Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Ameryka
Australia i Oceania

BUDDYZM <<<== - XIV Dalajlama Tenzin Gjaco

Tenzin_Gyatzo-Dalajlama_XIVXIV Dalajlama Tenzin Gjaco jest duchowym i politycznym przywódcą Tybetu oraz zwierzchnikiem szkoły Gelug buddyzmu tybetańskiego.

Urodził się w roku 1935 w rodzinie ubogich chłopów z prowincji Amdo. Dwa lata poźniej, zgodnie z wielowiekową tradycją, uznano go za nowe wcielenie XIII Dalajlamy. Po ataku komunistycznych Chin na Tybet w 1950 roku, XIV Dalajlama objął pełną władzę polityczną. Rok później jego podbitą ojczyznę przyłączono do Chin. Próbował szukać kompromisu, który pozwoliłby zachować kulturę i tożsamość narodu tybetańskiego pod nowymi rządami. Brutalność chińskich represji oraz prześladowania religijne doprowadziły jednak do wybuchu powstania we wschodniej części kraju. Dalajlama kontynuował studia monastyczne, które ukończył w 1959 roku, uzyskując tytuł gesze lharampa, odpowiednik doktoratu z filozofii buddyjskiej.

W marcu 1959 roku fala antychińskich demonstracji w Lhasie, której mieszkańcy obawiali się, że Chińczycy uprowadzą ich przywódcę, doprowadziła do wybuchu powstania w centralnej części kraju. Dalajlama ratował się ucieczką do Indii, gdzie powołano tybetański rząd na uchodźstwie. Dalajlama stanowczo sprzeciwia się używaniu przemocy w walce o wolność i podstawowe prawa Tybetańczyków, szukając - jak dotąd bezskutecznie - pokojowego rozwiązania w dialogu z przywódcami ChRL. W 1989 roku za swoją działalność polityczną otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla.

Nadesłane
Zenobiusz_

Data utworzenia: 12/08/2007 @ 23:11
Ostatnie zmiany: 12/04/2012 @ 05:09
Kategoria : BUDDYZM <<<==
Strona czytana 6381 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego artykułu.
Bądź pierwszy!

 
Trzecie Oczko
100_filmow_Lis.jpgdrioton-egipt-faraonow-2.jpgpodstaw-wiedzy-muzulmanskiej.PNGzbikowski-legendy.jpgency-archeo-z-s.jpgklucz-niebieski-k.jpge-jastrzebowska.jpgczarn-mwxxw.jpgupaniszady-ut.jpghis-euro.jpgstudia-theologica-varsaviensia-1977-1.jpgChiny-nowe.jpghis-p-k.jpgislam-wnuk.jpgkrewzkrwijezusa.jpgwzory-kultury-b.jpgCOLLECTANEA-PHILOLOGICA-XX-2017.jpgniemcy500.jpgerman-mity-s.jpgZycie-Buddy_1927.jpgtrevel-his-a.jpggraves-mity-gr.jpgogarek-czoj.jpgd-bog-urojony.jpgdogon-ya-gali.jpgniwinski-mity-symbole.jpgmity-skandynawskie-ma.jpgswieci-nie-swieci.jpgtylak-bog.jpgNarody dawnej.jpgbogowie-slowian-m.jpgpolskie-n.jpgmagia-i-religia.jpgin-god-we-trust.pnglengauer-religijnosc.jpgde-mello.jpgpilarczyk-literatura-zydowska.jpgestreicher-zarys.jpgwiek-propagandy.jpggirard-koziol.jpgkrotka-hi-islamu.pngnieznane-arch-mis.jpgSzyszko-Hinduizm-buddyzm-islam.jpghinduizm_-k.jpgjerzy-adamski-historia-l-f.jpgo-duszy.jpgMieszko_Pierwszy_Tajemniczy.jpgklengel-his-sy.jpgheinemann-eunuchy.pnghall-heretycy.jpgznak-1994-2-465.jpegap06.jpgdynastia-piastow-ba.jpganatomia hybrydy.jpgreligie-sw.jpggrabski-mieszko.jpgstern-zlote-mysli.pnghistoria-mali-tymowski.jpeg100-punk-zap.jpgpliniusz-h-n.jpegsachs_muzyka-wswieciestar.jpgRodzima wiara ukrainska - Lozko.jpgbravo.jpgtocqueville.jpgbugaj-hermetyzm.jpgcyw-zyd.jpglabuda-m.jpghistoria-pow-sredniowiecza-zientara.jpeg40-piesni-r.pngpolska-X-XI.jpghis-b-w.jpgmit-azteko1.jpgtajemnice-smim.jpgmysli-sw-jana-chr.pnghistoria-wenecji_norwich.jpegetyka-prot-weber.jpgdemony-r.jpegzarys-h-sz.jpgjero.jpghistorya-pow-h-3a.gifjudyta-postac-b-granic.jpgszrejter-mitologia.bmpetnologia-religii-szyjewski.jpgedda-lelewel-1828.jpgCollectanea Theologica 83-2013-nr 4.jpgwatykan-zd.jpgMalinowski-Wierzenia_pierwotne.jpgkartezjusz-roz.jpgmalinowski-zsdzikich.jpgeisenberg.jpgsaggs.jpgamsterd-abc.jpgTako rzecze-zaratustra-1922-Nietzsche.jpegod-abrahama-do-ch.jpgkaligula.jpgod-mojzesza-do-mahometa-ke.jpghistoria-irlandii.jpgkompendium-nauki-sk.jpgpolska_mieszka_i1.jpgapokryfy-nowego-testamentu.jpglisty-prof.jpgmonarsze-sekrety-jankowski.jpegpsychologia-religii-bernhard-grom.jpgleksykon-re.jpgwilson-krwawiacy.pngmitologia-l-tur.jpgSzalenstwo w rel-swiata.jpgreligia-a-wspolczesne-stosunki-miedzynarodowe.jpegHistoria Czechoslowacji - Heck-Orzech.jpgnor-davies-boze-igrzysko.jpgmargul-mity-z-pieciu.pngnowe-ateny.jpgmegalomania-narodowa-by.png
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
SzukajArtykuły

Zamknij => WISZNUIZM <<==

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 5531437 odwiedzający

 54 odwiedzających online