Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Afryka
Ameryka
Australia i Oceania

RELIGIE ŻYWE - Sintoizm - Budowa chramu w stylu shinmei -zukuri

Architektura sanktuarium Naiku chramu shinto Ise - Jingu

Do najstarszego sanktuarium Shinto w Japonii należy chram Ise - Jingu z III - V wieku, położony na półwyspie Shima w prefekturze Mie. Zespół sanktuarium składa się z wielu świątyń (125), wśród których najważniejszy jest Przybytek Wewnętrzny - Naiku 内宮 (poświęcona bogini Amaterasu -omikami) oraz Przybytek Zewnętrzny - Geku 外宮(poświęcony bogini pożywienia Toyouke-no kami).

Fot. Rekonstrukcja sanktuarium Naiku z 1973r. (na krótko przed przeniesieniem do nowego obiektu)

Oba sanktuaria dzieli odległość ok. 6 km. Według legendy sanktuarium Naiku zostało założone za panowania cesarza Suinina (29r.p.n.e. -70r.n.e) a Geku w 478 za panowania cesarza Yuryaku (456 - 479). Oba sanktuaria w swoim obecnym kształcie zostały wzniesione dopiero w VII wieku, odtwarzają jednak wcześniejsze japońskie konstrukcje budowlane.

Zespół Naiku składa się z następujących obiektów:
dwie główne, zewnętrzne bramy tori (północna i południowa)
trzy bramy wewnętrzne przed wejściem głównym
trzy bramy wewnętrzne od strony północy
główne sanktuarium - Shoden
zachodni skarbiec
wschodni skarbiec
poczwórne ogrodzenie

Plan zespołu Naiku łączy w sobie elementy asymetrii wraz ze zdecydowaną symetrią będącą symbolem harmonii kosmosu.
Zespół ten pod względem architektonicznym reprezentuje najstarszy styl japońskich chramów zwany shinmei -zukuri 神明造, który ukształtował się ok IV w.

Budynek Shoden 本殿 jest najbardziej uświęconym miejscem chramu ponieważ przechowywane są w nim święte regalia (sanshu no shinki -m.in. odlane z brązu zwierciadło) w wewnętrznej przestrzeni zwanej naijin 内陣 .
Prawo wejścia do głównych pomieszczeń mają do dziś tylko arcykapłani i cesarz.
Podczas uroczystości wierni gromadzą się poza ogrodzeniami, spoza których widać jedynie szczyty zabudowań świątynnych.

Według kronik, od 685r. co dwadzieścia lat wznosi się na nowo budynki chramu obok starego zespołu i po zakończeniu dokładnej rekonstrukcji, przenosi się święte regalia w nowe miejsce podczas uroczystości zwanej Shikinen Sengu, która ostatnio (po raz 61) miała miejsce w 1993r.

Fot. Model konstrukcji budowlanej sanktuarium Shoden

Budynki chramu Ise zbudowane są z drewna cyprysu (hinoki). Sanktuarium Shoden uniesione jest na palach wbitych w ziemię. Ściany wykonano z grubych bali połączonych ze sobą na wpusty. Mroczne wnętrze przykryte jest strzechą obciążoną w poprzek kalenicy 10-ma krótkimi belkami (katsuogi 堅魚木). Cały ciężar dachu rozkłada się na dwa pionowe słupy (munemochibashira 棟持柱) wbite w ziemię po obu stronach sanktuarium. Nad kalenicą (kou-ita 甲板 ), od strony szczytów dachu sterczą zdobione zakończenia krokwi (chigi 千木). Do kalenicy z obu stron dachu przylega podłużna deska (aoriita 障泥板) umocowana na czopy. Pod strzechą, od strony szczytu budynku (z obu stron) znajdują się krokwie zwane w tej części hafuita 破風板 z wystającymi u góry cienkimi czopami (osagomai 小狭小舞) o przekroju kwadratowym.
Wokół ścian, dookoła budynku, zbudowana jest drewniana wąska weranda z balustradą, na której poziom prowadzą przed głównym wejściem schody w konstrukcji drewnianej.
-----
więcej do obejrzenia na stronie:
http://www.japonia.org.pl/?q=pl/node/105
Architektura sanktuarium Naiku chramu shinto Ise - Jingu
pon., 05/09/2005 - 16:54 — Japonia
Kornel Drzewiński


Data utworzenia: 22/03/2009 @ 13:15
Ostatnie zmiany: 22/03/2009 @ 13:45
Kategoria : RELIGIE ŻYWE - Sintoizm
Strona czytana 4957 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego artykułu.
Bądź pierwszy!

 
Trzecie Oczko
elementarne.jpghistoria-swiata-w-6-szk.jpgkonopacki.jpghymny-r-michalski.jpgSand-kiedy-i-jak.jpgmanteuffel-naro.jpgmitologia-germ.jpgprzyp.jpgabc-ST.jpgG-Hetyci.jpgwprow-do-et-rel.jpgcav-pis-nie.jpgmariawityzm-rybak.jpgLITERA-NA S-1987-11.jpgtyloch.jpgIlustro-historia-s.jpgzl-ga-fr.jpghistoria-indii.jpgsk-po.jpgbzzol.jpgbuzek-historia.jpgwprowadzenie-d-filozofii.jpgflis-chrzescijanstwo-i-europa.jpgksiega-cudow-gordon.jpgReligie-swiata.jpgczy-przed-wielkim-w.jpgAFRYKA-2.jpghis-kos=danielou.jpgpo-mu-ko.pngpelka-sladami.jpgrel-rze-r-zielinski.jpgzagin-cyw.jpggnilka-koran-i-ch.jpgbod-i-kobieta.jpgcezar-170.jpg4746_big.jpgkos-ks.jpge-d-i-c.jpgza-bi.jpgdzieje-filozofii-r.jpgseks-ar.jpgzy-co-etru.jpghistorie-nie-st.jpgreligia_babilonii_i_asyrii.jpgnie-w-za-i-h.jpgcyk baala.jpgdogmat-ch.jpgLeroi-Gourhan - Religie prehistoryczne.jpgsocjolog-relig-1983.jpgwiek-rewolucji-seksualnej.jpgKreyser K- Cztery pory.jpgszoka-herkules.jpgjasp-au.jpgcarcopino.jpgwenus-e-l.jpgmonsun.jpgKrotkie wprowadzenie w zen.jpghistoria-b.jpgswiat-tr-ar.jpgjerozolima.jpgetyka-m-s.jpgmur_separacji_2.jpgpawi-t.jpggrant.jpgreli-kult2.jpgstomma-zycie.jpgALCHEMIA-KULTURY.jpgonfray.jpgzwolinski-wielkie-rel-w.jpgplaton-timajos.jpgwierzenia-praslo.jpgwinniczuk.jpgmireaux.pngmitologia-s-italii-krawczuk.jpgz-ufnoscia-wp.jpgskkadankowa-bohaterowie.jpgcerny-rel.jpgjazy-sw-ik.jpgkopalinski-drugi-kot-w.jpgwolski2.jpgkrolestwo.jpgmezopotamia.jpgk-p-p.jpgjoannici-hes.jpgfajdros-p.jpg
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
SzukajArtykuły

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 4224621 odwiedzający

 43 odwiedzających online