Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Buddyzm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Afryka
Ameryka
Australia i Oceania
Religie Synkretyczne

RELIGIE WYMARŁE - Archeologia - W grocie bractwa Mitry

W grocie bractwa Mitry

Diabłom namalowanym na ścianach jaskini chrześcijanie wydłubali oczy. Potem zasypali grotę skalnym gruzem i wybudowali nad nią kościół. Teraz unikatowe malowidła sprzed setek lat badają polscy archeolodzy


 
Malowidło przed wejściem do głównej komory. Demon trzymany jest na łańcuchach, by nie dopuścić zła do mitreum
 
 
Hawarte - maleńka syryjska wioska 60 km na północ od miasta Hama. Przy wąziutkim pasku asfaltu stoi 20 domów, w których mieszkają potomkowie Beduinów. 1600 lat temu były tu rozległe uprawy drzewek oliwnych. Wśród nich skrywało się wejście do jaskini, w której wyznawcy perskiego boga Mitry uczestniczyli w zabronionych pogańskich praktykach religijnych.

Świat dowiedział się o tym przypadkiem. W 1998 roku w ruinach świątyni zapadła się posadzka nawy głównej. Ukazało się wejście do mitreum - miejsca kultu Mitry. Pierwsi wkroczyli tam rabusie. Odłupali fragment polichromii, by sprzedać go za granicą. Ale wpadli w ręce celników.
Odsłonięcie i rekonstrukcję antycznych malowideł pogańskich władze syryjskie powierzyły prof. Michałowi Gawlikowskiemu z Instytutu Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego. - To kompleks malowideł niezwykły nie tylko w Syrii, ale i w całym starożytnym świecie rzymskim, gdzie rozwinęła się religia mitraicka - mówi prof. Gawlikowski.

Tylko dla mężczyzn

Mitraizm istniał zaledwie 300 lat - od końca I w. do początku V. Jego nazwa pochodzi od imienia perskiego boga Mitry, który był w Iranie strażnikiem umów i przysiąg, a więc patronem porządku społecznego. - Ale na tym w zasadzie kończą się wszelkie związki z Iranem - mówi prof. Gawlikowski. - Dzisiaj uważa się, że religię tę wymyślił ktoś w Rzymie, nadając bóstwu wschodni sztafaż: spodnie i kaftan oraz tzw. czapkę frygijską. Treści malowideł odkrytych w Hawarte zmieniają jednak ten obraz i wskazują na bliższe związki ze Wschodem.

Mitraizm szybko rozprzestrzenił się na krańcach Cesarstwa Rzymskiego, gdzie stacjonowały rzymskie legiony i pracowali cesarscy urzędnicy - nad Ren i Dunaj, do Brytanii i Szkocji.

- Wyznawcami Mitry mogli być wyłącznie mężczyźni - opowiada prof. Gawlikowski. - Oderwani od korzeni, osamotnieni chętnie wstępowali do tajemnej wspólnoty. Pochodzenie, status majątkowy były nieważne. Najwyższe godności mógł osiągnąć i dostojnik, i niewolnik. Wcześniej jednak musiał przejść kolejne stopnie wtajemniczenia. Najwyższy rangą był Ojciec - przewodniczący zebraniom.

Czcicieli Mitry obowiązywała całkowita tajemnica. Dlatego do dziś nie przetrwały właściwie żadne źródła pisane. - O tym, co działo się podczas wspólnych biesiad w grotach wiedzieli tylko wyznawcy. My możemy spekulować. Z pewnością jednak odbywały się misteria i wtajemniczanie w dzieje boga - mówi prof. Gawlikowski.

Od kiedy w IV stuleciu cesarstwo stało się chrześcijańskie, władze wraz z Kościołem zwalczały mitraizm. - Jak każdą pogańską wiarę. Ale nie był to konkurent dla chrześcijaństwa, bo nie mógł się szerzyć przez wychowanie w wierze - jak inne religie. Siłą rzeczy mitraistów nigdy więc nie było wielu - wyjaśnia archeolog.

Ostatnie religijne malowidła antyku

Po dziesięciu latach prac Polacy odkryli już prawie całą grotę w Hawarte. - Znaleźliśmy największy i najbardziej kompletny zespół malowideł mitraickich w całym świecie rzymskim - podkreśla prof. Gawlikowski.

Jaskinia jest obszerna i nieregularna. Jej podłoga znajduje się około 4 metrów pod poziomem kościoła. Sklepienie wspierało się na co najmniej 12 potężnych kamiennych filarach. - Główna komora mitreum o powierzchni 35 m kw. została wydzielona dwiema ścianami. To tu odbywały się biesiady - opowiada prof. Gawlikowski. - Sufit i niemal wszystkie ściany pokryte były malowidłami. Tylko jedna nisza wykuta w ścianie północnej została otynkowana na biało. Prawdopodobnie stał w niej posąg Mitry zabijającego byka. Ale posągu ani śladów po nim nie znaleźliśmy. Może został ukryty, by uchronić go przed profanacją?

