Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Afryka
Ameryka
Australia i Oceania

BAHAIZM - Religie świata - budując mosty między nami - 2010

“Religie świata - budując mosty między nami”
- relacja ze spotkania 1 lutego 2010

Już po raz kolejny warszawska wspólnota bahaicka gościła wyznawców różnych religii. Tym razem spotkanie odbyło się 1 lutego pod hasłem „Religie świata – budując mosty między nami” i było jednym z imprez organizowanych w ramach Światowego Dnia Religii.

Program rozpoczęły modlitwy mówione, śpiewane, recytowane w różnych językach (m.in. w hebrajskim, arabskim, staro-cerkiewno-słowiańskim i esperanto) przez przedstawicieli religii takich jak: judaizm, islam, chrześcijaństwo, wiara sikhów, wiary bahá`í.

Następnie wysłuchaliśmy wypowiedzi wyznawców, którzy próbowali odpowiedzieć na pytanie, jak budować mosty między wyznawcami różnych religii. Śpiewana przez księdza Marka Blazę modlitwa mówiła o tym, że, aby dostrzec jedność, musimy dostrzec nasze własne ograniczenia. Dodał również, ze kreujemy wyimaginowanych wrogów oraz nie potrafimy słuchać innych.

Rabin Burt Schuman w swoim wystąpieniu zauważył, że poprzez poznawanie i dzielenie się naukami i tradycjami naszych religii możemy położyć podwaliny mostów porozumienia i rozpocząć ich konstrukcję. Nie możemy upadlać i wyśmiewać ludzi innych wyznań używając poniżających stereotypów, ponieważ zachowanie takie, oparte na obawie i ignorancji, często staje się pretekstem do przemocy.

Anupam reprezentujący wiarę sikhów zastanawiał się, skoro jest jedna prawda, dlaczego istnieje wiele religii? Dlatego, że Bóg co jakiś czas do nas przychodzi w postaci kolejnych Objawicieli Bożych, którzy ukazują nam ścieżkę postępowania (czyli wartości moralne).

Mohamet ze wspólnoty muzułmańskiej zauważył, że nasza ludzka natura sama w sobie nie jest zła, złe rzeczy dzieją się dopiero, kiedy popadamy w skrajności. Poza tym musimy zawsze mieć swoją własną opinię na otaczające nas wydarzenia, być czujnym w stosunku do mediów, które często skupiają się właśnie na skrajnościach.

Dodał również, że nigdy nie był jeszcze na spotkaniu wyznawców różnych religii, na którym panowałaby tak otwarta i przyjazna atmosfera jak na wczorajszym wieczorze we wspólnocie bahaickiej.

Spotkanie było potwierdzeniem jednej z zasad wiary bahá`í, że tak naprawdę jesteśmy owocami jednego drzewa i kroplami jednego oceanu. I powinniśmy traktować się z najwyższym szacunkiem i przyjaźnią.

Zapraszamy wszystkich do tego ogrodu różnorodności! Do zobaczenia następnym razem!

www.bahai.org.pl
www.bahaizm.blogspot.com

Kushtar

 

Data utworzenia: 09/02/2010 @ 17:37
Ostatnie zmiany: 30/07/2018 @ 01:48
Kategoria : BAHAIZM
Strona czytana 8612 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego artykułu.
Bądź pierwszy!

 
Trzecie Oczko
bazylika_Paros.jpg0-christ-the-saviour.jpg23359664.jpg0-archangel.jpg0-sofia.jpg141t.gifMastichari_Kos_Greece.jpgbatiuszka.jpgprawoslawne-swiece.jpgPanagia_Damiotissa_Naxos_Greece.jpg1170761.jpg0-Novgorod.jpg0-Savior of Spilled blood.jpg0-cebule2.jpgkosciol-prawoslawny.jpglampy-prawoslawne.jpg402462_85_th.jpgKalymnos_Emporeios.jpg0-ortho4.jpg0-dome-cross.png0-cerkiew-5.jpg0-moscow-2.jpgprawoslawny-slub.jpgalexei-ii.jpg0-cerkiew2.jpg0-The_Trinity_Cathedral.jpg0-StPetersburg.jpgprawoslawny-slub-korony.jpgprawoslawne-krzyze.jpgkarlowe-wary.jpg0-Church Trinity.jpg0-cebule.jpeg0-st-isaac-cathedral.jpgprawoslawny-koszyczek.jpg0-cebule3.jpg0-bochu.jpgkrzyz-prawoslaawie.jpg0-Nicholas_in_Kronstadt.jpgnaksos.jpggrecki-prawoslawny.jpgSaint_Michael_Smichov.jpg0-petersburg.jpg0-vladimir-church-2.jpg0-dome-cross2.png0-monas.jpgOrthodox_Brno.jpgsvkanstanty_and_alena_kopia.jpg0-st-basils-moscow-3.jpgprawoslawny-haft.jpgmoscow14.jpgPanagia_Vrisiani_Mesochori.jpgDafni_Christ.jpgAgios_Theologos_Kos.jpgPatmos_church.jpg0-Belgrade.jpg0-Trinity Lavra.jpgprawoslawna-ikona.jpgprawoslawny-krzyz.jpg0-cerkiew.jpgAgioi_Asomatoi-Athens.jpgRhodos_Agios_Nikolaos_Foundoukli.jpg0-Our Saint Petersburg.jpgba4ko_1.jpg0-Belogorsk Monastery.jpgcerkiew_turzansk.jpg0-lodz2.jpgprawoslawny-pop.jpg0-prawoslawie2.jpgcyryl_metody.jpgprawoslawny-ornat.jpgRhodos_Asklipio_Church.jpg0-moskwa.jpgLavra_Easter.jpg
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
SzukajArtykuły

Zamknij => WISZNUIZM <<==

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 6450785 odwiedzający

 87 odwiedzających online