Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Afryka
Ameryka
Australia i Oceania

Papieże - Testamenty papieży

Testamenty pozostawiło tylko czterech papieży

Testamenty pozostawiło po sobie tylko czterech papieży pełniących swoją posługę w XX wieku. Są nimi, poza Janem Pawłem II, Paweł VI, Jan XXIII i Pius X - mówi ks. prof. Zygmunt Zieliński z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, http://www.kul.lublin.pl specjalizujący się w historii Kościoła XX wieku. Dodaje, że nie ma w piśmiennictwie choćby wzmianki o istnieniu testamentów pozostałych czterech papieży, którzy stali na czele Kościoła katolickiego w ubiegłym stuleciu: Jana Pawła I, Piusa XII, Piusa XI i Benedykta XV.

Jak informuje prof. Zieliński, testament Pawła VI był dłuższy niż teksty innych papieży. Jego zdaniem, to świadectwo tego, że Paweł VI był człowiekiem "bardzo dokładnym i zorganizowanym".

Paweł VI napisał w testamencie, że pragnie umrzeć w ubóstwie i oddać ubogim wszystkie należące do niego cenne rzeczy. Jego wolą - jak dodaje ks. Zieliński - było także to, aby nieruchomościami i ruchomościami rozporządzali po śmierci jego bracia. Polecił zniszczyć własną korespondencję i osobiste dokumenty. Ta wola jednak nie została spełniona. Paweł VI przeprosił w testamencie wszystkich bliskich, którym mógł sprawić przykrość i podziękował tym, od których doświadczył dobra - zaznacza Zieliński.

Jan XXIII sporządził natomiast bardzo krótki testament. Napisał w nim jedynie: "Umieram nadzwyczaj szczęśliwy, bo biedny, rozdawszy według różnych potrzeb i okoliczności mego życia prostego i skromnego na służbę biednym i świętego Kościoła, który mnie żywił, wszystko to, co dostało się do moich rąk, podczas lat mojego kapłaństwa i mojego biskupstwa" - mówi.

Natomiast Pius X zawarł w swoim testamencie jedno zdanie: "ubogim się urodziłem, ubogim żyłem i ubogim chcę umrzeć". Papież nie życzył sobie, by zrobiono mu wystawny nagrobek. Prof. Zieliński dorzuca, że wbrew ostatniej woli Piusa X, taki nagrobek mu jednak wystawiono. KM

PAP - Nauka w Polsce, 6 kwietnia 2005


Data utworzenia: 04/01/2008 @ 07:32
Ostatnie zmiany: 12/04/2012 @ 07:10
Kategoria : Papieże
Strona czytana 6484 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego artykułu.
Bądź pierwszy!

 
Trzecie Oczko
0-Belgrade.jpg0-StPetersburg.jpgnaksos.jpgprawoslawny-koszyczek.jpgkosciol-prawoslawny.jpg0-moscow-2.jpgkrzyz-prawoslaawie.jpgAgios_Theologos_Kos.jpgalexei-ii.jpgPanagia_Damiotissa_Naxos_Greece.jpgPanagia_Vrisiani_Mesochori.jpgKalymnos_Emporeios.jpg0-Novgorod.jpg0-cebule.jpegRhodos_Asklipio_Church.jpg141t.gif0-The_Trinity_Cathedral.jpggrecki-prawoslawny.jpgprawoslawne-krzyze.jpg0-cebule2.jpg0-cerkiew.jpglampy-prawoslawne.jpgprawoslawny-slub.jpg0-cebule3.jpg23359664.jpgprawoslawny-pop.jpg0-st-isaac-cathedral.jpgLavra_Easter.jpgbatiuszka.jpg0-cerkiew2.jpgRhodos_Agios_Nikolaos_Foundoukli.jpgOrthodox_Brno.jpg0-archangel.jpg0-prawoslawie2.jpg0-Belogorsk Monastery.jpg0-Nicholas_in_Kronstadt.jpg1170761.jpgsvkanstanty_and_alena_kopia.jpg0-Savior of Spilled blood.jpgcerkiew_turzansk.jpg0-monas.jpg0-cerkiew-5.jpgba4ko_1.jpg0-Our Saint Petersburg.jpg0-Trinity Lavra.jpgbazylika_Paros.jpgmoscow14.jpg0-bochu.jpgprawoslawny-krzyz.jpg0-vladimir-church-2.jpg0-ortho4.jpgprawoslawne-swiece.jpgkarlowe-wary.jpgprawoslawny-haft.jpg0-petersburg.jpgSaint_Michael_Smichov.jpgprawoslawny-ornat.jpgDafni_Christ.jpg0-dome-cross2.png402462_85_th.jpgprawoslawny-slub-korony.jpgcyryl_metody.jpgAgioi_Asomatoi-Athens.jpg0-sofia.jpg0-st-basils-moscow-3.jpg0-moskwa.jpg0-lodz2.jpg0-dome-cross.png0-Church Trinity.jpg0-christ-the-saviour.jpgPatmos_church.jpgprawoslawna-ikona.jpgMastichari_Kos_Greece.jpg
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
SzukajArtykuły

Zamknij => WISZNUIZM <<==

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 6420608 odwiedzający

 109 odwiedzających online