Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Buddyzm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Afryka
Ameryka
Australia i Oceania
Religie Synkretyczne

Grecja - Grecka świątynia

Grecka świątynia
Charakterystyczny dla architektury greckiej typ budowli o przeznaczeniu religijnym (sakralnym). Najstarszą znaną świątynię odkryto niedawno na wyspie Keos. Powstała ona w latach 1700-1600 p.n.e. Zmieniło to poglądy na temat wykształcenia się architektonicznej formy świątyni greckiej.  Wcześniej uważano, że świątynia jako taka jest wytworem Greków z X-VIII w. p.n.e. Pogląd ten można jeszcze spotkać w niektórych starszych podręcznikach i słownikach sztuki.

Początkowo obrzędy religijne odbywały się pod gołym niebem, a teren, na którym je odprawiano, jedynie symbolicznie odgraniczano od przestrzeni świeckiej i nazywano temenosem.

W większej ilości kaplice, wzorowane na domach mieszkalnych w typie megaronu, zaczęto budować w VIII w. p.n.e. Były to czworokątne budynki zwieńczone dwuspadowym dachem. We frontonie znajdował się otwór, wiodący na taras oparty na wysuniętych ścianach bocznych, zwieńczonych antami. Przed nimi stały dwie kolumny.

Poszczególne etapy rozwoju świątyni i kształtowanie się zasad porządków architektonicznych zostały odtworzone dzięki wykopaliskom na Samos. Na Samos w VII w. p.n.e. dokonuje się przekształcenie budowli z okresu geometrycznego w prototyp świątyni otoczonej kolumnadą, czyli w świątynię perypteralną. Nowe rozwiązanie konstrukcji dachu mniej spadzistego wymagało podparcia kolumnami nie tylko we wnętrzu świątyni, ale również wzdłuż zewnętrznej strony ścian.

Następnym etapem było wprowadzenie opistodomu. W drugiej połowie VI w. p.n.e. zastosowano do wznoszenia murów świątyń czworościenne bloki tufu lub marmuru. Wraz z nowym materiałem budowlanym powstały porządki architektoniczne. Świątynie są tymi budowlami, które były najbardziej reprezentatywne dla architektury okresu klasycznego.

Temenos

Święty okręg, na którym odbywały się różnego rodzaju obrzędy religijne. Temenos był wyraźnie oddzielony od przestrzeni świeckiej. Na jego terenie, w zależności od przeznaczenia (kult przodków, bogów, herosów itp.) budowano ołtarz, kapliczkę, kopiec albo też jakąś inną konstrukcję (np. pomniki, skarbce). W ważniejszych temenosach wystawiano większą ilość budowli. Dobrym tego przykładem mogą być Delfy.

Megaron

Jest to prostokątna sala, w czasach późniejszych obudowana portykiem. Poczynając od okresu mykeńskiego, stała się ona podstawową formą w architekturze greckiej. Megaron składał się najczęściej z trzech części: portyku, przedsionka i właściwej sali na planie prostokąta lub kwadratu. Na środku pomieszczenia, we wczesnych budowlach mykeńskich, znajdowało się z reguły palenisko, a wokół niego cztery kolumny podtrzymujące dach. Nad paleniskiem zostawiano w dachu otwór, często zakończony kominem zrobionym np. z dwóch połówek glinianych rur. Do megaronu prowadził zawsze otwarty przedsionek z dwoma kolumnami lub pilastrami na zakończeniach ścian bocznych (anty). Ten typ budowli stał się wzorem, na którego planie budowano przytłaczającą większość świątyń w starożytności. Naśladowano go również przy projektowaniu pomieszczeń męskich (andron) w domu greckim.



Typy świątyń greckich:
1. Świątynia w antach. 2. Świątynia o podwójnych antach. 3. Prostylos. 4. Amfiprostylos. 5. Peripteros. 6. Pseudoperipteros. 7. Dypteros. 8. Pseudodypteros. 9. Peripteros. 10. Hypetralna. 11. Tolos. 12. Monopteros.



Opistodom

Część świątyni greckiej. Nazwą tą określano pomieszczenie znajdujące się na tyłach świątyni, stanowiące jedną całość architektoniczną z cellą, choć najczęściej oddzielone od niej ślepym murem. Opistodom był także oflankowany z dwoma kolumnami u wejścia do niego.

Perypteros

Terminem tym określa się budowlę (przede wszystkim świątynię) otoczoną dookoła kolumnadą złożoną z jednego rzędu kolumn.

