Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Ameryka
Australia i Oceania

Religie a architektura - Kaliska cerkiew

Uroczyste poświęcenie odnowionego ikonostasu w Kaliszu

W 2006 roku zakończyła się renowacja zabytkowego ikonostasu w kaliskiej cerkwi pod wezwaniem Świętych Apostołów Piotra i Pawła - jedynej prawosławnej świątyni w południowej Wielkopolsce. Ikonostas jest ścianą z ikonami, która w cerkwi oddziela nawę od prezbiterium.

W środę 12 lipca 2006 roku podczas święta parafialnego poświęcono odnowiony zabytek.

Ikonostas, według nauki cerkwi prawosławnej, jest symbolem nieba, miejsca szczególnego przebywania Boga. W ikonostasie znajduje się troje drzwi (wrota królewskie, drzwi boczne) i rzędy ikon. Na samej górze ikonostasu widnieje krzyż oraz tablice z dziesięciorgiem przykazań i pastorał.

Ordynariusz diecezji łódzko-poznańskiej abp Szymon przypomniał podczas uroczystości, że "ołtarze w cerkwiach prawosławnych zawsze budowane są na Wschód". "Według tradycji chrześcijańskiej, raj jest właśnie na Wschodzie. Stąd otwarte w cerkwi drzwi w ikonostasie nazywane są rajskimi" - mówił do wiernych.

Cerkiew w Kaliszu wybudowano w 1929 r. Znajdujący się w niej ikonostas pochodzi prawdopodobnie z cerkwi garnizonowej, stojącej niegdyś w pobliżu i rozebranej na początku XX wieku. Parafię prawosławną założyli w XVIII wieku kupcy z Macedonii. Potem tworzyli ją Rosjanie, głównie carscy urzędnicy i wojskowi. Zastąpili ich na początku XX wieku ukraińscy żołnierze atamana Petlury, którzy stacjonowali w podkaliskim wtedy Szczypiornie.
Prace konserwatorskie rozpoczęły się w 2005 roku i pochłonęły prawie 40 tys. zł. Pełnej konserwacji poddano m.in. całą drewnianą konstrukcję ikonostasu oraz ikony umieszczone w jego górnych partiach.

Podczas uroczystości, arcybiskupowi Szymonowi wręczono przyznany przez prezydenta miasta medal Honorowego Przyjaciela Kalisza. 


PAP - Nauka w Polsce - 2006
 

Data utworzenia: 04/01/2008 @ 06:39
Ostatnie zmiany: 25/11/2020 @ 05:29
Kategoria : Religie a architektura
Strona czytana 7791 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze


Komentarz #1 

autor : tadd 31/01/2011 @ 10:09

thanks
 
Trzecie Oczko
drioton-egipt-faraonow-2.jpgSzalenstwo w rel-swiata.jpgZycie-Buddy_1927.jpgpsychologia-religii-bernhard-grom.jpgbugaj-hermetyzm.jpgpodstaw-wiedzy-muzulmanskiej.PNGwzory-kultury-b.jpgwilson-krwawiacy.pngsaggs.jpggrabski-mieszko.jpgin-god-we-trust.pngwatykan-zd.jpghis-euro.jpgjudyta-postac-b-granic.jpgnieznane-arch-mis.jpghis-p-k.jpgMalinowski-Wierzenia_pierwotne.jpgedda-lelewel-1828.jpgtocqueville.jpgznak-1994-2-465.jpegestreicher-zarys.jpgmagia-i-religia.jpghistoria-wenecji_norwich.jpegstern-zlote-mysli.pngpliniusz-h-n.jpegpolskie-n.jpglengauer-religijnosc.jpgkrewzkrwijezusa.jpgmonarsze-sekrety-jankowski.jpegcyw-zyd.jpgniemcy500.jpghis-b-w.jpgbravo.jpgkompendium-nauki-sk.jpgeisenberg.jpgszrejter-mitologia.bmpmegalomania-narodowa-by.pngogarek-czoj.jpgtylak-bog.jpge-jastrzebowska.jpgjerzy-adamski-historia-l-f.jpgmitologia-l-tur.jpgkaligula.jpgpilarczyk-literatura-zydowska.jpgmity-skandynawskie-ma.jpgTako rzecze-zaratustra-1922-Nietzsche.jpegreligia-a-wspolczesne-stosunki-miedzynarodowe.jpeg40-piesni-r.pnghall-heretycy.jpgwiek-propagandy.jpglisty-prof.jpgmysli-sw-jana-chr.pngnowe-ateny.jpgHistoria Czechoslowacji - Heck-Orzech.jpg100_filmow_Lis.jpgpolska_mieszka_i1.jpgreligie-sw.jpgswieci-nie-swieci.jpggirard-koziol.jpghistoria-pow-sredniowiecza-zientara.jpegklengel-his-sy.jpgupaniszady-ut.jpgzbikowski-legendy.jpgmargul-mity-z-pieciu.pnghistoria-mali-tymowski.jpeg100-punk-zap.jpgniwinski-mity-symbole.jpgleksykon-re.jpghistoria-irlandii.jpgdogon-ya-gali.jpgod-abrahama-do-ch.jpgtrevel-his-a.jpgap06.jpgkrotka-hi-islamu.pngCOLLECTANEA-PHILOLOGICA-XX-2017.jpgRodzima wiara ukrainska - Lozko.jpganatomia hybrydy.jpgklucz-niebieski-k.jpgod-mojzesza-do-mahometa-ke.jpgde-mello.jpgdynastia-piastow-ba.jpgMieszko_Pierwszy_Tajemniczy.jpgo-duszy.jpgdemony-r.jpegczarn-mwxxw.jpglabuda-m.jpgNarody dawnej.jpghistorya-pow-h-3a.gifnor-davies-boze-igrzysko.jpghinduizm_-k.jpgheinemann-eunuchy.pngChiny-nowe.jpgerman-mity-s.jpgapokryfy-nowego-testamentu.jpgsachs_muzyka-wswieciestar.jpgd-bog-urojony.jpgzarys-h-sz.jpggraves-mity-gr.jpgstudia-theologica-varsaviensia-1977-1.jpgbogowie-slowian-m.jpgetyka-prot-weber.jpgency-archeo-z-s.jpgtajemnice-smim.jpgmalinowski-zsdzikich.jpgCollectanea Theologica 83-2013-nr 4.jpgjero.jpgpolska-X-XI.jpgSzyszko-Hinduizm-buddyzm-islam.jpgmit-azteko1.jpgamsterd-abc.jpgkartezjusz-roz.jpgetnologia-religii-szyjewski.jpgislam-wnuk.jpg
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
SzukajArtykuły

Zamknij => WISZNUIZM <<==

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 5529885 odwiedzający

 37 odwiedzających online