Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Afryka
Ameryka
Australia i Oceania

BUDDYZM <<<== - Prawdziwa natura umysłu

Prawdziwa natura umysłu

Dilgo Khyentse Rinpocze (1910 - 1991)
przełożył Maciej Magura Góralski

W celu osiągnięcia wyżyn umysłu - doświadczenia jego niestworzonej natury, musimy dotrzeć do źródła i rozpoznać pochodzenie naszych myśli. W innym wypadku jedna myśl będzie wciąż dawać początek następnej, ta znów kolejnej i tak w nieskończoność. Jesteśmy nieustannie atakowani wspomnieniami z przeszłości, porywani oczekiwaniami co do przyszłości i tracimy wszelkie poczucie teraźniejszości.

To nasz własny umysł wiedzie nas na manowce cyklicznej egzystencji. Nie znając prawdziwej natury umysłu chwytamy się naszych myśli, które są niczym innym jak tylko przejawami tejże natury. Ten proces utrwala się tworząc stałe pojęcia, takie jak koncepcja "ja" i "innych", tego co pożądane i niechciane oraz wiele innych. Tak właśnie sami tworzymy samsarę (krąg wcieleń).

Lecz jeśli zauważymy pustą naturę myśli, zamiast pozwalać im by się utrwalały, każda myśl która, powstaje w umyśle a następnie zanika, będzie czynić rozpoznanie owej pustej natury coraz wyraźniejszym. W środku zimy mróz skuwa jeziora i rzeki. Woda staje się tak stała, że może unieść ludzi, zwierzęta i pojazdy. Gdy nadchodzi wiosna, ziemia i woda rozgrzewają się i miękną. Gdzie wtedy miejsce na twardość lodu? Woda jest miękka i płynna, lód twardy i ostry. Nie możemy twierdzić, że są identyczne. Nie możemy też powiedzieć, że są różne, gdyż lód to po prostu zamarznięta woda, a woda to stopiony lód.

To samo odnosi się do naszego postrzegania świata dokoła nas. Bycie przywiązanym do realności zjawisk, bycie dręczonym przez pragnienia i niechęci, przez przyjemność i ból, zysk i stratę, sławę i zapomnienie, pochwałę i naganę, wytwarza w umyśle blokady. Co więc mamy zrobić? Powinniśmy roztopić lód naszych pojęć w żywą wodę wewnętrznej wolności.
Wszystkie zjawiska samsary i nirwany pojawiają się jak tęcza. Jak ona są pozbawione jakiejkolwiek trwałości. Gdy już raz rozpoznamy prawdziwą naturę rzeczywistości, która jest pusta a jednocześnie pojawia się jako świat zjawisk, nasz umysł uwolni się spod władzy pomieszania. Jeżeli nauczymy się sposobu w jaki pozostawia się myśli aby mogły swobodnie rozpuścić się same z siebie, tak samo jak powstały, wtedy one przepłyną przez nasz umysł jak ptak, który przecina niebo - nie pozostawiając żadnego śladu. Utrzymujmy ten stan pełen prostoty. Jeśli spotka nas szczęście, sukces, bogactwo czy inne pomyślne rzeczy, postrzegajmy je jako sny czy złudzenia i nie przywiązujmy się do nich. Jeżeli dotyka nas choroba, obmowa, strata czy inne cierpienie fizyczne lub mentalne, nie pozwólmy by nas zniechęciło lecz pobudźmy swe współczucie i wyraźmy życzenie aby nasze cierpienie usunęło i wyczerpało cierpienia wszystkich istot. Bez względu na okoliczności nie popadajmy ani w uniesienie ani w desperację lecz pozostańmy wolni i swobodni trwając w niewzruszonej pogodzie ducha.

Przesłane
zenobiusz_

Data utworzenia: 10/09/2007 @ 20:50
Ostatnie zmiany: 12/04/2012 @ 05:17
Kategoria : BUDDYZM <<<==
Strona czytana 9402 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego artykułu.
Bądź pierwszy!

 
Trzecie Oczko
0-ameryka-religia2.jpg0-ameryka-03-Sacsayhuaman.JPG0-moche.jpg0-ameryka-Xalapa.jpg0-ameryka-inca.jpg0-mex_tula2.jpg0-ameryka-El_Tajin.jpg0-ameryka-gold2.jpg0-ameryka-05.jpg0-ameryka_Maize God.jpg0-ameryka-gold.jpgmask-teotihuacan.jpg0-ameryka-Inca2.gif0-ameryka-jukatan.jpg0-maja.jpg0-ameryka-Uxmal_Pyramid_of_the_Magician.jpg0-ameryka-piramida2.jpg0-ameryka-uxmal7.jpg0-ameryka-religion-aztecas2.jpg0-ameryka-olmec.jpgprecolumbiana-peru.jpg0-ameryka-saqsay4.jpg0-ameryka-Maya.jpg0-ameryka-machu-picchu_2.jpg0-ameryka-01.jpg0-ameryka_chichen_itza.jpg0-ameryka-03.jpg0-ameryka_Kalasasaya_Tiwanaku_Bolivia.jpg0-nazca.jpg0-america-Teotihuacan.jpgameryka-grzyb.png0-ameryka-el-tajin.jpg0_maya4.jpg0-ameryka-Palenque.jpg0-america-Teotihuacan2.jpg0-maya-pismo.gif0-ameryka-Aztec-xolotl.jpg0-ameryka-skull.jpg0-ameryka-JaguarGod.jpg0-ameryka_Chac mool.jpg0-ameryka-maska3.jpg0-ameryka-Chichen-Itza.jpg
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
SzukajArtykuły

Zamknij => WISZNUIZM <<==

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 7056058 odwiedzający

 235 odwiedzających online