Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Afryka
Ameryka
Australia i Oceania

BAHAIZM - Religie świata - budując mosty między nami - 2010

“Religie świata - budując mosty między nami”
- relacja ze spotkania 1 lutego 2010

Już po raz kolejny warszawska wspólnota bahaicka gościła wyznawców różnych religii. Tym razem spotkanie odbyło się 1 lutego pod hasłem „Religie świata – budując mosty między nami” i było jednym z imprez organizowanych w ramach Światowego Dnia Religii.

Program rozpoczęły modlitwy mówione, śpiewane, recytowane w różnych językach (m.in. w hebrajskim, arabskim, staro-cerkiewno-słowiańskim i esperanto) przez przedstawicieli religii takich jak: judaizm, islam, chrześcijaństwo, wiara sikhów, wiary bahá`í.

Następnie wysłuchaliśmy wypowiedzi wyznawców, którzy próbowali odpowiedzieć na pytanie, jak budować mosty między wyznawcami różnych religii. Śpiewana przez księdza Marka Blazę modlitwa mówiła o tym, że, aby dostrzec jedność, musimy dostrzec nasze własne ograniczenia. Dodał również, ze kreujemy wyimaginowanych wrogów oraz nie potrafimy słuchać innych.

Rabin Burt Schuman w swoim wystąpieniu zauważył, że poprzez poznawanie i dzielenie się naukami i tradycjami naszych religii możemy położyć podwaliny mostów porozumienia i rozpocząć ich konstrukcję. Nie możemy upadlać i wyśmiewać ludzi innych wyznań używając poniżających stereotypów, ponieważ zachowanie takie, oparte na obawie i ignorancji, często staje się pretekstem do przemocy.

Anupam reprezentujący wiarę sikhów zastanawiał się, skoro jest jedna prawda, dlaczego istnieje wiele religii? Dlatego, że Bóg co jakiś czas do nas przychodzi w postaci kolejnych Objawicieli Bożych, którzy ukazują nam ścieżkę postępowania (czyli wartości moralne).

Mohamet ze wspólnoty muzułmańskiej zauważył, że nasza ludzka natura sama w sobie nie jest zła, złe rzeczy dzieją się dopiero, kiedy popadamy w skrajności. Poza tym musimy zawsze mieć swoją własną opinię na otaczające nas wydarzenia, być czujnym w stosunku do mediów, które często skupiają się właśnie na skrajnościach.

Dodał również, że nigdy nie był jeszcze na spotkaniu wyznawców różnych religii, na którym panowałaby tak otwarta i przyjazna atmosfera jak na wczorajszym wieczorze we wspólnocie bahaickiej.

Spotkanie było potwierdzeniem jednej z zasad wiary bahá`í, że tak naprawdę jesteśmy owocami jednego drzewa i kroplami jednego oceanu. I powinniśmy traktować się z najwyższym szacunkiem i przyjaźnią.

Zapraszamy wszystkich do tego ogrodu różnorodności! Do zobaczenia następnym razem!

www.bahai.org.pl
www.bahaizm.blogspot.com

Kushtar

 

Data utworzenia: 09/02/2010 @ 17:37
Ostatnie zmiany: 30/07/2018 @ 01:48
Kategoria : BAHAIZM
Strona czytana 5486 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego artykułu.
Bądź pierwszy!

 
Trzecie Oczko
historia-indii.jpge-d-i-c.jpgSand-kiedy-i-jak.jpg4746_big.jpgG-Hetyci.jpgwierzenia-praslo.jpgmur_separacji_2.jpghistoria-swiata-w-6-szk.jpgAFRYKA-2.jpgjerozolima.jpgcav-pis-nie.jpgmireaux.pnggrant.jpgkopalinski-drugi-kot-w.jpgabc-ST.jpghymny-r-michalski.jpgmonsun.jpgwprow-do-et-rel.jpgIlustro-historia-s.jpgpo-mu-ko.pngbod-i-kobieta.jpgstomma-zycie.jpghistorie-nie-st.jpgReligie-swiata.jpghistoria-b.jpgcarcopino.jpgnie-w-za-i-h.jpgjazy-sw-ik.jpgetyka-m-s.jpgk-p-p.jpgmanteuffel-naro.jpgpawi-t.jpgkrolestwo.jpgALCHEMIA-KULTURY.jpgza-bi.jpggnilka-koran-i-ch.jpgszoka-herkules.jpgreligia_babilonii_i_asyrii.jpgkos-ks.jpgmezopotamia.jpgprzyp.jpgczy-przed-wielkim-w.jpgzy-co-etru.jpgsocjolog-relig-1983.jpgz-ufnoscia-wp.jpgfajdros-p.jpgLeroi-Gourhan - Religie prehistoryczne.jpgflis-chrzescijanstwo-i-europa.jpgdogmat-ch.jpgelementarne.jpgwprowadzenie-d-filozofii.jpgzwolinski-wielkie-rel-w.jpghis-kos=danielou.jpgcerny-rel.jpgwenus-e-l.jpgsk-po.jpgseks-ar.jpgLITERA-NA S-1987-11.jpgmitologia-s-italii-krawczuk.jpgwiek-rewolucji-seksualnej.jpgdzieje-filozofii-r.jpgtyloch.jpgksiega-cudow-gordon.jpgbzzol.jpgswiat-tr-ar.jpgcezar-170.jpgreli-kult2.jpgpelka-sladami.jpgzl-ga-fr.jpgmitologia-germ.jpgrel-rze-r-zielinski.jpgwinniczuk.jpgmariawityzm-rybak.jpgjasp-au.jpgonfray.jpgbuzek-historia.jpgplaton-timajos.jpgzagin-cyw.jpgcyk baala.jpgwolski2.jpgskkadankowa-bohaterowie.jpgkonopacki.jpgKrotkie wprowadzenie w zen.jpgjoannici-hes.jpgKreyser K- Cztery pory.jpg
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
SzukajArtykuły

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 4221319 odwiedzający

 22 odwiedzających online