Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Ameryka
Australia i Oceania

==>> WPROWADZENIE - Religie Afryki - zarys tematu

Religie afrykańskie
     Charakterystycznymi cechami religii ludów łowieckich Afryki jest grupowy totemizm będący odzwierciedleniem stosunku do zwierząt, kult przyrody, wiara w duszę i myślenie magiczne, które łączą się z życiem codziennym i jego podstawą czyli łowiectwem. Magiczny związek ludzi ze zwierzętami następuje w wyniku różnych obrzędów m.in. inicjacji, poprzez wprowadzanie młodzieńcom szczątków mięsa ludów drapieżnych. Afrykanie pragną przejąć właściwości zwierząt, które w ich mniemaniu panują nad siłami przyrody i wierzą, iż po śmierci staną się gwiazdami lub kwiatami. Nie posiadają kapłanów, a modły odbywają się spontanicznie.
     Systemy religijne afrykańskich ludów pasterskich charakteryzują się uznawaniem cech boskich w wodzu, kultem przodków w linii wodzów i kapłanów, szczególnym kultem bydła, utożsamianiem boga z deszczem. W religiach stepowych ludów rolniczych na czoło wysuwa się kult przodków. Kontakty z duchami mają na celu urodzaj i dobre plony, w tym celu składane są im ofiary z pierwszych plonów. Można zaobserwować tendencje matriarchalne, przejawiają się one kapłaństwem wśród starszych kobiet i kultem Matki Ziemi. Wśród wierzeń rolniczych ludów obszarów leśnych Afryki dużą rolę odgrywa magia i wróżbiarstwo. Wierzą oni, iż Ziemia i kosmos istniały wiecznie, jedynie pod wpływem bóstw uległy przeobrażeniom. Świat dzielą na realny i świat duchów złożony z trzech sfer : dobrej i złej duszy ludzkiej, dusz przodków oraz duchów zmieniających przeznaczenie człowieka.      
      Afrykańczyk uważa siebie za ośrodek świata, a życie pozagrobowe za kopię doczesnego. Ciągłość życia polega na przekazywaniu następcom sił witalnych, etyka uznaje za dobre wszystkie działania wzmacniające plemię, a za złe te, które je osłabiają. Dużą rolę odgrywa magia, którą włada czarownik - człowiek wyobcowany z grupy społecznej. Tradycyjne religie afrykańskie charakteryzują się tolerancją i ideałem harmonii i integracji. Wyznaje je ok 55 procent Afrykańczyków, natomiast ok. 35 ich procent określa się jako wyznawców " czarnej" odmiany Islamu. Charakteryzuje się ona systemem religijnym opartym na Koranie i silnie przesyconym lokalnymi wierzeniami.

Zarys tematu do rozwinięcia

Data utworzenia: 04/06/2009 @ 21:32
Ostatnie zmiany: 06/08/2011 @ 17:18
Kategoria : ==>> WPROWADZENIE
Strona czytana 4072 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego artykułu.
Bądź pierwszy!

 
Trzecie Oczko
wierzenia-praslo.jpgG-Hetyci.jpgmireaux.pngdzieje-filozofii-r.jpgprzyp.jpgmitologia-s-italii-krawczuk.jpgbzzol.jpgwiek-rewolucji-seksualnej.jpg4746_big.jpgzwolinski-wielkie-rel-w.jpgkopalinski-drugi-kot-w.jpgrel-rze-r-zielinski.jpggrant.jpgmitologia-germ.jpgsk-po.jpgzl-ga-fr.jpgmariawityzm-rybak.jpgabc-ST.jpgpo-mu-ko.pngmur_separacji_2.jpgreligia_babilonii_i_asyrii.jpgdogmat-ch.jpgwolski2.jpgczy-przed-wielkim-w.jpgswiat-tr-ar.jpgszoka-herkules.jpgfajdros-p.jpgALCHEMIA-KULTURY.jpgjerozolima.jpgzagin-cyw.jpgcav-pis-nie.jpgkonopacki.jpghistoria-indii.jpgReligie-swiata.jpgmonsun.jpgzy-co-etru.jpgkrolestwo.jpgza-bi.jpghistoria-b.jpghistorie-nie-st.jpgKreyser K- Cztery pory.jpgstomma-zycie.jpgKrotkie wprowadzenie w zen.jpgcarcopino.jpgelementarne.jpgmezopotamia.jpgz-ufnoscia-wp.jpgonfray.jpgtyloch.jpgk-p-p.jpgsocjolog-relig-1983.jpgjazy-sw-ik.jpgkos-ks.jpgSand-kiedy-i-jak.jpgbod-i-kobieta.jpgreli-kult2.jpgflis-chrzescijanstwo-i-europa.jpghistoria-swiata-w-6-szk.jpgwprowadzenie-d-filozofii.jpgLeroi-Gourhan - Religie prehistoryczne.jpgskkadankowa-bohaterowie.jpgjasp-au.jpgksiega-cudow-gordon.jpgpelka-sladami.jpgbuzek-historia.jpgcyk baala.jpghymny-r-michalski.jpge-d-i-c.jpgmanteuffel-naro.jpgetyka-m-s.jpgwenus-e-l.jpgjoannici-hes.jpgcezar-170.jpggnilka-koran-i-ch.jpgcerny-rel.jpgseks-ar.jpgpawi-t.jpgIlustro-historia-s.jpgwinniczuk.jpgwprow-do-et-rel.jpghis-kos=danielou.jpgnie-w-za-i-h.jpgLITERA-NA S-1987-11.jpgplaton-timajos.jpgAFRYKA-2.jpg
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
SzukajArtykuły

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 4225782 odwiedzający

 40 odwiedzających online