Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Buddyzm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Afryka
Ameryka
Australia i Oceania
Religie Synkretyczne

==>> WPROWADZENIE - System ofiarny

System ofiarny
DEFINICJA I JEDNOŚĆ SYSTEMU OFIARNEGO

(...) zanim podążymy dalej, należy przedstawić formalną definicję faktów, które określamy nazwą ofiary (le sacrifice).

Słowo ofiara sugeruje bezpośrednio ideę konsekracji (la consecration), co mogłoby wywołać wrażenie, że obu pojęć używa się wymienne. Nie ulega wątpliwości, że ofiara zawsze zakłada konsekrację. W każdym obrzędzie ofiarnym przedmiot przechodzi z dziedziny świeckiej do dziedziny religijnej, jest konsekrowany, poświęcony. Jednak nie wszystkie akty konsekracji są tej samej natury. Niektóre wyczerpują swe działanie na konsekrowanych przedmiotach, i to niezależnie od tego, czy chodzi o osobę, czy o rzecz. Za przykład może służyć obrzęd namaszczenia. Czy uświęca on króla? Przekształceniu ulega jedynie osobowość religijna króla; nic poza nią się nie zmienia.

Natomiast w wypadku ofiary konsekracja promieniuje poza rzecz poświęcaną; dotyczy między innymi osoby moralnej, która ponosi koszty ceremonii. Wierny, który dostarcza żertwę (victime), przedmiot poświęcenia, nie jest u kresu obrzędu tym samym, kim był na początku. Nabył cech religijnych, których uprzednio nie posiadał, lub pozbył się cech niekorzystnych, którymi był dotknięty; wzniósł się do stanu łaski lub wyszedł ze stanu grzechu. W jednym i drugim wypadku zmienił się z punktu widzenia religii.

Ofiarującym nazywamy podmiot, który otrzymuje błogosławieństwa płynące z ofiary lub doznaje jej działania. Tym podmiotem może być zarówno jednostka, jak i społeczność, rodzina, klan, szczep, naród, tajne stowarzyszenie. Gdy chodzi o społeczność, czasami grupa kolektywnie odgrywa rolę ofiarującego, to znaczy cała jest obecna w czasie ofiary; jednak niekiedy deleguje swego członka do działania w jej imieniu. W ten sposób rodzina zazwyczaj jest reprezentowana przez głowę rodziny, a społeczeństwo przez urzędników To jest pierwszy stopień w szeregu zastępstw, które spotkamy na każdym z etapów ofiary.

Jednak w niektórych wypadkach skutki konsekracji podczas obrzędu ofiarnego nie promieniują bezpośrednio na samego ofiarującego, lecz przenoszą się na przedmioty, które w mniejszym lub większym stopniu mają związek z jego osobą. W wypadku obrzędu ofiarnego odprawianego w czasie budowy domu, skutki ofiary dotyczą samego budynku, a nabyte w ten sposób własności będą trwały po śmierci obecnego właściciela. Podobnie rzecz się ma w odniesieniu do pola należącego do ofiarującego, rzeki, przez którą trzeba się przeprawić, składanej przysięgi czy zawieranego przymierza. Wszelkie rzeczy brane pod uwagę podczas składania ofiary nazywamy przedmiotami ofiary. Należy przy tym zauważyć, że skutki ofiary dotyczą również ofiarującego ze względu na sam fakt jego osobistego zainteresowania i obecności podczas odprawiania obrzędu. Promieniujące działanie ofiary jest tu szczególnie wyraźnie widoczne, gdyż wywołuje podwójny skutek: jeden dotyczy przedmiotu, któremu składa się ofiarę, pragnąc na niego oddziaływać, drugi osoby, która wywołuje ów skutek zgodnie ze swą wolą. Niekiedy nawet obrzęd jest użyteczny tylko pod warunkiem owego podwójnego działania. Gdy ojciec rodziny składa ofiarę konsekrującą dom, chodzi nie tylko o przysposobienie budynku do przyjęcia domowników, lecz także o umożliwienie każdemu zamieszkania w nowej siedzibie.

