Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Afryka
Ameryka
Australia i Oceania

BUDDYZM <<<== - XIV Dalajlama Tenzin Gjaco

Tenzin_Gyatzo-Dalajlama_XIVXIV Dalajlama Tenzin Gjaco jest duchowym i politycznym przywódcą Tybetu oraz zwierzchnikiem szkoły Gelug buddyzmu tybetańskiego.

Urodził się w roku 1935 w rodzinie ubogich chłopów z prowincji Amdo. Dwa lata poźniej, zgodnie z wielowiekową tradycją, uznano go za nowe wcielenie XIII Dalajlamy. Po ataku komunistycznych Chin na Tybet w 1950 roku, XIV Dalajlama objął pełną władzę polityczną. Rok później jego podbitą ojczyznę przyłączono do Chin. Próbował szukać kompromisu, który pozwoliłby zachować kulturę i tożsamość narodu tybetańskiego pod nowymi rządami. Brutalność chińskich represji oraz prześladowania religijne doprowadziły jednak do wybuchu powstania we wschodniej części kraju. Dalajlama kontynuował studia monastyczne, które ukończył w 1959 roku, uzyskując tytuł gesze lharampa, odpowiednik doktoratu z filozofii buddyjskiej.

W marcu 1959 roku fala antychińskich demonstracji w Lhasie, której mieszkańcy obawiali się, że Chińczycy uprowadzą ich przywódcę, doprowadziła do wybuchu powstania w centralnej części kraju. Dalajlama ratował się ucieczką do Indii, gdzie powołano tybetański rząd na uchodźstwie. Dalajlama stanowczo sprzeciwia się używaniu przemocy w walce o wolność i podstawowe prawa Tybetańczyków, szukając - jak dotąd bezskutecznie - pokojowego rozwiązania w dialogu z przywódcami ChRL. W 1989 roku za swoją działalność polityczną otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla.

Nadesłane
Zenobiusz_

Data utworzenia: 12/08/2007 @ 23:11
Ostatnie zmiany: 12/04/2012 @ 05:09
Kategoria : BUDDYZM <<<==
Strona czytana 2023 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego artykułu.
Bądź pierwszy!

 

Reklama

 
Trzecie Oczko
legowicz-zarys.jpgwilson-o-naturze.jpgmitologia-cel.jpgtokarczyk-4-j-a.jpghaasler-tajne-sprawy-papiezy.jpgkataryzm.jpgile-lat-ma-wsz.jpgdennett-odczarowanie.jpgjezus-i-samarytanka.jpgrod-argeadow.jpghis-niem.jpgbuddyzm-b-p-l-a.jpgtajne-stowarzyszenia.jpgreligia-en.jpghubert-mauss.jpggrant-dz-izraela.jpgazja-i-afryka.jpgchrzescijanstwo-przyszlosci.jpgswiat-symb-chrzesc.jpgAngelo Scarabel.jpgkanert-buddyzm.jpghouria-historia-ar.jpgstomma-slonce.jpgdionizos-kere.jpgMinois-kosciol-i-n.jpgreligie-s-b-wschodu.jpgmity-green.jpgzloty-przewodnik-p-r-halu.jpgHetyci-klingel.pngkramer-smierc.jpgPetoia-wampiry.jpegjezus-i-biel.jpgkierul-newton.jpgschylek-sr-eu.jpgbudda.jpghistoria-chin.jpgvoodoo.jpgbez-ograniczen.pngFitzGerald - Chiny.jpgteksty-piramid.jpgrel-sw-rzymskiego.jpgksiega-rzeczy-dziwnych-1.jpgmessadie-diabel.jpgrenan.jpgsladami-amuletu.jpg50-najwiekszych-k.jpgNorbu - Krysztal.jpghistoria-grzechu.jpgjoga-swie.jpgjudaizm-u-poczatkow.jpgreligie-w-a-poludniowej.PNGpeck-w-poszukiwaniu.jpgtragedia-narodu.jpgreligie-sw-ency.jpgboilton.JPG
Reklamówka
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
SzukajArtykuły

Zamknij - Japonia

Zamknij BAHAIZM

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 2525570 odwiedzający

 49 odwiedzających online