Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Ameryka
Australia i Oceania

ISLAM <<== - Islam - zarys tematu

Islam
Religia Islamu zrodziła sie na Półwyspie Arabskim w VII w.

Przed jego powstaniem istniała religia określana jako przedmuzułmańska. Podstawową komórką kultury arabskiej był szczep, miał on zwykle swoje główne bóstwo, czczono też bóstwa w postaci drzew. Wierzenia beduinów skupiały się na księżycu. Na pustyni obiektem kultu stały się studnie i źródła. Istniała również wielka ilość bóstw rodzaju żeńskiego i męskiego. Bóstwa zamieszkiwały w niebie. Arabowie oddawali im hołd poprzez ofiarowanie darów lub składanie ofiar. W wierzeniach przedmuzułmańskich dużą rolę odbywała również pielgrzymka do miejsc świętych. Odbiciem tej roli jest przejęcie przez islam różnych ceremonii praktykowanych za czasów pogańskich. Religia beduińska była w głównej mierze animistyczna.

Około 610 r., w nocy, którą nazwano później "nocą siły" , w końcu miesiąca Ramadan Muhammadowi synowi Abdullaha objawił się Archanioł Gabriel. Objawił mu, iż Bóg jest jeden, wszechwładny, to on stworzył wszechświat, wszystkich ludzi czeka sąd, a tych, którzy wykonują nakazy Boga, czekają w niebie nagrody, zaś ludzi, którzy je lekceważą - straszne kary. Miało to miejsce w małej jaskini pod Mekką.

Początkowo Muhammad nie miał wielu wyznawców, ale z czasem liczba ich rosła.
W dniu, gdy przeniósł się z rodzinnej Mekki do Medyny 16 lipca ustanowiono rozpoczęcie roku, a w roku 622 " hidżry", czyli ucieczki - początek ery muzułmańskiej. Z czasem prorok Muhammed zmienił się w polityka.W 10 r. ery muzułmańskiej (632) odbył on pożegnalną pielgrzymkę do Mekki i w trzy miesiące po powrocie zmarł.

Z religijnej gminy Medyny wyrosło wielkie państwo islamu. Jego narodziny są nierozerwalnie związane z powstaniem Koranu. Jego nazwa (Qur`an) oznacza po arabsku czytanie, recytację. Składa się z 114 rozdziałów (suwar) liczących od 2 do 286 wierszy.

Zgodnie z jego zasadami, każdego wyznawcę obowiązują : wyznanie wiary, modlitwa, jałmużna, post i pielgrzymka. To pięć obowiązków nazywa sie pięcioma filarami islamu. Koran zaleca również szerzenie "wojny świętej" (dżihad).

Koran zawiera również przepisy ceremonialne odnośnie instytucji publicznych, prohibicji wina, zakazu jadania wieprzowiny oraz przepisy karne w wypadku zabójstwa, zemsty, kradzieży, lichwy, małżeństwa i rozwodu. Te dwa ostatnie uważane są za najbardziej niesprawiedliwe ustawy.
Koran jest także podręcznikiem do nauki czytania, pisania i zdobycia wykształcenia ogólnego. Prawie wszystkie jego historyczne opowieści mają swoje biblijne odpowiedniki, wiele postaci z Biblii, jak np. Adam czy Abraham, występuje także w Koranie.

Islam nawiązuje do tradycji żydowsko -chrześcijańskiej, lecz Jezusa uważa nie za Boga a jedynie za proroka. Islam bardziej niż inne religie ma charakter porządku prawnego regulującego życie muzułmanina według nauk zawartych w Koranie.

Islam prawowierny, czyli sunnicki, zachował swoją niezmienioną treść do XII w.

Szyizm datuje się od czwartego kalifa Alego, tj. od 661 r.
Punktem wyjścia tego odłamu był prawno-polityczny spór o prawa do kalifatu.

Wiele elementów złożyło się na to, by stworzyć kulturę i cywilizację muzułmańską :
nauki zawarte w Koranie, elementy kulturalno-obyczajowe dawnej Arabii, filozofia i nauka grecka, hellenizm, kultury semickie i niesemickie starożytnego Bliskiego Wschodu, religia i kultura Iranu Sasanidów, nauka i filozofia Indii.
Muzułmanie potrafili ułożyć je w całość, a prawo islamu dało jedność społeczności muzułmańskiej, która rozciągała się od Kordoby w Hiszpanii do Multany w Azji Środkowej.

