Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Buddyzm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Afryka
Ameryka
Australia i Oceania

Postacie historyczne - Matylda z Canossy

Matylda z Canossy (1046-1115)

Mało kobiet odegrało w historii Włoch rolę tak ważną jak Matylda z Canossy, która przez czterdzieści lat dzierżyła w swym ręku potężne państwo zajmujące sporą część półwyspu Apenińskiego, i wzięła bezpośredni udział w zmaganiach pomiędzy Imperium i Kościołem. Była też jedną z najwybitniejszych kobiet średniowieczniej Europy.


Na rycinie -Matylda z Canossy, papież Grzegorz VII i imperator Henryk IV

Urodziła się w Mantowie w 1046 roku jako córka potężnego Bonifacego z Canossy władającego połową Italii, księstwami Mantowy, Modeny i Reggio, Toskaną, Bolonią, Parmą, Brescią, Ferarą i Weroną. Matką jej była Beatryce z Lotaryngii, pochodząca z Flandrii. Po śmierci ojca matka wyszła ponownie za mąż za Godfryda Brodaty z Lotaryngii, który 6 maja 1052 roku zginął zamordowany w Mantowie. Ciągle jeszcze mała Matylda została po raz drugi osierocona. Wychowywała się wraz z bratem Fryderykiem i siostrą Beatrycze, pod opieką św. Anselma z Lukki, który im zaszczepił głęboką pobożność, matka natomiast wdrożyła w arkana zarządzania państwem i armią, świadoma ich przyszłych obowiązków. Niestety tak brat jak i siostra umiarli bardzo młodo i Matylda została jedyną spadkobierczynią ogromnej fortuny.

W tych latach Matylda z matką trafiły do niewoli cesarza Henryka III. Możliwe, że właśnie dzięki temu osobistemu doświadczeniu stała się zagorzałą zwolenniczką Papiestwa, mimo, że była skoligacona z imperatorem i jego syn Henryk IV był dla niej kuzynem, z którym spędziła w dzieciństwie jakiś czas na dworze imperialnym.

W 1056 roku umarł Henryk III i jego miejsce zajął młody Henryk IV. W jego imieniu objęła regencję matka Agnieszka. Trzy lata później papież Mikołaj II ogłosił, że wyboru papieża mogą dokonywać jedynie kardynałowie. W 1069 roku Martylda została wydana za mąż za przyrodniego brata Goffreda Garbatego, po trzech latach nieudanego małżeństwa i po śmierci córki Beatricze, zdecydowała się jednak na separację i w 1071 roku powróciła do Canossy. W 1073 roku papieżem został Grzegorz VII, w dwa lata później wydał on "Dictatus Papae", w którym stwierdził, że władza papieska jest najwyższą władzą na ziemi, czym wypowiedział jawną wojnę imperatorowi, który rościł sobie te same pretensje. Walka o inwestyturę weszła w swój kulminacyjny okres. Młody imperator Henryk IV początkowo udawał swoje przywiązanie do papieża, lecz kiedy się nadarzyła okazja, a było to w noc Bożego Narodzenie 1075 roku, kazał go porwać, gdy ten odprawiał mszę w bazylice Santa Maria Maggiore w Rzymie. Pobitego Grzegorza VII wywieziono do Niemiec. W 1076 roku synod w Worms odwołał papieża.

Tego samego roku zmarła matka Matyldy, wtedy trzydziestoletnia margrabina, dzięki prawu longobardzkiemu, weszła w posiadanie ojcowizny i stała się, w Italii najważniejszą polityczną stronniczką Grzegorza VII, który właśnie obłożył klątwą Henryka IV. Matylda przyjęła w 1077 roku w Canossie zbiegłego papież i zajęła się mediacjami z imperatorem. Z pewnością jej rola była pierwszorzędna. Próba pogodzenia imperatora z papieżam jakiej się podejęła była ukłonem jaki wykonała w stronę polityki proimperialnej jej przodków.

