Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Ameryka
Australia i Oceania

_Neoortodoksja - Nowoczesna ortodoksja aszkenazyjska

Nowoczesna ortodoksja aszkenazyjska

Nowoczesna ortodoksja aszkenazyjska (neoortodoksja), w Izraelu wyznawcy określani są jako datim – stworzona przez Rafaela Hirscha 1808-1888), rabina z Frankfurtu, którego hasłem było "Tora im derek erec" (Prawo z miejscowymi zwyczajami) chce pogodzić prawowierny judaizm ze współczesną kulturą, nauką i społeczeństwem. Żydzi wyznający ortodoksję nowoczesną noszą współczesne ubiory, chodzą ogoleni i nie izolują się od świata zewnętrznego. Większość Żydów ortodoksyjnych stara się znaleźć kompromis między prawem żydowskim, a rolą zawodową i obowiązkami społecznymi. W ostateczności ich ortodoksja może polegać jedynie na przynależności do synagogi ortodoksyjnej. Ortodoksja dominuje w większości krajów zamieszkanych przez Żydów (z wyjątkiem USA), posiada rozbudowaną sieć szkolnictwa ze szkółkami niedzielnymi, jesziwami i uniwersytetami (Bar Ilan w Izraelu, Yeshiva University w Nowym Jorku). W Izraelu zajmuje pozycję religii urzędowej z (jednym z dwóch) Naczelnych Rabinów Izraela. Warszawska synagoga im. Rywki i Zalmana Nożyków, jest wedle wyraźnego życzenia fundatorów synagogą ortodoksyjną. Ortodoksyjni są też wszyscy rabini zatrudnieni w tej chwili przez Związek Gmin Wyznaniowych w RP, ale członkiem Gminy może zostać każdy, niezależnie od stopnia religijności, kto podlega Prawu Powrotu Państwa Izraela (tzn. wystarczy, by przynajmniej jedno z dziadków było Żydem).

Nowoczesna ortodoksja (neoortodoksja) – nurt judaizmu stworzony przez Rafaela Hirscha we Frankfurcie pod koniec XIX wieku. Jego hasłem było "Tora im derek erec" (Prawo z miejscowymi zwyczajami). Obecnie większość Żydów ortodoksyjnych na świecie to nowocześni ortodoksi. Jest to religia państwowa w Izraelu. Dominuje także w większości krajów, gdzie mieszka diaspora żydowska, z wyjątkiem USA, gdzie dominuje judaizm reformowany. W przeciwieństwie do judaizmu ultraortodoksyjnego korzystają oni z techniki, ubierają się zgodnie ze współczesną modą i pracują w świeckich zawodach, jak prawnicy, lekarze, policjanci itd. W USA określa się go czasem jako judaizm centrowy pomiędzy ultraortodoksją a judaizmem reformowanym. Konwersja wymaga brit mila, zanurzenia w mykwie i egzaminu przed bejt dinem.

Aszkenazyjczycy (hebr. אַשְׁכְּנָזִים, Żydzi aszkenazyjscy – od biblijnego syna Gomera – Aszkenaza, którego potomków utożsamiono w średniowieczu z mieszkańcami Niemiec) – określenie ludności żydowskiej zamieszkującej Europę środkową, wschodnią i częściowo zachodnią, a od XVII wieku również Amerykę. W tradycji łączeni z pokoleniami Beniamina.

Do czasu Holocaustu posługiwali się językiem jidysz, co obok różnic religijnych było podstawową cechą odróżniającą ich od Żydów sefardyjskich. Aszkenazyjczycy stworzyli w tym języku odrębną kulturę i odrębną tożsamość. Pod względem religijnym istnieją nieznaczne różnice w prawie religijnym oraz znaczne w liturgii; w Izraelu (a także w niektórych innych krajach) na czele urzędowego judaizmu stoi dwóch Naczelnych Rabinów: aszkenazyjski i sefardyjski. Od początku dominują w polityce Izraela, w którym stanowią około 45% ludności żydowskiej.

Aszkenazyjczycy są obciążeni większym ryzykiem zachorowania na niektóre choroby genetyczne.
 

Data utworzenia: 13/08/2011 @ 02:53
Ostatnie zmiany: 13/08/2011 @ 14:18
Kategoria : _Neoortodoksja
Strona czytana 6118 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego artykułu.
Bądź pierwszy!

