Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Afryka
Ameryka
Australia i Oceania

_Ortodoksja - Ortodoksja sefardyjska

Ortodoksja sefardyjska

Ortodoksja sefardyjska – podział Żydów na aszkenazyjskich i sefardyjskich wiąże się z dwoma ośrodkami żydowskimi we wczesnym średniowieczu: Niemcami i Hiszpanią. Sefardyjczykami nazywani są potomkowie Żydów hiszpańskich (wypędzonych w 1492 r.), a także portugalskich i włoskich, których łączyło stosowanie języka ladino i dialektów judeo-romańskich (tak jak Aszkenazyjczyków język jidysz) oraz dziedzictwo kulturowe. Pewne różnice liturgiczne, prawne, w zwyczajach, w metodach studiów talmudycznych spowodowały powołanie sefardyjskiego Naczelnego Rabina Izraela.

Sefardyjczycy (także Spaniolowie, Żydzi sefardyjscy; od hebr. ספרד Sefarad 'Hiszpania i Portugalia') – określenie ludności żydowskiej zamieszkującej obszar Półwyspu Iberyjskiego, posługującej się dialektami judeo-romańskimi.

W roku 1492 Żydzi zostali wygnani z Hiszpanii dekretem alhambryjskim, a w 1497 również z Portugalii przez króla Manuela I. Osiedli głównie we Włoszech, Holandii, w Maghrebie, na Bałkanach, Bliskim Wschodzie i w Ameryce Południowej. Niewielka grupa w XVI w. dotarła także do Polski, gdzie znalazła schronienie w okolicach Zamościa. Niektórzy Żydzi (marranowie) przeszli na katolicyzm. Sefardyjczykami określa się też Żydów, którzy uszli z Półwyspu Iberyjskiego w późniejszych wiekach oraz ich potomków. Obecnie za Sefardyjczyków uznaje się też czasem wszystkich praktykujących sefardyjski obrządek judaistyczny.

Od Aszkenazyjczyków różnią się, obok języka (Sefardyjczycy – ladino, Aszkenazyjczycy – jidisz), rytuałem. Tworzyli niegdyś wpływową wspólnotę na terenie Turcji.

Posiadają obecnie odrębnego Naczelnego Rabina w Izraelu. Współczesna wymowa hebrajska oparta jest na sefardyjskiej. Sefardyjczycy w sensie ścisłym stanowią ok. 10 proc. mieszkańców Izraela, ale często do Sefardyjczyków zalicza się także Żydów wschodnich (Mizrachim), którzy wyznają judaizm w sefardyjskiej tradycji prawno-liturgicznej – wtedy ich liczba jest oceniana na około 40 proc.

II wojna światowa

W czasie II wojny światowej Francisco Franco przywrócił obywatelstwo wszystkim potomkom Sefardyjczyków wygnanych w 1492 r., w wyniku czego wielu z nich mogło przekroczyć Pireneje ratując się przed zagładą.
 

Data utworzenia: 13/08/2011 @ 03:05
Ostatnie zmiany: 13/08/2011 @ 14:18
Kategoria : _Ortodoksja
Strona czytana 7332 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego artykułu.
Bądź pierwszy!

 
Trzecie Oczko
0-Church Trinity.jpg0-StPetersburg.jpgAgioi_Asomatoi-Athens.jpgkosciol-prawoslawny.jpgba4ko_1.jpgPatmos_church.jpg0-ortho4.jpgbatiuszka.jpg0-sofia.jpgMastichari_Kos_Greece.jpgprawoslawny-ornat.jpg0-cebule3.jpg0-archangel.jpg0-Nicholas_in_Kronstadt.jpg0-cerkiew-5.jpgmoscow14.jpg0-monas.jpgRhodos_Asklipio_Church.jpgcerkiew_turzansk.jpgLavra_Easter.jpgkarlowe-wary.jpgprawoslawny-krzyz.jpg0-bochu.jpg23359664.jpgnaksos.jpg0-st-basils-moscow-3.jpg0-Our Saint Petersburg.jpg402462_85_th.jpg0-The_Trinity_Cathedral.jpgKalymnos_Emporeios.jpg1170761.jpg0-st-isaac-cathedral.jpg0-dome-cross2.png0-Novgorod.jpg0-cerkiew.jpgprawoslawny-haft.jpg0-christ-the-saviour.jpg0-Trinity Lavra.jpg0-vladimir-church-2.jpgPanagia_Damiotissa_Naxos_Greece.jpg0-prawoslawie2.jpgcyryl_metody.jpggrecki-prawoslawny.jpgprawoslawny-koszyczek.jpg0-Savior of Spilled blood.jpgprawoslawne-krzyze.jpgkrzyz-prawoslaawie.jpgPanagia_Vrisiani_Mesochori.jpgOrthodox_Brno.jpg0-moskwa.jpg0-cebule2.jpg0-cebule.jpegRhodos_Agios_Nikolaos_Foundoukli.jpgprawoslawne-swiece.jpgAgios_Theologos_Kos.jpgprawoslawny-pop.jpgDafni_Christ.jpgsvkanstanty_and_alena_kopia.jpgprawoslawny-slub.jpg141t.gif0-Belogorsk Monastery.jpg0-Belgrade.jpgprawoslawny-slub-korony.jpglampy-prawoslawne.jpgbazylika_Paros.jpgSaint_Michael_Smichov.jpgalexei-ii.jpg0-petersburg.jpgprawoslawna-ikona.jpg0-dome-cross.png0-moscow-2.jpg0-lodz2.jpg0-cerkiew2.jpg
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
SzukajArtykuły

Zamknij => WISZNUIZM <<==

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 6428573 odwiedzający

 82 odwiedzających online