Mellin-Wyczółkowska przypomina, że badane stanowisko nie było dotychczas znane ani z publikacji archeologicznych niemieckich sprzed 1945 r., ani z literatury po 1945 r., nie ma o nim wzmianek w archiwaliach sprzed 1945 r., ani w dostępnych dokumentach i źródłach krzyżackich i późniejszych dokumentach pruskich. Nie było znalezione w czasie badań w 2003 r.

Nieznany dotychczas wczesnośredniowieczny kompleks osadniczy odkryty został przypadkowo przez ornitologów Sławomira Korola i Tomasza Gasperowicza poszukujących nie zlokalizowanego gniazda orła bielika.

Weryfikację informacji o odkryciu "kurhanu" przeprowadzili Izabela Mellin-Wyczółkowska i Mariusz Wyczółkowski z Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Kętrzynie.

Zgłoszony "kurhan" okazał się być nasypem wieży broniącej wejścia na grodzisko, które jest jedynie częścią większego kompleksu osadniczego. Według wstępnego rozpoznania składa się on z grodziska, osad i dwóch gródków. Położony w lesie zajmuje powierzchnię ponad 5 ha. Założony został z wykorzystaniem naturalnych elementów podnoszących obronność terenu - zakole strumienia, rozlewiska, bagna.

Pierwsza, wstępna informacja o odkryciu wówczas jeszcze nie do końca rozpoznanego kompleksu, przedstawiona została 23 lutego 2005 roku przez Mariusza Wyczółkowskiego na Seminarium Bałtyjskim w PMA w Warszawie, w trakcie referatu "Śladami Hansa Crome'go. Pochwała archeologii leśnej".

Wyniki badań ratowniczo rozpoznawczych przedstawione zostały 14 grudnia 2005 r. na Seminarium Bałtyjskim w PMA w Warszawie w referacie Mariusza Wyczółkowskiego "Wczesnośredniowieczny kompleks osadniczy Poganówko 1 na pograniczu Barcji i Galindii" oraz w komunikacie Katarzyny Stefanowicz "Analiza szczątków zwierzęcych z grodziska Poganówko 1. Sezon 2005 - wykop nr 1 i planigrafia".

Wyniki badań kolejnego sezonu badawczego zaprezentowane zostały 28 października 2006 r. na konferencji z cyklu Colloquia Baltica w Ośrodku Badań Naukowych w Olsztynie w ramach referatu Mariusza Wyczółkowskiego "Nieznane miejsca kultu na pograniczu średniowiecznej Barcji. Przyczynek do roli konia w wierzeniach Prusów".

PAP - Nauka w Polsce

bsz/tot

 


Data utworzenia: 04/10/2007 @ 22:21
Ostatnie zmiany: 02/09/2021 @ 10:41
Kategoria : Bałtowie
Strona czytana 83458 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze


Komentarz #1 

autor : Julie 31/01/2011 @ 10:16

Here's  a video with another stone sculpture - http://www.tubestime.com/watch/stone-sculpture-public-art-sculptor-sendelbach-umass-minuteman/2 . It is not as ancient as the previous one, but has also an interesting history as well
 
