Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Ameryka
Australia i Oceania

BUDDYZM <<<== - XIV Dalajlama Tenzin Gjaco

Tenzin_Gyatzo-Dalajlama_XIVXIV Dalajlama Tenzin Gjaco jest duchowym i politycznym przywódcą Tybetu oraz zwierzchnikiem szkoły Gelug buddyzmu tybetańskiego.

Urodził się w roku 1935 w rodzinie ubogich chłopów z prowincji Amdo. Dwa lata poźniej, zgodnie z wielowiekową tradycją, uznano go za nowe wcielenie XIII Dalajlamy. Po ataku komunistycznych Chin na Tybet w 1950 roku, XIV Dalajlama objął pełną władzę polityczną. Rok później jego podbitą ojczyznę przyłączono do Chin. Próbował szukać kompromisu, który pozwoliłby zachować kulturę i tożsamość narodu tybetańskiego pod nowymi rządami. Brutalność chińskich represji oraz prześladowania religijne doprowadziły jednak do wybuchu powstania we wschodniej części kraju. Dalajlama kontynuował studia monastyczne, które ukończył w 1959 roku, uzyskując tytuł gesze lharampa, odpowiednik doktoratu z filozofii buddyjskiej.

W marcu 1959 roku fala antychińskich demonstracji w Lhasie, której mieszkańcy obawiali się, że Chińczycy uprowadzą ich przywódcę, doprowadziła do wybuchu powstania w centralnej części kraju. Dalajlama ratował się ucieczką do Indii, gdzie powołano tybetański rząd na uchodźstwie. Dalajlama stanowczo sprzeciwia się używaniu przemocy w walce o wolność i podstawowe prawa Tybetańczyków, szukając - jak dotąd bezskutecznie - pokojowego rozwiązania w dialogu z przywódcami ChRL. W 1989 roku za swoją działalność polityczną otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla.

Nadesłane
Zenobiusz_

Data utworzenia: 12/08/2007 @ 23:11
Ostatnie zmiany: 12/04/2012 @ 05:09
Kategoria : BUDDYZM <<<==
Strona czytana 6055 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego artykułu.
Bądź pierwszy!

 
Trzecie Oczko
0-chiny-dragon.jpg0-chiny-12.jpg0-chiny-terracotta-army2.jpg0-chhiny_Beijing_opera2.jpg0-chiny-taoism.jpg0-chiny-Beijing2.jpg0-chiny-08.jpg0-chiny-religion.jpg0-chiny-15.jpg0-chiny-opera2.jpg0-chiny_summer_place_bridge_beijing.jpg0-chiny-bian_lian.jpg0-chiny-dragon2.jpg0-chiny-02.jpg0-chiny-incense-temple-beijing.jpg0-chiny-05.jpg0-chiny-10.jpgoltarz-nieba.jpg0-chiny-zuangh.jpg0-chiny-17.jpg0-chiny-Hall of Prayer for Good Harvest.jpg0-chiny-Hunyuan_Xuankong.jpg0_chinese_new_year.jpg0-china-red-door-lions.jpeg0-Chinese Dragon.jpg0-chiny-huayan-temple.gif0-chiny-09.jpg0-chiny-opera.jpg0-chiny-Hunyuan.jpg0-chiny-23.jpg0-chiny-07.jpg0-chiny-18.jpg0-chiny-Sakado_Xientengong_Tenmon.jpg0-chiny-24.jpg0-chhiny_Beijing_opera.JPG0-chiny_GIRL_PRAYING.jpg0-china-hui.jpg0-chiny-tai.jpg0-chiny-Taoism-Taichi-Sports-Priests.jpg0-chiny-11.jpg0-chiny-Temple of Heaven.jpg0-chiny-06.jpg0-chiny-tai-chi.jpg0-chiny-22.jpg0-chiny-14.jpg0-chiny-Confucius.jpg0-chiny-accupuncture.jpg0-chiny-20.jpg0-chiny-lama-temple.jpg0-chiny-dragon3.jpg0-Chiny-Klasztor-Szaolin-cmentarz-mnichow.jpg0-chiny-21.jpg0-chiny-wanshou_temple_beijing.jpg
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
SzukajArtykuły

Zamknij => WISZNUIZM <<==

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 5305010 odwiedzający

 44 odwiedzających online