Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Afryka
Ameryka
Australia i Oceania

Nowości


Rel-Club - WYKŁADY - autor : Rel-Club 22/02/2024 @ 19:21

Polecamy:
Radio Naukowe
Początki judaizmu
/ zobacz więcej /
 

Zagadnienia religijne - Religie a kobieta - autor : Rel-Club 16/02/2024 @ 08:56

czytaj więcej

Mocna dziewica, czyli Pasqualina Lehner
Co przez czterdzieści lat łączyło rzymskiego patrycjusza Eugenio Pacellego, który jako papież Pius XII objął Piotrowy tron 2 marca 1939 roku, z Franciszką Lehnert, córka bawarskiego chłopa, która jako niemiecka mniszka przyjęła imię Pasqualina? Co wspólnego miał ten wysoki, szczupły mężczyzna o wielkich ciemnych i błyszczących oczach, wydatnym nosie, mięsistych wargach i pięknych dłoniach, którymi wręcz fascynował, z niedużą zgrabniutką, choć z wiekiem coraz bardziej pulchną, o regularnych rysach, ładnym nosku i upartym, ostrym nieufnym spojrzeniu kobietą w habicie?

/ czytaj więcej /

 


Chrześcijaństwo - Biblistyka - autor : Rel-Club 10/02/2024 @ 00:21

czytaj więcej

Babilon i Biblja
Wykład ten miał miejsce dnia 13 stycznia 1902 r. w berlińskiej Akademji Śpiewaczej w obecności cesarza i cesarzowej Niemiec, a dnia l lutego został powtórzony na zamku cesarskim w Berlinie. Drukowany dotąd w liczbie 60,000 egzemplarzy, wywołał olbrzymią dyskusję i osobną literaturę broszurową, głośną pod nazwą "Babel u. Bibel-Litteratur."

/ czytaj więcej /

 


Cytaty o religii - autor : Rel-Club 04/02/2024 @ 14:04

Religia to wiara w byty duchowe.
*

Edward Burnett Tylor
********************

/ czytaj więcej /


Hinduizm - autor : Rel-Club 25/01/2024 @ 23:31

czytaj więcej

Bramini
Chociaż historię polityczną Indii tworzą podboje terytorialne i następujące po sobie okresy anarchii i zjednoczenia państwowego, to przecież nie można tu pominąć ewolucji idei religijnych, czynnika, który miał ogromne znaczenie w ogólnym przebiegu dziejów tego kraju. W żadnej chyba innej cywilizacji religia nie wpływała tak dalece zarówno na kierowanie sprawami publicznymi, jak na postępowanie jednostki. W Indiach starożytnych bowiem stanowiła ona podstawę struktury socjalnej i fundament społeczności indyjskiej.

/ czytaj więcej /

 


FILMOTEKA II - autor : Rel-Club 21/01/2024 @ 23:13

Polecamy film:
Kim są Samarytanie?
/ zobacz więcej /
 

Chrześcijaństwo - Katolicyzm - autor : Rel-Club 15/01/2024 @ 02:27

czytaj więcej

Kościół w Polsce w pierwszej połowie XVIII wieku
Panujący status rzymskiego katolicyzmu w osiemnastowiecznej Rzeczypo­spolitej był aksjomatem. Aczkolwiek ten status nie był potwierdzony expressis verbis specjalnym prawem aż do 1791 roku, znajdował odzwierciedlenie w licznych przywilejach i obwarowaniach i był wzmocniony ceremoniałem. Nigdy więź między Kościołem katolickim a Rzecząpospolitą nie była okazywana tak spektakularnie, jak podczas elekcji i koronacji monarchy.

/ czytaj więcej /

 


Cytaty 2 - autor : Rel-Club 12/01/2024 @ 22:34

********************
Uroda to dar boga.
*

Owidiusz (ur. 43 p.n.e. - zm. ok. 17 n.e.)
********************

/ czytaj więcej /


Europa Pogańska - Germanie - autor : Rel-Club 08/01/2024 @ 23:00

czytaj więcej

Saga o Nibelungach
Saga o Nibelungach, Das Nibelungenlied, przekładana na opowieść prozą, na gawędę, lub nawet, z zapożyczeniami z innych sag germańskich, na dramat muzyczny, jak to uczynił Ryszard Wagner w głośnym cyklu operowym Pierścień Nibelunga, powstawała jako zespół wierszy czy też pieśni, by po długim czasie ukształtować się w dość jednolity poemat epicki, zaliczany przez niemieckich historyków kultury i literatury do rzędu sag bohaterskich.

/ czytaj więcej /

 


Religie synkretyczne - Hermetyzm - autor : Rel-Club 03/01/2024 @ 06:21

czytaj więcej

Corpus Hermeticum
Kiedy zaczynamy badać jakieś pojęcie, szukamy jego genezy, i – jeśli to możliwe – staramy się je zdefiniować. Historia hermetyzmu sięga swymi początkami czasów antycznych – tyle jesteśmy w stanie powiedzieć na pewno. Trudno jednak wskazać precyzyjnie zarówno miejsce, jak i czas, w którym narodził się ten nurt.