Malowidła pokazują przede wszystkim epizody z dziejów Mitry, ale jest też walka Zeusa z gigantami i mit grecki o pokonaniu chaosu i wprowadzeniu olimpijskiego porządku świata.

- Na jednej ze ścian jest polichromia przedstawiająca warownię z czarną czeluścią otwartej bramy - opisuje prof. Gawlikowski. - Na szczycie muru siedzi siedem demonów. Walczą z Ohrmazdem, stworzycielem ludzi, bogiem dobra, światła i prawdy. W głowy demonów uderza śmiercionośny promień światła. Bo na końcu świata dobro zwycięży zło. To wyraźne nawiązanie do religii Wschodu, niespotykane w innych mitreach.

Malowidła są bardzo zniszczone. Znaczną ich część udało się jednak zrekonstruować zespołowi Ewy Parandowskiej z Muzeum Narodowego w Warszawie. Tam gdzie konserwatorzy byli bezradni, pomogła Dobrochna Zielińska z UW. Za pomocą grafiki komputerowej odtworzyła kilka zaginionych scen.

- Było to możliwe, bo na ścianach jaskini jest pięć warstw malowanych tynków. Komputerowy program pomógł je rozdzielić - wyjaśnia prof. Gawlikowski.

Dzięki znalezionej ceramice i monetom archeolodzy są w stanie dokładnie określić czas powstania malowideł. Pierwszą warstwę datują na mniej więcej 360 rok. Kolejne powstawały do początku V wieku, kiedy mitreum zostało zasypane gruzem i ziemią.

Do zakończenia prac w Hawarte archeologom potrzebny jest jeszcze jeden sezon. - Wprawdzie osiągnęliśmy kraniec jaskini, ale pozostało nam do usunięcia jeszcze kilka metrów skalnego usypiska - opowiada prof. Gawlikowski. - Praca jest trudna. Wszystko musimy zdejmować od góry, bo zawaliły się ogromne skalne bloki sufitu. Malowidła warte są jednak tego wysiłku, bo są jednymi z ostatnich dzieł sztuki religijnej antyku. Są też wyjątkowe przez swoją treść. To wyróżnia je spośród ponad 2000 zabytków mitraickich w dzisiejszej Europie i na Bliskim Wschodzie.

Źródło: Gazeta Wyborcza - Joanna Grabowska - 2008-07-08

Data utworzenia: 10/07/2008 @ 03:32
Ostatnie zmiany: 30/07/2009 @ 15:19
Kategoria : RELIGIE WYMARŁE - Archeologia
Strona czytana 24233 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego artykułu.
Bądź pierwszy!

