Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Afryka
Ameryka
Australia i Oceania

Postacie historyczne - Matylda z Canossy

Matylda z Canossy (1046-1115)

Mało kobiet odegrało w historii Włoch rolę tak ważną jak Matylda z Canossy, która przez czterdzieści lat dzierżyła w swym ręku potężne państwo zajmujące sporą część półwyspu Apenińskiego, i wzięła bezpośredni udział w zmaganiach pomiędzy Imperium i Kościołem. Była też jedną z najwybitniejszych kobiet średniowieczniej Europy.


Na rycinie -Matylda z Canossy, papież Grzegorz VII i imperator Henryk IV

Urodziła się w Mantowie w 1046 roku jako córka potężnego Bonifacego z Canossy władającego połową Italii, księstwami Mantowy, Modeny i Reggio, Toskaną, Bolonią, Parmą, Brescią, Ferarą i Weroną. Matką jej była Beatryce z Lotaryngii, pochodząca z Flandrii. Po śmierci ojca matka wyszła ponownie za mąż za Godfryda Brodaty z Lotaryngii, który 6 maja 1052 roku zginął zamordowany w Mantowie. Ciągle jeszcze mała Matylda została po raz drugi osierocona. Wychowywała się wraz z bratem Fryderykiem i siostrą Beatrycze, pod opieką św. Anselma z Lukki, który im zaszczepił głęboką pobożność, matka natomiast wdrożyła w arkana zarządzania państwem i armią, świadoma ich przyszłych obowiązków. Niestety tak brat jak i siostra umiarli bardzo młodo i Matylda została jedyną spadkobierczynią ogromnej fortuny.

W tych latach Matylda z matką trafiły do niewoli cesarza Henryka III. Możliwe, że właśnie dzięki temu osobistemu doświadczeniu stała się zagorzałą zwolenniczką Papiestwa, mimo, że była skoligacona z imperatorem i jego syn Henryk IV był dla niej kuzynem, z którym spędziła w dzieciństwie jakiś czas na dworze imperialnym.

W 1056 roku umarł Henryk III i jego miejsce zajął młody Henryk IV. W jego imieniu objęła regencję matka Agnieszka. Trzy lata później papież Mikołaj II ogłosił, że wyboru papieża mogą dokonywać jedynie kardynałowie. W 1069 roku Martylda została wydana za mąż za przyrodniego brata Goffreda Garbatego, po trzech latach nieudanego małżeństwa i po śmierci córki Beatricze, zdecydowała się jednak na separację i w 1071 roku powróciła do Canossy. W 1073 roku papieżem został Grzegorz VII, w dwa lata później wydał on "Dictatus Papae", w którym stwierdził, że władza papieska jest najwyższą władzą na ziemi, czym wypowiedział jawną wojnę imperatorowi, który rościł sobie te same pretensje. Walka o inwestyturę weszła w swój kulminacyjny okres. Młody imperator Henryk IV początkowo udawał swoje przywiązanie do papieża, lecz kiedy się nadarzyła okazja, a było to w noc Bożego Narodzenie 1075 roku, kazał go porwać, gdy ten odprawiał mszę w bazylice Santa Maria Maggiore w Rzymie. Pobitego Grzegorza VII wywieziono do Niemiec. W 1076 roku synod w Worms odwołał papieża.

Tego samego roku zmarła matka Matyldy, wtedy trzydziestoletnia margrabina, dzięki prawu longobardzkiemu, weszła w posiadanie ojcowizny i stała się, w Italii najważniejszą polityczną stronniczką Grzegorza VII, który właśnie obłożył klątwą Henryka IV. Matylda przyjęła w 1077 roku w Canossie zbiegłego papież i zajęła się mediacjami z imperatorem. Z pewnością jej rola była pierwszorzędna. Próba pogodzenia imperatora z papieżam jakiej się podejęła była ukłonem jaki wykonała w stronę polityki proimperialnej jej przodków.

Henryk zorientował się jak silna jest papieska władza i jaki wpływ wywiera na masy. Dzięki wstawiennictwu Matyldy papież zgodził się w końcu i przyjął jej kuzyna. Imperator musiał czekać trzy dni na śniegu, boso i we włosiennicy, nim wpuszczono go do zamku. Pomimo oczywistej gry politycznej, a nie prawdziwej skruchy, otrzymał wybaczenie. Ale nie zaprzestał swych ataków na półwysep Apeniński. W roku 1080 papież obłożył Henryka kolejną klątwą. Ten w odpowiedzi na synodzie w Bressanone zdeponował go ze stanowiska i powołał antypapieża Klemensa III. Misja jakiej podjęła się Matylda okazała się nieudana, do pojednania nie doszło. Heneryk w konsekwencji nękał Włochy ciągłymi najazdami, praktycznie toczył głównie z Matyldą wieloletnią wojnę. Odebrał jej cześć ziemi i władzę, a gdy była po temu sposobność zmuszał do ucieszki. To była cena jaką płaciła za upokorzenie władcy w Canossie.

W końcu Henryk wygnał z Rzymu Grzegorza VII na zawsze. Papież zmarł w Salerno w 1085 roku. Matylda jednak się nie poddawała, z oddanymi jej ludźmi odpierała wszystkie ataki, przygotowywała zasadzki, zbroiła zamki, prowadziła walkę podjazdową i wygrywała. Ostateczne zwycięstewo odniosła w 1092 roku, choć opłacone wielkimi stratami. Po czym próbowała nawet obsadzić na miejsce Henryka swojego imperatara, niestety nie udało jej się to. Fundowała w międzyczasie kościoły, prowadziła korespondencję ze św. Anzelmem z Aosty, w Bolonii założyła szkołę prawniczą, z której powstał pierwszy uniwersytet w Europie, budowała drogi, szpitale i przytułki. W 1096 i w 1106 w jej Guastalli gościła dwa sobory.

