Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Afryka
Ameryka
Australia i Oceania

- Polska - Tatarskie święto Sabantuj

Tatarskie święto Sabantuj - promocją kultury

tej społeczności

Ponad 150 osób przyjechało w sobotę do Kruszynian (Podlaskie) na odbywający się tam po raz pierwszy od stu lat w Polsce festyn związany z tatarskim świętem, zorganizowany przez podlaskich Tatarów.

To pomysł przedstawicieli tej społeczności na uczynienie ze swojej kultury atrakcji turystycznej.

"Przez organizację takich imprez podlascy Tatarzy odpowiadają na potrzeby ludzi, którzy chcą poznawać tatarską kulturę, ponieważ stała się ona modnym tematem" - powiedziała przewodnicząca gminy muzułmańskiej w Białymstoku Halina Szahidewicz. Dodała, że dla Tatarów to także okazja do spotkania się całej społeczności.

Sabantuj w tatarskiej tradycji odbywa się po zasianiu pól. Osoby, które przyjechały w sobotę do Kruszynian, mogły uczestniczyć w nabożeństwie muzułmańskim w tamtejszym meczecie. Miały też okazję spróbować tatarskich potraw np. pierekaczewnika, czyli pierogu makaronowego, wpisanego w 2005 roku na listę produktów tradycyjnych, sprawdzić się w strzelaniu z łuku mongolskiego czy wspinaniu się na pal.

Tatarzy polscy w większości są wyznawcami islamu. Skupieni są w Muzułmańskim Związku Religijnym w RP oraz w Związku Tatarów RP. Województwo podlaskie uchodzi za centrum tej społeczności.

Tutaj są ostatnie dwa w kraju zabytkowe meczety (w Kruszynianach i Bohonikach), a przy nich stare cmentarze, zwane mizarami. Przebiega tamtędy szlak turystyczny.

Dokładna liczba Tatarów w Polsce nie jest znana. Liderzy tej społeczności, działający także w Muzułmańskim Związku Religijnym w RP, mówią o kilku tysiącach. W ostatnim spisie powszechnym, którego wyniki mniejszość tatarska jednak zakwestionowała, do narodowości tatarskiej przyznało się pięćset osób. MWR

PAP - Nauka w Polsce - 25-06-2007


Data utworzenia: 04/01/2008 @ 03:20
Ostatnie zmiany: 07/08/2011 @ 11:38
Kategoria : - Polska
Strona czytana 7750 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego artykułu.
Bądź pierwszy!

 
Trzecie Oczko
0-ameryka-religion-aztecas2.jpg0-ameryka_Chac mool.jpg0-ameryka-jukatan.jpg0-ameryka-saqsay4.jpg0-ameryka-Palenque.jpg0-ameryka-03.jpg0-ameryka-Maya.jpgprecolumbiana-peru.jpg0-ameryka-maska3.jpg0-ameryka-01.jpg0-ameryka-skull.jpg0-ameryka-JaguarGod.jpg0-ameryka-religia2.jpg0-nazca.jpg0-ameryka-Inca2.gif0-ameryka_Maize God.jpg0-ameryka_Kalasasaya_Tiwanaku_Bolivia.jpg0-ameryka-uxmal7.jpg0-ameryka_chichen_itza.jpg0-ameryka-El_Tajin.jpg0_maya4.jpg0-maya-pismo.gifameryka-grzyb.png0-ameryka-Uxmal_Pyramid_of_the_Magician.jpg0-ameryka-piramida2.jpg0-ameryka-gold2.jpg0-moche.jpg0-ameryka-olmec.jpg0-america-Teotihuacan.jpg0-america-Teotihuacan2.jpg0-ameryka-03-Sacsayhuaman.JPG0-ameryka-Xalapa.jpg0-ameryka-Chichen-Itza.jpg0-ameryka-el-tajin.jpg0-ameryka-Aztec-xolotl.jpg0-mex_tula2.jpg0-ameryka-gold.jpgmask-teotihuacan.jpg0-ameryka-machu-picchu_2.jpg0-ameryka-05.jpg0-ameryka-inca.jpg0-maja.jpg
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
SzukajArtykuły

Zamknij => WISZNUIZM <<==

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 7041235 odwiedzający

 242 odwiedzających online