Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Afryka
Ameryka
Australia i Oceania

RELIGIE WYMARŁE - Archeologia - Grobowce z I wieku

W Łętowicach archeolodzy odkryli dwa grobowce z I wieku

Dwa grobowce z pierwszej połowy pierwszego wieku naszej ery odkryli archeolodzy podczas prac wykopaliskowych w Łętowicach koło Tarnowa (woj. małopolskie) – informuje Andrzej Szpunar, zastępca dyrektora Muzeum Okręgowego w Tarnowie, które prowadzi prace wykopaliskowe na tym terenie.


Groby znaleziono na terenie dawnego cmentarzyska kultury przeworskiej. Pierwszy z nich to mogiła popielnicowa, w której w glinianym naczyniu (tzw. popielnicy) złożono prochy zmarłego zebrane ze stosu. Przedmioty odnalezione przy zachowanej w całości popielnicy - m.in. fragmenty grotu włóczni - wskazują, że pochowany tam mężczyzna był wojownikiem. W drugiej mogile także spoczywał pieszy wojownik, o czym świadczy odkryty w wykopie grot włóczni. Grobowiec ten jest typu jamowego - zebrane ze stosu szczątki wkładano wprost do jamy wykopanej w ziemi, a obok układano różne przedmioty należące do zmarłego.

Jak podkreśla Szpunar, dzięki nowym odkryciom, liczba grobowców znalezionych od lat 80. ubiegłego wieku na stanowisku archeologicznym w Łętowicach wzrosła do ponad 30. „Miejsce to urasta do miana największego cmentarzyska kultury przeworskiej po tej stronie Wisły” – ocenia archeolog.

Obecne wykopaliska obejmują centralną część cmentarzyska. Doszło do nich dopiero teraz, ponieważ stanowisko znajduje się na podwórku prywatnego gospodarstwa i archeolodzy musieli czekać na zgodę właściciela.

„Badania będziemy kontynuować. Został już rozpoczęty kolejny wykop. Liczymy na odkrycie kolejnych kilku grobów. Wszystkie prace powinniśmy zakończyć po 10 sierpnia” – mówi Szpunar. Według niego, odkryte eksponaty, po konserwacji, będą prezentowane na wystawie w Muzeum Okręgowym w Tarnowie. Planowane jest także stworzenie stałej ekspozycji archeologicznej w szkole podstawowej w Łętowicach.

Badania archeologów z tarnowskiego muzeum prowadzone są w ramach programu ratowania dziedzictwa kulturowego na terenie województwa małopolskiego, dofinansowanego z funduszy Unii Europejskiej.
 

PAP - Nauka w Polsce, Rafał Grzyb - 2006

źródło: http://www.naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,24478,w-letowicach-archeolodzy-odkryli-dwa-grobowce-z-i-wieku.html


Data utworzenia: 04/01/2008 @ 06:36
Ostatnie zmiany: 17/03/2013 @ 18:18
Kategoria : RELIGIE WYMARŁE - Archeologia
Strona czytana 4251 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego artykułu.
Bądź pierwszy!

 
Trzecie Oczko
wenus-e-l.jpgReligie-swiata.jpg4746_big.jpgwierzenia-praslo.jpgcarcopino.jpghistoria-indii.jpgpawi-t.jpgjasp-au.jpgmireaux.pngkrolestwo.jpgALCHEMIA-KULTURY.jpgwprow-do-et-rel.jpgwiek-rewolucji-seksualnej.jpgbuzek-historia.jpgetyka-m-s.jpgIlustro-historia-s.jpgSand-kiedy-i-jak.jpgbzzol.jpgkonopacki.jpgwprowadzenie-d-filozofii.jpgcerny-rel.jpge-d-i-c.jpgjazy-sw-ik.jpgdogmat-ch.jpgtyloch.jpgprzyp.jpgstomma-zycie.jpgz-ufnoscia-wp.jpgabc-ST.jpgkos-ks.jpgmezopotamia.jpgseks-ar.jpghistoria-b.jpgmanteuffel-naro.jpgjoannici-hes.jpgLeroi-Gourhan - Religie prehistoryczne.jpgmitologia-germ.jpgmonsun.jpgzagin-cyw.jpgcav-pis-nie.jpgreligia_babilonii_i_asyrii.jpgKreyser K- Cztery pory.jpgwinniczuk.jpghymny-r-michalski.jpgszoka-herkules.jpgkopalinski-drugi-kot-w.jpgG-Hetyci.jpgnie-w-za-i-h.jpgcyk baala.jpgczy-przed-wielkim-w.jpggrant.jpggnilka-koran-i-ch.jpgk-p-p.jpgdzieje-filozofii-r.jpgpo-mu-ko.pngfajdros-p.jpgLITERA-NA S-1987-11.jpgflis-chrzescijanstwo-i-europa.jpgskkadankowa-bohaterowie.jpgza-bi.jpgrel-rze-r-zielinski.jpgzl-ga-fr.jpgAFRYKA-2.jpgbod-i-kobieta.jpgelementarne.jpgplaton-timajos.jpgswiat-tr-ar.jpgsocjolog-relig-1983.jpghis-kos=danielou.jpgzy-co-etru.jpgmur_separacji_2.jpgonfray.jpgpelka-sladami.jpghistoria-swiata-w-6-szk.jpgjerozolima.jpgwolski2.jpghistorie-nie-st.jpgzwolinski-wielkie-rel-w.jpgksiega-cudow-gordon.jpgreli-kult2.jpgmitologia-s-italii-krawczuk.jpgKrotkie wprowadzenie w zen.jpgmariawityzm-rybak.jpgsk-po.jpgcezar-170.jpg
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
SzukajArtykuły

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 4225788 odwiedzający

 39 odwiedzających online