Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Ameryka
Australia i Oceania

=> Luteranizm - 31 października - Święto Reformacji

31 października - Święto Reformacji


31 października Kościoły protestanckie obchodzą Święto Reformacji. W Polsce świętują je trzy Kościoły: Ewangelicko-Augsburski, Ewangelicko-Reformowany i Ewangelicko-Metodystyczny. Święto Reformacji związane jest z rocznicą przybicia przez zakonnika Marcina Lutra (1483-1546) w 1517 r. do drzwi kościoła zamkowego w Wittenberdze 95 tez, krytykujących nadużycia w ówczesnym Kościele. Fakt ten zapoczątkował działania na rzecz reformy Kościoła z pozycji powrotu do źródła objawienia, tj. do Pisma Świętego Starego i Nowego Testamentu, i stał się powodem rozłamu w Kościele zachodnim.

Spośród wspomnianych tez, trzy są uważane za główne. Teza pierwsza głosi: "Gdy Pan i Mistrz nasz Jezus Chrystus powiada: +Pokutujcie+, to chce, aby całe życie wiernych było nieustanną pokutą". W tezie 37. stwierdza się, że "każdy prawdziwy chrześcijanin, żywy czy umarły, ma udział we wszelkich darach Chrystusowych i kościelnych; Bóg mu ich udzielił i bez listów odpustowych". Natomiast teza 62. mówi, że "prawdziwym skarbem Kościoła jest najświętsza Ewangelia chwały i łaski Bożej".

Przybicie tez było brzemienne w skutki także dla samego Lutra. Był przesłuchiwany, prowadził niezliczone dysputy i rozmowy na temat swoich tez. Ponieważ nie zrezygnował z głoszonych przez siebie prawd, papież nałożył na niego ekskomunikę.

Podpisana w 1999 roku przez dwa Kościoły - luterański i rzymskokatolicki - wspólna deklaracja o usprawiedliwieniu zbliżyła do siebie oba Kościoły. Dokument potwierdza, że zarówno katolicy, jak i luteranie uważają, iż dobre uczynki są niezbędne do zbawienia i że są one zawsze owocem łaski Bożej.

Światowa Federacja Luterańska powstała w 1947 r. w Szwecji. Obecnie skupia 124 Kościoły luterańskie z ponad 56 mln wiernych. W Polsce mieszka ponad 80 tys. luteran, a największe ich skupiska znajdują się na Śląsku Cieszyńskim. SKZ

PAP - Nauka w Polsce - 2007


Data utworzenia: 04/01/2008 @ 02:41
Ostatnie zmiany: 12/04/2012 @ 07:04
Kategoria : => Luteranizm
Strona czytana 6893 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego artykułu.
Bądź pierwszy!

 
Trzecie Oczko
krewzkrwijezusa.jpgnieznane-arch-mis.jpge-jastrzebowska.jpgklengel-his-sy.jpgeisenberg.jpgklucz-niebieski-k.jpgTako rzecze-zaratustra-1922-Nietzsche.jpegpsychologia-religii-bernhard-grom.jpgmit-azteko1.jpgzbikowski-legendy.jpgjudyta-postac-b-granic.jpgtocqueville.jpg100-punk-zap.jpgjerzy-adamski-historia-l-f.jpgkrotka-hi-islamu.pnghistoria-wenecji_norwich.jpegcyw-zyd.jpgpolska_mieszka_i1.jpgetnologia-religii-szyjewski.jpgSzalenstwo w rel-swiata.jpgmargul-mity-z-pieciu.pnghis-b-w.jpgtylak-bog.jpgniwinski-mity-symbole.jpgChiny-nowe.jpgpolska-X-XI.jpglengauer-religijnosc.jpgsachs_muzyka-wswieciestar.jpgapokryfy-nowego-testamentu.jpgupaniszady-ut.jpgjero.jpggrabski-mieszko.jpgreligia-a-wspolczesne-stosunki-miedzynarodowe.jpegwilson-krwawiacy.pngamsterd-abc.jpgmysli-sw-jana-chr.pngniemcy500.jpgszrejter-mitologia.bmpleksykon-re.jpgkompendium-nauki-sk.jpghis-p-k.jpgbugaj-hermetyzm.jpgin-god-we-trust.pngwatykan-zd.jpgzarys-h-sz.jpgswieci-nie-swieci.jpgde-mello.jpgkartezjusz-roz.jpgo-duszy.jpgSzyszko-Hinduizm-buddyzm-islam.jpgznak-1994-2-465.jpegkaligula.jpgbravo.jpg40-piesni-r.pngdemony-r.jpegwzory-kultury-b.jpgdrioton-egipt-faraonow-2.jpghall-heretycy.jpgMalinowski-Wierzenia_pierwotne.jpgRodzima wiara ukrainska - Lozko.jpgZycie-Buddy_1927.jpgod-abrahama-do-ch.jpgod-mojzesza-do-mahometa-ke.jpganatomia hybrydy.jpgpodstaw-wiedzy-muzulmanskiej.PNGheinemann-eunuchy.pnggraves-mity-gr.jpgstern-zlote-mysli.png100_filmow_Lis.jpgmonarsze-sekrety-jankowski.jpegreligie-sw.jpgerman-mity-s.jpghistoria-irlandii.jpgd-bog-urojony.jpgogarek-czoj.jpgsaggs.jpgHistoria Czechoslowacji - Heck-Orzech.jpghistoria-mali-tymowski.jpegap06.jpghinduizm_-k.jpgedda-lelewel-1828.jpgmity-skandynawskie-ma.jpgestreicher-zarys.jpglabuda-m.jpgwiek-propagandy.jpgmegalomania-narodowa-by.pngnowe-ateny.jpgislam-wnuk.jpgmagia-i-religia.jpgbogowie-slowian-m.jpghistoria-pow-sredniowiecza-zientara.jpeggirard-koziol.jpgpolskie-n.jpgCOLLECTANEA-PHILOLOGICA-XX-2017.jpghis-euro.jpgdynastia-piastow-ba.jpgpliniusz-h-n.jpegdogon-ya-gali.jpgNarody dawnej.jpgstudia-theologica-varsaviensia-1977-1.jpgMieszko_Pierwszy_Tajemniczy.jpgetyka-prot-weber.jpgczarn-mwxxw.jpgency-archeo-z-s.jpgnor-davies-boze-igrzysko.jpgmalinowski-zsdzikich.jpgtrevel-his-a.jpglisty-prof.jpgtajemnice-smim.jpghistorya-pow-h-3a.gifCollectanea Theologica 83-2013-nr 4.jpgpilarczyk-literatura-zydowska.jpgmitologia-l-tur.jpg
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
SzukajArtykuły

Zamknij => WISZNUIZM <<==

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 5536168 odwiedzający

 27 odwiedzających online