Zarys tematu do rozwinięcia

Data utworzenia: 13/10/2007 @ 14:45
Ostatnie zmiany: 07/08/2011 @ 11:01
Kategoria : ISLAM <<==
Strona czytana 6722 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze


Komentarz #1 

autor : fty 04/10/2011 @ 15:13

lole to nie tak
 
Trzecie Oczko
judyta-postac-b-granic.jpgwzory-kultury-b.jpgedda-lelewel-1828.jpggirard-koziol.jpgd-bog-urojony.jpgNarody dawnej.jpgzarys-h-sz.jpgpolska_mieszka_i1.jpgwatykan-zd.jpgpolskie-n.jpghistoria-pow-sredniowiecza-zientara.jpegkrotka-hi-islamu.pngklucz-niebieski-k.jpghistoria-wenecji_norwich.jpegtajemnice-smim.jpgency-archeo-z-s.jpghall-heretycy.jpghis-euro.jpgeisenberg.jpganatomia hybrydy.jpgsachs_muzyka-wswieciestar.jpge-jastrzebowska.jpgSzyszko-Hinduizm-buddyzm-islam.jpgmargul-mity-z-pieciu.pngbogowie-slowian-m.jpgmagia-i-religia.jpgCOLLECTANEA-PHILOLOGICA-XX-2017.jpgreligie-sw.jpgdemony-r.jpegod-abrahama-do-ch.jpgtylak-bog.jpgpolska-X-XI.jpgbugaj-hermetyzm.jpgsaggs.jpgmegalomania-narodowa-by.pngerman-mity-s.jpghistorya-pow-h-3a.gifRodzima wiara ukrainska - Lozko.jpgwiek-propagandy.jpgapokryfy-nowego-testamentu.jpgestreicher-zarys.jpghistoria-mali-tymowski.jpegkartezjusz-roz.jpgkaligula.jpgkrewzkrwijezusa.jpgwilson-krwawiacy.pngetyka-prot-weber.jpgmity-skandynawskie-ma.jpgstudia-theologica-varsaviensia-1977-1.jpgpilarczyk-literatura-zydowska.jpgo-duszy.jpgmitologia-l-tur.jpgmit-azteko1.jpgniwinski-mity-symbole.jpgswieci-nie-swieci.jpgznak-1994-2-465.jpegde-mello.jpghis-b-w.jpgklengel-his-sy.jpglengauer-religijnosc.jpgmalinowski-zsdzikich.jpgupaniszady-ut.jpgHistoria Czechoslowacji - Heck-Orzech.jpgcyw-zyd.jpgniemcy500.jpglisty-prof.jpgdogon-ya-gali.jpgChiny-nowe.jpgogarek-czoj.jpgCollectanea Theologica 83-2013-nr 4.jpgmonarsze-sekrety-jankowski.jpegpliniusz-h-n.jpegamsterd-abc.jpgtocqueville.jpglabuda-m.jpgod-mojzesza-do-mahometa-ke.jpgczarn-mwxxw.jpgszrejter-mitologia.bmpjerzy-adamski-historia-l-f.jpgpodstaw-wiedzy-muzulmanskiej.PNGhis-p-k.jpgnor-davies-boze-igrzysko.jpgin-god-we-trust.pngleksykon-re.jpgnieznane-arch-mis.jpgreligia-a-wspolczesne-stosunki-miedzynarodowe.jpegTako rzecze-zaratustra-1922-Nietzsche.jpegpsychologia-religii-bernhard-grom.jpgdynastia-piastow-ba.jpghinduizm_-k.jpgap06.jpgjero.jpgnowe-ateny.jpgkompendium-nauki-sk.jpgmysli-sw-jana-chr.png100-punk-zap.jpgetnologia-religii-szyjewski.jpg100_filmow_Lis.jpgZycie-Buddy_1927.jpgstern-zlote-mysli.pngislam-wnuk.jpgbravo.jpgheinemann-eunuchy.pngSzalenstwo w rel-swiata.jpghistoria-irlandii.jpgtrevel-his-a.jpggraves-mity-gr.jpg40-piesni-r.pngdrioton-egipt-faraonow-2.jpgMieszko_Pierwszy_Tajemniczy.jpggrabski-mieszko.jpgMalinowski-Wierzenia_pierwotne.jpgzbikowski-legendy.jpg
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
SzukajArtykuły

Zamknij => WISZNUIZM <<==

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 5536184 odwiedzający

 30 odwiedzających online