Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Ameryka
Australia i Oceania

BAHAIZM - Religie świata - budując mosty między nami - 2010

“Religie świata - budując mosty między nami”
- relacja ze spotkania 1 lutego 2010

Już po raz kolejny warszawska wspólnota bahaicka gościła wyznawców różnych religii. Tym razem spotkanie odbyło się 1 lutego pod hasłem „Religie świata – budując mosty między nami” i było jednym z imprez organizowanych w ramach Światowego Dnia Religii.

Program rozpoczęły modlitwy mówione, śpiewane, recytowane w różnych językach (m.in. w hebrajskim, arabskim, staro-cerkiewno-słowiańskim i esperanto) przez przedstawicieli religii takich jak: judaizm, islam, chrześcijaństwo, wiara sikhów, wiary bahá`í.

Następnie wysłuchaliśmy wypowiedzi wyznawców, którzy próbowali odpowiedzieć na pytanie, jak budować mosty między wyznawcami różnych religii. Śpiewana przez księdza Marka Blazę modlitwa mówiła o tym, że, aby dostrzec jedność, musimy dostrzec nasze własne ograniczenia. Dodał również, ze kreujemy wyimaginowanych wrogów oraz nie potrafimy słuchać innych.

Rabin Burt Schuman w swoim wystąpieniu zauważył, że poprzez poznawanie i dzielenie się naukami i tradycjami naszych religii możemy położyć podwaliny mostów porozumienia i rozpocząć ich konstrukcję. Nie możemy upadlać i wyśmiewać ludzi innych wyznań używając poniżających stereotypów, ponieważ zachowanie takie, oparte na obawie i ignorancji, często staje się pretekstem do przemocy.

Anupam reprezentujący wiarę sikhów zastanawiał się, skoro jest jedna prawda, dlaczego istnieje wiele religii? Dlatego, że Bóg co jakiś czas do nas przychodzi w postaci kolejnych Objawicieli Bożych, którzy ukazują nam ścieżkę postępowania (czyli wartości moralne).

Mohamet ze wspólnoty muzułmańskiej zauważył, że nasza ludzka natura sama w sobie nie jest zła, złe rzeczy dzieją się dopiero, kiedy popadamy w skrajności. Poza tym musimy zawsze mieć swoją własną opinię na otaczające nas wydarzenia, być czujnym w stosunku do mediów, które często skupiają się właśnie na skrajnościach.

Dodał również, że nigdy nie był jeszcze na spotkaniu wyznawców różnych religii, na którym panowałaby tak otwarta i przyjazna atmosfera jak na wczorajszym wieczorze we wspólnocie bahaickiej.

Spotkanie było potwierdzeniem jednej z zasad wiary bahá`í, że tak naprawdę jesteśmy owocami jednego drzewa i kroplami jednego oceanu. I powinniśmy traktować się z najwyższym szacunkiem i przyjaźnią.

Zapraszamy wszystkich do tego ogrodu różnorodności! Do zobaczenia następnym razem!

www.bahai.org.pl
www.bahaizm.blogspot.com

Kushtar

 

Data utworzenia: 09/02/2010 @ 17:37
Ostatnie zmiany: 30/07/2018 @ 01:48
Kategoria : BAHAIZM
Strona czytana 7715 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego artykułu.
Bądź pierwszy!

 
Trzecie Oczko
mity-skandynawskie-ma.jpggraves-mity-gr.jpgd-bog-urojony.jpgsaggs.jpgniwinski-mity-symbole.jpgZycie-Buddy_1927.jpgstern-zlote-mysli.pngznak-1994-2-465.jpegnowe-ateny.jpgbravo.jpgwzory-kultury-b.jpg100-punk-zap.jpgkrotka-hi-islamu.pngtrevel-his-a.jpgap06.jpgtocqueville.jpgstudia-theologica-varsaviensia-1977-1.jpgdemony-r.jpegSzalenstwo w rel-swiata.jpgpolskie-n.jpgmagia-i-religia.jpgniemcy500.jpghis-b-w.jpgeisenberg.jpgMieszko_Pierwszy_Tajemniczy.jpgmysli-sw-jana-chr.pngnor-davies-boze-igrzysko.jpgzbikowski-legendy.jpgreligia-a-wspolczesne-stosunki-miedzynarodowe.jpegpsychologia-religii-bernhard-grom.jpgjudyta-postac-b-granic.jpgczarn-mwxxw.jpg100_filmow_Lis.jpgNarody dawnej.jpg40-piesni-r.pnghistorya-pow-h-3a.gifhistoria-mali-tymowski.jpegdrioton-egipt-faraonow-2.jpggrabski-mieszko.jpgmargul-mity-z-pieciu.pngklucz-niebieski-k.jpgszrejter-mitologia.bmpbugaj-hermetyzm.jpgerman-mity-s.jpghinduizm_-k.jpglabuda-m.jpgcyw-zyd.jpghis-euro.jpgjero.jpghistoria-pow-sredniowiecza-zientara.jpegSzyszko-Hinduizm-buddyzm-islam.jpgin-god-we-trust.pngheinemann-eunuchy.pngzarys-h-sz.jpggirard-koziol.jpgmitologia-l-tur.jpgedda-lelewel-1828.jpgdogon-ya-gali.jpgTako rzecze-zaratustra-1922-Nietzsche.jpegCOLLECTANEA-PHILOLOGICA-XX-2017.jpgpolska-X-XI.jpgnieznane-arch-mis.jpgpliniusz-h-n.jpegogarek-czoj.jpgMalinowski-Wierzenia_pierwotne.jpgmegalomania-narodowa-by.pngklengel-his-sy.jpgupaniszady-ut.jpglengauer-religijnosc.jpgsachs_muzyka-wswieciestar.jpglisty-prof.jpgRodzima wiara ukrainska - Lozko.jpgkartezjusz-roz.jpge-jastrzebowska.jpghis-p-k.jpgChiny-nowe.jpgwatykan-zd.jpgmalinowski-zsdzikich.jpgde-mello.jpgkaligula.jpgjerzy-adamski-historia-l-f.jpgbogowie-slowian-m.jpghall-heretycy.jpgo-duszy.jpgapokryfy-nowego-testamentu.jpgency-archeo-z-s.jpgtylak-bog.jpgwilson-krwawiacy.pngmonarsze-sekrety-jankowski.jpegHistoria Czechoslowacji - Heck-Orzech.jpgod-abrahama-do-ch.jpgmit-azteko1.jpgdynastia-piastow-ba.jpgamsterd-abc.jpgCollectanea Theologica 83-2013-nr 4.jpgislam-wnuk.jpgtajemnice-smim.jpgreligie-sw.jpgod-mojzesza-do-mahometa-ke.jpghistoria-irlandii.jpgwiek-propagandy.jpgpolska_mieszka_i1.jpgkompendium-nauki-sk.jpganatomia hybrydy.jpgetnologia-religii-szyjewski.jpgpodstaw-wiedzy-muzulmanskiej.PNGkrewzkrwijezusa.jpgleksykon-re.jpgetyka-prot-weber.jpghistoria-wenecji_norwich.jpegswieci-nie-swieci.jpgpilarczyk-literatura-zydowska.jpgestreicher-zarys.jpg
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
Szukaj



Artykuły

Zamknij => WISZNUIZM <<==

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 5531400 odwiedzający

 54 odwiedzających online