 
Trzecie Oczko


klengel-his-sy.jpg
kartezjusz-roz.jpg
milczenie-1-2012.jpg
prawo-wyznaniowe-2011.png
pascal-mysli.jpg
maly-slownik-religiozna.jpg
jak-zachod-utracil-boga-mary-eberstadt.jpg
Szalenstwo w rel-swiata.jpg
judyta-postac-b-granic.jpg
pilarczyk-literatura-zydowska.jpg
Narody dawnej.jpg
grabski-mieszko.jpg
ewolucja-boga.jpg
101-tore-murphy.jpg
MACHIAVELLI-Ksiaze-1917.jpg
fuld-krotka.jpg
historia-mali-tymowski.jpeg
bog-a-zlo.jpg
bancroft-wspolczesni.png
hyperborea-religia-grekow-gebura.jpg
erman-mity-s.jpg
40-piesni-r.png
trevel-his-a.jpg
margul-mity-z-pieciu.png
wu-wei-plyn-z-pradem-zycia-Fischer.jpg
przeinaczanie-jezusa-bart-ehrman.jpg
klucz-niebieski-k.jpg
od-abrahama-do-ch.jpg
girard-koziol.jpg
tokarski-z-filozofii-indyjskiej.jpg
baschwitz-czarownice_dzieje.jpg
in-god-we-trust.png
estreicher-zarys.jpg
anatomia hybrydy.jpg
100-punk-zap.jpg
krotka-hi-islamu.png
nor-davies-boze-igrzysko.jpg
edda-lelewel-1828.jpg
ramadan-i-kurban.png
tylak-bog.jpg
delitsh-babilon-i.jpg
pod-sztandarem-nieba-wiara-ktora-zabija-w-iext43267118.jpg
jerzy-adamski-historia-l-f.jpg
przeglad-religioznawczy.png
czarn-mwxxw.jpg
joga-eliade.jpg
Zycie-Buddy_1927.jpg
nieznane-arch-mis.jpg
dogon-ya-gali.jpg
chrystianizacja-europy-kosciol.jpg
mitoznawstwo-porownawcze.jpg
historia-irlandii.jpg
malinowski-zsdzikich.jpg
Mieszko_Pierwszy_Tajemniczy.jpg
jero.jpg
lengauer-religijnosc.jpg
swieci-nie-swieci.jpg
przeglad-historyczny-87-1996.jpg
ap06.jpg
haidit-prawy-umysl.jpg
polska-X-XI.jpg
dynastia-piastow-ba.jpg
od-mojzesza-do-mahometa-ke.jpg
mit-azteko1.jpg
Chiny-nowe.jpg
polska_mieszka_i1.jpg
Leksykon_duchowosci_katolickiej.jpg
polityka-jako-wyraz-lub-nastepstwo.jpg
Leeuw-fenomonologia.png
burszta-asteriks.png
niemcy500.jpg
krewzkrwijezusa.jpg
megalomania-narodowa-by.png
tocqueville.jpg
upaniszady-ut.jpg
Historia Czechoslowacji - Heck-Orzech.jpg
hinduizm_-k.jpg
putek-1966-mroki-s.jpg
historia-kosciola-2-600-1500.jpeg
znak-1994-2-465.jpeg
demony-r.jpeg
bravo.jpg
Tako rzecze-zaratustra-1922-Nietzsche.jpeg
islam-wnuk.jpg
Medzat_Studia Egiptologiczne-2-13-1.jpg
dowiat-historia-kosciola-k.jpg
Rekonkwista.jpg
studia-nad-faszyzmem-2007.jpg
wilson-krwawiacy.png
his-p-k.jpg
swity-koszmar-haught.jpeg
Historia bez cenzury - Hartwig.jpeg
graves-mity-gr.jpg
zli-papieze-c.jpg
Collectanea Theologica 83-2013-nr 4.jpg
odrodzenie-2000-44.png
camus-eseje.jpg
kaligula.jpg
psychoanaliza-i-religia.jpg
Saga-o-Nibelungach-Treumund.png
markus-chrzesc.jpg
studia-theologica-varsaviensia-1977-1.jpg
watykan-zd.jpg
religierzymu.jpg
rzeczpospolita_topolski.jpg
podstaw-wiedzy-muzulmanskiej.PNG
apokryfy-nowego-testamentu.jpg
butterwick.jpg
psychologia-religii-bernhard-grom.jpg
prawo-koscielne-kat.jpg
szrejter-mitologia.bmp
hall-heretycy.jpg
zapomniane-n-strzelczyk.jpg
wzory-kultury-b.jpg
SLADAMI_MESJASZA-APOSTATY.jpg
etnologia-religii-szyjewski.jpg
o-wdowach.jpg
o-duszy.jpg
eisenberg.jpg
pliniusz-h-n.jpeg
kultura-smierci-1.jpg
monarsze-sekrety-jankowski.jpeg
saggs.jpg
religie-sw.jpg
konstytucja-laidler.jpg
kompendium-nauki-sk.jpg
leksykon-re.jpg
Szyszko-Hinduizm-buddyzm-islam.jpg
rozmowy-z-diablem.jpg
magia-i-religia.jpg
czary-i-czarty-polskie-tuwim.jpg
de-mello.jpg
listy-prof.jpg
IDEA-XIX-2007.png
niwinski-mity-symbole.jpg
dziesiecina_j.jpg
heinemann-eunuchy.png
Publilius_Syrus_Maksymy_moralne_Sententiae.jpg
100_filmow_Lis.jpg
historya-pow-h-3a.gif
his-b-w.jpg
cyw-zyd.jpg
watykan.jpg
babilonskie-zaklecia.jpg
Historia-sztuki-eu_Meyer.png
nowe-ateny.jpg
religia-a-wspolczesne-stosunki-miedzynarodowe.jpeg
NAPISY--1994.jpg
STUDIA-RELIGIOLOGICA-39_2006.jpg
slowianie-mitologie-swiata.jpg
his-euro.jpg
historia-pow-sredniowiecza-zientara.jpeg
pales.jpg
d-bog-urojony.jpg
wewior-wstepujac-w.jpg
Rodzima wiara ukrainska - Lozko.jpg
labuda-m.jpg
stern-zlote-mysli.png
meczenstwo_w_islamie.jpg
ency-archeo-z-s.jpg
ogarek-czoj.jpg
mity-skandynawskie-ma.jpg
bugaj-hermetyzm.jpg
mysli-sw-jana-chr.png
COLLECTANEA-PHILOLOGICA-XX-2017.jpg
Jasienica-slowianski rodowod-1961.jpg
rozmyslania-marek-a 1913.jpg
drioton-egipt-faraonow-2.jpg
polskie-n.jpg
egipt-i-biblia-p-montet.jpeg
zbikowski-legendy.jpg
tajemnice-smim.jpg
e-jastrzebowska.jpg
bogowie-slowian-m.jpg
etyka-prot-weber.jpg
historia-wenecji_norwich.jpeg
wiek-propagandy.jpg
mieszko-I-strzelczyk-1992.jpg
ilustrowany-slownik-terminow-lit.jpg
mitologia-l-tur.jpg
chrzescjianstwo-rusi-k.jpg
Malinowski-Wierzenia_pierwotne.jpg
u-schylku-starozytnosci-2014-a.jpg
bronk-podstawy-nauk-o-religii.jpg
sachs_muzyka-wswieciestar.jpg
kissinger_dyplomacja.jpg
zarys-h-sz.jpg
1908-o-wolnosci.png
amsterd-abc.jpg

Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
Szukaj



Artykuły

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 20435662 odwiedzający

 447 odwiedzających online