Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Afryka
Ameryka
Australia i Oceania

KATOLICYZM - Święta - Wierzenia - Jesień

JESIEŃ

»Matki Boskiej Siewnej...  »Wszystkich Świętych...  »Zaduszki...

JESIEŃ

Jesień uważana jest za okres, w którym cała natura zamiera, zasypia lub wręcz umiera. Dlatego odwoływano się do zmarłych, którzy mieli w tym okresie opuszczać swój świat, inny od wyobrażeń chrześcijańskich i przebywać w świecie żywych. Stąd jesień uważana była za porę niebezpieczną, gdyż dusze nie zawsze były usposobione przychylnie do ludzi. Starano się więc pozyskać ich przychylność, dlatego w całej obrzędowości jesiennej i zimowej silnie zaznaczały się elementy zaduszkowe.

MATKI BOSKIEJ SIEWNEJ

8 września w święto Narodzenia Najświętszej Marii Panny (Matki Boskiej Siewnej) rozpoczyna się cykl obrzędów związanych z uprawą zbóż. Dzień ten przypada na czas siewów ozimych, dlatego gospodarz, który na ten dzień nie ukończył siewów, a zaraz po tym dniu nie wziął się do siewu pszenicy, uważany był kiedyś za leniwego. Obecnie tego dnia każdy gospodarz stara się obsiać, choćby tylko symbolicznie, kawałek pola, by zapewnić sobie dobre plony w następnym roku.

WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

Wierzenia w zakresie wyobrażeń o śmierci i duszy pojmowane były w kategoriach religijnych. W tradycji ludowej zachowalo się wiele wątków obrzędowych, które nawiązywały do dawnych wierzeń przedchrześcijańskich. Według tych wierzeń dusza w pewnych okolicznościach może odwiedzać świat żywych i odbywać pokutę na ziemi. Uważano, że dusza opuszcza ciało człowieka wraz z ostatnim tchnieniem, dlatego utożsamiano ją z oddechem.
W tradycji ludowej śmierć wyobrażana była w postaci wysokiej, kościstej kobiety, ubranej na biało, z kosą na ramieniu lub w postaci kościotrupa.
Śmierć nie przychodziła nagle, lecz poprzedzało ją szereg zjawisk np. dziwne zachowanie świata fauny oraz dziwne zjawiska pochodzące ze świata nieożywionego.
Przypadki ciężkiej agonii tłumaczono wpływem "złych mocy".

ZADUSZKI

Dzień 2 listopada jest poświęcony pamięci zmarłych. Każdy kto tylko może idzie na cmentarz, aby ozdabiać i oświetlać groby swoich krewnych.

Data utworzenia: 05/06/2009 @ 00:03
Ostatnie zmiany: 12/04/2012 @ 07:07
Kategoria : KATOLICYZM - Święta
Strona czytana 9053 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego artykułu.
Bądź pierwszy!

 
Trzecie Oczko
0-ameryka-skull.jpg0-ameryka-05.jpg0-america-Teotihuacan2.jpg0-ameryka-Palenque.jpg0-america-Teotihuacan.jpg0-ameryka_Maize God.jpg0-ameryka-saqsay4.jpg0-ameryka_Chac mool.jpg0-ameryka-Inca2.gif0-ameryka-01.jpg0-ameryka_chichen_itza.jpg0-ameryka-03-Sacsayhuaman.JPG0-maja.jpgmask-teotihuacan.jpg0-ameryka-El_Tajin.jpg0-moche.jpg0-ameryka-maska3.jpg0-ameryka-religion-aztecas2.jpg0-nazca.jpg0-ameryka-uxmal7.jpgameryka-grzyb.png0-ameryka-jukatan.jpg0-ameryka-Aztec-xolotl.jpg0-mex_tula2.jpg0-ameryka-el-tajin.jpg0-ameryka-gold.jpg0-maya-pismo.gif0-ameryka-JaguarGod.jpg0-ameryka-Uxmal_Pyramid_of_the_Magician.jpg0-ameryka-Chichen-Itza.jpg0-ameryka-gold2.jpg0-ameryka-religia2.jpg0-ameryka_Kalasasaya_Tiwanaku_Bolivia.jpgprecolumbiana-peru.jpg0-ameryka-piramida2.jpg0-ameryka-03.jpg0_maya4.jpg0-ameryka-Maya.jpg0-ameryka-olmec.jpg0-ameryka-machu-picchu_2.jpg0-ameryka-inca.jpg0-ameryka-Xalapa.jpg
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
SzukajArtykuły

Zamknij => WISZNUIZM <<==

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 7009061 odwiedzający

 106 odwiedzających online