Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Ameryka
Australia i Oceania

Papieże - Benedykt XVI

Dlaczego nowy papież przyjął imię Benedykta XVI?

Joseph Ratzinger, wybrany we wtorek na nowego papieża, przyjął imię Benedykta XVI. Zdaniem watykanistów może to oznaczać, że w kierowaniu Kościołem katolickim będzie się on odwoływał do swoich poprzedników - św. Benedykta lub papieża Benedykta XV.

PATRON EUROPY LUB ORĘDOWNIK POKOJU

Przyjęcie przez Ratzingera tego imienia może być nawiązaniem do św. Benedykta z Nursji (V-VI w.), którego II Sobór Watykański ogłosił patronem Europy - uważają watykaniści. Regułę zakonną św. Benedykta zbudowano na dwóch podstawowych założeniach - na modlitwie i pracy (ora et labora), która polegała na przepisywaniu ksiąg, czyli przekazywaniu tradycji potomnym.

Imię Benedykta XVI może oznaczać również odwołanie się do pontyfikatu papieża Benedykta XV, orędownika pokoju, podejmującego w czasie I wojny światowej wysiłki na rzecz jej zakończenia.

Pontyfikat Benedykta XV był krótki. Trwał od 3 września 1914 do 22 stycznia 1922 r. Papież ten opowiadał się m.in. za prawem Polski i narodów bałkańskich do niepodległości. W odezwie do biskupów świata nawoływał do pomocy Polsce, a 21 listopada 1915 r. z jego inicjatywy, na całym świecie przeprowadzono kwestę na rzecz narodu polskiego. Od początku I wojny światowej organizował pomoc dla jej ofiar.

POCZET PAPIEŻY - BENEDYKTÓW

Poczet papieży, którzy przyjęli imię Benedykt (z łaciny "benedictus" - "pochwalony"), otwiera Benedykt I żyjący w VI wieku. Okres pontyfikatów od Benedykta IV (początek X w.) do Benedykta IX (XI w.) ocenia się jako najczarniejszy okres w historii papiestwa.

Benedykt V antypapież (czyli osoba powołana na tron papieski nieprawnie) został zdetronizowany. Przeciwko papieżowi Benedyktowi VI wszczęto bunt, uwięziono go i uznano za zdetronizowanego. Z kolei Benedykt IX był jedynym papieżem, który sprawował swój urząd w trzech odrębnych okresach. Po raz pierwszy został wybrany w wieku 12 lat - w drodze przekupstwa.

Benedykt XII (XIV w.) był jednym z papieży okresu tzw. niewoli awiniońskiej, kiedy to papiestwo miało swoją siedzibę w Awinionie i podlegało władzy króla Francji.

Imię Benedykt XIII nosił zarówno antypapież, jak i papież. W XIV w. imię to przyjął antypapież Pedro de Luna, a w XVII w. - Vincenco Maria Orsini de Gravina. Sytuacja powtórzyła się w przypadku antypapieża i papieża o imieniu Benedykt XIV.

Wśród osób wyniesionych na ołtarze przez papieża Benedykta XIII był Polak - Stanisław Kostka. Papież Benedykt XIV uznał zmiany, jakie się dokonały w Europie w wyniku Reformacji.

BENEDYKT XVI, A JAN PAWEŁ II

"Nowy papież, Benedykt XVI, będzie kontynuował wdrażanie postanowień Soboru Watykańskiego II, ale nie będzie przełomów. Kontynuowana będzie polityka Jana Pawła II - uważa watykanista, Grzegorz Polak.

"Zwyciężyła opcja zachowania status quo i kontynuacji dotychczasowej polityki Kościoła. Kardynał Ratzinger nie podejmie nowych tematów, takich jak celibat czy kapłaństwo kobiet, ale będzie realizował politykę Jana Pawła II" - uważa Polak.

Jego zdaniem, kard. Ratzinger, który konsultował większość dokumentów wydawanych przez Jana Pawła II i był jego prawą ręką, podobnie jak on będzie kładł nacisk na tradycyjny przekaz nauki Kościoła.

Według watykanisty, za wyborem imienia Benedykt XVI przemówiła skromność nowego papieża. Poprzedni papież o tym imieniu miał krótki pontyfikat i nie wyróżnił się niczym szczególnym. Przyjęcie imienia Jan Paweł III stawiałoby przed kard. Ratzingerem olbrzymie wymagania - sądzi watykanista.

"Wierni spodziewaliby się, że będzie alter ego Jana Pawła II. Myślę, że kard. Ratzinger chciał uniknąć tego obciążenia" - podkreśla Polak.