Trzecie Oczko


odrodzenie-2000-44.png
mysli-sw-jana-chr.png
zarys-h-sz.jpg
haidit-prawy-umysl.jpg
podstaw-wiedzy-muzulmanskiej.PNG
d-bog-urojony.jpg
mitologia-l-tur.jpg
SLADAMI_MESJASZA-APOSTATY.jpg
de-mello.jpg
wilson-krwawiacy.png
swity-koszmar-haught.jpeg
Historia bez cenzury - Hartwig.jpeg
Jasienica-slowianski rodowod-1961.jpg
anatomia hybrydy.jpg
od-abrahama-do-ch.jpg
hall-heretycy.jpg
historya-pow-h-3a.gif
historia-wenecji_norwich.jpeg
nor-davies-boze-igrzysko.jpg
ilustrowany-slownik-terminow-lit.jpg
Leksykon_duchowosci_katolickiej.jpg
hyperborea-religia-grekow-gebura.jpg
maly-slownik-religiozna.jpg
delitsh-babilon-i.jpg
burszta-asteriks.png
milczenie-1-2012.jpg
pales.jpg
watykan-zd.jpg
listy-prof.jpg
his-p-k.jpg
kompendium-nauki-sk.jpg
IDEA-XIX-2007.png
margul-mity-z-pieciu.png
trevel-his-a.jpg
u-schylku-starozytnosci-2014-a.jpg
pliniusz-h-n.jpeg
ewolucja-boga.jpg
ramadan-i-kurban.png
Chiny-nowe.jpg
hinduizm_-k.jpg
tocqueville.jpg
polskie-n.jpg
krewzkrwijezusa.jpg
rzeczpospolita_topolski.jpg
meczenstwo_w_islamie.jpg
MACHIAVELLI-Ksiaze-1917.jpg
kultura-smierci-1.jpg
Publilius_Syrus_Maksymy_moralne_Sententiae.jpg
swieci-nie-swieci.jpg
polska-X-XI.jpg
40-piesni-r.png
jerzy-adamski-historia-l-f.jpg
islam-wnuk.jpg
amsterd-abc.jpg
czary-i-czarty-polskie-tuwim.jpg
in-god-we-trust.png
markus-chrzesc.jpg
leksykon-re.jpg
klengel-his-sy.jpg
putek-1966-mroki-s.jpg
religierzymu.jpg
nowe-ateny.jpg
Zycie-Buddy_1927.jpg
magia-i-religia.jpg
Tako rzecze-zaratustra-1922-Nietzsche.jpeg
watykan.jpg
konstytucja-laidler.jpg
malinowski-zsdzikich.jpg
his-euro.jpg
dziesiecina_j.jpg
jero.jpg
bogowie-slowian-m.jpg
prawo-koscielne-kat.jpg
babilonskie-zaklecia.jpg
pod-sztandarem-nieba-wiara-ktora-zabija-w-iext43267118.jpg
baschwitz-czarownice_dzieje.jpg
polska_mieszka_i1.jpg
czarn-mwxxw.jpg
przeinaczanie-jezusa-bart-ehrman.jpg
jak-zachod-utracil-boga-mary-eberstadt.jpg
historia-mali-tymowski.jpeg
psychoanaliza-i-religia.jpg
grabski-mieszko.jpg
tokarski-z-filozofii-indyjskiej.jpg
heinemann-eunuchy.png
saggs.jpg
nieznane-arch-mis.jpg
judyta-postac-b-granic.jpg
eisenberg.jpg
pascal-mysli.jpg
tajemnice-smim.jpg
ogarek-czoj.jpg
przeglad-historyczny-87-1996.jpg
Szalenstwo w rel-swiata.jpg
Rekonkwista.jpg
od-mojzesza-do-mahometa-ke.jpg
upaniszady-ut.jpg
apokryfy-nowego-testamentu.jpg
egipt-i-biblia-p-montet.jpeg
mieszko-I-strzelczyk-1992.jpg
mitoznawstwo-porownawcze.jpg
Rodzima wiara ukrainska - Lozko.jpg
o-duszy.jpg
joga-eliade.jpg
chrystianizacja-europy-kosciol.jpg
Historia-sztuki-eu_Meyer.png
e-jastrzebowska.jpg
wzory-kultury-b.jpg
Medzat_Studia Egiptologiczne-2-13-1.jpg
100-punk-zap.jpg
graves-mity-gr.jpg
tylak-bog.jpg
drioton-egipt-faraonow-2.jpg
dowiat-historia-kosciola-k.jpg
Saga-o-Nibelungach-Treumund.png
bravo.jpg
bog-a-zlo.jpg
znak-1994-2-465.jpeg
przeglad-religioznawczy.png
niemcy500.jpg
zapomniane-n-strzelczyk.jpg
demony-r.jpeg
krotka-hi-islamu.png
COLLECTANEA-PHILOLOGICA-XX-2017.jpg
cyw-zyd.jpg
Szyszko-Hinduizm-buddyzm-islam.jpg
prawo-wyznaniowe-2011.png
kissinger_dyplomacja.jpg
his-b-w.jpg
rozmyslania-marek-a 1913.jpg
101-tore-murphy.jpg
STUDIA-RELIGIOLOGICA-39_2006.jpg
NAPISY--1994.jpg
1908-o-wolnosci.png
religie-sw.jpg
bugaj-hermetyzm.jpg
etnologia-religii-szyjewski.jpg
szrejter-mitologia.bmp
wu-wei-plyn-z-pradem-zycia-Fischer.jpg
niwinski-mity-symbole.jpg
religia-a-wspolczesne-stosunki-miedzynarodowe.jpeg
edda-lelewel-1828.jpg
Malinowski-Wierzenia_pierwotne.jpg
Historia Czechoslowacji - Heck-Orzech.jpg
kaligula.jpg
girard-koziol.jpg
100_filmow_Lis.jpg
studia-theologica-varsaviensia-1977-1.jpg
Collectanea Theologica 83-2013-nr 4.jpg
zli-papieze-c.jpg
estreicher-zarys.jpg
slowianie-mitologie-swiata.jpg
megalomania-narodowa-by.png
sachs_muzyka-wswieciestar.jpg
rozmowy-z-diablem.jpg
bancroft-wspolczesni.png
Mieszko_Pierwszy_Tajemniczy.jpg
psychologia-religii-bernhard-grom.jpg
ency-archeo-z-s.jpg
mit-azteko1.jpg
Narody dawnej.jpg
historia-kosciola-2-600-1500.jpeg
zbikowski-legendy.jpg
ap06.jpg
lengauer-religijnosc.jpg
butterwick.jpg
dogon-ya-gali.jpg
chrzescjianstwo-rusi-k.jpg
fuld-krotka.jpg
monarsze-sekrety-jankowski.jpeg
wiek-propagandy.jpg
historia-pow-sredniowiecza-zientara.jpeg
klucz-niebieski-k.jpg
stern-zlote-mysli.png
wewior-wstepujac-w.jpg
o-wdowach.jpg
studia-nad-faszyzmem-2007.jpg
kartezjusz-roz.jpg
camus-eseje.jpg
Leeuw-fenomonologia.png
bronk-podstawy-nauk-o-religii.jpg
pilarczyk-literatura-zydowska.jpg
etyka-prot-weber.jpg
historia-irlandii.jpg
labuda-m.jpg
polityka-jako-wyraz-lub-nastepstwo.jpg
mity-skandynawskie-ma.jpg
dynastia-piastow-ba.jpg
erman-mity-s.jpg

Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
Szukaj



Artykuły

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 20569099 odwiedzający

 465 odwiedzających online