Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Afryka
Ameryka
Australia i Oceania

BUDDYZM <<<== - XIV Dalajlama Tenzin Gjaco

Tenzin_Gyatzo-Dalajlama_XIVXIV Dalajlama Tenzin Gjaco jest duchowym i politycznym przywódcą Tybetu oraz zwierzchnikiem szkoły Gelug buddyzmu tybetańskiego.

Urodził się w roku 1935 w rodzinie ubogich chłopów z prowincji Amdo. Dwa lata poźniej, zgodnie z wielowiekową tradycją, uznano go za nowe wcielenie XIII Dalajlamy. Po ataku komunistycznych Chin na Tybet w 1950 roku, XIV Dalajlama objął pełną władzę polityczną. Rok później jego podbitą ojczyznę przyłączono do Chin. Próbował szukać kompromisu, który pozwoliłby zachować kulturę i tożsamość narodu tybetańskiego pod nowymi rządami. Brutalność chińskich represji oraz prześladowania religijne doprowadziły jednak do wybuchu powstania we wschodniej części kraju. Dalajlama kontynuował studia monastyczne, które ukończył w 1959 roku, uzyskując tytuł gesze lharampa, odpowiednik doktoratu z filozofii buddyjskiej.

W marcu 1959 roku fala antychińskich demonstracji w Lhasie, której mieszkańcy obawiali się, że Chińczycy uprowadzą ich przywódcę, doprowadziła do wybuchu powstania w centralnej części kraju. Dalajlama ratował się ucieczką do Indii, gdzie powołano tybetański rząd na uchodźstwie. Dalajlama stanowczo sprzeciwia się używaniu przemocy w walce o wolność i podstawowe prawa Tybetańczyków, szukając - jak dotąd bezskutecznie - pokojowego rozwiązania w dialogu z przywódcami ChRL. W 1989 roku za swoją działalność polityczną otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla.

Nadesłane
Zenobiusz_

Data utworzenia: 12/08/2007 @ 23:11
Ostatnie zmiany: 12/04/2012 @ 05:09
Kategoria : BUDDYZM <<<==
Strona czytana 3998 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego artykułu.
Bądź pierwszy!

 
Trzecie Oczko
0-Karnak-Luxor.jpgegi-03.jpgegi-02.jpg0-luxor-vallei-der-koningen.jpg0-croc-hippo.jpgegi-08.jpg0-egypt-dendera2.jpg0-amulet.jpgaton.jpg0-luxor-b.jpg0-coffin-of-khnum-nakht.jpgegi-13.jpgeg-temple2.jpg0-tjet-djed.jpgSerket.jpg0-amun.jpg0-egypt-03.jpg0-horus-isis.jpgkhephren.jpeg0-egypt-dendera.jpg0-ankh.jpgoczko-egipt-301.jpgegi-05.jpgegi-04.jpg0-bee.jpgegypt-mythology.pngsfinks.jpg0-ptah.jpgeg-temple.jpg0-bastet.jpg0-sokol.jpg0-Childbirth in Ancient Egypt.jpg0-egypt-02.jpg0-wadjet.jpg0-djet.jpg0-Isis-Louvre.jpgSekmet.jpgegi-09.jpgskarabeusz.jpg0-egypt-gold.jpgegi-15.jpg0-Osiris_b.jpgtuten.jpgegi-07.jpg0-Tempel der Hatschepsut.jpeg0-Diadem.jpgegi-14.jpg0-philae-temple.jpgoko-egipt.jpg0-3-korony.jpg0-uszebti.jpgoczko-egipt-224.jpgegi-11.jpgoczko-egipt-231.jpg0-egypt-01.jpgegi-12.jpg0-Osirisblack.jpg0-kobra.jpg0-nefertari4.jpg0-temple-hathor-dendera-1.jpg0-djed-pillar-ankh.jpg0-echnaton.jpg0-faraon.jpg0-bes.jpgegi-01.jpg0-Colossi-of-Memnon.jpgegi-06.jpg
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
SzukajArtykuły

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 4036671 odwiedzający

 45 odwiedzających online