Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Afryka
Ameryka
Australia i Oceania

Nowości


FONOTEKA - autor : Rel-Club 20/09/2023 @ 06:52

Polecamy:
Radio Naukowe
Cesarstwo Bizantyńskie
/ zobacz więcej /
 

Cytaty o religii - autor : Rel-Club 17/09/2023 @ 06:44

Religia, wbrew swej oficjalnej misji, polegającej na głoszeniu tego, co uniwersalne, służy w pierwszym rzędzie do wyrażania – i uzasadniania – tego, co partykularne. By jednak móc to uczynić w sposób w miarę wiarygodny, musi powołać się na swój uniwersalny charakter.
*

Patrick Michel
********************

/ czytaj więcej /


Europa Pogańska - Grecja - autor : Rel-Club 12/09/2023 @ 02:32

czytaj więcej

Mit Syzyfa
Z wyroku bogów Syzyf musiał nieustannie toczyć pod górę głaz, który, znalazłszy się na szczycie, spadał siłą własnego ciężaru. Bogowie nie bez racji doszli do wniosku, że nie ma straszniejszej kary niż praca bezużyteczna i bez nadziei. Jeśli wierzyć Homerowi, Syzyf był najmądrzejszym i najbardziej przezornym ze śmiertelnych.

/ czytaj więcej /

 


Europa Pogańska - Scytowie - autor : Rel-Club 07/09/2023 @ 03:45

czytaj więcej

Religia Scytów
Scytowie przez pięć wieków - od ich pojawienia się w VII w. do przybycia Sarmatów, czyli do II w. przed Chr. - byli najliczniejszymi i najważniejszymi sąsiadami Hellenów. Początkowo zajmowali tereny między rzekami Dniestr i Don. W czasach późniejszych, uciekając przed pobratymczymi koczownikami, przesunęli się także nad Dunaj i pod Kaukaz.

/ czytaj więcej /

 


Kościół rzymskokatolicki - autor : Rel-Club 03/09/2023 @ 23:40

czytaj więcej

Walka postu z karnawałem
Przywykliśmy już na dobre do sytuacji, że dzielimy nasze życie pomiędzy czas zwykłego bytowania, które wyznacza nauka i praca, codzienne obowiązki (to owa proza życia), a czas niezwykły, czas świętowania, odpoczynku lub zabawy. Klasyk socjologii i antropologii kultury, Emile Durkheim, napisał w swym słynnym dziele Elementarne formy życia religijnego:

/ czytaj więcej /

 


Muzyka i taniec - autor : Rel-Club 29/08/2023 @ 00:52

Polecamy film:
Franz Schubert - Ave Maria
/ zobacz więcej /
 

Religie a etnologia - autor : Rel-Club 23/08/2023 @ 13:32

czytaj więcej

Etnologia religii
Od chwili powstania etnologii religii trwają dyskusje nad jej metodologiczną pozycją. Problematyczne jest jej określenie i dzieje (autorzy), przynależność do grupy nauk religiologicznych lub etnologicznych, opisowych lub normatywnych, historycznych lub systematycznych, właściwy przedmiot badania: religie ludów natury lub kultury, cel: opis, porównanie, typologia lub wyjaśnianie, oraz sposób podejścia: historyczny, porównawczy lub systematyczny (strukturalny, funkcjonalny, semiotyczny itp.). Szczególnie trudność sprawia ostre odgraniczenie etnologii i socjologii religii.

/ czytaj więcej /

 


Cytaty z Biblii - autor : Rel-Club 18/08/2023 @ 20:50

********************
Czyż jestem stróżem brata mego?" .
*

Biblia - Księga Rodzaju (4:9)
********************

/ czytaj więcej /


Kościół od 325 do 800r. - autor : Rel-Club 14/08/2023 @ 09:28

czytaj więcej

Prawo Kościelne
Z pierwszych trzech wieków chrześcijaństwa mało mamy pomników prawa. Społeczeństwo kościelne żyło wówczas bardziej życiem wewnętrznym, dążyło raczej do ustalenia zasad wiary i etyki, jak do wytwarzania i określania stosunków prawnych. O ile przepisy prawne były konieczne, wysnuwano je ze słów ewangelii i z orzeczeń apostolskich. Później, kiedy życie kościelne coraz bardziej się wzmagało, gdy organizacja kościoła przybrała stałe kształty, a stąd rozliczne nowe powstały stosunki prawne, powstała też potrzeba nowych przepisów prawnych.

