Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Afryka
Ameryka
Australia i Oceania

Religie a architektura - Kaliska cerkiew

Uroczyste poświęcenie odnowionego ikonostasu w Kaliszu

W 2006 roku zakończyła się renowacja zabytkowego ikonostasu w kaliskiej cerkwi pod wezwaniem Świętych Apostołów Piotra i Pawła - jedynej prawosławnej świątyni w południowej Wielkopolsce. Ikonostas jest ścianą z ikonami, która w cerkwi oddziela nawę od prezbiterium.

W środę 12 lipca 2006 roku podczas święta parafialnego poświęcono odnowiony zabytek.

Ikonostas, według nauki cerkwi prawosławnej, jest symbolem nieba, miejsca szczególnego przebywania Boga. W ikonostasie znajduje się troje drzwi (wrota królewskie, drzwi boczne) i rzędy ikon. Na samej górze ikonostasu widnieje krzyż oraz tablice z dziesięciorgiem przykazań i pastorał.

Ordynariusz diecezji łódzko-poznańskiej abp Szymon przypomniał podczas uroczystości, że "ołtarze w cerkwiach prawosławnych zawsze budowane są na Wschód". "Według tradycji chrześcijańskiej, raj jest właśnie na Wschodzie. Stąd otwarte w cerkwi drzwi w ikonostasie nazywane są rajskimi" - mówił do wiernych.

Cerkiew w Kaliszu wybudowano w 1929 r. Znajdujący się w niej ikonostas pochodzi prawdopodobnie z cerkwi garnizonowej, stojącej niegdyś w pobliżu i rozebranej na początku XX wieku. Parafię prawosławną założyli w XVIII wieku kupcy z Macedonii. Potem tworzyli ją Rosjanie, głównie carscy urzędnicy i wojskowi. Zastąpili ich na początku XX wieku ukraińscy żołnierze atamana Petlury, którzy stacjonowali w podkaliskim wtedy Szczypiornie.
Prace konserwatorskie rozpoczęły się w 2005 roku i pochłonęły prawie 40 tys. zł. Pełnej konserwacji poddano m.in. całą drewnianą konstrukcję ikonostasu oraz ikony umieszczone w jego górnych partiach.

Podczas uroczystości, arcybiskupowi Szymonowi wręczono przyznany przez prezydenta miasta medal Honorowego Przyjaciela Kalisza. 


PAP - Nauka w Polsce - 2006
 

Data utworzenia: 04/01/2008 @ 06:39
Ostatnie zmiany: 25/11/2020 @ 05:29
Kategoria : Religie a architektura
Strona czytana 9282 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze


Komentarz #1 

autor : tadd 31/01/2011 @ 10:09

thanks
 
Trzecie Oczko
Mastichari_Kos_Greece.jpg141t.gifKalymnos_Emporeios.jpgAgioi_Asomatoi-Athens.jpgprawoslawny-krzyz.jpg0-cebule2.jpgnaksos.jpg0-st-basils-moscow-3.jpgcyryl_metody.jpgba4ko_1.jpgOrthodox_Brno.jpgsvkanstanty_and_alena_kopia.jpgkosciol-prawoslawny.jpggrecki-prawoslawny.jpgprawoslawna-ikona.jpg0-Savior of Spilled blood.jpgPanagia_Vrisiani_Mesochori.jpgRhodos_Agios_Nikolaos_Foundoukli.jpgalexei-ii.jpgprawoslawny-haft.jpg0-sofia.jpg0-petersburg.jpg0-Belogorsk Monastery.jpg0-ortho4.jpg0-Novgorod.jpg0-monas.jpg0-st-isaac-cathedral.jpg0-cerkiew2.jpglampy-prawoslawne.jpg0-lodz2.jpg0-moscow-2.jpg0-cebule3.jpg0-Our Saint Petersburg.jpgSaint_Michael_Smichov.jpgPatmos_church.jpgkrzyz-prawoslaawie.jpgprawoslawne-krzyze.jpg1170761.jpg402462_85_th.jpgprawoslawny-koszyczek.jpgprawoslawny-slub-korony.jpg0-dome-cross2.pngprawoslawny-pop.jpgAgios_Theologos_Kos.jpg0-archangel.jpg0-StPetersburg.jpg0-Belgrade.jpgLavra_Easter.jpgPanagia_Damiotissa_Naxos_Greece.jpgDafni_Christ.jpg0-cebule.jpeg0-The_Trinity_Cathedral.jpg0-Church Trinity.jpgmoscow14.jpg0-prawoslawie2.jpg0-bochu.jpg0-christ-the-saviour.jpgprawoslawny-ornat.jpg0-vladimir-church-2.jpg23359664.jpg0-moskwa.jpg0-Trinity Lavra.jpg0-cerkiew.jpgprawoslawne-swiece.jpgcerkiew_turzansk.jpgprawoslawny-slub.jpgkarlowe-wary.jpgbatiuszka.jpgRhodos_Asklipio_Church.jpg0-dome-cross.pngbazylika_Paros.jpg0-Nicholas_in_Kronstadt.jpg0-cerkiew-5.jpg
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
SzukajArtykuły

Zamknij => WISZNUIZM <<==

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 6420637 odwiedzający

 95 odwiedzających online