Możemy zatem wskazać na cechę wyróżniającą konsekrację dokonującą się podczas obrzędu ofiarnego: rzecz poświęcona pełni w nim funkcję pośrednika między ofiarującym lub przedmiotem, którego dotyczą dobroczynne skutki ofiary, a bóstwem, do którego ofiara jest zazwyczaj kierowana. Człowiek nie ma bezpośredniego kontaktu z bogiem. To odróżnia ofiarę od większości faktów określanych mianem przymierza krwi, w którym poprzez wymianę krwi dokonuje się bezpośrednie stopienie się życia ludzkiego i boskiego. Nie inaczej rzecz się majak sądzimy, w wypadku pewnych aktów składania w darze włosów, w których ofiarujący podmiot nawiązuje bezpośrednią łączność z bogiem poprzez przekazanie części swej osoby.
Niewątpliwie między tymi rytuałami a ofiarą istnieją zbieżności, jednak należy zachować między nimi wyraźne rozróżnienie.

Jednak cecha charakterystyczna wskazana powyżej nie wystarcza dla odróżnienia ofiary od grupy faktów, które zazwyczaj określa się nazwą darów ofiarnych, obiat (l'offrande). Nie ulega wątpliwości, że w każdym darze ofiarnym poświęcany przedmiot pośredniczy między bogiem a ofiarującym, a skutki poświęcenia dotyczą także tego ostatniego. Mimo że każda ofiara jest obiatą, należy pamiętać o istnieniu obiat innego rodzaju. Poświęcony przedmiot bywa składany po prostu jako ex voto. Aktem konsekracji przedmiot przeznacza się bóstwu, lecz samym przeniesieniem do dziedziny religii nie zmienia się jego natury: pierwociny złożone w świątyni pozostają nietknięte i należą do kapłanów.

W przeciwnych wypadkach akt konsekracji niszczy przedmiot składany w ofierze; w wypadku zwierzęcia składanego w ofierze na ołtarzu zamierzony cel osiąga się tylko wówczas, gdy zostanie ono zarżnięte, poćwiartowane lub spalone w ogniu, jednym słowem ofiarowane. Zniszczony w ten sposób przedmiot jest żertwą (la victime). Nazwę ofiara (sacrifice) należy zatem zachować dla tego rodzaju obiat. Trzeba podkreślić, że różnica między tymi dwoma rodzajami działań zasadza się na ich niejednakowej wadze i skuteczności. W wypadku ofiary przywołuje się silniejsze i bardziej niszczycielskie energie religijne.

Wobec tego należy określać nazwą ofiara każdą obiatę, nie wyłączając roślinnej, o ile dar ofiarny, w całości lub częściowo, ulega zniszczeniu, pomimo że zazwyczaj nazwę tę odnosi się wyłącznie do ofiar krwawych. Sądzimy, że takie ograniczenie jest zabiegiem arbitralnym. Nie zapominając o istniejących różnicach, stwierdzamy, że we wszystkich wypadkach chodzi o identyczny mechanizm poświęcenia i nie ma obiektywnych powodów rozróżniania obu typów ofiar. Za przykład może służyć hebrajska minha, obiata z mąki i placków towarzysząca ofiarom. Chodzi tu o ofiarę w pełnym tego słowa znaczeniu, a Księga Kapłańska nie wyróżnia jej spośród innych ofiar.

Spełnia się ją zgodnie z identycznymi rytami. Część ofiary ulega zniszczeniu w ogniu na ołtarzu, resztę zjadają całkowicie lub częściowo kapłani. W Grecji pewni bogowie dopuszczają na swe ołtarze wyłącznie ofiary roślinne, co oznacza, że istniej ą rytuały ofiarne nie obejmujące obiat zwierzęcych. Podobnie rzecz się ma w wypadku libacji [ofiary z płynów] z mleka, wina lub innych płynów. W Grecji podlegają one tym samym rozróżnieniom, co pozostałe typy ofiar; niekiedy nawet odprawiano je w miejsce tych drugich. Hindusi do tego stopnia odczuwali zasadniczą tożsamość obu sposobów postępowania, że utożsamiali przedmioty ofiarowane podczas odmiennych form obrzędu.

