Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Afryka
Ameryka
Australia i Oceania

Święta - Kumba Mela

KUMBHA MELA

"Święto dzbana” (sansk. kumbha – dzban, mela – jarmark), jedno z najważniejszych świąt hinduistycznych, odbywających się co dwanaście lat i co trzy lata w różnych miastach Indii – w tym roku w Allahabad. Tegoroczne rozpoczyna się, według kalendarza gregoriańskiego 27 stycznia, w najbliższą niedzielę i trwa aż do 10 marca (datę początku wyznacza położenie Jowisza, Słońca i Księżyca). Święto jest organizowane w 12-letnim cyklu, w miastach: Allahabad (stan Uttar Pradeś), Hardwar (Uttarańćal), Udźdźajan (Madhja Pradeś) i Nasik (Maharasztra).

Najświętszy z nich jest Allahabad, zwany też Prajag („miejsce ofiary”). Tutejszą Kumbha Mela nazywa się Maha Kumbha Mela, czyli „wielka” (sansk. maha) i jest ona największym zgromadzeniem religijnym na świecie (nawet 70 mln wiernych) – najbliższa odbędzie się w 2015 roku. W tym mieście krzyżują się rzeki Ganges i Jamuna oraz, jak wierzą Hindusi, Sarawati, trzecia, mityczna rzeka podziemna. Nazwą Sangam określa się miejsce połączenia tych trzech rzek.

Święty Ganges i święto

Jak wierzą hindusi, jest to bogini Ganga, spływająca wiecznie z góry Meru, siedziby bogów, przez splątane włosy Śiwy. Na każdym odcinku rzeki jej wody są czczone. Pielgrzymi przybywają do jednego z czterech miast, gdzie właśnie odbywa się Kumbha Mela, aby zażyć kąpieli w rzece, która daje im oczyszczenie ich karmana dawnych wcieleń i obecnego życia oraz przygotowanie się na śmierć i odrodzenie w kolejnym wcieleniu. Najlepsze miejsca na brzegu są zajęte przez sadhu, świętych mężów. W czasie przerw między kąpielami, pielgrzymi wędrują po okolicy w nadziei na spotkanie sadhu. Punktem kulminacyjnym święta jest przybycie na brzeg rzeki przywódców duchowych na słoniach i rydwanach przy asyście zwolenników uzbrojonych w tradycyjny oręż. W czasie oczyszczania ciała i duszy pielgrzymi pozbywają się wszelkiego wstydu, nawet kobiety, i kąpią się nago. Po kąpieli zmieniają ubrania na suche. Mokre natomiast wiesza się do schnięcia, co tworzy wspaniałą feerię barw. W czasie całego święta odbywa się kilka rytualnych kąpieli.

Historia

Pierwsze udokumentowane wzmianki o Kumbha Mela sięgają VII wieku n.e., kiedy to chiński podróżnik Huan-Tsang odwiedził Indie. Zanotował, że około pół miliona osób przybyło do Prajag, w celu odbycia wspólnej kąpieli w Gangesie. Niektórzy twierdzą, że obecny kształt święta został mu nadany w wieku VIII, a przyczynił się do tego sławny wówczas przywódca religijny Sri Adi Shankaracharya. Chciał on zorganizować w czterech miastach Indii miejsca pielgrzymek. Dlatego też nakłonił najwyższych rangą hinduskich duchownych, aby co trzy lata spotykali się w jednym z tych miast. Początkowo celem spotkań miała być wymiana poglądów na tematy wiary, dyskusje i rozmowy dotyczące reform religijnych. Dopiero z biegiem lat, Kumbha Mela stała się miejscem, do którego pielgrzymują dziesiątki milionów wyznawców hinduizmu w celu odbycia rytualnych kąpieli oczyszczających z grzechów.

Legenda

O genezie Kumbha Mela mówi legenda, znana ze starożytnych rękopisów sanskryckich. Pochodzenie święta ma związek z konfliktem bogów z demonami, po tym jak wspólnie odnaleźli w Mlecznym Oceanie Napój Nieśmiertelności – amrit. Bogowie chcieli skraść cały nektar, przez co wywiązała się między nimi walka i wielka pogoń, która trwała 12 dni. W tym czasie w czterech różnych miejscach spadły krople amritu, i to tu obecnie odbywają się obchody święta.

Agnieszka Skowron
Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM



Zobacz m.in.:
J.Hebner, D.Osborn, Kumbha Mela, http://www.archaeologyonline.net/artifacts/Kumbha-mela.html
http://www.kumbhamela.net/
źródło:http://etnologia.amu.edu.pl/go.live.php/PL-H470/14-stycznia.html

Data utworzenia: 10/05/2012 @ 23:44
Ostatnie zmiany: 25/01/2013 @ 19:38
Kategoria : Święta
Strona czytana 9238 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego artykułu.
Bądź pierwszy!

 
Trzecie Oczko
bali.jpgtemple-dance.jpgbali-8.jpgbali-driver-private-tours.jpgBalinese_Legong_Dance.jpgBali-Mask-1.jpgBali-A.pngbali-flower-offering.jpgbali-6a.jpgbali-art-festival-traditional-dresses.jpgwatu-kecak-dance.jpgbali3.jpgbali-cult.jpgtari-ktis.jpgbali-ttunyan.jpgbali-temple-rice-field.jpgBali demon.jpgBali-arts-festival.jpgbali-gebogan-offering.jpgBali - Pura Kehen Bangli.jpgbali-kapliczka.jpgbali-mask.jpgTari Jauk Manis-bali.jpgagung-temple-bali.jpgtrunyan-2-300x300.jpgbali-Batukaru Temple.jpgbali-water.jpgbali9.jpgbali-c2.jpgbali01.jpgbali-aga.jpgbali-b457.jpgBali-Cremation.jpgbali-mask5.jpgbali-rice fields offering.jpgbali-04.jpg
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
Szukaj



Artykuły

Zamknij => WISZNUIZM <<==

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 6557839 odwiedzający

 39 odwiedzających online