Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Ameryka
Australia i Oceania

BAHAIZM - Świątynia światła

Świątynia światła,

czyli bahaicki dom modlitwy


Pierwszy bahaicki Dom Modlitwy w Ameryce Południowej (w Chile) jest obecnie w trakcie budowy. Architektem projektu budowli jest kanadyjski architekt Siamak Hariri, który wygrał konkurs na projekt pokonując 185 innych ciekawych, nadesłanych rozwiązań.

Budynek zostanie wzniesiony pod Andami, w miejscu, z którego rozciąga się przepiękny widok na góry. Będzie to budowla centralna z 30 metrową kopułą o powierzchni 1.250 m2, mieszcząca 600 osób.

Budowla będzie wzniesiona z 8.000 różnych elementów oraz 5.000 połączeń zaprojektowanych komputerowo przez specjalistyczny program SAP8 a 3D, struktura stalowa umieszczona pomiędzy liśćmi, pomimo lekkości optycznej i zawieszenia w powietrzu będzie odporna na trzęsienia ziemi.

Świątynia już teraz jest nazywana świątynią światła, ponieważ wykorzystuje grę światła i cienia zarówno dziennego jak i sztucznego prześwitującego przez szczeliny jak i materiał półprzepuszczalny tj. alabaster i szkło. Forma zewnętrzna budowli to dziewięć skręconych spiralnie liści, otoczonych dziewięcioma oczkami wodnymi i dziewięcioma ogrodami modlitewnymi.


Wejścia utworzone są z przerw pomiędzy liściami w formie alkowy. Poprzez skręcenie spiralne liści do góry budowla wywołuje wrażenie optyczne wznoszenia myśli ku górze czym idealnie wpasowuje się w swoją funkcję miejsca medytacyjnego.

Zaprojektowano dwie warstwy liści wznoszących się nad oczkami wodnymi i otoczonych ogrodami. Liście zewnętrzne będą wykonane z odlewów szklanych, natomiast wewnętrzne z alabastru.

Wnętrze jest równie proste jak w innych budowlach tego typu, w swej formie przypomina wnętrze kwiatu, wrażenie to potęgują liście przepuszczające światło oraz mosiężne okucia i drewniane ławy o lekkiej organicznej formie.

Autorzy tekstu:
Anna Oniszk-Poplawska, Kushtar Mamytaliev


Data utworzenia: 19/06/2010 @ 10:54
Ostatnie zmiany: 30/07/2018 @ 02:01
Kategoria : BAHAIZM
Strona czytana 5872 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego artykułu.
Bądź pierwszy!

 
Trzecie Oczko
0-chiny-15.jpg0-chiny-17.jpg0-chiny_summer_place_bridge_beijing.jpg0-chiny-zuangh.jpg0-chiny-taoism.jpg0-chiny-dragon3.jpg0-chhiny_Beijing_opera2.jpg0-chiny-09.jpg0-chiny-Hunyuan_Xuankong.jpg0-chiny-02.jpg0-chiny-06.jpg0-chiny-22.jpg0-chiny-07.jpg0-chiny_GIRL_PRAYING.jpg0-china-red-door-lions.jpeg0-chiny-opera.jpg0-chiny-tai-chi.jpg0-chiny-Hall of Prayer for Good Harvest.jpg0-chiny-Hunyuan.jpg0-chiny-12.jpgoltarz-nieba.jpg0-chiny-20.jpg0-china-hui.jpg0-chiny-11.jpg0-chiny-terracotta-army2.jpg0-chiny-accupuncture.jpg0-chiny-23.jpg0-chiny-Beijing2.jpg0-chiny-14.jpg0-Chiny-Klasztor-Szaolin-cmentarz-mnichow.jpg0-Chinese Dragon.jpg0-chiny-24.jpg0-chiny-21.jpg0-chiny-bian_lian.jpg0-chiny-dragon.jpg0-chiny-dragon2.jpg0-chiny-incense-temple-beijing.jpg0-chiny-08.jpg0-chiny-Taoism-Taichi-Sports-Priests.jpg0-chiny-huayan-temple.gif0-chiny-wanshou_temple_beijing.jpg0-chiny-18.jpg0-chiny-tai.jpg0-chiny-05.jpg0-chiny-Sakado_Xientengong_Tenmon.jpg0-chiny-lama-temple.jpg0-chiny-religion.jpg0-chiny-Confucius.jpg0-chiny-opera2.jpg0-chhiny_Beijing_opera.JPG0_chinese_new_year.jpg0-chiny-10.jpg0-chiny-Temple of Heaven.jpg
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
SzukajArtykuły

Zamknij => WISZNUIZM <<==

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 5293516 odwiedzający

 112 odwiedzających online