Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Ameryka
Australia i Oceania

RELIGIE ŻYWE - Sintoizm - Japońskie chramy i obiekty kultu shintoistycznego

Japońskie chramy i obiekty kultu shintoistycznego

Określenie Jinja, Miya lub Taisha związane jest z chramem - sanktuarium japońskiej religii Shinto, oddzielonym od zewnętrznego świata bramą lub zespołem bram zwanych torii. Ściany i słupy chramów budowano pierwotnie z niemalowanego drewna, na wpusty. Później, pod wpływem architektury świątyń buddyjskich malowano niektóre do XIII w. w kolorach czerwonym i białym symbolizującymi pierwiastek męski i żeński. W architekturze sanktuariów Shinto można wyróżnić następujące style: taisha-zukuri, shinmei-zukuri (ok. IV w.), sumiyoshi-zukuri oraz shinden-zukuri z okresu Heian (794 -1185).

Fot. Chram Izumo Taisha w Izumo / główna świątynia

Do najstarszych japońskich chramów, będących przykładami rodzimego stylu należą: Ise-Jingu w Ise (pref. Mie) w stylu shinmei-zukuri, Izumo -Taisha (pref. Shimane) w stylu taisha-zukuri, Kasuga Taisha (w pref.Nara) w stylu kasuga-zukuri, Itsukushima Jinja (w Hiroshimie) w stylu shinden-zukuri oraz Fushimi Inari -Taisha w Kyoto. Przebudowywane są co 20 lat w oparciu o pierwotny wzór.

Fot. Chram Kasuga Taisha w Nara

W w okresie od I w. p.n.e. zasadniczą rolę odgrywał w Japonii kult boga burzy Susano-o oraz bogini słońca Amaterasu, której sanktuarium - chram zbudowano w Ise w III- V wieku. Cesarz Temmu (672 - 686) ustanowił Ise jako główny chram kultu Shinto w cesarstwie Japonii. W chramie Ise - jingu, w jego centrum, w małym drewnianym budynku Oi-ya w obrębie zespołu Naiku, znajduje się kolumna Shin-no-mihashira, która traktowana jest jako „yorishiro“ - miejsce gdzie rezydują bogowie. W jej głównym budynku Shoden przechowywane są święte cesarskie regalia (sanshu-no shinpo), m.in. odlane z brązu zwierciadło. W głównym sanktuarium chramu shintoistycznego Izumo -Taisha w Izumo znajduje się w jej centrum kolumna Shin-no-mihashira (czcigodna kolumna serca) reprezentująca symboliczną formę wertykalnej „osi świata” łączącej niebo z ziemią. Oprócz chramów, w ludowym shinto darzono czcią niektóre góry, obszary leśne, kilkusetletnie drzewa i przydrożne kamienne figury.

Fot. Chram Itsukushima Jinja w Hiroshimie

W shintoistycznym panteonie wśród ponad 8-u tysięcy kami znajdują się m.in. następujące bóstwa, dla których wzniesiono na terenie Japonii już od czasów starożytnych znaczną ilość chramów a także poświęcono im wiele szczególnych miejsc, zarówno w domach jak i w otoczeniu.

* Ama-no-Uzume - bogini świtu i zabawy
* Amaterasu-o-mi-kami - bogini Słońca (w Ise Jingu)
* Ameno-Koyame - bogini pożądania
* Hachiman - bóg wojny, płodności, rolnictwa i rybołówstwa
* Inari - bóstwo urodzaju, ryżu i sprytu (w Fushimi Inari-taisha)
* Izanagi - praojciec (jego małżonka - Izanami)
* Izanami-no-kami - pramatka, bogini tworzenia i śmierci
* Okuninushi-no-kami - potomek Susanoo (Izumo Taisha w Izumo)
* Sarutahiko-no-kami - bóstwo falliczne, opiekun Ziemi (w Tsubaki Jinja)
* Susanoo (lub Susa-no-o) - bóg burzy, oceanu i deszczu
* Tenjin - bóg nauki, poezji i kaligrafii
* Tsukuyomi (lub Tsukuyomi no Mikoto) - bóg księżyca
* Ninigi - prawnuk bogini Amaterasu

Fot. Chram Fushimi - Inari Taisha w Kyoto

- W Japonii istnieje 1317 różnych chramów zwanych Asama Jinja. Główny chram Asama Jinja znajduje się w pobliżu góry Fuji-san. Drugi chram Asama Jinja, pod względem znaczenia, jest w prefekturze Shizuoka.
- Prawdopodobnie najstarszy chram Hikawa Jinja został założony w prefekturze Saitama w czasach 5-go cesarza Kosho (475- 393 p.n.e.) Na terenie Japonii istnieje jeszcze około 290 chramów zwanych Hikawa Jinja, które zbudowano w późniejszym okresie. 

