Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Buddyzm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Afryka
Ameryka
Australia i Oceania
Religie Synkretyczne

=--> Asasyni - Asasyni – prawda i mity

Asasyni – prawda i mity

Historia bractwa asasynów (haszaszynów, nizarytów) do dnia dzisiejszego zawiera wiele niewytłumaczonych faktów i zakłamań ; niektórych stworzonych i utrzymywanych celowo, aby podtrzymać nimb tajemniczości i grozy otaczający to bractwo, a niektóre po prostu zostały zapomniane i spaczone z powodu upływu czasu.

Około 1187r. Saladyn, potężny, trzeci z kolei islamski przywódca – władca Egiptu, Persji, Syrii odbił Jerozolimę z rąk krzyżowców, i po umocnieniu swego panowania zaczął nękać chrześcijan. Głosił szyityzm (heretycką odmianę islamu), w 1184r. ogłosił się sułtanem islamu i mahometan. Na drodze do bezspornego panowania stały dwie przeszkody : jedną z nich były państewka chrześcijańskie założone wzdłuż morza śródziemnego przez krzyżowców, a drugą pewien heretycki odłam szyitów – sekta, która zapuściła korzenie w górach na terenie mahometan. Byli to zaciekli antysunnici, tzw. Nizaryci często zwani asasynami. Dla asasynów Saladyn uosabiał oficjalną religię i związany z nią ład społeczny, który sekta zwalczała. W 1175 r, gdy Saladyn oblegał Aleppo – jedną z twierdz asasynów, dowodzący tym zamkiem mistrz wysłał dwóch nizarytów, aby zlikwidowali Saladyna – zamach się nie powiódł , ale dało to wiele do myślenia sułtanowi (zamachów próbowano kilkakrotnie ). W odwecie za zamach wysłano ekspedycję karną na kolejny zamek asasynów – Maysaf ; także ona nie przyniosła efektów i Saladyn odstąpił od oblężenia ( jedna z hipotez mówi, że pewnego ranka po przebudzeniu sułtan znalazł w łóżku zatruty sztylet).Pozostaje pytanie dlaczego go po prostu nie zabito – być może dlatego, że mimo wszystko stanowił swoisty „bicz boży” na niewiernych. Świadomy jak wielką władzę i możliwości posiadają asasyni postanowił wycofać wojska spod Maysaf , i dać spokój innym zamkom asasynów i ich mistrzowi Raszid-ad-Din as-Sinan, zwanemu także Starcem z Gór.

Sina był uważany za człowieka mogącego oczarować każdego mężczyznę i kobietę. Mówiono, że posiadał moc jasnowidzenia i telepatii, posiadał sławę czarnoksiężnika i sztukmistrza. Sina przejął dowodzenie nad nizarytami około 1162r. i nie oddał go do śmierci w 1193r. Poprowadził sektę do znacznych sukcesów i sławy , do tego stopnia, że prowadził negocjacje z głównymi siłami rządzącymi ówczesnym światem. To nie liczba żołnierzy, ani bogactwo sprawiły, że liczono się z sektą, lecz niecodzienna broń i metody i pewna aura mistycyzmu, którymi posługiwali się w walce. Ich fanatyzm, poświęcenie, brak możliwości przekupstwa i zastraszenia spowodowało, że już za czasów istnienie sekty powstawały o niej legendy. Dążenie do osiągnięcia celu było u asasynów tak silne, że nawet karę śmierci przyjmowano z ochotą.

Rodziny nizarytów poczytywały sobie za zaszczyt, gdy asasyn zginął podczas misji, a dyshonorem było gdy wrócił z misji w której zginęli jego towarzysze.

