Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Afryka
Ameryka
Australia i Oceania

- Polska - Meczet w Bohonikach

Meczet w Bohonikach

Zabytkowy, drewniany meczet w Bohonikach (Podlaskie) wyposażono w nowoczesny system przeciwpożarowy.

Inwestycję o wartości ponad 150 tys. zł sfinansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Strażacy wysoko oceniają zastosowane rozwiązania. Drewniany meczet w Bohonikach, jest jedną z dwóch najstarszych w Polsce świątyń muzułmańskich. Drugi znajduje się w sąsiednich Kruszynianach.

Jak poinformowała Mirosława Korycka, przewodnicząca Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej w Bohonikach, zastosowane urządzenie składa się z 75 dysz umieszczonych na dachu i pod nim. Za pomocą sieci rurek połączone są one z zakopanym pod ziemią zbiornikiem wody oraz aparaturą alarmową. Jeśli czujniki zarejestrują podwyższoną temperaturę, z dysz pod ciśnieniem kilku atmosfer zaczyna być rozpylana woda, wzbogacona środkami pianotwórczymi, która otacza budynek "płaszczem" z mgły wodnej.

Zdaniem rzecznika prasowego Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku Marcina Janowskiego, system ten jest bardziej efektywny od używania zraszaczy lub tym bardziej zwykłej wody i znacznie minimalizuje straty popożarowe. Dzieje się tak dlatego, że mgła wodna ma duże większe zdolności schładzania powietrza poprzez odparowywanie ciepła.

Zbiornik wody jednorazowo wystarcza, by utrzymywać mgłę wodną przez 20 minut, czyli czas, jaki, w ocenie Koryckiej, na pewno wystarczy na dojazd na miejsce pożaru straży pożarnej z oddalonej o kilka kilometrów Sokółki.

Technologię zastosowaną w meczecie, nazwaną Systemem FOG, opatentował krakowski inżynier Józef Seweryn. Stworzona została z myślą o ochronie zabytkowych drewnianych budynków.

Przyjmuje się, że meczet w Bohonikach pochodzi z przełomu XIX i XX wieku, jednak brak materiałów źródłowych uniemożliwia dokładne umiejscowienie w czasie jego zbudowania. Meczet ten jest budowlą o nieskomplikowanej bryle i układzie przestrzennym zbliżonym do kwadratu. Podzielony jest na trzy pomieszczenia: cześć męską i żeńską oraz wspólny przedsionek.

Polscy wyznawcy islamu to w większości Tatarzy. Skupieni są w Muzułmańskim Związku Religijnym w RP. Liderzy tej organizacji sami szacują, że należy do niego ok. 5 tys. osób, z których większość mieszka w województwie podlaskim.

Liczbę wszystkich wyznawców islamu w Polsce szacuje się na 20-25 tys. osób. Są wśród nich także uchodźcy, studenci, biznesmeni i dyplomaci z krajów muzułmańskich.
(PAP)


Data utworzenia: 04/01/2008 @ 02:19
Ostatnie zmiany: 14/09/2016 @ 03:46
Kategoria : - Polska
Strona czytana 6756 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze


Komentarz #2 

autor : zaskoczony 12/04/2012 @ 16:24

Moja grupa zwiedzała meczet w lipcu , umówiliśmy się z Panem imamem ,chyba jedynym dostępnym imamem tatarskim .Także opowiadał dużo i odpowiadał na każde pytanie z dużym poczuciem humoru .Zaskoczeni zostaliśmy ,że mówił też po francusku,grupa też była mieszana.Na koniec ponad godzinnej dyskusji napisał chętnym imiona po arabsku i udał się z grupą do domu pielgrzyma i nie było problemów ze skorzystania z toalety.Nasza grupa była mile zaskoczona serdecznością ,natomiast w Kruszynianach było trochę nudno ,tłok i przewodnik po meczecie gadał jak z kasety.Polecam Bohoniki z imamem.

Komentarz #1 

autor : Zazenowany 02/04/2012 @ 20:50

Mimo, że miejsce jest ciekawe, to jestem zażenowany wizytą w Bohonikach! Zadzwoniłem kilka dni wcześniej umówiłem się z Panią Korycką na konkretną godzinę zanotowała moje nazwisko. Przyjechaliśmy punktualnie z grupą wycieczkową składającą się głównie z obcokrajowców na miejsce, ku mojemu zdziwieniu w meczecie nie zastaliśmy nikogo i był on zamknięty. Zadzwoniłem do Pani Koryckiej, ciężko zdziwiona oświadczyła, że jej nie ma a osoba mająca klucz mieszka gdzieś po sąsiedzku. Zaszedłem, a równie ciężko zdziwiona Pani zaprowadziła nas do meczetu. W czasie gdy opowiadaliśmy obcokrajowcom o miejscu z naturalnym chamstwem oświadczyła, że bilety kosztują tyle i tyle. Ponieważ Panie chciały skorzystać z toalety zapytaliśmy o możliwość skorzystania z nich w domu pielgrzyma. Powiedziała nam, że jest zamknięty i wysłała do wychodka z dziurą w ziemi oddalonego o 200 m. Potem dostaliśmy propozycję promocyjnego kupna papierosów ze wschodniej granicy. I po zapytaniu jej czy jest jakiś cmentarz muzułmański powiedziała, żeby jechać dalej, nie racząc pojechać z nami i go pokazać. Pod cmentarzem z kolei zobaczyliśmy strzałkę z napisem toaleta, która prowadziła w krzaki. Jednym słowem masakra!!! Człowiek jest w czystym szoku, że to jeszcze teren Unii Europejskiej a nie jakiegoś kraju z trzeciego świata!!! Apeluję żeby ktoś zajął się tym wyjątkowym dla Polskiej historii miejscem!!!
 
Trzecie Oczko
0-moche.jpg0-ameryka-Uxmal_Pyramid_of_the_Magician.jpg0-ameryka-Chichen-Itza.jpgameryka-grzyb.png0-ameryka-saqsay4.jpg0-ameryka-el-tajin.jpg0-ameryka-maska3.jpg0-ameryka-uxmal7.jpg0_maya4.jpg0-ameryka-piramida2.jpg0-ameryka-skull.jpg0-maja.jpg0-ameryka-religion-aztecas2.jpg0-ameryka-religia2.jpg0-ameryka-01.jpg0-ameryka-gold2.jpg0-mex_tula2.jpg0-maya-pismo.gif0-ameryka-machu-picchu_2.jpg0-ameryka-jukatan.jpg0-ameryka-El_Tajin.jpg0-america-Teotihuacan.jpg0-ameryka_Kalasasaya_Tiwanaku_Bolivia.jpg0-ameryka-Maya.jpg0-ameryka-Aztec-xolotl.jpg0-ameryka-05.jpg0-ameryka-03.jpg0-america-Teotihuacan2.jpg0-ameryka-Palenque.jpgprecolumbiana-peru.jpg0-ameryka-olmec.jpg0-ameryka-Inca2.gif0-ameryka_Chac mool.jpg0-nazca.jpg0-ameryka_Maize God.jpg0-ameryka-03-Sacsayhuaman.JPG0-ameryka-JaguarGod.jpg0-ameryka-Xalapa.jpg0-ameryka-gold.jpgmask-teotihuacan.jpg0-ameryka-inca.jpg0-ameryka_chichen_itza.jpg
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
SzukajArtykuły

Zamknij => WISZNUIZM <<==

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 6658531 odwiedzający

 20 odwiedzających online