Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Afryka
Ameryka
Australia i Oceania

Pielgrzymki - Szlak Cystersów

Dziedzictwo godne listy

SZLAK CYSTERSÓW

W skład Śląskiego Szlaku Cystersów wchodzi siedem klasztorów z Dolnego Śląska, Opolszczyzny i Śląska.

Zgodnie z zamierzeniami marszałków tych województw, zespół ma byc wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO. Koordynacji działań zmierzających do wpisania na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO obiektów tworzących Śląski Szlak Cysterski podjęli się przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

Obiekty należące do szlaku znajdują się w Lubiążu, Rudach, Trzebnicy, Krzeszowie, Henrykowie, Kamieńcu Ząbkowickim i Jemielnicy.

Zobacz powiekszenieDyrektor Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Marszałkowskiego Robert Banasiak podkreśla, że procedura wpisywania na listę UNESCO jest długotrwała, ale warto się tam znaleźć.

„Szlak cystersów to ważne punkty na mapie Dolnego Śląska, wyjątkowe miejsca, jak klasztor w Krzeszowie, dlatego doszliśmy do wniosku, że warto wpisać go na listę, bo to daje m.in. możliwość pozyskiwania funduszy na renowację i remonty. Ponieważ podobne szlaki są w Niemczech i we Francji, chcemy iść wzorem tych krajów, podpatrywać, jak one to robią” – mówi Banasiak. Poinformował, że powołana zostanie grupa robocza, która zajmie się przygotowaniem zgłoszenia cysterskiego szlaku.

Na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO znajduje się kilkanaście obiektów położonych w Polsce, m.in. stare miasta w Warszawie i Krakowie, kopalnia soli w Wieliczce, były hitlerowski obóz koncentracyjny Auschwitz, Puszcza Białowieska, drewniane kościoły Małopolski, Kalwaria Zebrzydowska, zamek w Malborku.

 

Lista UNESCO, założona w 1972 roku, jest rejestrem zabytków, pomników przyrody i obszarów chronionych, sporządzonym z myślą o realizacji Konwencji o Ochronie Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Naturalnego.

PAP - 2007


Data utworzenia: 04/01/2008 @ 04:18
Ostatnie zmiany: 12/04/2012 @ 07:12
Kategoria : Pielgrzymki
Strona czytana 8842 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego artykułu.
Bądź pierwszy!

 
Trzecie Oczko
0-ameryka-El_Tajin.jpg0-ameryka_Maize God.jpg0-ameryka-gold.jpg0-ameryka-01.jpg0-nazca.jpg0-ameryka-saqsay4.jpg0-ameryka-machu-picchu_2.jpg0-ameryka-jukatan.jpg0-maja.jpg0-ameryka-religion-aztecas2.jpgameryka-grzyb.png0-ameryka-Palenque.jpg0-ameryka-gold2.jpg0-ameryka-05.jpgprecolumbiana-peru.jpg0-ameryka-olmec.jpg0-ameryka-religia2.jpg0-ameryka_Chac mool.jpg0-ameryka-JaguarGod.jpg0-america-Teotihuacan.jpg0-moche.jpg0-ameryka-skull.jpg0-ameryka-Uxmal_Pyramid_of_the_Magician.jpg0-ameryka-Xalapa.jpg0-ameryka_Kalasasaya_Tiwanaku_Bolivia.jpg0-ameryka-03-Sacsayhuaman.JPG0-ameryka-Inca2.gif0-ameryka-piramida2.jpgmask-teotihuacan.jpg0-america-Teotihuacan2.jpg0-ameryka-Maya.jpg0-ameryka_chichen_itza.jpg0-ameryka-Chichen-Itza.jpg0-ameryka-inca.jpg0-ameryka-uxmal7.jpg0-mex_tula2.jpg0-maya-pismo.gif0-ameryka-03.jpg0-ameryka-Aztec-xolotl.jpg0-ameryka-el-tajin.jpg0_maya4.jpg0-ameryka-maska3.jpg
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
SzukajArtykuły

Zamknij => WISZNUIZM <<==

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 7108124 odwiedzający

 264 odwiedzających online