Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Afryka
Ameryka
Australia i Oceania

Święta - Zaduszki - wspomnienie wszystkich zmarłych

Zaduszki - wspomnienie wszystkich zmarłych2 listopada, wspominając wszystkich zmarłych, obchodzimy Dzień Zaduszny, tzw. Zaduszki. To dzień modlitw za tych wierzących w Chrystusa, którzy odeszli już z tego świata i przebywają w czyśćcu. Wielu ludzi przychodzi na cmentarze, aby się pomodlić za swoich bliskich zmarłych i zapalić znicze. W kościołach odczytywane są z ambony lub sprzed ołtarza tzw. wypominki za zmarłych - wymienianie imion wskazanych na kartkach, połączone z odmawianiem zwyczajowych pacierzy.

W prawosławiu modlitwom w intencji zmarłych patronują św. Dymitr i Jan Chrzciciel (w sierpniowe święto ścięcia Jana Chrzciciela prawosławni wspominają poległych żołnierzy).

U luteran nie ma kultu zmarłych, lecz kultywowana jest stała pamięć i troska o groby zmarłych. Przy wielu luterańskich nekropoliach znajduje się dom, w którym mieszka gospodarz opiekujący się cmentarzem.

Kalwini polscy dostosowali pamięć o zmarłych do polskiej tradycji, gromadząc się w Dzień Zaduszny w cmentarnej kaplicy na okolicznościowym nabożeństwie.

Żydzi wspominają zmarłych w rocznicę śmierci, kiedy zapalają specjalną świecę i odmawiają modlitwę "Boże pełen miłosierdzia" lub tradycyjny kadisz. W rocznicę śmierci słynnych rabinów i cadyków umieszcza się na ich grobach karteczki z prośbami o wstawiennictwo.

Dzień Zaduszny zapoczątkował św. Odilon (zm. 1048) - czwarty z kolei opat benedyktyńskiego klasztoru w Cluny we Francji,. W 998 roku polecił, by we wszystkich klasztorach tej reguły 1 listopada był Dniem Zadusznym.

Stąd wywodzi się tradycja obchodzenia w Kościele katolickim Dnia Zadusznego. Z czasem władze kościelne przeniosły go na 2 listopada.

Papież Benedykt XV zezwolił w 1915 roku na to, aby każdy kapłan mógł odprawiać tego dnia trzy msze święte w intencji zmarłych: jedną w intencjach własnych, drugą w intencji wszystkich zmarłych, a trzecią w intencji Ojca Świętego.

PAP - Nauka w Polsce, Stanisław Karnacewicz - 2005


Data utworzenia: 04/01/2008 @ 07:45
Ostatnie zmiany: 12/04/2012 @ 07:32
Kategoria : Święta
Strona czytana 7155 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego artykułu.
Bądź pierwszy!

 
Trzecie Oczko
0-moskwa.jpgMastichari_Kos_Greece.jpg0-sofia.jpgSaint_Michael_Smichov.jpgcyryl_metody.jpg0-lodz2.jpgOrthodox_Brno.jpg0-cerkiew-5.jpglampy-prawoslawne.jpgprawoslawne-krzyze.jpgprawoslawne-swiece.jpg0-moscow-2.jpg141t.gif0-cerkiew.jpgnaksos.jpgDafni_Christ.jpgkarlowe-wary.jpgprawoslawny-koszyczek.jpgRhodos_Asklipio_Church.jpg0-st-basils-moscow-3.jpg0-vladimir-church-2.jpg0-Church Trinity.jpg0-prawoslawie2.jpgLavra_Easter.jpgprawoslawna-ikona.jpgalexei-ii.jpg0-archangel.jpg0-dome-cross.png0-dome-cross2.png402462_85_th.jpg23359664.jpggrecki-prawoslawny.jpg0-cebule3.jpg0-ortho4.jpgprawoslawny-slub-korony.jpgprawoslawny-slub.jpg0-Nicholas_in_Kronstadt.jpgba4ko_1.jpgAgioi_Asomatoi-Athens.jpg0-monas.jpgRhodos_Agios_Nikolaos_Foundoukli.jpg0-Savior of Spilled blood.jpgKalymnos_Emporeios.jpg0-Belgrade.jpg0-st-isaac-cathedral.jpgprawoslawny-haft.jpg1170761.jpgPanagia_Vrisiani_Mesochori.jpg0-StPetersburg.jpgPanagia_Damiotissa_Naxos_Greece.jpg0-cebule2.jpgprawoslawny-ornat.jpgsvkanstanty_and_alena_kopia.jpgbatiuszka.jpg0-Novgorod.jpg0-cerkiew2.jpg0-christ-the-saviour.jpg0-cebule.jpeg0-The_Trinity_Cathedral.jpgmoscow14.jpgprawoslawny-krzyz.jpgPatmos_church.jpgkosciol-prawoslawny.jpg0-Belogorsk Monastery.jpg0-Our Saint Petersburg.jpg0-bochu.jpg0-Trinity Lavra.jpg0-petersburg.jpgcerkiew_turzansk.jpgprawoslawny-pop.jpgAgios_Theologos_Kos.jpgbazylika_Paros.jpgkrzyz-prawoslaawie.jpg
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
SzukajArtykuły

Zamknij => WISZNUIZM <<==

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 6420372 odwiedzający

 93 odwiedzających online