/ czytaj więcej /

 


Biblistyka - autor : Rel-Club 27/12/2023 @ 11:20

czytaj więcej

Biblizmy w języku polskim
I. Termin biblizm nie jest jeszcze notowany ani w słownikach ogólnych języka polskiego, ani w słownikach specjalistycznych. U jego podstawy znajduje się Biblia, a formant -izm (podobnie jak w wyrazach polonizm, kaszubizm, germanizm, rusycyzm, kresówizm) wskazuje jednostkę językową (wyraz, połączenie wyrazowe, formę, znaczenie). Najogólniejsza zatem definicja tego terminu jest następująca: biblizmy to jednostki języka przejęte z Biblii i funkcjonujące poza nią.

/ czytaj więcej /

 


Muzyka i taniec - autor : Rel-Club 18/12/2023 @ 06:38

Polecamy film:
Cicha noc
/ zobacz więcej /
 

Buddyzm - autor : Rel-Club 16/12/2023 @ 03:52

czytaj więcej

Koncepcja umysłu w buddyzmie
Pojęcie umysłu w buddyzmie jest jednym z najbardziej skomplikowanych zagadnień. Dlatego niniejszy artykuł sygnalizuje tylko ten problem. Zostanie on omówiony w toku historycznego rozwoju, od hinajany poprzez mahajanę, tantrajanę, a skończywszy na naukach mahamudry i dzogczien.

/ czytaj więcej /

 


Cytaty 2 - autor : Rel-Club 12/12/2023 @ 05:59

********************
Łatwiej okazać się wdzięcznym wobec bogów niż ludzi.
*

Sofokles
********************

/ czytaj więcej /


Buddyzm - autor : Rel-Club 05/12/2023 @ 01:17

czytaj więcej

Nauki buddyzmu
Od czasów swojego założyciela buddyzm, nie uznający bóstw ani systemu kast, rozprzestrzenił się po całym świecie, zwłaszcza w Indiach w III w. p.n.e. Od wieku VI wypierany był przez dawniejsze religie indyjskie, zwłaszcza hinduizm, które jednak przejęły niektóre idee buddyzmu. W czasach współczesnych najwięcej wyznawców ma buddyzm na Cejlonie, w Tybecie, w części Chin oraz na Półwyspie Indochińskim, widoczne są również pewne jego wpływy w Europie.

/ czytaj więcej /

 


StartPoprzedni [ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ] 10 następne stronyNastępnyKoniec
 
Trzecie Oczko
prawoslawna-ikona.jpg0-Novgorod.jpgbatiuszka.jpgprawoslawny-slub.jpg23359664.jpg0-st-basils-moscow-3.jpglampy-prawoslawne.jpgprawoslawne-swiece.jpg0-ortho4.jpgkarlowe-wary.jpg0-moskwa.jpg0-cebule2.jpgprawoslawny-pop.jpg0-dome-cross.pngKalymnos_Emporeios.jpg0-The_Trinity_Cathedral.jpg0-lodz2.jpgcerkiew_turzansk.jpgkrzyz-prawoslaawie.jpg0-StPetersburg.jpg0-bochu.jpg0-monas.jpg0-cerkiew.jpg0-dome-cross2.png0-christ-the-saviour.jpg0-Savior of Spilled blood.jpg0-Trinity Lavra.jpgAgios_Theologos_Kos.jpgnaksos.jpg0-vladimir-church-2.jpgOrthodox_Brno.jpg0-prawoslawie2.jpgprawoslawny-haft.jpgPanagia_Vrisiani_Mesochori.jpgPatmos_church.jpgMastichari_Kos_Greece.jpgba4ko_1.jpggrecki-prawoslawny.jpgalexei-ii.jpgprawoslawny-krzyz.jpg0-cerkiew2.jpg0-Church Trinity.jpg0-cebule3.jpg141t.gif1170761.jpgprawoslawne-krzyze.jpgmoscow14.jpg0-Our Saint Petersburg.jpgRhodos_Agios_Nikolaos_Foundoukli.jpg0-sofia.jpgprawoslawny-slub-korony.jpg0-st-isaac-cathedral.jpg0-archangel.jpgprawoslawny-ornat.jpgAgioi_Asomatoi-Athens.jpgcyryl_metody.jpg0-cerkiew-5.jpg0-Nicholas_in_Kronstadt.jpg0-Belogorsk Monastery.jpg0-petersburg.jpgprawoslawny-koszyczek.jpg0-moscow-2.jpg402462_85_th.jpgkosciol-prawoslawny.jpgSaint_Michael_Smichov.jpgbazylika_Paros.jpgLavra_Easter.jpg0-Belgrade.jpgsvkanstanty_and_alena_kopia.jpg0-cebule.jpegPanagia_Damiotissa_Naxos_Greece.jpgDafni_Christ.jpgRhodos_Asklipio_Church.jpg
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
SzukajArtykuły

Zamknij => WISZNUIZM <<==

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 6429375 odwiedzający

 105 odwiedzających online