Wszystkie przedmioty ofiary uznawali za istoty żywe i działali stosownie do tego wyobrażenia. Szczególnie uroczystym ofiarom składanym z rozcieranego w moździerzu ziarna towarzyszyło błaganie rośliny o powściągnięcie zemsty na ofiarniku za uczynione zło. Ciasto wkładane przed upieczeniem do glinianych czerepów upraszano, aby naczynia nie uległy zniszczeniu a przed przystąpieniem do krojenia — o zaniechanie wyrządzania szkody ofiarującemu i kapłanom. Mleko wylewane w libacji (a wszelkie libacje hinduskie spełnia się z mleka lub jego pochodnych) uważano za rzecz ożywioną i utożsamiano jeż samą krową, jej żywotnymi sokami i płodnością. (...)

*

Fragment książki: Henri Hubert, Marcel Mauss - Esej o naturze i funkcji ofiary

Data utworzenia: 20/10/2016 @ 12:40
Ostatnie zmiany: 25/05/2017 @ 17:27
Kategoria : ==>> WPROWADZENIE
Strona czytana 81347 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego artykułu.
Bądź pierwszy!

 
Trzecie Oczko


bog-a-zlo.jpg
odrodzenie-2000-44.png
prawo-wyznaniowe-2011.png
bancroft-wspolczesni.png
100_filmow_Lis.jpg
delitsh-babilon-i.jpg
polityka-jako-wyraz-lub-nastepstwo.jpg
nieznane-arch-mis.jpg
krewzkrwijezusa.jpg
monarsze-sekrety-jankowski.jpeg
his-p-k.jpg
cyw-zyd.jpg
od-mojzesza-do-mahometa-ke.jpg
kaligula.jpg
historia-pow-sredniowiecza-zientara.jpeg
mieszko-I-strzelczyk-1992.jpg
przeglad-historyczny-87-1996.jpg
klucz-niebieski-k.jpg
pilarczyk-literatura-zydowska.jpg
chrystianizacja-europy-kosciol.jpg
wzory-kultury-b.jpg
SLADAMI_MESJASZA-APOSTATY.jpg
przeglad-religioznawczy.png
heinemann-eunuchy.png
amsterd-abc.jpg
bravo.jpg
estreicher-zarys.jpg
bugaj-hermetyzm.jpg
kultura-smierci-1.jpg
Jasienica-slowianski rodowod-1961.jpg
saggs.jpg
wewior-wstepujac-w.jpg
Medzat_Studia Egiptologiczne-2-13-1.jpg
sachs_muzyka-wswieciestar.jpg
camus-eseje.jpg
MACHIAVELLI-Ksiaze-1917.jpg
zapomniane-n-strzelczyk.jpg
Chiny-nowe.jpg
od-abrahama-do-ch.jpg
malinowski-zsdzikich.jpg
baschwitz-czarownice_dzieje.jpg
historia-irlandii.jpg
wilson-krwawiacy.png
watykan-zd.jpg
putek-1966-mroki-s.jpg
markus-chrzesc.jpg
graves-mity-gr.jpg
zbikowski-legendy.jpg
islam-wnuk.jpg
Historia-sztuki-eu_Meyer.png
jero.jpg
Collectanea Theologica 83-2013-nr 4.jpg
chrzescjianstwo-rusi-k.jpg
erman-mity-s.jpg
NAPISY--1994.jpg
in-god-we-trust.png
meczenstwo_w_islamie.jpg
polskie-n.jpg
podstaw-wiedzy-muzulmanskiej.PNG
his-b-w.jpg
kompendium-nauki-sk.jpg
listy-prof.jpg
czary-i-czarty-polskie-tuwim.jpg
butterwick.jpg
o-wdowach.jpg
mit-azteko1.jpg
Rodzima wiara ukrainska - Lozko.jpg
Szyszko-Hinduizm-buddyzm-islam.jpg
niwinski-mity-symbole.jpg
szrejter-mitologia.bmp
labuda-m.jpg
magia-i-religia.jpg
swieci-nie-swieci.jpg
Rekonkwista.jpg
drioton-egipt-faraonow-2.jpg
Saga-o-Nibelungach-Treumund.png
wu-wei-plyn-z-pradem-zycia-Fischer.jpg
polska-X-XI.jpg
mity-skandynawskie-ma.jpg
znak-1994-2-465.jpeg