Henryk zorientował się jak silna jest papieska władza i jaki wpływ wywiera na masy. Dzięki wstawiennictwu Matyldy papież zgodził się w końcu i przyjął jej kuzyna. Imperator musiał czekać trzy dni na śniegu, boso i we włosiennicy, nim wpuszczono go do zamku. Pomimo oczywistej gry politycznej, a nie prawdziwej skruchy, otrzymał wybaczenie. Ale nie zaprzestał swych ataków na półwysep Apeniński. W roku 1080 papież obłożył Henryka kolejną klątwą. Ten w odpowiedzi na synodzie w Bressanone zdeponował go ze stanowiska i powołał antypapieża Klemensa III. Misja jakiej podjęła się Matylda okazała się nieudana, do pojednania nie doszło. Heneryk w konsekwencji nękał Włochy ciągłymi najazdami, praktycznie toczył głównie z Matyldą wieloletnią wojnę. Odebrał jej cześć ziemi i władzę, a gdy była po temu sposobność zmuszał do ucieszki. To była cena jaką płaciła za upokorzenie władcy w Canossie.

W końcu Henryk wygnał z Rzymu Grzegorza VII na zawsze. Papież zmarł w Salerno w 1085 roku. Matylda jednak się nie poddawała, z oddanymi jej ludźmi odpierała wszystkie ataki, przygotowywała zasadzki, zbroiła zamki, prowadziła walkę podjazdową i wygrywała. Ostateczne zwycięstewo odniosła w 1092 roku, choć opłacone wielkimi stratami. Po czym próbowała nawet obsadzić na miejsce Henryka swojego imperatara, niestety nie udało jej się to. Fundowała w międzyczasie kościoły, prowadziła korespondencję ze św. Anzelmem z Aosty, w Bolonii założyła szkołę prawniczą, z której powstał pierwszy uniwersytet w Europie, budowała drogi, szpitale i przytułki. W 1096 i w 1106 w jej Guastalli gościła dwa sobory.

W czasie tych zamieszek próbowała także ułożyć sobie życie prywatne, wyszła po raz drugi za mąż, za księcia Bawarii, niestety w 1089 roku jej małżeństwo rozpadło się bezpowrotnie. Nie miała potomków. Wspominano o jakichś adopcjach, ale i te nie doszły do skutku. W 1111 roku Henryk V, syn Henryka IV, po koronacji w Rzymie, zatrzymał się z trzydniową wizytą u Matyldy w jej zamku w Bianello i proklamował ją wicekrólową Włoch. Wydaje się, że wojna o inwestyturę wtedy właśnie dobiegła końca i faktycznie dziesięć lat później w Worms została przypieczętowana konkordatem.

Matylda do końca życia była zagorzałą orędowniczką interesów Kościoła. Kiedy umarła w Bondanazzo di Reggiolo 24 maja 1115 roku, podarowała wszystkie swoje dobra Państwu Kościelnemu. Została pochowana w Mantowie w klasztorze św. Benedykta. W 1635 roku jej resztki zostały przeniesione do Św. Piotra w Watykanie, tam spoczęła obok apostołów i męczenników. Dla niej wykuł potem piękny grobowiec Bernini.

Na rycinie - Matylda z Canossy, kodeks z XII w.