Keos

Wyspa na Morzu Egejskim należąca do archipelagu Cyklad, położona nieopodal wybrzeża Attyki. Odnaleziono na niej pozostałości po ufortyfikowanej osadzie, której rozkwit przypada na okres mykeński (późnocykladzki). Zarówno umocnienia - potężny mur osłaniający od strony lądu cypel, na którym zbudowano miasto, jak i same domy zbudowano z nieco tylko obrobionych kamiennych bloków. Domy były budowane na planie prostokąta. Rzadko spotykanym w Grecji elementem konstrukcyjnym są głębokie fundamenty, na jakich je stawiano. Czasami piwnice wzmacniano kolumnami podtrzymującymi ich strop. Dachy nie były dwuspadowe, lecz płaskie, a znaleziono także ślady stosowania sklepienia kolebkowego.
Innym ważnym odkryciem, jakiego archeolodzy dokonali na wyspie, jest świątynia wraz z około dwudziestoma glinianymi posągami, których rozmiary pozwalają zaliczyć je do mykeńskiej rzeźby monumentalnej. Jest to bodaj najstarsza znana nam świątynia (powstała tuż po 1700 r. p.n.e. ) na terenie Grecji.

 


Naos (centralna część świątyni) - świątynia Apollina w Bassaj na Peloponezie w Grecji Bassaj


 

Samos

Wyspa na Morzu Egejskim. Jeden z ważniejszych ośrodków sztuki greckiej w okresie archaicznym. Dzięki wykopaliskom na terenie świątyni Hery odtworzono najstarsze etapy rozwoju świątyni i kształtowanie się zasad porządków architektonicznych. Także tutaj znajdowało się ważne centrum rzeźby greckiej. Ośrodek na Samos bliski był szkole przedstawiania posągów z Krety i Naksos. Jednak twarze powstających tam posągów były bardziej ekspresyjne. Charakteryzowała je większa szerokość, grube rysy, wielkie, wypukłe i lekko skośne oczy oraz lekko uśmiechnięte usta. W VI w. p.n.e. powstaje tutaj, głównie pod wpływem Wschodu, odrębny styl joński, którego najdoskonalszym przedstawieniem jest posąg Hery z Samos. Szkoła samijska przeżywała swój najlepszy okres w 2 ćwierci VI w. p.n.e. Także w późniejszym czasie z Samos pochodziło wielu wybitnych twórców greckich jak np. Pitagoras z Region, Agatarchos z Samos, Dioskurides z Samos.

***

Fragmenty książki: Alfred Twardecki - Mały słownik sztuki starożytnej Grecji i Rymu

udostępnionej dzięki uprzejmości:
Prószyński Media sp. z o.o.  All rights reserved.

źródło:http://www.wiw.pl/kulturaantyczna/twardecki/termin.asp?et=00147

 


Data utworzenia: 03/08/2012 @ 04:07
Ostatnie zmiany: 16/02/2025 @ 08:33
Kategoria : Grecja
Strona czytana 16919 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego artykułu.
Bądź pierwszy!

