Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Ameryka
Australia i Oceania

Religie a obyczaje - Wigilijne wierzenia ludowe

Wigilijne wierzenia ludowe

W wigilijną noc pod śniegiem zieleni się trawa, w lesie zakwita paproć, zwierzęta rozmawiają ludzkim głosem, a woda w studniach zmienia się w miód lub wino - powiadają stare wierzenia ludowe. Według niektórych wierzeń, przebieg Wigilii może mieć wpływ na cały nadchodzący rok, dlatego należy zastosować się tego dnia do licznych zakazów i nakazów.


 

Aby w następnych miesiącach zachować dobre samopoczucie i energię, w Wigilię należało wstać wcześnie rano i umyć się w rzece lub w strumieniu. Mimo obowiązującego postu, pozwalano sobie na kromkę chleba maczanego w miodzie i odrobinę wódki, by w ciągu całego roku nie brakowało jedzenia i picia. Nie wolno było niczego pożyczać, bo groziło to utratą mienia; nie zawadziła natomiast drobna kradzież - miała zapewniać powodzenie w handlowych przedsięwzięciach.

Powszechna była wiara, że dusze zmarłych mogą w Wigilię opuszczać zaświaty i pod różną postacią odwiedzać domy bliskich. Stawiano więc dla niespodziewanych gości dodatkowe nakrycie, pozostawiano dla nich resztki potraw z wigilijnej wieczerzy i nie mytą zastawę na stole. Na wszelki wypadek dmuchano na krzesło, zanim się na nim usiadło i szeptem przepraszano mogącą tam odpoczywać duszę. Aby nie przestraszyć, ani nie zranić duchów, nie wolno było pluć, wylewać pomyj, rąbać drew, prząść ani szyć.

Pełna cudów - według ludowych wierzeń - była wigilijna noc, bo cała ziemia i wszechświat łączyły się, by wspólnie uczcić narodziny Chrystusa. Wierzono, że ziemia otwiera się i pokazuje swe skarby, w sadach drzewa okrywają się kwiatami i natychmiast wydają owoce, zwierzęta leśne budzą się z zimowego snu, a bydło, przed wiekami obecne przy narodzinach Jezusa o północy na chwilę klęka przy swych żłobach.

Niewielu jednak mogło ujrzeć te cuda, bo były one dostępne tylko ludziom bez grzechu, o prawym charakterze i niezwykłej odwadze. Nie było też śmiałków, chętnych do podsłuchiwania nocnych rozmów zwierząt - legendy głosiły bowiem, że mogą one przepowiedzieć śmierć gospodarzy lub członków rodziny.

Boże Narodzenie jest obchodzone od VI w., lecz poprzedzający je dzień wigilijny zaczęto świętować dopiero dwa stulecia później. W pierwszych wiekach chrześcijaństwa termin tych świąt był ruchomy. Ostatecznie za najwłaściwszy do obchodów narodzenia Chrystusa uznano czas przesilenia słonecznego - święto obchodzone również w kulturze antycznej, perskiej i egipskiej.TOT

PAP - Nauka w Polsce - 2006


Data utworzenia: 04/01/2008 @ 06:14
Ostatnie zmiany: 04/08/2018 @ 00:53
Kategoria : Religie a obyczaje
Strona czytana 6778 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego artykułu.
Bądź pierwszy!

 
Trzecie Oczko
mysli-sw-jana-chr.pngniemcy500.jpgNarody dawnej.jpgtrevel-his-a.jpggrabski-mieszko.jpgMieszko_Pierwszy_Tajemniczy.jpghistoria-wenecji_norwich.jpegsachs_muzyka-wswieciestar.jpgklucz-niebieski-k.jpgmegalomania-narodowa-by.pngwiek-propagandy.jpgmity-skandynawskie-ma.jpghistoria-irlandii.jpgkaligula.jpgszrejter-mitologia.bmpmitologia-l-tur.jpgerman-mity-s.jpglisty-prof.jpgpolskie-n.jpgwatykan-zd.jpgzarys-h-sz.jpgin-god-we-trust.pngpolska_mieszka_i1.jpgkompendium-nauki-sk.jpgap06.jpgreligie-sw.jpgtylak-bog.jpgreligia-a-wspolczesne-stosunki-miedzynarodowe.jpeglabuda-m.jpghistoria-mali-tymowski.jpegdogon-ya-gali.jpgTako rzecze-zaratustra-1922-Nietzsche.jpegstudia-theologica-varsaviensia-1977-1.jpgczarn-mwxxw.jpggirard-koziol.jpgwzory-kultury-b.jpghistorya-pow-h-3a.gifCOLLECTANEA-PHILOLOGICA-XX-2017.jpgheinemann-eunuchy.pnge-jastrzebowska.jpgdemony-r.jpegkrotka-hi-islamu.pngChiny-nowe.jpgbogowie-slowian-m.jpgSzyszko-Hinduizm-buddyzm-islam.jpgstern-zlote-mysli.pngmalinowski-zsdzikich.jpghis-euro.jpgeisenberg.jpgjero.jpgtajemnice-smim.jpgcyw-zyd.jpgod-mojzesza-do-mahometa-ke.jpgbugaj-hermetyzm.jpg100_filmow_Lis.jpggraves-mity-gr.jpg40-piesni-r.pngjudyta-postac-b-granic.jpganatomia hybrydy.jpgRodzima wiara ukrainska - Lozko.jpgleksykon-re.jpgnowe-ateny.jpgdrioton-egipt-faraonow-2.jpgod-abrahama-do-ch.jpg100-punk-zap.jpgsaggs.jpgestreicher-zarys.jpglengauer-religijnosc.jpghinduizm_-k.jpgpliniusz-h-n.jpegniwinski-mity-symbole.jpgbravo.jpgpolska-X-XI.jpghis-p-k.jpgHistoria Czechoslowacji - Heck-Orzech.jpgtocqueville.jpgkartezjusz-roz.jpgpodstaw-wiedzy-muzulmanskiej.PNGency-archeo-z-s.jpgznak-1994-2-465.jpegmargul-mity-z-pieciu.pngmagia-i-religia.jpgamsterd-abc.jpgkrewzkrwijezusa.jpgklengel-his-sy.jpgetnologia-religii-szyjewski.jpgupaniszady-ut.jpgwilson-krwawiacy.pngswieci-nie-swieci.jpgedda-lelewel-1828.jpgogarek-czoj.jpgislam-wnuk.jpgd-bog-urojony.jpgmit-azteko1.jpgzbikowski-legendy.jpghistoria-pow-sredniowiecza-zientara.jpegSzalenstwo w rel-swiata.jpgnor-davies-boze-igrzysko.jpgo-duszy.jpgjerzy-adamski-historia-l-f.jpgpilarczyk-literatura-zydowska.jpgmonarsze-sekrety-jankowski.jpegapokryfy-nowego-testamentu.jpghis-b-w.jpgdynastia-piastow-ba.jpgpsychologia-religii-bernhard-grom.jpgetyka-prot-weber.jpgCollectanea Theologica 83-2013-nr 4.jpghall-heretycy.jpgMalinowski-Wierzenia_pierwotne.jpgde-mello.jpgnieznane-arch-mis.jpgZycie-Buddy_1927.jpg
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
SzukajArtykuły

Zamknij => WISZNUIZM <<==

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 5529872 odwiedzający

 39 odwiedzających online