Głównym źródłem do historii życia Matyldy jest epicka opowieść Donizona di Sant'Apollonio di Canossa "Vita Mathildis", napisana między 1111 a 1112 rokiem i kończąca się wraz ze śmiercią jej bohaterki. W pierwszej księdze opowiada o przodkach, w drugiej o samej margrabinie Toskanii, kobiecie pięknej, zdolnej, utalentowanej i bezwzględnej na wojnie, potrafiącej rozmawiać z Teutonami, Frankami i Longobardami w ich ojczystych językach, zarządzającej i administrującej swymi dobrami z taką rozwagą, że pomnaża ich bogactwa, w końcu zajmującej się dyplomacją i mediacjami między imperatorem i papieżem . Matylda na kartach tej opowieści jest autentyczną potężną feudalną władczynią. Dysponowała gęstą siecią warownych zamków, wież i przyczółków, dzięki którym kontrolowała cały Apenin, wszystkie przełęcze, drogi i rzeki. Dysponiwała ponadto, budowana od pokoleń, siecią relacji z wasalami i wiernymi jej komunami i miastami. Wymagało to niesłychanej dyplomacji i umiejętności pogodzenia nieraz sprzecznych interesów, ciągłej aktualizacji informacji, znajomości prawa i wybornych współpracowników. Posiadała bardz dobrą kancelarie i radców prawnych, do których szkolenia przykładała najwyższą wagę, ale sama posiadała we wszystkich tych materiach świetne przygotowanie.

Paulina_____

Data utworzenia: 02/09/2007 @ 19:02
Ostatnie zmiany: 12/04/2012 @ 05:13
Kategoria : Postacie historyczne
Strona czytana 48630 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego artykułu.
Bądź pierwszy!

