Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Afryka
Ameryka
Australia i Oceania

Nowości


Wielki Piątek wyznawców prawosławia - autor : Rel-Club 28/03/2008 @ 01:35

Wyznawcy prawosławia, których największe w kraju skupiska są w województwie podlaskim, obchodzą uroczystość Wielkiego Piątku.
Dwa lata temu Wielkanoc w Cerkwi oraz wiernych innych obrządków wschodnich, m.in. grekokatolików, wypadła 8 kwietnia - w tym samym terminie, co u katolików.
W Wielki Piątek w cerkwiach nie odprawia się liturgii. Wczesnym popołudniem odbywają się procesje, potem nabożeństwa i adoracja Grobu Pańskiego, czyli płaszczanicy.
Płaszczanica to uroczyście wystawiona na środku świątyni ikona przedstawiająca złożenie Chrystusa do grobu. Ikona leży na tzw. świętym prestole (stoliku), przykrytym zdobionym całunem, a wierni oddają jej cześć, kłaniając się.



Biczowanie i ukrzyżowanie na Filipinach - autor : Rel-Club 27/03/2008 @ 21:38

W Wielki Piątek w miejscowości San Pedro Cutud na Filipinach odbyło się misterium upamiętniające mękę Chrystusa. 20 osób biczowało się i uderzało bambusowymi kijami. Potem uczestnicy misterium poddali się ukrzyżowaniu. Wśród nich byli nastolatkowie i kobieta. Ta tradycja nie jest pochwalana przez Kościół katolicki.

Erazm z Rotterdamu – wędrujący humanista - autor : Rel-Club 27/03/2008 @ 18:20

Krytykował stan współczesnej mu umysłowości i życie chrześcijan, postulował powrót do Biblii, ale też do najcenniejszych z chrześcijańskiego punktu widzenia elementów dziedzictwa starożytności klasycznej.

Erazm z Rotterdamu, wielki myśliciel holenderski, humanista, teolog i pisarz zmarł 470 lat temu, w nocy z 11 na 12 lipca.

„Jego ogromny dorobek to przede wszystkim twórczość chrześcijańskiego humanisty” – podkreśla prof. Juliusz Domański, filolog klasyczny z Uniwersytetu Warszawskiego, historyk filozofii z Instytutu Filozofii i Socjologii PAN.


Chrześcijaństwo - Apokryfy - autor : Rel-Club 25/03/2008 @ 15:20

Apokryfy pierwszych wieków chrześcijaństwa weszły na trwałe do świata religijnych wyobrażeń, chociaż Kościół katolicki nie zaliczył ich do ksiąg świętych.
Apokryfami (od gr.apokryphos – ukryty) - nazywa się różnorodne utwory o charakterze biblijnym, nie mieszczące się w kanonie Pisma świętego. „Wizerunki Maryi i Apostołów w sztuce średniowiecznej i renesansowej trudno zrozumieć bez znajomości apokryfów Nowego Testamentu. Są one nieocenionym przewodnikiem po świątyniach Zachodu i Wschodu” – opowiada redaktor trzytomowych „Apokryfów Nowego Testamentu” ks. prof. Marek Starowieyski.



Ciekawostki - Cmentarzysko w Kałdusie - autor : Rel-Club 23/03/2008 @ 23:04

Praktyki antywampiryczne na cmentarzysku w Kałdusie

Makabryczne praktyki na cmentarzu w Kałdusie. Odkryto podwójny pochówek zdekapitowanej pary.
Ludzkie szczątki noszące ślady tzw. praktyk antywampirycznych odkryli archeolodzy pracujący pod kierunkiem prof. dr hab. Wojciecha Chudziaka z UMK w Toruniu na wczesnośredniowiecznym cmentarzysku w Kałdusie, na południowy zachód od Chełmna. Zdaniem naukowców, tego typu groby dowodzą, że średniowieczny człowiek żył w świecie wypełnionym irracjonalnymi lękami.


Chrześcijaństwo - Wielka Sobota - autor : Rel-Club 21/03/2008 @ 21:36

Wielka Sobota: poświęcenie ognia i wody chrzcielnej W Wielką Sobotę w Kościele katolickim do wieczora nie sprawuje się mszy świętych. Przez cały dzień trwa adoracja Chrystusa złożonego do grobu. Zgodnie ze starym polskim obyczajem, przy symbolicznym Grobie Pańskim czuwa warta - ministranci, harcerze, na wsiach niekiedy także strażacy w galowym umundurowaniu.

W Wielką Sobotę, aż do późnego wieczora, bardzo popularny jest zwyczaj odwiedzania Grobu Pańskiego w kościołach. We wczesnym chrześcijaństwie był to dzień ciszy i postu z powodu żałoby apostołów.



