Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Ameryka
Australia i Oceania

BUDDYZM <<<== - XIV Dalajlama Tenzin Gjaco

Tenzin_Gyatzo-Dalajlama_XIVXIV Dalajlama Tenzin Gjaco jest duchowym i politycznym przywódcą Tybetu oraz zwierzchnikiem szkoły Gelug buddyzmu tybetańskiego.

Urodził się w roku 1935 w rodzinie ubogich chłopów z prowincji Amdo. Dwa lata poźniej, zgodnie z wielowiekową tradycją, uznano go za nowe wcielenie XIII Dalajlamy. Po ataku komunistycznych Chin na Tybet w 1950 roku, XIV Dalajlama objął pełną władzę polityczną. Rok później jego podbitą ojczyznę przyłączono do Chin. Próbował szukać kompromisu, który pozwoliłby zachować kulturę i tożsamość narodu tybetańskiego pod nowymi rządami. Brutalność chińskich represji oraz prześladowania religijne doprowadziły jednak do wybuchu powstania we wschodniej części kraju. Dalajlama kontynuował studia monastyczne, które ukończył w 1959 roku, uzyskując tytuł gesze lharampa, odpowiednik doktoratu z filozofii buddyjskiej.

W marcu 1959 roku fala antychińskich demonstracji w Lhasie, której mieszkańcy obawiali się, że Chińczycy uprowadzą ich przywódcę, doprowadziła do wybuchu powstania w centralnej części kraju. Dalajlama ratował się ucieczką do Indii, gdzie powołano tybetański rząd na uchodźstwie. Dalajlama stanowczo sprzeciwia się używaniu przemocy w walce o wolność i podstawowe prawa Tybetańczyków, szukając - jak dotąd bezskutecznie - pokojowego rozwiązania w dialogu z przywódcami ChRL. W 1989 roku za swoją działalność polityczną otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla.

Nadesłane
Zenobiusz_

Data utworzenia: 12/08/2007 @ 23:11
Ostatnie zmiany: 12/04/2012 @ 05:09
Kategoria : BUDDYZM <<<==
Strona czytana 2707 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego artykułu.
Bądź pierwszy!

 
Trzecie Oczko
freud-czlowiek.jpgmitologia-slowian-gi.jpgsandauer.jpgsztuka-starozytnego-wschodu-1.gifPOA2.bmpobrzedy-rytualy.jpggilgamesz.jpgMagia-w-Sredniowieczu_Richard-Kieckhefer.jpgpokarm-bogow.jpegwojcik-historia-p-XVII.jpghistoria-polski-sz.jpgmargul-jak-umier.jpgsladami-etruskow.jpgstu-mat-2005.jpgksiega-tura.jpgWandalowie-i-ich-afrykanskie-panstwo-Strzelczyk.jpgdumezil.jpgmitologia-sta-egiptu.jpgmitologia-lu-syberii.jpglevi-strauss-totemizm.jpgkosidowski-rumaki.jpgNowodworski-Encyklopedia_koscielna.jpegHistoria-piekna-eco.jpgpolska-piastow.jpgpopko-huryci.jpgNowy-Testament-H.jpgmichalowski-n-t-piramidy.jpgboas-umysl-cz-pierwotnego.jpgmalinowski-mit.jpgkrawczuk-s-do-starozytnosci.jpgmitologia-mezopotamii.jpgfedon2x.jpghomo-ludens-h.jpg1001-o-bogu.jpgdonini.jpgzarys-dziejow.jpghis-s.bmpPiecioksiag-v.jpgencyklopedia-kat-1.jpgkrawiec-seksualnosc.jpgbloch-etruskowie.jpgtradycje-tolerancji.jpgSzamanizm-Andrzej-Szyjewski.jpgmitologia-cz-afryki.jpgmitologia-indyjska.jpgMot-na-czarownice.jpgmitologia-arabow.jpgmitologia-korei2.jpg5-wielkich-religii-swiata.jpgepos-Chassang.jpgklatwa-eng.jpgw-kregu-religii.jpgKsiega-Rodz-interlinearna.jpgkuncewicz-piotr-antyk.jpgpapiestwo.jpgokultyzm-magia-wrozby.jpgborkowski-socjologia.pngsztuka-starozytnego-wschodu-2.gifbog-einsteina.jpgmitologia-sta-grecji.jpgtyloch-rekopisy.jpgSredniowieczne-herezje-Malcolm-Lambert.jpg1001-rzeczy-o-biblii.jpgtajemnice-biblii.jpg
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
SzukajArtykuły

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 3041218 odwiedzający

 22 odwiedzających online