Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Ameryka
Australia i Oceania

Religie a architektura - Kościół w Kosieczynie

Kościół w Kosieczynie

Jeden z najstarszych kościołów w Polsce

Drewniany kościół we wsi Kosieczyn w powiecie świebodzińskim (Lubuskie) okazał się drugim co do wieku drewnianym kościołem w Polsce – ustalili naukowcy, którzy niedawno przeprowadzili analizę dendrochronologiczną tego obiektu. Badania kościoła na zlecenie lubuskiego konserwatora zabytków przeprowadził pod koniec ubiegłego roku prof. Tomasz Ważny z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

„Głównym celem badań było precyzyjne ustalenie daty budowy kościoła i datowanie więźby dachowej oraz wieży. Badania wykazały, że drewno użyte do budowy zostało ścięte najprawdopodobniej w 1388 r. Pozwoliło to na datowanie budowli na 1389 rok” – mówi Bielinis-Kopeć.

Kościół był przebudowywany, o czym świadczą wyniki badań. Naukowcy stwierdzili, że więźba dachowa nad nawą i prezbiterium zostały wykonane z drewna ściętego po 1407 roku. Wieżę kościółka, datowaną dotychczas w literaturze na XVIII wiek, wzniesiono w 1431 roku.

Kosieczyńska świątynia prezentuje typ jednonawowego, wiejskiego kościółka wzniesionego na rzucie prostokąta, z prosto zamkniętym prezbiterium od strony wschodniej, przedłużonym zakrystią, z drewnianą wieżą od zachodu i jednoprzestrzennym wnętrzem przekrytym charakterystycznym dla tego typu architektury, drewnianym sklepieniem pozornym.

Z badań przeprowadzonych dotychczas przez prof. Ważnego z Torunia wynika, że najstarszym drewnianym kościołem w Polsce może poszczycić się Tarnowo Pałuckie w Wielkopolsce. Tamtejszy kościół jest datowany na 1374 rok.

Dendrochronologia jest metodą datowania zabytków drewnianych na podstawie powstających co roku koncentrycznych kół wzrostu drzewa użytego do ich wykonania.

PAP - 2007


Data utworzenia: 04/01/2008 @ 04:25
Ostatnie zmiany: 10/03/2017 @ 21:48
Kategoria : Religie a architektura
Strona czytana 6966 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego artykułu.
Bądź pierwszy!

 
Trzecie Oczko
studia-theologica-varsaviensia-1977-1.jpgNarody dawnej.jpgHistoria Czechoslowacji - Heck-Orzech.jpgjudyta-postac-b-granic.jpgklucz-niebieski-k.jpgbugaj-hermetyzm.jpghistoria-mali-tymowski.jpegsaggs.jpge-jastrzebowska.jpg100-punk-zap.jpgdemony-r.jpegMalinowski-Wierzenia_pierwotne.jpgkompendium-nauki-sk.jpggrabski-mieszko.jpglengauer-religijnosc.jpghistoria-wenecji_norwich.jpegpolska_mieszka_i1.jpghistorya-pow-h-3a.gifwzory-kultury-b.jpgtylak-bog.jpghis-p-k.jpgamsterd-abc.jpgnor-davies-boze-igrzysko.jpgapokryfy-nowego-testamentu.jpgerman-mity-s.jpghistoria-irlandii.jpgin-god-we-trust.pngmalinowski-zsdzikich.jpgap06.jpglisty-prof.jpgmegalomania-narodowa-by.pngnieznane-arch-mis.jpgpolska-X-XI.jpgpsychologia-religii-bernhard-grom.jpgzbikowski-legendy.jpgdogon-ya-gali.jpgetnologia-religii-szyjewski.jpgSzyszko-Hinduizm-buddyzm-islam.jpgpliniusz-h-n.jpegtocqueville.jpgbogowie-slowian-m.jpgod-mojzesza-do-mahometa-ke.jpgtajemnice-smim.jpgkartezjusz-roz.jpgpilarczyk-literatura-zydowska.jpgbravo.jpgmagia-i-religia.jpglabuda-m.jpgdynastia-piastow-ba.jpgogarek-czoj.jpgszrejter-mitologia.bmpCOLLECTANEA-PHILOLOGICA-XX-2017.jpgSzalenstwo w rel-swiata.jpgsachs_muzyka-wswieciestar.jpgd-bog-urojony.jpgCollectanea Theologica 83-2013-nr 4.jpgnowe-ateny.jpgkrotka-hi-islamu.pngmargul-mity-z-pieciu.pngstern-zlote-mysli.pngznak-1994-2-465.jpeghis-euro.jpgjerzy-adamski-historia-l-f.jpghall-heretycy.jpgmity-skandynawskie-ma.jpgmonarsze-sekrety-jankowski.jpegheinemann-eunuchy.pngislam-wnuk.jpgmitologia-l-tur.jpghis-b-w.jpgczarn-mwxxw.jpgleksykon-re.jpgpodstaw-wiedzy-muzulmanskiej.PNGpolskie-n.jpgreligia-a-wspolczesne-stosunki-miedzynarodowe.jpegtrevel-his-a.jpgzarys-h-sz.jpganatomia hybrydy.jpgupaniszady-ut.jpgTako rzecze-zaratustra-1922-Nietzsche.jpegswieci-nie-swieci.jpgklengel-his-sy.jpgniwinski-mity-symbole.jpgwatykan-zd.jpghinduizm_-k.jpgZycie-Buddy_1927.jpgniemcy500.jpgeisenberg.jpgde-mello.jpgjero.jpg40-piesni-r.pnghistoria-pow-sredniowiecza-zientara.jpeggraves-mity-gr.jpgRodzima wiara ukrainska - Lozko.jpgetyka-prot-weber.jpgwilson-krwawiacy.pngmysli-sw-jana-chr.pngency-archeo-z-s.jpgestreicher-zarys.jpgod-abrahama-do-ch.jpgChiny-nowe.jpg100_filmow_Lis.jpgkaligula.jpgcyw-zyd.jpggirard-koziol.jpgedda-lelewel-1828.jpgdrioton-egipt-faraonow-2.jpgkrewzkrwijezusa.jpgmit-azteko1.jpgMieszko_Pierwszy_Tajemniczy.jpgwiek-propagandy.jpgreligie-sw.jpgo-duszy.jpg
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
SzukajArtykuły

Zamknij => WISZNUIZM <<==

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 5536184 odwiedzający

 30 odwiedzających online