Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Afryka
Ameryka
Australia i Oceania

BUDDYZM <<<== - XIV Dalajlama Tenzin Gjaco

Tenzin_Gyatzo-Dalajlama_XIVXIV Dalajlama Tenzin Gjaco jest duchowym i politycznym przywódcą Tybetu oraz zwierzchnikiem szkoły Gelug buddyzmu tybetańskiego.

Urodził się w roku 1935 w rodzinie ubogich chłopów z prowincji Amdo. Dwa lata poźniej, zgodnie z wielowiekową tradycją, uznano go za nowe wcielenie XIII Dalajlamy. Po ataku komunistycznych Chin na Tybet w 1950 roku, XIV Dalajlama objął pełną władzę polityczną. Rok później jego podbitą ojczyznę przyłączono do Chin. Próbował szukać kompromisu, który pozwoliłby zachować kulturę i tożsamość narodu tybetańskiego pod nowymi rządami. Brutalność chińskich represji oraz prześladowania religijne doprowadziły jednak do wybuchu powstania we wschodniej części kraju. Dalajlama kontynuował studia monastyczne, które ukończył w 1959 roku, uzyskując tytuł gesze lharampa, odpowiednik doktoratu z filozofii buddyjskiej.

W marcu 1959 roku fala antychińskich demonstracji w Lhasie, której mieszkańcy obawiali się, że Chińczycy uprowadzą ich przywódcę, doprowadziła do wybuchu powstania w centralnej części kraju. Dalajlama ratował się ucieczką do Indii, gdzie powołano tybetański rząd na uchodźstwie. Dalajlama stanowczo sprzeciwia się używaniu przemocy w walce o wolność i podstawowe prawa Tybetańczyków, szukając - jak dotąd bezskutecznie - pokojowego rozwiązania w dialogu z przywódcami ChRL. W 1989 roku za swoją działalność polityczną otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla.

Nadesłane
Zenobiusz_

Data utworzenia: 12/08/2007 @ 23:11
Ostatnie zmiany: 12/04/2012 @ 05:09
Kategoria : BUDDYZM <<<==
Strona czytana 4220 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego artykułu.
Bądź pierwszy!

 
Trzecie Oczko
wiek-rewolucji-seksualnej.jpgpo-mu-ko.pnggrant.jpghistorie-nie-st.jpgKrotkie wprowadzenie w zen.jpgrel-rze-r-zielinski.jpgwprowadzenie-d-filozofii.jpgflis-chrzescijanstwo-i-europa.jpgmitologia-s-italii-krawczuk.jpgdzieje-filozofii-r.jpgelementarne.jpgswiat-tr-ar.jpgbzzol.jpgmireaux.pngsocjolog-relig-1983.jpgcezar-170.jpgzy-co-etru.jpgpawi-t.jpgjasp-au.jpgALCHEMIA-KULTURY.jpggnilka-koran-i-ch.jpgAFRYKA-2.jpgmonsun.jpgmezopotamia.jpgjoannici-hes.jpgLeroi-Gourhan - Religie prehistoryczne.jpgstomma-zycie.jpgkos-ks.jpgzagin-cyw.jpgReligie-swiata.jpgmanteuffel-naro.jpgcarcopino.jpgczy-przed-wielkim-w.jpgSand-kiedy-i-jak.jpg4746_big.jpgreli-kult2.jpgprzyp.jpgbod-i-kobieta.jpgszoka-herkules.jpgjazy-sw-ik.jpgLITERA-NA S-1987-11.jpgksiega-cudow-gordon.jpgmur_separacji_2.jpgza-bi.jpgpelka-sladami.jpgbuzek-historia.jpgplaton-timajos.jpgcav-pis-nie.jpgkrolestwo.jpgk-p-p.jpgfajdros-p.jpge-d-i-c.jpgwenus-e-l.jpghistoria-swiata-w-6-szk.jpgonfray.jpgwprow-do-et-rel.jpgcerny-rel.jpgetyka-m-s.jpgwolski2.jpghistoria-indii.jpgsk-po.jpgIlustro-historia-s.jpgskkadankowa-bohaterowie.jpgtyloch.jpgG-Hetyci.jpgkonopacki.jpghymny-r-michalski.jpgcyk baala.jpgjerozolima.jpgmitologia-germ.jpgabc-ST.jpghis-kos=danielou.jpgzwolinski-wielkie-rel-w.jpgwinniczuk.jpgnie-w-za-i-h.jpgKreyser K- Cztery pory.jpgzl-ga-fr.jpgwierzenia-praslo.jpgz-ufnoscia-wp.jpgmariawityzm-rybak.jpghistoria-b.jpgreligia_babilonii_i_asyrii.jpgdogmat-ch.jpgseks-ar.jpg
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
SzukajArtykuły

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 4218852 odwiedzający

 23 odwiedzających online