Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Afryka
Ameryka
Australia i Oceania

_Neoortodoksja - Nowoczesna ortodoksja aszkenazyjska

Nowoczesna ortodoksja aszkenazyjska

Nowoczesna ortodoksja aszkenazyjska (neoortodoksja), w Izraelu wyznawcy określani są jako datim – stworzona przez Rafaela Hirscha 1808-1888), rabina z Frankfurtu, którego hasłem było "Tora im derek erec" (Prawo z miejscowymi zwyczajami) chce pogodzić prawowierny judaizm ze współczesną kulturą, nauką i społeczeństwem. Żydzi wyznający ortodoksję nowoczesną noszą współczesne ubiory, chodzą ogoleni i nie izolują się od świata zewnętrznego. Większość Żydów ortodoksyjnych stara się znaleźć kompromis między prawem żydowskim, a rolą zawodową i obowiązkami społecznymi. W ostateczności ich ortodoksja może polegać jedynie na przynależności do synagogi ortodoksyjnej. Ortodoksja dominuje w większości krajów zamieszkanych przez Żydów (z wyjątkiem USA), posiada rozbudowaną sieć szkolnictwa ze szkółkami niedzielnymi, jesziwami i uniwersytetami (Bar Ilan w Izraelu, Yeshiva University w Nowym Jorku). W Izraelu zajmuje pozycję religii urzędowej z (jednym z dwóch) Naczelnych Rabinów Izraela. Warszawska synagoga im. Rywki i Zalmana Nożyków, jest wedle wyraźnego życzenia fundatorów synagogą ortodoksyjną. Ortodoksyjni są też wszyscy rabini zatrudnieni w tej chwili przez Związek Gmin Wyznaniowych w RP, ale członkiem Gminy może zostać każdy, niezależnie od stopnia religijności, kto podlega Prawu Powrotu Państwa Izraela (tzn. wystarczy, by przynajmniej jedno z dziadków było Żydem).

Nowoczesna ortodoksja (neoortodoksja) – nurt judaizmu stworzony przez Rafaela Hirscha we Frankfurcie pod koniec XIX wieku. Jego hasłem było "Tora im derek erec" (Prawo z miejscowymi zwyczajami). Obecnie większość Żydów ortodoksyjnych na świecie to nowocześni ortodoksi. Jest to religia państwowa w Izraelu. Dominuje także w większości krajów, gdzie mieszka diaspora żydowska, z wyjątkiem USA, gdzie dominuje judaizm reformowany. W przeciwieństwie do judaizmu ultraortodoksyjnego korzystają oni z techniki, ubierają się zgodnie ze współczesną modą i pracują w świeckich zawodach, jak prawnicy, lekarze, policjanci itd. W USA określa się go czasem jako judaizm centrowy pomiędzy ultraortodoksją a judaizmem reformowanym. Konwersja wymaga brit mila, zanurzenia w mykwie i egzaminu przed bejt dinem.

Aszkenazyjczycy (hebr. אַשְׁכְּנָזִים, Żydzi aszkenazyjscy – od biblijnego syna Gomera – Aszkenaza, którego potomków utożsamiono w średniowieczu z mieszkańcami Niemiec) – określenie ludności żydowskiej zamieszkującej Europę środkową, wschodnią i częściowo zachodnią, a od XVII wieku również Amerykę. W tradycji łączeni z pokoleniami Beniamina.

Do czasu Holocaustu posługiwali się językiem jidysz, co obok różnic religijnych było podstawową cechą odróżniającą ich od Żydów sefardyjskich. Aszkenazyjczycy stworzyli w tym języku odrębną kulturę i odrębną tożsamość. Pod względem religijnym istnieją nieznaczne różnice w prawie religijnym oraz znaczne w liturgii; w Izraelu (a także w niektórych innych krajach) na czele urzędowego judaizmu stoi dwóch Naczelnych Rabinów: aszkenazyjski i sefardyjski. Od początku dominują w polityce Izraela, w którym stanowią około 45% ludności żydowskiej.

Aszkenazyjczycy są obciążeni większym ryzykiem zachorowania na niektóre choroby genetyczne.
 

Data utworzenia: 13/08/2011 @ 02:53
Ostatnie zmiany: 13/08/2011 @ 14:18
Kategoria : _Neoortodoksja
Strona czytana 4353 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego artykułu.
Bądź pierwszy!

 
Trzecie Oczko
przyp.jpgmariawityzm-rybak.jpgjoannici-hes.jpgz-ufnoscia-wp.jpgtyloch.jpgrel-rze-r-zielinski.jpgmitologia-germ.jpgmezopotamia.jpgabc-ST.jpgskkadankowa-bohaterowie.jpghistoria-indii.jpgLeroi-Gourhan - Religie prehistoryczne.jpgwprowadzenie-d-filozofii.jpgstomma-zycie.jpgdzieje-filozofii-r.jpgcerny-rel.jpgelementarne.jpgReligie-swiata.jpgLITERA-NA S-1987-11.jpgmitologia-s-italii-krawczuk.jpgfajdros-p.jpgcezar-170.jpghistorie-nie-st.jpgonfray.jpgKreyser K- Cztery pory.jpghistoria-swiata-w-6-szk.jpgdogmat-ch.jpgcarcopino.jpgmur_separacji_2.jpgetyka-m-s.jpggnilka-koran-i-ch.jpgjerozolima.jpgszoka-herkules.jpgjazy-sw-ik.jpgwenus-e-l.jpgsocjolog-relig-1983.jpgcav-pis-nie.jpgmanteuffel-naro.jpggrant.jpgwiek-rewolucji-seksualnej.jpgreli-kult2.jpgnie-w-za-i-h.jpgkopalinski-drugi-kot-w.jpgzl-ga-fr.jpgzy-co-etru.jpgbzzol.jpgseks-ar.jpgSand-kiedy-i-jak.jpg4746_big.jpgwierzenia-praslo.jpgzwolinski-wielkie-rel-w.jpgwinniczuk.jpgzagin-cyw.jpgflis-chrzescijanstwo-i-europa.jpgkrolestwo.jpgreligia_babilonii_i_asyrii.jpgbuzek-historia.jpghistoria-b.jpgpo-mu-ko.pngmonsun.jpgsk-po.jpgkonopacki.jpgza-bi.jpgmireaux.pngIlustro-historia-s.jpgKrotkie wprowadzenie w zen.jpgwprow-do-et-rel.jpgcyk baala.jpgG-Hetyci.jpgksiega-cudow-gordon.jpgpawi-t.jpghymny-r-michalski.jpgAFRYKA-2.jpgplaton-timajos.jpghis-kos=danielou.jpgwolski2.jpgjasp-au.jpgALCHEMIA-KULTURY.jpgpelka-sladami.jpgbod-i-kobieta.jpgswiat-tr-ar.jpge-d-i-c.jpgkos-ks.jpgk-p-p.jpgczy-przed-wielkim-w.jpg
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
SzukajArtykuły

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 4222830 odwiedzający

 29 odwiedzających online