Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Afryka
Ameryka
Australia i Oceania

Święta - Zaduszki - wspomnienie wszystkich zmarłych

Zaduszki - wspomnienie wszystkich zmarłych2 listopada, wspominając wszystkich zmarłych, obchodzimy Dzień Zaduszny, tzw. Zaduszki. To dzień modlitw za tych wierzących w Chrystusa, którzy odeszli już z tego świata i przebywają w czyśćcu. Wielu ludzi przychodzi na cmentarze, aby się pomodlić za swoich bliskich zmarłych i zapalić znicze. W kościołach odczytywane są z ambony lub sprzed ołtarza tzw. wypominki za zmarłych - wymienianie imion wskazanych na kartkach, połączone z odmawianiem zwyczajowych pacierzy.

W prawosławiu modlitwom w intencji zmarłych patronują św. Dymitr i Jan Chrzciciel (w sierpniowe święto ścięcia Jana Chrzciciela prawosławni wspominają poległych żołnierzy).

U luteran nie ma kultu zmarłych, lecz kultywowana jest stała pamięć i troska o groby zmarłych. Przy wielu luterańskich nekropoliach znajduje się dom, w którym mieszka gospodarz opiekujący się cmentarzem.

Kalwini polscy dostosowali pamięć o zmarłych do polskiej tradycji, gromadząc się w Dzień Zaduszny w cmentarnej kaplicy na okolicznościowym nabożeństwie.

Żydzi wspominają zmarłych w rocznicę śmierci, kiedy zapalają specjalną świecę i odmawiają modlitwę "Boże pełen miłosierdzia" lub tradycyjny kadisz. W rocznicę śmierci słynnych rabinów i cadyków umieszcza się na ich grobach karteczki z prośbami o wstawiennictwo.

Dzień Zaduszny zapoczątkował św. Odilon (zm. 1048) - czwarty z kolei opat benedyktyńskiego klasztoru w Cluny we Francji,. W 998 roku polecił, by we wszystkich klasztorach tej reguły 1 listopada był Dniem Zadusznym.

Stąd wywodzi się tradycja obchodzenia w Kościele katolickim Dnia Zadusznego. Z czasem władze kościelne przeniosły go na 2 listopada.

Papież Benedykt XV zezwolił w 1915 roku na to, aby każdy kapłan mógł odprawiać tego dnia trzy msze święte w intencji zmarłych: jedną w intencjach własnych, drugą w intencji wszystkich zmarłych, a trzecią w intencji Ojca Świętego.

PAP - Nauka w Polsce, Stanisław Karnacewicz - 2005


Data utworzenia: 04/01/2008 @ 07:45
Ostatnie zmiany: 12/04/2012 @ 07:32
Kategoria : Święta
Strona czytana 4305 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego artykułu.
Bądź pierwszy!

 
Trzecie Oczko
historie-nie-st.jpgsk-po.jpgwenus-e-l.jpgmonsun.jpgswiat-tr-ar.jpgjoannici-hes.jpgonfray.jpgskkadankowa-bohaterowie.jpgzwolinski-wielkie-rel-w.jpgzl-ga-fr.jpgrel-rze-r-zielinski.jpgcezar-170.jpge-d-i-c.jpgabc-ST.jpgreligia_babilonii_i_asyrii.jpghistoria-swiata-w-6-szk.jpgdogmat-ch.jpgkrolestwo.jpgza-bi.jpgprzyp.jpgzy-co-etru.jpgcerny-rel.jpgseks-ar.jpgfajdros-p.jpgplaton-timajos.jpgwiek-rewolucji-seksualnej.jpgpo-mu-ko.pnghis-kos=danielou.jpgdzieje-filozofii-r.jpgflis-chrzescijanstwo-i-europa.jpgbod-i-kobieta.jpgk-p-p.jpgwolski2.jpggnilka-koran-i-ch.jpgtyloch.jpgpawi-t.jpgG-Hetyci.jpgelementarne.jpgmireaux.pngKreyser K- Cztery pory.jpgmezopotamia.jpgnie-w-za-i-h.jpgreli-kult2.jpgSand-kiedy-i-jak.jpgczy-przed-wielkim-w.jpgkonopacki.jpgwierzenia-praslo.jpggrant.jpgksiega-cudow-gordon.jpgjazy-sw-ik.jpgwprow-do-et-rel.jpgAFRYKA-2.jpgjerozolima.jpgszoka-herkules.jpgLeroi-Gourhan - Religie prehistoryczne.jpgkopalinski-drugi-kot-w.jpgIlustro-historia-s.jpgjasp-au.jpgbuzek-historia.jpgmitologia-s-italii-krawczuk.jpgpelka-sladami.jpgbzzol.jpgmur_separacji_2.jpgmanteuffel-naro.jpgLITERA-NA S-1987-11.jpghymny-r-michalski.jpgmitologia-germ.jpgetyka-m-s.jpg4746_big.jpghistoria-indii.jpgmariawityzm-rybak.jpgReligie-swiata.jpghistoria-b.jpgz-ufnoscia-wp.jpgwinniczuk.jpgzagin-cyw.jpgcarcopino.jpgcav-pis-nie.jpgwprowadzenie-d-filozofii.jpgALCHEMIA-KULTURY.jpgcyk baala.jpgkos-ks.jpgsocjolog-relig-1983.jpgstomma-zycie.jpgKrotkie wprowadzenie w zen.jpg
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
SzukajArtykuły

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 4224502 odwiedzający

 47 odwiedzających online