Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Afryka
Ameryka
Australia i Oceania

CHRZEŚCIJAŃSTWO - Apokryfy - Ewangelia wg Judasza

Prof. Myszor: odnaleziona Ewangelia wg Judasza przypomina apokalipsę

Znaleziona w piaskach egipskiej pustyni gnostycka "Ewangelia wg Judasza Iskarioty", tłumaczona obecnie przez naukowców w Genewie z języka koptyjskiego na angielski, niemiecki i francuski, nie przypomina ewangelii kanonicznych. Jest ona raczej rodzajem tajnego objawienia, tak jak inne znane nam ewangelie gnostyckie - uważa ks. prof. Wincenty Myszor z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach http://www.wtl.us.edu.pl/news.php "Właśnie mam przed sobą jedną stronę tej Ewangelii, która krąży wśród naukowców. Jest na niej wyraźnie napisane w języku koptyjskim: Ewangelia wg Judasza. Zaraz zabieram się do tłumaczenia" - mówi Myszor.

TAJNE OBJAWIENIE JUDASZA

"Imię Judasza firmuje tutaj tekst anonimowego pochodzenia. Jest to prawdopodobnie ewangelia czcicieli Kaina albo Judasza, albo takiej grupy, która uważała Judasza za pewien autorytet" - wyjaśnia naukowiec.

Jak wynika z tekstu, Judasz otrzymał tajne objawienie, które następnie spisał. Ewangelia według Judasza przypomina więc bardziej apokalipsę niż ewangelię kanoniczną - wyjaśnia Myszor.

Wprawdzie rękopis znaleziono już w latach 50., ale prace nad jej odczytaniem rozpoczęto dopiero w 2001 r. "Ewangelia przebyła długą drogę na rynku antykwarycznym i może być tłumaczona dopiero teraz" - mówi naukowiec. - "Nie ukrył jej Watykan, lecz handlarze podbijający cenę, którzy ten proces spowolnili" - dodaje.

Manuskrypt liczy 62 strony (16-29 cm) i zawiera jeszcze dwa inne teksty: "List do Filipa" i "Apokalipsę Jakuba".

Jak mówi prof. Myszor, powstały w IV-V wieku koptyjski tekst ewangelii był tłumaczeniem z tekstu greckiego, napisanego ok. 150-180 roku naszej ery. Wzmiankuje o nim Ireneusz z Lyonu, pisząc w pierwszej księdze "Przeciwko gnostykom", że posługują się oni "tajnymi objawieniami Judasza-zdrajcy".

NAJWAŻNIEJSZE EWANGELIE

Inne ważniejsze ewangelie w języku koptyjskim to Ewangelia Tomasza, Filipa, Apokryf Jana, Apokalipsa Jakuba i Apokalipsa Pawła. Wszystkie są późniejsze od ewangelii kanonicznych - Mateusza, Łukasza, Marka i Jana.

Jak zapowiadają szwajcarscy wydawcy tekstu, przekład na niemiecki, angielski i francuski ma się ukazać za rok na Wielkanoc.

TAJEMNICZY PAPIRUS

Papirus, datowany metodą radiowęglową na III-IV w., zawiera tekst napisany w języku koptyjskim, jednej z późnych odmian języka egipskiego, którą posługiwali się egipscy chrześcijanie.

Istnienie Ewangelii wg Judasza poświadcza męczennik i święty, Ireneusz, biskup Lyonu, żyjący w II w. w piśmie "Przeciwko herezjom".

Losy papirusu są tajemnicze. Został znaleziony już w latach 50. w Egipcie. Przez pewien czas był w Szwajcarii, potem w USA, ale dopiero w 2001 r. rozpoczęto prace nad jego odczytaniem.

Przekład na niemiecki, angielski i francuski ma się ukazać za rok na Wielkanoc.

PAP - Nauka w Polsce, Krzysztof Łapiński, Julia Nowak - 6 kwietnia 2005


Data utworzenia: 04/01/2008 @ 07:30
Ostatnie zmiany: 12/04/2012 @ 07:38
Kategoria : CHRZEŚCIJAŃSTWO - Apokryfy
Strona czytana 4473 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego artykułu.
Bądź pierwszy!

 
Trzecie Oczko
mur_separacji_2.jpgfajdros-p.jpgczy-przed-wielkim-w.jpgrel-rze-r-zielinski.jpgbzzol.jpgwiek-rewolucji-seksualnej.jpgplaton-timajos.jpgsk-po.jpgreli-kult2.jpgmitologia-s-italii-krawczuk.jpgSand-kiedy-i-jak.jpgwprowadzenie-d-filozofii.jpgswiat-tr-ar.jpgpawi-t.jpgkonopacki.jpgflis-chrzescijanstwo-i-europa.jpgLITERA-NA S-1987-11.jpgtyloch.jpghistoria-b.jpghistorie-nie-st.jpgseks-ar.jpgKrotkie wprowadzenie w zen.jpgwprow-do-et-rel.jpgprzyp.jpge-d-i-c.jpgbuzek-historia.jpggnilka-koran-i-ch.jpgwolski2.jpgbod-i-kobieta.jpgjazy-sw-ik.jpghistoria-indii.jpgwinniczuk.jpgwenus-e-l.jpgstomma-zycie.jpgdzieje-filozofii-r.jpgzagin-cyw.jpgsocjolog-relig-1983.jpgszoka-herkules.jpg4746_big.jpgzy-co-etru.jpgmireaux.pngnie-w-za-i-h.jpgmitologia-germ.jpgkrolestwo.jpgLeroi-Gourhan - Religie prehistoryczne.jpgkos-ks.jpgmezopotamia.jpgksiega-cudow-gordon.jpgReligie-swiata.jpgKreyser K- Cztery pory.jpgcyk baala.jpgAFRYKA-2.jpgmonsun.jpgz-ufnoscia-wp.jpggrant.jpgcav-pis-nie.jpgALCHEMIA-KULTURY.jpgcezar-170.jpgmariawityzm-rybak.jpgzl-ga-fr.jpgreligia_babilonii_i_asyrii.jpgza-bi.jpgelementarne.jpgkopalinski-drugi-kot-w.jpgetyka-m-s.jpgjoannici-hes.jpgwierzenia-praslo.jpgmanteuffel-naro.jpgzwolinski-wielkie-rel-w.jpgonfray.jpgcerny-rel.jpgIlustro-historia-s.jpgjasp-au.jpgpelka-sladami.jpgabc-ST.jpgpo-mu-ko.pngG-Hetyci.jpgdogmat-ch.jpghymny-r-michalski.jpgcarcopino.jpgskkadankowa-bohaterowie.jpghis-kos=danielou.jpgk-p-p.jpghistoria-swiata-w-6-szk.jpgjerozolima.jpg
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
SzukajArtykuły

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 4222436 odwiedzający

 25 odwiedzających online