Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Afryka
Ameryka
Australia i Oceania

Nowinki - Religia w szkołach

Większość Polaków opowiada się za nauką religii w szkołach

Większość Polaków (72 proc.) opowiada się za nauką religii w szkołach publicznych. Przeciwnego zdania jest niemal jedna czwarta (24 proc.) badanych, a 4 proc. ankietowanych nie ma na ten temat zdania - wynika z najnowszego sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS).

Zbadań CBOS wynika, że bardziej podzielone są opinie w kwestii nauczania religii w przedszkolach publicznych. Ponad połowa (53 proc.) badanych dostrzega taką potrzebę, natomiast dwie piąte (41 proc.) uważa, że nie jest to konieczne, a 6 proc. nie potrafiło zająć stanowiska w tej sprawie.

Według CBOS, prawie czterokrotnie więcej osób wolałoby, aby ich dziecko w ramach zajęć szkolnych chodziło na religię (50 proc.) niż na etykę (13 proc.). Dość znaczna grupa badanych (26 proc.) chciałaby, aby ich dziecko uczęszczało zarówno na religię, jak i na etykę.

Ponad połowa respondentów (57 proc.) uważa, że na lekcjach religii powinno się przekazywać przede wszystkim wiedzę o różnych religiach i wyznaniach, a nieco ponad jedna trzecia (36 proc.) uważa, że program powinien dotyczyć głównie zasad religii katolickiej, a 7 proc. ankietowanych nie miało zdania na ten temat.

W ocenie 55 proc. dorosłych respondentów nauka religii nie powinna kończyć się wystawieniem oceny, natomiast 37 proc. uważa, że jednak powinna, a 8 proc. nie potrafiło wyrazić opinii w tej kwestii.

Większość (64 proc.) badanych jest też przeciwna wliczaniu stopnia z religii do średniej ocen na koniec roku szkolnego, zaś ponad jedna czwarta (28 proc.) popiera ten pomysł, a 8 proc. ankietowanych nie umiała zająć stanowiska w tej sprawie.

Zdecydowana większość (81 proc.) respondentów uważa, że lekcje religii powinny odbywać się na początku lub na końcu dnia nauki, tak aby osoby nieuczestniczące w nich nie musiały czekać między lekcjami. Tylko co ósmy (12 proc.) badany nie popiera takiego pomysłu, a 7 proc. ankietowanych nie miało na ten temat zdania.

Ponad połowa (58 proc.) badanych wyraziło przekonanie, że uczniowie liceów nie powinni mieć możliwości zdawania egzaminu z religii na maturze. Natomiast nieco ponad jedna czwarta (28 proc.) popiera takie rozwiązanie, a 14 proc. nie potrafiło wyrazić opinii w tej kwestii.

Sondaż CBOS został zrealizowany w dniach od 29 czerwca do 2 lipca tego roku na 1064-osobowej reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski. SKZ

PAP - Nauka w Polsce - 2007


Data utworzenia: 04/01/2008 @ 01:58
Ostatnie zmiany: 12/04/2012 @ 07:27
Kategoria : Nowinki
Strona czytana 3404 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze


Komentarz #2 

autor : Werka 20/01/2008 @ 17:53

Ze względu na brak czasu i miejsca, na obszerne uzasadnienie obecności religii w szkole, polecam lekturę książki pt: "W służbie człowiekowi" autorstwa wybitnych pedagogów polskich i zagranicznych, wydanej przez Instytut Kultury Religijnej w Krakowie.Autorzy odpowiadają w sposób jasny i przystępny na pytania związane z miejscem religii w naszym życiu oraz sposobem oceniania wiedzy uczniów. Ponadto wskazują na role nowej ewangelizacji, na ważność metod w przekazie wiedzy o Bogu i świecie.


Komentarz #1 

autor : jerzy 17/01/2008 @ 10:19

Witam,
Niestety autor artykułu przedstawił zawarte w badaniu dane dość wybiórczo.Szkoda ,że nie przytoczył ważnej informacji a mianowicie ,iż  ponad połowa ankietowanych (57%) uważa, że na lekcjach religii powinno się przekazywać przede wszystkim wiedzę o różnych
religiach i wierzeniach, a nieco ponad jedna trzecia (36%) sądzi, że program powinien dotyczyć głównie zasad religii katolickiej.
Wynika z tego,że bardziej chcemy nauki religiznawstwa zamiast katechezy.
Zastanawiam się dlaczego z 5 punków przytoczonego raportu CBOS autor artykułu opuścił właśnie ten jeden.
mam nadzieję, że nie było w tym chęci manipulacji.
Pozdrawiam
 
Trzecie Oczko
gnilka-koran-i-ch.jpgSand-kiedy-i-jak.jpgwprowadzenie-d-filozofii.jpgKreyser K- Cztery pory.jpgdzieje-filozofii-r.jpgzy-co-etru.jpgmanteuffel-naro.jpgwierzenia-praslo.jpghistorie-nie-st.jpgfajdros-p.jpgkos-ks.jpgwenus-e-l.jpgcarcopino.jpgReligie-swiata.jpghistoria-swiata-w-6-szk.jpgza-bi.jpgczy-przed-wielkim-w.jpgreli-kult2.jpgcezar-170.jpgksiega-cudow-gordon.jpgmur_separacji_2.jpgtyloch.jpgjoannici-hes.jpgmireaux.pngbod-i-kobieta.jpgz-ufnoscia-wp.jpgmezopotamia.jpgk-p-p.jpgzl-ga-fr.jpgjazy-sw-ik.jpgKrotkie wprowadzenie w zen.jpgALCHEMIA-KULTURY.jpgjasp-au.jpggrant.jpgjerozolima.jpgwprow-do-et-rel.jpgwinniczuk.jpgflis-chrzescijanstwo-i-europa.jpgwiek-rewolucji-seksualnej.jpgAFRYKA-2.jpghistoria-indii.jpgkopalinski-drugi-kot-w.jpgpawi-t.jpgseks-ar.jpgmariawityzm-rybak.jpghis-kos=danielou.jpgcerny-rel.jpgonfray.jpghymny-r-michalski.jpgszoka-herkules.jpgbzzol.jpgIlustro-historia-s.jpgmitologia-germ.jpgcyk baala.jpgmitologia-s-italii-krawczuk.jpgelementarne.jpgstomma-zycie.jpgzagin-cyw.jpgreligia_babilonii_i_asyrii.jpgwolski2.jpgskkadankowa-bohaterowie.jpgpo-mu-ko.pngsocjolog-relig-1983.jpgLITERA-NA S-1987-11.jpgmonsun.jpgprzyp.jpgplaton-timajos.jpgzwolinski-wielkie-rel-w.jpgdogmat-ch.jpghistoria-b.jpgkonopacki.jpgrel-rze-r-zielinski.jpgnie-w-za-i-h.jpgcav-pis-nie.jpge-d-i-c.jpgkrolestwo.jpgswiat-tr-ar.jpgpelka-sladami.jpg4746_big.jpgbuzek-historia.jpgetyka-m-s.jpgLeroi-Gourhan - Religie prehistoryczne.jpgabc-ST.jpgsk-po.jpgG-Hetyci.jpg
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
SzukajArtykuły

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 4224566 odwiedzający

 45 odwiedzających online