/ czytaj więcej /

 


Religie a sztuka - autor : Rel-Club 10/08/2023 @ 09:31

czytaj więcej

Giotto - Pocałunek Judasza
Giotto równa się Padwa. Cappella degli Scrovegni w Padwie. Arcydzieła, które zawdzięczamy dwóm genialnym lichwiarzom.
Padewczyk Rinaldo Scrovegni był w XIII wieku najgłośniejszym lichwiarzem Włoch, Dante bez skrupułów wsadził go do „Piekła” (Średniowiecze uważało lichwę za grzech monstrualny). Syn Rinalda, Enrico, postanowił odkupić grzechy tatusia solidną łapówką dla niebios.

/ czytaj więcej /

 


Religioznawstwo - Mitoznawstwo - autor : Rel-Club 07/08/2023 @ 12:15

czytaj więcej

Mitoznawstwo starożytne
Hekatajos z Miletu, mędrzec żyjący na przełomie VI i V wieku p.n.e., był logografem jońskim. Nazwą tą starożytni Hellenowie określali autorów piszących prozą, obecnie jednak termin używany jest w sensie bardziej ścisłym i wiąże się z określeniem grupy pisarzy starożytnych z końca VI i początku V wieku p.n.e., którzy zapewne jako pierwsi zaczęli interesować się historią i opisaniem świata - geografią.

/ czytaj więcej /

 


Kościół od 800 do 1500r. - autor : Rel-Club 03/08/2023 @ 00:37

czytaj więcej

DAGOME IUDEX
Pierwsze lata po wybuchu wielkiego powstania Słowian połabskich z 983 roku przebiegały pod znakiem inicjatywy powstań­ców. Niemcy zostali zmuszeni do defensywy, sprzymierzeni z nimi Polacy nie występowali aktywnie - Mieszko I był coraz bardziej pochłonięty sprawami czeskimi, Czesi wreszcie - jak widzieliśmy w poprzednim rozdziale - pozostawali w sojuszu z Lucicami. Dopiero po pomyślnym zakończeniu kampanii ślą­skiej 990 roku Mieszko mógł ponownie wystąpić jako sojusznik Ottona III i Teofano na Połabiu.

/ czytaj więcej /

 


FILMOTEKA II - autor : Rel-Club 30/07/2023 @ 23:39

Polecamy film:
Księga Umarłych versus Dekalog
/ zobacz więcej /
 

Religia a psychologia - autor : Rel-Club 26/07/2023 @ 23:35

czytaj więcej

Freud wobec religii
Negatywna postawa Freuda wobec religii jest jasno określona i często przytaczana. Tekstem, do którego najczęściej odwołujemy się w tej kwestii, jest Przyszłość pewnego złudzenia (1927, wyd. pol. 1998b). Freud wskazuje tam na iluzoryczną naturę religii – innymi słowami na to, że podstawy i źródła wiary leżą w myśleniu życzeniowym. I choć uznaje on, że samo w sobie nie podważa to wartości lub prawdziwości religii, podkreśla on infantylny charakter zaangażowanych tu pragnień.

/ czytaj więcej /

 


Hinduizm - autor : Rel-Club 23/07/2023 @ 02:57

czytaj więcej

Klasyczny taniec indyjski jako ścieżka duchowego rozwoju
Starożytni estetycy indyjscy interpretowali sztukę w kategoriach metafizycznych i przypisywali jej wartość soteriologiczną. W świetle ich rozważań celem sztuki miało być przybliżenie zarówno twórcy, jak i odbiorcy dzieła do doświadczenia mokszy (sanskr. mokṣa) – wyzwolenia rozumianego jako stan zjednoczenia duszy indywidualnej z Absolutem.

/ czytaj więcej /

 


StartPoprzedni [ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ] 10 następne stronyNastępnyKoniec
 
Trzecie Oczko
ani-14.jpgTschaggatta.jpgani-15.jpgLotschental.jpgani-05.jpgMamuthones.jpgCarnevale Ottana.jpgani-02.jpgani-06.jpgani-21.jpgani-10.jpgtumbaun.jpgpapua5.jpgani-03.jpgani-20.jpgani-13.jpgani-22.jpgmud.jpgani-04.jpgrwanda.jpgani-17.jpgani-07.jpgmaori.jpgpapua2.jpgkaro.jpgottana.jpgbon.jpgrwanda2.jpg
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
SzukajArtykuły

Zamknij => WISZNUIZM <<==

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 5969569 odwiedzający

 44 odwiedzających online