Początkowo kontakt asasynów z krzyżowcami był niewielki, jednak późniejsze wchodzenie w układy było często stosowaną praktyką. Jak można wnioskować, i co często jest mylnie rozumiane, asasyni nie byli zabójcami tylko krzyżowców, lecz także swych współwyznawców w islamie – czyli po prostu najemnikami ( szczególnie w późniejszych etapach działalności sekty ).Niezdecydowanie asasynów można tłumaczyć obsesyjną nienawiścią do sunnizmu, połączoną z przekonaniem, że krzyżowcy nie stanowią zagrożenia dla ich „odmiany” islamu. To swoiste zawieszenie broni trwało do czasu zamordowania przez asasynów hrabiego Raymonda I z Trypolisu. Było to początkiem wojny między templariuszami a nizarytami. Pod ich naciskiem znacznie upadł prestiż i skuteczność asasynów, którzy docelowo zostali nawet zmuszeni do złożenia daniny. Mimo tego faktu nadal kontynuowano zamachy zarówno na mahometan, jak i templariuszy – w 1192r. obiecujący dowódca – Konrad z Montferrat został zaatakowany przez dwóch nizarytów ; zamachowców zgładziła ochrona, lecz Konrad zamachu nie przeżył.

Ponoć kontakty z asasynami utrzymywał sam Ryszard Lwie Serce podczas krucjaty w Ziemi Świętej i niektóre ich metody przeniósł do Anglii. O regularnych kontaktach asasynów z krzyżowcami może świadczyć fakt, iż Starzec z Gór wysłał posła Abdulaha do króla Amarylka I , który miał negocjować zniesienie daniny na rzecz templariuszy, w zamian za przejście sekty na chrześcijaństwo ( ! ). Gdy Abdulah wracał po udanych negocjacjach, jego poselstwo zostało zaatakowane przez zamaskowanych templariuszy wycięte w pień, aby zapewnić sobie dalsze płacenie haraczu na swą korzyść.
W tym epizodzie widać wyraźnie, że oba bractwa walczyły ze sobą, lecz często miały podobne cele i motywacje. Nie uszło to uwadze papieskich inkwizytorów, którzy wytoczyli sto lat później proces templariuszom.

Organizacja Sekty.
W systemie organizacyjnym swego bractwa nizaryci bardzo przypominali templariuszy :
trzy niższe stopnie – lasia, fidai i rafia – to oni działali w terenie , oni dokonywali zamachów i zajmowali się pracą „misjonarską”. Nie byli do końca wtajemniczeni w działalność sekty i mieli stosunkowo małą wiedzę na temat metod i działalności , oraz systemów szkolenia w całym bractwie.
Starsi rangą – dai, dai-kabir i dai-duat zajmowali się już działalnością w pojęciu „globalnym”
Na czele nizarytów-asasynów stał wielki mistrz .

Podobnie wygląda struktura organizacyjna templariuszy, którzy zresztą uczestniczyli w znamiennych starciach asasynów z Zachodem. Walka „na całego” rozpoczęła się gdy Starzec z Gór wysłał dwóch asasynów do Francji z misją zabicia króla Ludwika IX, po otrzymaniu informacji, że król planuje kolejną krucjatę. Templariusze, jako że żyli w zgodzie i pod pewnym protektoratem króla prawdopodobnie wpłynęli na Sinana by odwołał zamach. Ten wysłał kolejnych starszych rangą asasynów, by ci odnaleźli zabójców – ponoć odnaleziono ich już w porcie marsylskim i odesłano na powrót do Alamut.

Ważną personą podczas budowania potęgi asasynów był Hassan ibn al. Sabbah – religijny przywódca, który między innymi zbudował podwaliny tego, co pozwoliło sekcie działać przez tak długie lata. Podstępem zdobył twierdzę Alamut, wysyłając swoich dai- misjonarzy do okolicznych wiosek i miast, gdzie głosili schizmę – ismaelizm. Po pewnym czasie oblegany zamek został pozbawiony wsparcia na zewnątrz, i w końcu rządca zamku przekazał go w ręce Zassana. Podobnie taką partyzancką metodę zastosowano z sukcesami w stosunku do innych twierdz, np. Quhistan, Girdukh, itd.

