Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Afryka
Ameryka
Australia i Oceania

Religie a obyczaje - Wigilijne wierzenia ludowe

Wigilijne wierzenia ludowe

W wigilijną noc pod śniegiem zieleni się trawa, w lesie zakwita paproć, zwierzęta rozmawiają ludzkim głosem, a woda w studniach zmienia się w miód lub wino - powiadają stare wierzenia ludowe. Według niektórych wierzeń, przebieg Wigilii może mieć wpływ na cały nadchodzący rok, dlatego należy zastosować się tego dnia do licznych zakazów i nakazów.


 

Aby w następnych miesiącach zachować dobre samopoczucie i energię, w Wigilię należało wstać wcześnie rano i umyć się w rzece lub w strumieniu. Mimo obowiązującego postu, pozwalano sobie na kromkę chleba maczanego w miodzie i odrobinę wódki, by w ciągu całego roku nie brakowało jedzenia i picia. Nie wolno było niczego pożyczać, bo groziło to utratą mienia; nie zawadziła natomiast drobna kradzież - miała zapewniać powodzenie w handlowych przedsięwzięciach.

Powszechna była wiara, że dusze zmarłych mogą w Wigilię opuszczać zaświaty i pod różną postacią odwiedzać domy bliskich. Stawiano więc dla niespodziewanych gości dodatkowe nakrycie, pozostawiano dla nich resztki potraw z wigilijnej wieczerzy i nie mytą zastawę na stole. Na wszelki wypadek dmuchano na krzesło, zanim się na nim usiadło i szeptem przepraszano mogącą tam odpoczywać duszę. Aby nie przestraszyć, ani nie zranić duchów, nie wolno było pluć, wylewać pomyj, rąbać drew, prząść ani szyć.

Pełna cudów - według ludowych wierzeń - była wigilijna noc, bo cała ziemia i wszechświat łączyły się, by wspólnie uczcić narodziny Chrystusa. Wierzono, że ziemia otwiera się i pokazuje swe skarby, w sadach drzewa okrywają się kwiatami i natychmiast wydają owoce, zwierzęta leśne budzą się z zimowego snu, a bydło, przed wiekami obecne przy narodzinach Jezusa o północy na chwilę klęka przy swych żłobach.

Niewielu jednak mogło ujrzeć te cuda, bo były one dostępne tylko ludziom bez grzechu, o prawym charakterze i niezwykłej odwadze. Nie było też śmiałków, chętnych do podsłuchiwania nocnych rozmów zwierząt - legendy głosiły bowiem, że mogą one przepowiedzieć śmierć gospodarzy lub członków rodziny.

Boże Narodzenie jest obchodzone od VI w., lecz poprzedzający je dzień wigilijny zaczęto świętować dopiero dwa stulecia później. W pierwszych wiekach chrześcijaństwa termin tych świąt był ruchomy. Ostatecznie za najwłaściwszy do obchodów narodzenia Chrystusa uznano czas przesilenia słonecznego - święto obchodzone również w kulturze antycznej, perskiej i egipskiej.TOT

PAP - Nauka w Polsce - 2006


Data utworzenia: 04/01/2008 @ 06:14
Ostatnie zmiany: 04/08/2018 @ 00:53
Kategoria : Religie a obyczaje
Strona czytana 8184 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego artykułu.
Bądź pierwszy!

 
Trzecie Oczko
kosciol-prawoslawny.jpgprawoslawna-ikona.jpgMastichari_Kos_Greece.jpg0-prawoslawie2.jpg0-cerkiew-5.jpg0-petersburg.jpgprawoslawny-ornat.jpgAgioi_Asomatoi-Athens.jpgba4ko_1.jpgPanagia_Vrisiani_Mesochori.jpg0-Trinity Lavra.jpgRhodos_Asklipio_Church.jpg0-lodz2.jpgkarlowe-wary.jpgOrthodox_Brno.jpg0-cerkiew.jpg0-vladimir-church-2.jpg0-monas.jpgbatiuszka.jpg0-st-basils-moscow-3.jpgAgios_Theologos_Kos.jpgprawoslawny-krzyz.jpg0-archangel.jpg0-ortho4.jpg0-Belogorsk Monastery.jpgsvkanstanty_and_alena_kopia.jpgprawoslawny-pop.jpg0-moscow-2.jpg0-Our Saint Petersburg.jpg0-sofia.jpg23359664.jpgbazylika_Paros.jpgprawoslawny-slub.jpgnaksos.jpggrecki-prawoslawny.jpgPatmos_church.jpgmoscow14.jpgPanagia_Damiotissa_Naxos_Greece.jpg0-The_Trinity_Cathedral.jpgprawoslawne-krzyze.jpg0-cerkiew2.jpgKalymnos_Emporeios.jpg0-dome-cross2.png0-Belgrade.jpg0-Novgorod.jpgprawoslawny-koszyczek.jpgDafni_Christ.jpg0-Nicholas_in_Kronstadt.jpg0-Church Trinity.jpgcerkiew_turzansk.jpglampy-prawoslawne.jpgcyryl_metody.jpgRhodos_Agios_Nikolaos_Foundoukli.jpg141t.gifprawoslawne-swiece.jpg0-cebule2.jpgkrzyz-prawoslaawie.jpg0-StPetersburg.jpg0-cebule3.jpgprawoslawny-haft.jpg0-dome-cross.png0-bochu.jpgalexei-ii.jpg0-st-isaac-cathedral.jpgprawoslawny-slub-korony.jpg0-cebule.jpeg0-christ-the-saviour.jpgLavra_Easter.jpg0-moskwa.jpg1170761.jpgSaint_Michael_Smichov.jpg402462_85_th.jpg0-Savior of Spilled blood.jpg
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
SzukajArtykuły

Zamknij => WISZNUIZM <<==

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 6460592 odwiedzający

 57 odwiedzających online