Grób Wielkopiątkowy - autor : Rel-Club 20/03/2008 @ 17:49

Wielkopiątkowa tradycja strojenia grobu Chrystusa
Grób Pański - Grób Wielkopiątkowy -
jest artystyczną dekoracją przygotowywaną w Wielkim Tygodniu w kościołach dla podkreślenia pamiątki śmierci Chrystusa.
We wczesnym średniowieczu Najświętszy Sakrament był zanoszony po liturgii eucharystycznej na przechowanie do zakrystii lub bocznej kaplicy. Z tego zwyczaju wywodzi się procesja do kaplicy adoracji w Wielki Czwartek.


Wielka Środa i Wielki Czwartek - autor : Rel-Club 20/03/2008 @ 17:22

Wielka Środa jest przygotowaniem do Triduum Paschalnego - trzech ostatnich świętych dni Wielkiego Tygodnia. Tego dnia odprawiana jest w kościołach ciemna jutrznia, czyli głośne odmawianie brewiarza (modlitw przeznaczonych na poszczególne pory każdego dnia, tzw. godzin kanonicznych) przez duchownych.
Dawniej odbywało się to przy świetle trójkątnego świecznika z piętnastoma świecami; po każdym śpiewie psalmu gaszono jedną świecę.


Polska Pogańska - Konie powstają z grobów - autor : Rel-Club 19/03/2008 @ 22:57

Groby końskie bywały związane z miejscami spoczynku zmarłych ludzi.
W pierwszych stuleciach naszej ery leśną krainę na południowy wschód i wschód od Morza Bałtyckiego, rozciągającą się od dolnej Wisły aż po dorzecze Dźwiny i Dniepru, zasiedlali Bałtowie. Żyli tam Litwini i Łotysze oraz wymarłe już plemiona Prusów, Jaćwingów i Kurów. Ludy te miały zwyczaj chowania zmarłych razem z końmi. Ślady takich obrzędów odkryto także w północno-wschodniej Polsce. Na Suwalszczyźnie odnaleziono groby z końmi pod kurhanami z okresu od III do połowy VI wieku. Z kolei na Pojezierzu Augustowskim oraz środkowych i zachodnich Mazurach szczątki końskie wykopano w grobach płaskich powstałych miedzy I a VII wiekiem.




Prawosławie - Uroczyste poświęcenie ikonostasu - autor : Rel-Club 18/03/2008 @ 21:11

Uroczyste poświęcenie odnowionego ikonostasu w Kaliszu
W 2006 roku zakończyła się renowacja zabytkowego ikonostasu w kaliskiej cerkwi pod wezwaniem Świętych Apostołów Piotra i Pawła - jedynej prawosławnej świątyni w południowej Wielkopolsce. Ikonostas jest ścianą z ikonami, która w cerkwi oddziela nawę od prezbiterium.

Wielki Piątek i Wielkanoc luteran - autor : Rel-Club 17/03/2008 @ 19:53

W Wielki Piątek, najważniejsze święto w Kościele ewangelicko-augsburskim, luteranie na Śląsku Cieszyńskim uczestniczą w wielkopiątkowych nabożeństwach. Przyjmują komunię pod postacią chleba i wina.
Zwierzchnik diecezji cieszyńskiej, najliczniejszej w Polsce, biskup Paweł Anweiler powiedział, że Wielki Piątek jest pamiątką wydarzenia, w którym wypełnione zostało przymierze pomiędzy Bogiem i człowiekiem.

/czytaj więcej/


Sikhizm - wprowadzenie - autor : Rel-Club 16/03/2008 @ 02:36

W Indiach mieszka ok. 18 mln sikhów, najwięcej w Pendżabie – kolebce tej religii. Za założyciela sikhizmu uznaje się guru Nanaka, żyjącego w XV w. Sikhizm wywodzi swe korzenie z ruchu protestu wobec systemu kastowego i zdominowaniu obrzędów przez braminów. Stanowił próbę połączenia tego, co najlepsze w islamie i hinduizmie. Święty tekst sikhijski, Guru Granth Sahib, zawiera m.in. nauki 10 sikhijskich guru.

Sikhowie wierzą w jednego Boga i odrzucają kult idoli. Mimo to niektórzy mają w domu obrazy przedstawiające 10 guru, przed którymi się modlą. Tak jak hinduiści i buddyści wierzą w samsarę i karmę oraz w to, że jedynie narodziny w postaci ludzkiej dają szansę zbawienia.