To Hassan zapoczątkował falę terroru, co stało się paradoksalnie początkiem końca nizarytów. Ludność zaczęła się odwracać od izmailizmu, i nizaryci przestali mieć poparcie i ewentualną możliwość ukrycia po akcjach. Potem nastał Sinan - Starzec z Gór, który nieco odbudował potęgę asasynów, którego ludzie wykonywali już swe rzemiosło bez żadnych uprzedzeń, dla pieniędzy, a nie jak Hassan dla ideologii i walki z establishmentem islamu.

Niektórzy historycy uważają, iż nazwa asasyn wywodzi się od haszyszu – narkotyku mającego wzmacniać duchowo przed walką i duchowo pobudzać. Ascetyczny tryb życia nizarytów wykluczał jednak używanie używek z alkoholem włącznie, o czym świadczyć może np. wyrok śmierci który wydał Hassan na swego syna, tylko za to, że pił wino.

Wynika z tego, że sekta asasynów liczyła bardziej na swe wyszkolenie i fanatyzm, niż na najprzeróżniejsze „wzmacniacze”. W zamkach asasynów obowiązywało całkowite posłuszeństwo wobec przełożonych. Pretendent do miana fidai - zabójcy czynnego , biorącego udział w akcjach poddawany był mozolnemu treningowi zarówno fizycznemu , jak i w równym stopniu duchowemu. Dość powszechna jest teza, że zażywanie haszyszu dawało asasynom nadludzkie możliwości – spokój umysłu i zimną krew; w rzeczywistości działanie narkotyku ma działanie wprost przeciwne. Odpowiednie przygotowanie fizyczne i „mentalne”, oraz wiara, że po śmierci trafi się natychmiast do islamskiego raju było silniejszą motywacją. Jedna z opowieści mówi, że gdy mistrz wybrał już grupę fidai do wykonania zamachu, odurzał ich właśnie haszyszem i odurzonych przenosił do sekretnego ogrodu, gdzie młodzieńcy odzyskiwali przytomność , a piękne kobiety spełniały ich wszelkie zachcianki – muzyka, jedzenie i miłość. Ten ogród stanowił przedsmak raju. Ponownie odurzeni i przeniesieni do twardej rzeczywistości asasyni wierzyli, ze gdyby zginęli podczas akcji, zostaną na stałe przeniesieni do tego raju. O skuteczności tych metod świadczy fakt, że gdy pewnego razu odwiedził asasynów hrabia Henryk z Szampanii, Sina, chcąc ukazać oddanie i fanatyzm swych ludzi, wskazał kilku nizarytów pełniących straż na blankach zamku, a ci natychmiast rzucili się w dół ginąc na miejscu.

Upadek asasynów nastąpił stosunkowo szybko. Walki o władzę w imperium Mameluków zakończyły się zwycięstwem Baibarasa, który sprawy załatwiał dokładnie i do końca. Wypędził krzyżowców z Ziemi Świętej, rozciągając kalifat na Egipt, Persję, Syrię i inne pomniejsze państewka. Zażądał od asasynów podatków, zabierał ich ziemię z zamkami, a w 1273r. zdobył wszystkie łącznie ze stolicą Kahf w Syrii. Temu sułtanowi ulegli także templariusze, tak więc dwa bractwa mające, jak się wydaje wiele podobieństw, zniszczył jeden islamski władca. Organizacja izraelitów nie wyszła poza wiek XIII, ale została po nich wciąż żywa pamięć. Obecny przywódca izraelitów – Aga Khan wywodzi swój rodowód od samego Buzurgumida. Pamięć i doświadczenia ostatnich lat przekonują , że taktyka sekty nadal ma zastosowanie. Szyiccy fanatycy po szkoleniach terrorystycznych są wysyłani na samobójcze misje do dnia dzisiejszego. Młodzi ludzie z uśmiechem na ustach pozują do nagrań video, a potem dokonują zamachów, jak np. atak na ambasadę amerykańską w Bejrucie, gdzie zginęło 241 żołnierzy amerykańskich…..