PAP - Nauka w Polsce, 20 kwietnia 2005

Urszula Jabłońska, Joanna Morga


Data utworzenia: 04/01/2008 @ 07:34
Ostatnie zmiany: 12/04/2012 @ 07:11
Kategoria : Papieże
Strona czytana 5780 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego artykułu.
Bądź pierwszy!

 
Trzecie Oczko
polska_mieszka_i1.jpgwatykan-zd.jpgMalinowski-Wierzenia_pierwotne.jpgogarek-czoj.jpgislam-wnuk.jpgnor-davies-boze-igrzysko.jpgklucz-niebieski-k.jpgpolskie-n.jpgwzory-kultury-b.jpg100_filmow_Lis.jpghistoria-mali-tymowski.jpegCollectanea Theologica 83-2013-nr 4.jpgmagia-i-religia.jpgkompendium-nauki-sk.jpg100-punk-zap.jpgerman-mity-s.jpgsaggs.jpgde-mello.jpgNarody dawnej.jpgtrevel-his-a.jpgbogowie-slowian-m.jpgwiek-propagandy.jpgkartezjusz-roz.jpgedda-lelewel-1828.jpgmegalomania-narodowa-by.pnghis-p-k.jpgtocqueville.jpgo-duszy.jpgdynastia-piastow-ba.jpgSzyszko-Hinduizm-buddyzm-islam.jpgszrejter-mitologia.bmppliniusz-h-n.jpeghall-heretycy.jpghistorya-pow-h-3a.gifreligie-sw.jpgkrotka-hi-islamu.pngeisenberg.jpggrabski-mieszko.jpgency-archeo-z-s.jpghistoria-irlandii.jpgmonarsze-sekrety-jankowski.jpegklengel-his-sy.jpgjerzy-adamski-historia-l-f.jpgwilson-krwawiacy.pngbravo.jpgHistoria Czechoslowacji - Heck-Orzech.jpgpsychologia-religii-bernhard-grom.jpgetnologia-religii-szyjewski.jpgniemcy500.jpgsachs_muzyka-wswieciestar.jpgkaligula.jpgswieci-nie-swieci.jpgdrioton-egipt-faraonow-2.jpgmit-azteko1.jpge-jastrzebowska.jpgd-bog-urojony.jpglabuda-m.jpgdemony-r.jpegmalinowski-zsdzikich.jpgTako rzecze-zaratustra-1922-Nietzsche.jpeghis-euro.jpgstudia-theologica-varsaviensia-1977-1.jpgmitologia-l-tur.jpgChiny-nowe.jpghistoria-wenecji_norwich.jpeghinduizm_-k.jpgbugaj-hermetyzm.jpgap06.jpgpolska-X-XI.jpgMieszko_Pierwszy_Tajemniczy.jpgZycie-Buddy_1927.jpgzbikowski-legendy.jpglisty-prof.jpgestreicher-zarys.jpgcyw-zyd.jpgetyka-prot-weber.jpgod-mojzesza-do-mahometa-ke.jpg40-piesni-r.pngstern-zlote-mysli.pngCOLLECTANEA-PHILOLOGICA-XX-2017.jpgreligia-a-wspolczesne-stosunki-miedzynarodowe.jpegRodzima wiara ukrainska - Lozko.jpgznak-1994-2-465.jpegin-god-we-trust.pngmargul-mity-z-pieciu.pnghis-b-w.jpgnieznane-arch-mis.jpglengauer-religijnosc.jpgtylak-bog.jpgczarn-mwxxw.jpghistoria-pow-sredniowiecza-zientara.jpegdogon-ya-gali.jpgniwinski-mity-symbole.jpgjudyta-postac-b-granic.jpgkrewzkrwijezusa.jpgmity-skandynawskie-ma.jpgpilarczyk-literatura-zydowska.jpgupaniszady-ut.jpgpodstaw-wiedzy-muzulmanskiej.PNGheinemann-eunuchy.pngjero.jpgSzalenstwo w rel-swiata.jpgamsterd-abc.jpgzarys-h-sz.jpganatomia hybrydy.jpggirard-koziol.jpgapokryfy-nowego-testamentu.jpgnowe-ateny.jpgmysli-sw-jana-chr.pngleksykon-re.jpgtajemnice-smim.jpgod-abrahama-do-ch.jpggraves-mity-gr.jpg
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
SzukajArtykuły

Zamknij => WISZNUIZM <<==

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 5529801 odwiedzający

 51 odwiedzających online