 
Trzecie Oczko
trevel-his-a.jpgMalinowski-Wierzenia_pierwotne.jpgapokryfy-nowego-testamentu.jpgmitologia-l-tur.jpgwatykan-zd.jpgamsterd-abc.jpgap06.jpgetyka-prot-weber.jpgo-duszy.jpgislam-wnuk.jpglabuda-m.jpgmity-skandynawskie-ma.jpgnor-davies-boze-igrzysko.jpg100_filmow_Lis.jpgbogowie-slowian-m.jpgod-mojzesza-do-mahometa-ke.jpgChiny-nowe.jpgRodzima wiara ukrainska - Lozko.jpgNarody dawnej.jpgheinemann-eunuchy.pngMieszko_Pierwszy_Tajemniczy.jpghis-p-k.jpgklucz-niebieski-k.jpgreligia-a-wspolczesne-stosunki-miedzynarodowe.jpegdrioton-egipt-faraonow-2.jpghis-euro.jpgstern-zlote-mysli.pnghistoria-wenecji_norwich.jpegedda-lelewel-1828.jpg40-piesni-r.pngnowe-ateny.jpghinduizm_-k.jpgupaniszady-ut.jpgSzyszko-Hinduizm-buddyzm-islam.jpgtajemnice-smim.jpgpolska_mieszka_i1.jpgkaligula.jpgin-god-we-trust.pngniwinski-mity-symbole.jpgszrejter-mitologia.bmpod-abrahama-do-ch.jpgmit-azteko1.jpgzarys-h-sz.jpggrabski-mieszko.jpganatomia hybrydy.jpgpodstaw-wiedzy-muzulmanskiej.PNGetnologia-religii-szyjewski.jpgency-archeo-z-s.jpgCOLLECTANEA-PHILOLOGICA-XX-2017.jpgsachs_muzyka-wswieciestar.jpgd-bog-urojony.jpgSzalenstwo w rel-swiata.jpghis-b-w.jpgkrotka-hi-islamu.pngleksykon-re.jpgmargul-mity-z-pieciu.pngkompendium-nauki-sk.jpghistoria-mali-tymowski.jpeglengauer-religijnosc.jpgniemcy500.jpgmalinowski-zsdzikich.jpgjerzy-adamski-historia-l-f.jpgkrewzkrwijezusa.jpgreligie-sw.jpghistorya-pow-h-3a.gifhistoria-pow-sredniowiecza-zientara.jpegmagia-i-religia.jpgeisenberg.jpgjero.jpgZycie-Buddy_1927.jpgbugaj-hermetyzm.jpgmegalomania-narodowa-by.pngznak-1994-2-465.jpege-jastrzebowska.jpgbravo.jpgdynastia-piastow-ba.jpgzbikowski-legendy.jpgde-mello.jpgmysli-sw-jana-chr.pnghall-heretycy.jpg100-punk-zap.jpgCollectanea Theologica 83-2013-nr 4.jpgdemony-r.jpeghistoria-irlandii.jpgcyw-zyd.jpgpolska-X-XI.jpgpliniusz-h-n.jpegpolskie-n.jpgpilarczyk-literatura-zydowska.jpgTako rzecze-zaratustra-1922-Nietzsche.jpegwilson-krwawiacy.pngpsychologia-religii-bernhard-grom.jpggraves-mity-gr.jpgerman-mity-s.jpgjudyta-postac-b-granic.jpgtylak-bog.jpggirard-koziol.jpgnieznane-arch-mis.jpgdogon-ya-gali.jpgHistoria Czechoslowacji - Heck-Orzech.jpgestreicher-zarys.jpgswieci-nie-swieci.jpgkartezjusz-roz.jpgtocqueville.jpglisty-prof.jpgogarek-czoj.jpgczarn-mwxxw.jpgstudia-theologica-varsaviensia-1977-1.jpgwiek-propagandy.jpgklengel-his-sy.jpgsaggs.jpgwzory-kultury-b.jpgmonarsze-sekrety-jankowski.jpeg
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
SzukajArtykuły

Zamknij => WISZNUIZM <<==

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 5529876 odwiedzający

 35 odwiedzających online