Bibliografia :
Bartlet W.B. „Dzieje tajemnej sekty muzułmańskiej”
Elliot Paul „ Bractwa wojownicze”
Internet

Data utworzenia: 17/08/2011 @ 21:37
Ostatnie zmiany: 13/02/2012 @ 21:25
Kategoria : =--> Asasyni
Strona czytana 96545 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego artykułu.
Bądź pierwszy!

 
Trzecie Oczko


labuda-m.jpg
dynastia-piastow-ba.jpg
magia-i-religia.jpg
przeglad-historyczny-87-1996.jpg
Leksykon_duchowosci_katolickiej.jpg
ogarek-czoj.jpg
o-wdowach.jpg
meczenstwo_w_islamie.jpg
judyta-postac-b-granic.jpg
butterwick.jpg
margul-mity-z-pieciu.png
przeglad-religioznawczy.png
100-punk-zap.jpg
dowiat-historia-kosciola-k.jpg
camus-eseje.jpg
lengauer-religijnosc.jpg
ency-archeo-z-s.jpg
etnologia-religii-szyjewski.jpg
burszta-asteriks.png
amsterd-abc.jpg
Rekonkwista.jpg
hyperborea-religia-grekow-gebura.jpg
tajemnice-smim.jpg
de-mello.jpg
1908-o-wolnosci.png
religia-a-wspolczesne-stosunki-miedzynarodowe.jpeg
religie-sw.jpg
MACHIAVELLI-Ksiaze-1917.jpg
bancroft-wspolczesni.png
historia-pow-sredniowiecza-zientara.jpeg
anatomia hybrydy.jpg
malinowski-zsdzikich.jpg
swity-koszmar-haught.jpeg
Tako rzecze-zaratustra-1922-Nietzsche.jpeg
pod-sztandarem-nieba-wiara-ktora-zabija-w-iext43267118.jpg
mit-azteko1.jpg
Zycie-Buddy_1927.jpg
bugaj-hermetyzm.jpg
przeinaczanie-jezusa-bart-ehrman.jpg
watykan-zd.jpg
polska-X-XI.jpg
ewolucja-boga.jpg
Historia Czechoslowacji - Heck-Orzech.jpg
Leeuw-fenomonologia.png
slowianie-mitologie-swiata.jpg
nor-davies-boze-igrzysko.jpg
wu-wei-plyn-z-pradem-zycia-Fischer.jpg
Collectanea Theologica 83-2013-nr 4.jpg
STUDIA-RELIGIOLOGICA-39_2006.jpg
mitologia-l-tur.jpg
klengel-his-sy.jpg
Mieszko_Pierwszy_Tajemniczy.jpg
demony-r.jpeg
klucz-niebieski-k.jpg
mitoznawstwo-porownawcze.jpg
zli-papieze-c.jpg
pliniusz-h-n.jpeg
historya-pow-h-3a.gif
szrejter-mitologia.bmp
Malinowski-Wierzenia_pierwotne.jpg
jerzy-adamski-historia-l-f.jpg
40-piesni-r.png
graves-mity-gr.jpg
delitsh-babilon-i.jpg
eisenberg.jpg
Saga-o-Nibelungach-Treumund.png
sachs_muzyka-wswieciestar.jpg
apokryfy-nowego-testamentu.jpg
u-schylku-starozytnosci-2014-a.jpg
od-abrahama-do-ch.jpg
in-god-we-trust.png
upaniszady-ut.jpg
czary-i-czarty-polskie-tuwim.jpg
Jasienica-slowianski rodowod-1961.jpg
ap06.jpg
kompendium-nauki-sk.jpg
100_filmow_Lis.jpg
putek-1966-mroki-s.jpg
Historia-sztuki-eu_Meyer.png
jero.jpg
historia-wenecji_norwich.jpeg
zarys-h-sz.jpg
markus-chrzesc.jpg
fuld-krotka.jpg
tokarski-z-filozofii-indyjskiej.jpg
Chiny-nowe.jpg
zbikowski-legendy.jpg
konstytucja-laidler.jpg