 
Trzecie Oczko


his-p-k.jpg
40-piesni-r.png
Rodzima wiara ukrainska - Lozko.jpg
bancroft-wspolczesni.png
etyka-prot-weber.jpg
maly-slownik-religiozna.jpg
czary-i-czarty-polskie-tuwim.jpg
mitoznawstwo-porownawcze.jpg
in-god-we-trust.png
podstaw-wiedzy-muzulmanskiej.PNG
zarys-h-sz.jpg
historia-irlandii.jpg
hall-heretycy.jpg
1908-o-wolnosci.png
baschwitz-czarownice_dzieje.jpg
nor-davies-boze-igrzysko.jpg
historya-pow-h-3a.gif
101-tore-murphy.jpg
delitsh-babilon-i.jpg
studia-theologica-varsaviensia-1977-1.jpg
chrystianizacja-europy-kosciol.jpg
monarsze-sekrety-jankowski.jpeg
magia-i-religia.jpg
bronk-podstawy-nauk-o-religii.jpg
trevel-his-a.jpg
stern-zlote-mysli.png
ilustrowany-slownik-terminow-lit.jpg
u-schylku-starozytnosci-2014-a.jpg
zli-papieze-c.jpg
COLLECTANEA-PHILOLOGICA-XX-2017.jpg
mitologia-l-tur.jpg
dogon-ya-gali.jpg
dziesiecina_j.jpg
graves-mity-gr.jpg
bogowie-slowian-m.jpg
historia-wenecji_norwich.jpeg
historia-kosciola-2-600-1500.jpeg
demony-r.jpeg
slowianie-mitologie-swiata.jpg
jerzy-adamski-historia-l-f.jpg
margul-mity-z-pieciu.png
100_filmow_Lis.jpg
putek-1966-mroki-s.jpg
pod-sztandarem-nieba-wiara-ktora-zabija-w-iext43267118.jpg
judyta-postac-b-granic.jpg
Historia bez cenzury - Hartwig.jpeg
ewolucja-boga.jpg
apokryfy-nowego-testamentu.jpg
o-duszy.jpg
religie-sw.jpg
wu-wei-plyn-z-pradem-zycia-Fischer.jpg
rozmyslania-marek-a 1913.jpg
chrzescjianstwo-rusi-k.jpg
swieci-nie-swieci.jpg
ramadan-i-kurban.png
psychoanaliza-i-religia.jpg
tajemnice-smim.jpg
babilonskie-zaklecia.jpg
polityka-jako-wyraz-lub-nastepstwo.jpg
lengauer-religijnosc.jpg
100-punk-zap.jpg
e-jastrzebowska.jpg
Historia-sztuki-eu_Meyer.png
historia-pow-sredniowiecza-zientara.jpeg
malinowski-zsdzikich.jpg
wiek-propagandy.jpg
pales.jpg
klengel-his-sy.jpg
watykan.jpg
his-b-w.jpg
ap06.jpg
de-mello.jpg
wzory-kultury-b.jpg
mieszko-I-strzelczyk-1992.jpg
Publilius_Syrus_Maksymy_moralne_Sententiae.jpg
hinduizm_-k.jpg
przeglad-historyczny-87-1996.jpg
kultura-smierci-1.jpg
czarn-mwxxw.jpg
kaligula.jpg
camus-eseje.jpg
sachs_muzyka-wswieciestar.jpg
megalomania-narodowa-by.png
bog-a-zlo.jpg
leksykon-re.jpg
konstytucja-laidler.jpg
upaniszady-ut.jpg
psychologia-religii-bernhard-grom.jpg
klucz-niebieski-k.jpg
Leksykon_duchowosci_katolickiej.jpg
niwinski-mity-symbole.jpg
labuda-m.jpg
Tako rzecze-zaratustra-1922-Nietzsche.jpeg
prawo-wyznaniowe-2011.png
swity-koszmar-haught.jpeg
erman-mity-s.jpg
eisenberg.jpg
mysli-sw-jana-chr.png
butterwick.jpg
prawo-koscielne-kat.jpg
od-abrahama-do-ch.jpg
bugaj-hermetyzm.jpg
Collectanea Theologica 83-2013-nr 4.jpg
Mieszko_Pierwszy_Tajemniczy.jpg
wewior-wstepujac-w.jpg
kissinger_dyplomacja.jpg
nieznane-arch-mis.jpg
Medzat_Studia Egiptologiczne-2-13-1.jpg
zapomniane-n-strzelczyk.jpg
girard-koziol.jpg
milczenie-1-2012.jpg
haidit-prawy-umysl.jpg
listy-prof.jpg
Szalenstwo w rel-swiata.jpg
edda-lelewel-1828.jpg
odrodzenie-2000-44.png
polska_mieszka_i1.jpg
religierzymu.jpg
STUDIA-RELIGIOLOGICA-39_2006.jpg
hyperborea-religia-grekow-gebura.jpg
mit-azteko1.jpg
heinemann-eunuchy.png
dowiat-historia-kosciola-k.jpg
joga-eliade.jpg
estreicher-zarys.jpg
meczenstwo_w_islamie.jpg
od-mojzesza-do-mahometa-ke.jpg
burszta-asteriks.png
pliniusz-h-n.jpeg
etnologia-religii-szyjewski.jpg
tocqueville.jpg
amsterd-abc.jpg
ency-archeo-z-s.jpg
szrejter-mitologia.bmp
Szyszko-Hinduizm-buddyzm-islam.jpg
przeinaczanie-jezusa-bart-ehrman.jpg
tokarski-z-filozofii-indyjskiej.jpg
cyw-zyd.jpg
niemcy500.jpg
polska-X-XI.jpg
wilson-krwawiacy.png
NAPISY--1994.jpg
IDEA-XIX-2007.png
tylak-bog.jpg
egipt-i-biblia-p-montet.jpeg
Malinowski-Wierzenia_pierwotne.jpg
dynastia-piastow-ba.jpg
kompendium-nauki-sk.jpg
mity-skandynawskie-ma.jpg
bravo.jpg
znak-1994-2-465.jpeg
Leeuw-fenomonologia.png
krewzkrwijezusa.jpg
watykan-zd.jpg
nowe-ateny.jpg
krotka-hi-islamu.png
Jasienica-slowianski rodowod-1961.jpg
Chiny-nowe.jpg
rozmowy-z-diablem.jpg
SLADAMI_MESJASZA-APOSTATY.jpg
islam-wnuk.jpg
his-euro.jpg
kartezjusz-roz.jpg
fuld-krotka.jpg
pilarczyk-literatura-zydowska.jpg
jero.jpg
grabski-mieszko.jpg
studia-nad-faszyzmem-2007.jpg
MACHIAVELLI-Ksiaze-1917.jpg
Rekonkwista.jpg
anatomia hybrydy.jpg
rzeczpospolita_topolski.jpg
pascal-mysli.jpg
Historia Czechoslowacji - Heck-Orzech.jpg
d-bog-urojony.jpg
markus-chrzesc.jpg
religia-a-wspolczesne-stosunki-miedzynarodowe.jpeg
polskie-n.jpg
Saga-o-Nibelungach-Treumund.png
drioton-egipt-faraonow-2.jpg
Zycie-Buddy_1927.jpg
Narody dawnej.jpg
przeglad-religioznawczy.png
o-wdowach.jpg
jak-zachod-utracil-boga-mary-eberstadt.jpg
ogarek-czoj.jpg
historia-mali-tymowski.jpeg
zbikowski-legendy.jpg
saggs.jpg

Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
Szukaj



Artykuły

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 20430947 odwiedzający

 476 odwiedzających online