/czytaj więcej/


Taoizm - zarys tematu - autor : Rel-Club 15/03/2008 @ 01:10

Taoizm zrodził sie w Chinach pod wpływem obserwacji zmian zachodzących w przyrodzie. Obserwowano bowiem cykliczność przemian zarówno dobowych jak i rocznych. Na podstawie tych przemian oznakowano dwa podstawowe pierwiastki - elementy przeciwstawne sobie, a zarazem dopełniające się. "In" był elementem charakteryzującym bierność, zimno, noc. " Jang" oznaczał natomiast słońce, aktywność, dzień i ciepło.


Chińczycy przyjęli również zasadę, iż świat złożony jest z 5 elementów t.j. ogień, woda, ziemia, drzewo, metal, każdy z nich następuje kolejno po sobie i chociaż zwalczają się wzajemnie, stanowią całość.
Charakterystyczny dla taoistów jest brak wartościowania tych jakości i żadna z nich nie jest lepsza ani gorsza od drugiej, ale jednakowo istotna. Ich następstwo zostało określone jako Tao - niezmienny porządek rzeczy, na który człowiek nie ma wpływu i nonsensem jest przeciwstawianie się mu, ponieważ po nocy przychodzi dzień, a po zimie wiosna i nikt nie jest w stanie temu zapobiec.

/czytaj więcej/


Chrześcijaństwo - Data Wielkanocy - autor : Rel-Club 14/03/2008 @ 05:18

Wielkanoc w 2006 roku przypadała w pierwszej dekadzie kwietnia, ale często obchodzimy te święta podczas mroźnych dni marca. Ich data jest ruchoma - obecnie przyjmuje się, że przypada ona w niedzielę po pierwszej wiosennej (po 21 marca) pełni księżyca, ale wielokrotnie w historii była przedmiotem sporu.

DWIE TEORIE


Data Wielkanocy - święta Zmartwychwstania Pańskiego - zależy od daty Ukrzyżowania, które zgodnie z przekazem ewangelistów miało miejsce trzy dni wcześniej, tuż przed żydowską Paschą. Od początku Wielkanoc była obchodzona w tym samym czasie, co żydowska Pascha - w dzień pierwszej wiosennej pełni księżyca (14-15 Nisan w kalendarzu żydowskim).

/czytaj więcej/


Chrześcijaństwo - Wesoły dzień nam nastał - autor : Rel-Club 12/03/2008 @ 23:55

Staropolskie obyczaje wielkopostne i wielkanocne zdumiewały cudzoziemców swoją barwnością i ekspresją.


Jedni z pogardą, inni ze wzruszeniem obserwowali obyczaje ludu. Co do jednego byli zgodni: takiej nabożności i gorliwości w wyznawaniu wiary katolickiej na zachodzie Europy nie znano już od wieków.
Cykl wielkanocny w Kościele i ludowej tradycji otwiera środa popielcowa. Ksiądz Jędrzej Kitowicz, na którego znakomity Opis obyczajów za panowania Augusta III nie raz przyjdzie nam się jeszcze powołać, pisze, że zwyczaj posypywania głów popiołem na znak marności tego świata w początkach panowania Augusta był więcej niż powszechnym. Przybierał też formy, jakich próżno by dziś szukać.
Na Popielec zjeżdżali się i schodzili wszyscy, to znaczy ci, którzy byli w stanie to uczynić po ostatniej karnawałowej nocy. Przed głównym ołtarzem po mszy księża posypywali głowy wiernych popiołem ze spalonych palm święconych w Kwietną Niedzielę ("nie z trupich kości jak rozumie prostactwo" - dodaje pamiętnikarz).

/czytaj więcej/


StartPoprzedni10 poprzednie strony [ 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 ] 9 następne stronyNastępnyKoniec
 
Trzecie Oczko
bali-kapliczka.jpgbali-cult.jpgbali-6a.jpgbali-water.jpgbali-ttunyan.jpgbali9.jpgwatu-kecak-dance.jpgbali-art-festival-traditional-dresses.jpgbali-b457.jpgbali-aga.jpgbali-rice fields offering.jpgbali-mask.jpgbali-Batukaru Temple.jpgbali-c2.jpgbali-8.jpgbali-driver-private-tours.jpgBali demon.jpgbali.jpgbali3.jpgBali-A.pngBali-arts-festival.jpgagung-temple-bali.jpgTari Jauk Manis-bali.jpgbali-flower-offering.jpgBali-Mask-1.jpgbali01.jpgBali - Pura Kehen Bangli.jpgbali-gebogan-offering.jpgbali-mask5.jpgBalinese_Legong_Dance.jpgtari-ktis.jpgbali-temple-rice-field.jpgbali-04.jpgtemple-dance.jpgtrunyan-2-300x300.jpgBali-Cremation.jpg
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
Szukaj



Artykuły

Zamknij => WISZNUIZM <<==

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 6575003 odwiedzający

 50 odwiedzających online