babilonskie-zaklecia.jpg
wzory-kultury-b.jpg
monarsze-sekrety-jankowski.jpeg
erman-mity-s.jpg
wilson-krwawiacy.png
grabski-mieszko.jpg
wiek-propagandy.jpg
baschwitz-czarownice_dzieje.jpg
tocqueville.jpg
niwinski-mity-symbole.jpg
podstaw-wiedzy-muzulmanskiej.PNG
kartezjusz-roz.jpg
bronk-podstawy-nauk-o-religii.jpg
psychoanaliza-i-religia.jpg
niemcy500.jpg
Rodzima wiara ukrainska - Lozko.jpg
his-p-k.jpg
studia-theologica-varsaviensia-1977-1.jpg
stern-zlote-mysli.png
mysli-sw-jana-chr.png
czarn-mwxxw.jpg
101-tore-murphy.jpg
polska_mieszka_i1.jpg
e-jastrzebowska.jpg
cyw-zyd.jpg
islam-wnuk.jpg
Szyszko-Hinduizm-buddyzm-islam.jpg
rzeczpospolita_topolski.jpg
jak-zachod-utracil-boga-mary-eberstadt.jpg
swieci-nie-swieci.jpg
krewzkrwijezusa.jpg
polskie-n.jpg
megalomania-narodowa-by.png
maly-slownik-religiozna.jpg
d-bog-urojony.jpg
saggs.jpg
drioton-egipt-faraonow-2.jpg
prawo-wyznaniowe-2011.png
Szalenstwo w rel-swiata.jpg
joga-eliade.jpg
nieznane-arch-mis.jpg
edda-lelewel-1828.jpg
haidit-prawy-umysl.jpg
dogon-ya-gali.jpg
hinduizm_-k.jpg
dziesiecina_j.jpg
pales.jpg
mieszko-I-strzelczyk-1992.jpg
Medzat_Studia Egiptologiczne-2-13-1.jpg
polityka-jako-wyraz-lub-nastepstwo.jpg
bog-a-zlo.jpg
leksykon-re.jpg
zapomniane-n-strzelczyk.jpg
krotka-hi-islamu.png
COLLECTANEA-PHILOLOGICA-XX-2017.jpg
psychologia-religii-bernhard-grom.jpg
Historia bez cenzury - Hartwig.jpeg
his-b-w.jpg
hall-heretycy.jpg
etyka-prot-weber.jpg
rozmyslania-marek-a 1913.jpg
chrzescjianstwo-rusi-k.jpg
studia-nad-faszyzmem-2007.jpg
wewior-wstepujac-w.jpg
kaligula.jpg
rozmowy-z-diablem.jpg
chrystianizacja-europy-kosciol.jpg
kissinger_dyplomacja.jpg
girard-koziol.jpg
historia-mali-tymowski.jpeg
IDEA-XIX-2007.png
bravo.jpg
egipt-i-biblia-p-montet.jpeg
kultura-smierci-1.jpg
Publilius_Syrus_Maksymy_moralne_Sententiae.jpg
heinemann-eunuchy.png
milczenie-1-2012.jpg
trevel-his-a.jpg
NAPISY--1994.jpg
od-mojzesza-do-mahometa-ke.jpg
odrodzenie-2000-44.png
watykan.jpg
nowe-ateny.jpg
znak-1994-2-465.jpeg
historia-irlandii.jpg
mity-skandynawskie-ma.jpg
historia-kosciola-2-600-1500.jpeg
pilarczyk-literatura-zydowska.jpg
his-euro.jpg
tylak-bog.jpg
Narody dawnej.jpg
pascal-mysli.jpg
listy-prof.jpg
ilustrowany-slownik-terminow-lit.jpg
SLADAMI_MESJASZA-APOSTATY.jpg
religierzymu.jpg
ramadan-i-kurban.png
prawo-koscielne-kat.jpg
estreicher-zarys.jpg
bogowie-slowian-m.jpg
o-duszy.jpg

Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
Szukaj



Artykuły

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 20456334 odwiedzający

 439 odwiedzających online