Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Afryka
Ameryka
Australia i Oceania

RELIGIE WYMARŁE - Archeologia - Grobowce z I wieku

W Łętowicach archeolodzy odkryli dwa grobowce z I wieku

Dwa grobowce z pierwszej połowy pierwszego wieku naszej ery odkryli archeolodzy podczas prac wykopaliskowych w Łętowicach koło Tarnowa (woj. małopolskie) – informuje Andrzej Szpunar, zastępca dyrektora Muzeum Okręgowego w Tarnowie, które prowadzi prace wykopaliskowe na tym terenie.


Groby znaleziono na terenie dawnego cmentarzyska kultury przeworskiej. Pierwszy z nich to mogiła popielnicowa, w której w glinianym naczyniu (tzw. popielnicy) złożono prochy zmarłego zebrane ze stosu. Przedmioty odnalezione przy zachowanej w całości popielnicy - m.in. fragmenty grotu włóczni - wskazują, że pochowany tam mężczyzna był wojownikiem. W drugiej mogile także spoczywał pieszy wojownik, o czym świadczy odkryty w wykopie grot włóczni. Grobowiec ten jest typu jamowego - zebrane ze stosu szczątki wkładano wprost do jamy wykopanej w ziemi, a obok układano różne przedmioty należące do zmarłego.

Jak podkreśla Szpunar, dzięki nowym odkryciom, liczba grobowców znalezionych od lat 80. ubiegłego wieku na stanowisku archeologicznym w Łętowicach wzrosła do ponad 30. „Miejsce to urasta do miana największego cmentarzyska kultury przeworskiej po tej stronie Wisły” – ocenia archeolog.

Obecne wykopaliska obejmują centralną część cmentarzyska. Doszło do nich dopiero teraz, ponieważ stanowisko znajduje się na podwórku prywatnego gospodarstwa i archeolodzy musieli czekać na zgodę właściciela.

„Badania będziemy kontynuować. Został już rozpoczęty kolejny wykop. Liczymy na odkrycie kolejnych kilku grobów. Wszystkie prace powinniśmy zakończyć po 10 sierpnia” – mówi Szpunar. Według niego, odkryte eksponaty, po konserwacji, będą prezentowane na wystawie w Muzeum Okręgowym w Tarnowie. Planowane jest także stworzenie stałej ekspozycji archeologicznej w szkole podstawowej w Łętowicach.

Badania archeologów z tarnowskiego muzeum prowadzone są w ramach programu ratowania dziedzictwa kulturowego na terenie województwa małopolskiego, dofinansowanego z funduszy Unii Europejskiej.
 

PAP - Nauka w Polsce, Rafał Grzyb - 2006

źródło: http://www.naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,24478,w-letowicach-archeolodzy-odkryli-dwa-grobowce-z-i-wieku.html


Data utworzenia: 04/01/2008 @ 06:36
Ostatnie zmiany: 17/03/2013 @ 18:18
Kategoria : RELIGIE WYMARŁE - Archeologia
Strona czytana 8166 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego artykułu.
Bądź pierwszy!

 
Trzecie Oczko
bali-6a.jpgTari Jauk Manis-bali.jpgbali-ttunyan.jpgbali-mask5.jpgbali-aga.jpgtari-ktis.jpgbali3.jpgbali-Batukaru Temple.jpgBali-Mask-1.jpgBali-A.pngbali-water.jpgBalinese_Legong_Dance.jpgBali - Pura Kehen Bangli.jpgbali-04.jpgBali-arts-festival.jpgbali-b457.jpgbali.jpgagung-temple-bali.jpgbali-driver-private-tours.jpgBali demon.jpgtemple-dance.jpgbali-flower-offering.jpgbali-c2.jpgbali9.jpgbali-temple-rice-field.jpgbali01.jpgbali-mask.jpgbali-rice fields offering.jpgBali-Cremation.jpgtrunyan-2-300x300.jpgwatu-kecak-dance.jpgbali-cult.jpgbali-kapliczka.jpgbali-8.jpgbali-gebogan-offering.jpgbali-art-festival-traditional-dresses.jpg
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
Szukaj



Artykuły

Zamknij => WISZNUIZM <<==

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 6553032 odwiedzający

 23 odwiedzających online