jerzy-adamski-historia-l-f.jpg
studia-nad-faszyzmem-2007.jpg
zli-papieze-c.jpg
Mieszko_Pierwszy_Tajemniczy.jpg
ilustrowany-slownik-terminow-lit.jpg
101-tore-murphy.jpg
ewolucja-boga.jpg
pales.jpg
judyta-postac-b-granic.jpg
ency-archeo-z-s.jpg
slowianie-mitologie-swiata.jpg
trevel-his-a.jpg
leksykon-re.jpg
nor-davies-boze-igrzysko.jpg
milczenie-1-2012.jpg
studia-theologica-varsaviensia-1977-1.jpg
eisenberg.jpg
bogowie-slowian-m.jpg
joga-eliade.jpg
Leksykon_duchowosci_katolickiej.jpg
1908-o-wolnosci.png
etnologia-religii-szyjewski.jpg
mysli-sw-jana-chr.png
czarn-mwxxw.jpg
Narody dawnej.jpg
Malinowski-Wierzenia_pierwotne.jpg
swity-koszmar-haught.jpeg
rzeczpospolita_topolski.jpg
dogon-ya-gali.jpg
tokarski-z-filozofii-indyjskiej.jpg
o-duszy.jpg
Leeuw-fenomonologia.png
prawo-koscielne-kat.jpg
etyka-prot-weber.jpg
tocqueville.jpg
de-mello.jpg
maly-slownik-religiozna.jpg
nowe-ateny.jpg
konstytucja-laidler.jpg
krotka-hi-islamu.png
COLLECTANEA-PHILOLOGICA-XX-2017.jpg
IDEA-XIX-2007.png
Tako rzecze-zaratustra-1922-Nietzsche.jpeg
hyperborea-religia-grekow-gebura.jpg
kartezjusz-roz.jpg
zarys-h-sz.jpg
apokryfy-nowego-testamentu.jpg
u-schylku-starozytnosci-2014-a.jpg
babilonskie-zaklecia.jpg
historia-kosciola-2-600-1500.jpeg
d-bog-urojony.jpg
historia-wenecji_norwich.jpeg
hall-heretycy.jpg
rozmyslania-marek-a 1913.jpg
e-jastrzebowska.jpg
Publilius_Syrus_Maksymy_moralne_Sententiae.jpg
klengel-his-sy.jpg
tajemnice-smim.jpg
dziesiecina_j.jpg
niemcy500.jpg
Szalenstwo w rel-swiata.jpg
burszta-asteriks.png
wiek-propagandy.jpg
przeinaczanie-jezusa-bart-ehrman.jpg
Historia bez cenzury - Hartwig.jpeg
tylak-bog.jpg
religie-sw.jpg
margul-mity-z-pieciu.png
megalomania-narodowa-by.png
hinduizm_-k.jpg
historya-pow-h-3a.gif
psychoanaliza-i-religia.jpg
pod-sztandarem-nieba-wiara-ktora-zabija-w-iext43267118.jpg
stern-zlote-mysli.png
upaniszady-ut.jpg
edda-lelewel-1828.jpg
jak-zachod-utracil-boga-mary-eberstadt.jpg
egipt-i-biblia-p-montet.jpeg
haidit-prawy-umysl.jpg
demony-r.jpeg
dynastia-piastow-ba.jpg
historia-mali-tymowski.jpeg
100-punk-zap.jpg
rozmowy-z-diablem.jpg
pliniusz-h-n.jpeg
mitologia-l-tur.jpg
anatomia hybrydy.jpg
STUDIA-RELIGIOLOGICA-39_2006.jpg
Historia Czechoslowacji - Heck-Orzech.jpg
ap06.jpg
mitoznawstwo-porownawcze.jpg
religia-a-wspolczesne-stosunki-miedzynarodowe.jpeg
fuld-krotka.jpg
psychologia-religii-bernhard-grom.jpg
40-piesni-r.png
grabski-mieszko.jpg
Zycie-Buddy_1927.jpg
his-euro.jpg
kissinger_dyplomacja.jpg
ramadan-i-kurban.png
polska_mieszka_i1.jpg
religierzymu.jpg
watykan.jpg
pascal-mysli.jpg
lengauer-religijnosc.jpg
dowiat-historia-kosciola-k.jpg
ogarek-czoj.jpg
bronk-podstawy-nauk-o-religii.jpg
girard-koziol.jpg

Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
Szukaj



Artykuły

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 20425969 odwiedzający

 483 odwiedzających online