 
Trzecie Oczko
1908-o-wolnosci.pngmargul-mity-z-pieciu.pngmeczenstwo_w_islamie.jpgramadan-i-kurban.pnghis-p-k.jpgpilarczyk-literatura-zydowska.jpgbabilonskie-zaklecia.jpgNarody dawnej.jpgbancroft-wspolczesni.pngkartezjusz-roz.jpgod-mojzesza-do-mahometa-ke.jpgSzyszko-Hinduizm-buddyzm-islam.jpgapokryfy-nowego-testamentu.jpgswieci-nie-swieci.jpgNAPISY--1994.jpgestreicher-zarys.jpgod-abrahama-do-ch.jpgu-schylku-starozytnosci-2014-a.jpgczary-i-czarty-polskie-tuwim.jpgwzory-kultury-b.jpgheinemann-eunuchy.pngstudia-theologica-varsaviensia-1977-1.jpggrabski-mieszko.jpgMACHIAVELLI-Ksiaze-1917.jpgprzeinaczanie-jezusa-bart-ehrman.jpgo-duszy.jpgjoga-eliade.jpgency-archeo-z-s.jpgnowe-ateny.jpgzapomniane-n-strzelczyk.jpganatomia hybrydy.jpge-jastrzebowska.jpghistorya-pow-h-3a.gifSaga-o-Nibelungach-Treumund.pngogarek-czoj.jpgMalinowski-Wierzenia_pierwotne.jpgmarkus-chrzesc.jpgmaly-slownik-religiozna.jpgetyka-prot-weber.jpgznak-1994-2-465.jpegdrioton-egipt-faraonow-2.jpgsachs_muzyka-wswieciestar.jpglabuda-m.jpgilustrowany-slownik-terminow-lit.jpgd-bog-urojony.jpghis-b-w.jpgmieszko-I-strzelczyk-1992.jpg40-piesni-r.pngpolska_mieszka_i1.jpgegipt-i-biblia-p-montet.jpegburszta-asteriks.pngmity-skandynawskie-ma.jpgswity-koszmar-haught.jpegkrewzkrwijezusa.jpgreligierzymu.jpgkissinger_dyplomacja.jpgdynastia-piastow-ba.jpgdelitsh-babilon-i.jpgprzeglad-historyczny-87-1996.jpgeisenberg.jpgHistoria bez cenzury - Hartwig.jpegrzeczpospolita_topolski.jpgislam-wnuk.jpgkonstytucja-laidler.jpghyperborea-religia-grekow-gebura.jpgszrejter-mitologia.bmpdogon-ya-gali.jpgczarn-mwxxw.jpgupaniszady-ut.jpggirard-koziol.jpgerman-mity-s.jpgMedzat_Studia Egiptologiczne-2-13-1.jpgkaligula.jpgjudyta-postac-b-granic.jpgmilczenie-1-2012.jpgprawo-wyznaniowe-2011.pngSzalenstwo w rel-swiata.jpgbaschwitz-czarownice_dzieje.jpghis-euro.jpgZycie-Buddy_1927.jpghinduizm_-k.jpgLeksykon_duchowosci_katolickiej.jpgmegalomania-narodowa-by.pngbutterwick.jpgtajemnice-smim.jpgpod-sztandarem-nieba-wiara-ktora-zabija-w-iext43267118.jpgreligie-sw.jpgbronk-podstawy-nauk-o-religii.jpgmagia-i-religia.jpgtrevel-his-a.jpgpolskie-n.jpgpascal-mysli.jpgstern-zlote-mysli.pngklengel-his-sy.jpgreligia-a-wspolczesne-stosunki-miedzynarodowe.jpeghaidit-prawy-umysl.jpghall-heretycy.jpgcamus-eseje.jpglisty-prof.jpg100-punk-zap.jpgprawo-koscielne-kat.jpgfuld-krotka.jpgrozmowy-z-diablem.jpgmitoznawstwo-porownawcze.jpgpolska-X-XI.jpgwiek-propagandy.jpgkrotka-hi-islamu.pngzli-papieze-c.jpgbravo.jpg101-tore-murphy.jpgzarys-h-sz.jpgcyw-zyd.jpgJasienica-slowianski rodowod-1961.jpgmonarsze-sekrety-jankowski.jpeghistoria-kosciola-2-600-1500.jpegodrodzenie-2000-44.pngewolucja-boga.jpghistoria-mali-tymowski.jpegpsychoanaliza-i-religia.jpglengauer-religijnosc.jpgCOLLECTANEA-PHILOLOGICA-XX-2017.jpgnieznane-arch-mis.jpgniemcy500.jpgChiny-nowe.jpgwatykan.jpgsaggs.jpgLeeuw-fenomonologia.pngkompendium-nauki-sk.jpgnor-davies-boze-igrzysko.jpgbogowie-slowian-m.jpgTako rzecze-zaratustra-1922-Nietzsche.jpegleksykon-re.jpgputek-1966-mroki-s.jpgwatykan-zd.jpgtocqueville.jpgzbikowski-legendy.jpgwu-wei-plyn-z-pradem-zycia-Fischer.jpgklucz-niebieski-k.jpgwewior-wstepujac-w.jpgedda-lelewel-1828.jpgIDEA-XIX-2007.pngetnologia-religii-szyjewski.jpg100_filmow_Lis.jpgprzeglad-religioznawczy.pngpales.jpgjerzy-adamski-historia-l-f.jpgniwinski-mity-symbole.jpgin-god-we-trust.pngSTUDIA-RELIGIOLOGICA-39_2006.jpgslowianie-mitologie-swiata.jpgpodstaw-wiedzy-muzulmanskiej.PNGrozmyslania-marek-a 1913.jpghistoria-irlandii.jpgbugaj-hermetyzm.jpgmitologia-l-tur.jpggraves-mity-gr.jpgamsterd-abc.jpgmit-azteko1.jpgCollectanea Theologica 83-2013-nr 4.jpgmysli-sw-jana-chr.pngwilson-krwawiacy.pngdemony-r.jpegRodzima wiara ukrainska - Lozko.jpgjero.jpgap06.jpgHistoria Czechoslowacji - Heck-Orzech.jpgHistoria-sztuki-eu_Meyer.pngmalinowski-zsdzikich.jpgchrystianizacja-europy-kosciol.jpgpolityka-jako-wyraz-lub-nastepstwo.jpgtylak-bog.jpgpliniusz-h-n.jpegpsychologia-religii-bernhard-grom.jpgde-mello.jpghistoria-pow-sredniowiecza-zientara.jpeghistoria-wenecji_norwich.jpegchrzescjianstwo-rusi-k.jpgkultura-smierci-1.jpgMieszko_Pierwszy_Tajemniczy.jpg
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
Szukaj



Artykuły

Zamknij => WISZNUIZM <<==

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 13244253 odwiedzający

 349 odwiedzających online