-----
Na stronie: http://www.japonia.org.pl/?q=pl/node/110
wymieniono niektóre chramy i obiekty religii Shinto w poszczególnych prefekturach (ken).
Japońskie chramy i obiekty kultu shintoistycznego
Kornel Drzewiński


Data utworzenia: 22/03/2009 @ 14:34
Ostatnie zmiany: 29/05/2009 @ 19:07
Kategoria : RELIGIE ŻYWE - Sintoizm
Strona czytana 8131 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego artykułu.
Bądź pierwszy!

 
Trzecie Oczko
trevel-his-a.jpg40-piesni-r.pngmitologia-l-tur.jpgdynastia-piastow-ba.jpgestreicher-zarys.jpgap06.jpgklengel-his-sy.jpge-jastrzebowska.jpgHistoria Czechoslowacji - Heck-Orzech.jpghis-b-w.jpgwiek-propagandy.jpgmit-azteko1.jpgedda-lelewel-1828.jpgzarys-h-sz.jpgmagia-i-religia.jpgod-mojzesza-do-mahometa-ke.jpgnowe-ateny.jpghistoria-irlandii.jpg100-punk-zap.jpgetyka-prot-weber.jpgniwinski-mity-symbole.jpghistoria-mali-tymowski.jpeglisty-prof.jpgpsychologia-religii-bernhard-grom.jpgpilarczyk-literatura-zydowska.jpgerman-mity-s.jpggraves-mity-gr.jpgtocqueville.jpgRodzima wiara ukrainska - Lozko.jpgpodstaw-wiedzy-muzulmanskiej.PNGhistoria-pow-sredniowiecza-zientara.jpegheinemann-eunuchy.pngislam-wnuk.jpgkrotka-hi-islamu.pngupaniszady-ut.jpgreligie-sw.jpgsachs_muzyka-wswieciestar.jpgency-archeo-z-s.jpgdemony-r.jpegogarek-czoj.jpgChiny-nowe.jpgpolska-X-XI.jpgo-duszy.jpggrabski-mieszko.jpgpliniusz-h-n.jpegMalinowski-Wierzenia_pierwotne.jpgmonarsze-sekrety-jankowski.jpegamsterd-abc.jpgszrejter-mitologia.bmpanatomia hybrydy.jpghis-p-k.jpglengauer-religijnosc.jpgzbikowski-legendy.jpgpolskie-n.jpgniemcy500.jpgtylak-bog.jpgeisenberg.jpgkaligula.jpgmity-skandynawskie-ma.jpgCollectanea Theologica 83-2013-nr 4.jpgtajemnice-smim.jpgjero.jpghis-euro.jpgleksykon-re.jpgklucz-niebieski-k.jpgetnologia-religii-szyjewski.jpgswieci-nie-swieci.jpgmargul-mity-z-pieciu.pngstern-zlote-mysli.pnggirard-koziol.jpgod-abrahama-do-ch.jpghinduizm_-k.jpgdrioton-egipt-faraonow-2.jpgnieznane-arch-mis.jpgZycie-Buddy_1927.jpgmysli-sw-jana-chr.pngmegalomania-narodowa-by.pngde-mello.jpgapokryfy-nowego-testamentu.jpgbugaj-hermetyzm.jpghistoria-wenecji_norwich.jpegSzalenstwo w rel-swiata.jpglabuda-m.jpgTako rzecze-zaratustra-1922-Nietzsche.jpegcyw-zyd.jpg100_filmow_Lis.jpgpolska_mieszka_i1.jpgkrewzkrwijezusa.jpgjerzy-adamski-historia-l-f.jpgCOLLECTANEA-PHILOLOGICA-XX-2017.jpgin-god-we-trust.pngsaggs.jpgznak-1994-2-465.jpegwzory-kultury-b.jpgreligia-a-wspolczesne-stosunki-miedzynarodowe.jpegnor-davies-boze-igrzysko.jpgwatykan-zd.jpgkartezjusz-roz.jpgNarody dawnej.jpgmalinowski-zsdzikich.jpgwilson-krwawiacy.pnghistorya-pow-h-3a.gifhall-heretycy.jpgjudyta-postac-b-granic.jpgbravo.jpgczarn-mwxxw.jpgdogon-ya-gali.jpgkompendium-nauki-sk.jpgd-bog-urojony.jpgSzyszko-Hinduizm-buddyzm-islam.jpgstudia-theologica-varsaviensia-1977-1.jpgbogowie-slowian-m.jpgMieszko_Pierwszy_Tajemniczy.jpg
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
SzukajArtykuły

Zamknij => WISZNUIZM <<==

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 5529839 odwiedzający

 44 odwiedzających online