W czasie tych zamieszek próbowała także ułożyć sobie życie prywatne, wyszła po raz drugi za mąż, za księcia Bawarii, niestety w 1089 roku jej małżeństwo rozpadło się bezpowrotnie. Nie miała potomków. Wspominano o jakichś adopcjach, ale i te nie doszły do skutku. W 1111 roku Henryk V, syn Henryka IV, po koronacji w Rzymie, zatrzymał się z trzydniową wizytą u Matyldy w jej zamku w Bianello i proklamował ją wicekrólową Włoch. Wydaje się, że wojna o inwestyturę wtedy właśnie dobiegła końca i faktycznie dziesięć lat później w Worms została przypieczętowana konkordatem.

Matylda do końca życia była zagorzałą orędowniczką interesów Kościoła. Kiedy umarła w Bondanazzo di Reggiolo 24 maja 1115 roku, podarowała wszystkie swoje dobra Państwu Kościelnemu. Została pochowana w Mantowie w klasztorze św. Benedykta. W 1635 roku jej resztki zostały przeniesione do Św. Piotra w Watykanie, tam spoczęła obok apostołów i męczenników. Dla niej wykuł potem piękny grobowiec Bernini.

Na rycinie - Matylda z Canossy, kodeks z XII w.

Głównym źródłem do historii życia Matyldy jest epicka opowieść Donizona di Sant'Apollonio di Canossa "Vita Mathildis", napisana między 1111 a 1112 rokiem i kończąca się wraz ze śmiercią jej bohaterki. W pierwszej księdze opowiada o przodkach, w drugiej o samej margrabinie Toskanii, kobiecie pięknej, zdolnej, utalentowanej i bezwzględnej na wojnie, potrafiącej rozmawiać z Teutonami, Frankami i Longobardami w ich ojczystych językach, zarządzającej i administrującej swymi dobrami z taką rozwagą, że pomnaża ich bogactwa, w końcu zajmującej się dyplomacją i mediacjami między imperatorem i papieżem . Matylda na kartach tej opowieści jest autentyczną potężną feudalną władczynią. Dysponowała gęstą siecią warownych zamków, wież i przyczółków, dzięki którym kontrolowała cały Apenin, wszystkie przełęcze, drogi i rzeki. Dysponiwała ponadto, budowana od pokoleń, siecią relacji z wasalami i wiernymi jej komunami i miastami. Wymagało to niesłychanej dyplomacji i umiejętności pogodzenia nieraz sprzecznych interesów, ciągłej aktualizacji informacji, znajomości prawa i wybornych współpracowników. Posiadała bardz dobrą kancelarie i radców prawnych, do których szkolenia przykładała najwyższą wagę, ale sama posiadała we wszystkich tych materiach świetne przygotowanie.

Paulina_____

Data utworzenia: 02/09/2007 @ 19:02
Ostatnie zmiany: 12/04/2012 @ 05:13
Kategoria : Postacie historyczne
Strona czytana 5386 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego artykułu.
Bądź pierwszy!

 
Trzecie Oczko
zorian-dolega-chodakowski3.gifbibliografia_cz3/hubert-mauss.jpgbibliografia_cz2/boas-umysl-cz-pierwotnego.jpgbibliografia_cz2/mitologia-korei2.jpgbibliografia_cz2/tyloch-rekopisy.jpgbibliografia_cz3/rod-argeadow.jpgLITERA-NA-SW-12-1987.jpgbibliografia_cz1/religie-bw.jpgbibliografia_cz3/biblia2.jpgbibliografia_cz2/1001-rzeczy-o-biblii.jpgbibliografia_cz1/484.jpgbibliografia_cz3/tokarczyk-4-j-a.jpgzdybicka.jpgbibliografia_cz1/kud-hinduizm.jpgbhagawad-piesn-pana.pngatlantyda-zajdler.jpgbibliografia_cz3/zycie-cwa.bmpbibliografia_cz3/gibbon-zmierzch.jpgateizm=nowicki.jpgbibliografia_cz1/zapomniany-s-s.jpgbibliografia_cz1/po-arch_chrzescijanskiej.jpgbibliografia_cz2/margul-jak-umier.jpgbibliografia_cz1/30-wyznan.jpgswietowanie-doroczne-pl.jpgbohater-o-1000t.jpgbibliografia_cz1/sarmaci-sulimirski.jpgbibliografia_cz1/mejor-buddyzm.jpgbibliografia_cz3/twardecki.jpgbibliografia_cz2/krawczuk-s-do-starozytnosci.jpgbibliografia_cz2/prawoslawie-k.jpgbibliografia_cz1/Monologion Proslogion.jpgbibliografia_cz1/cha-kos.JPGbibliografia_cz3/konstantyn-w-krawczuk.jpgbibliografia_cz3/kobieta-w-czasach.jpgbibliografia_cz2/papiestwo.jpgpettazzoni.jpgbibliografia_cz1/tresc-wierzen-r.jpgbibliografia_cz1/swiderkowna-rozmowy-o-bib-nt.jpghistoria-holandii-b.jpgbibliografia_cz2/1001-o-bogu.jpgmajowie-gall.jpgbibliografia_cz3/Petoia-wampiry.jpegbibliografia_cz1/al-ar-pal.JPGbibliografia_cz1/hellenizm-a-j.jpgi-historia-powszechna-b.jpgbibliografia_cz3/grant-dz-izraela.jpgbibliografia_cz1/tro-pie.JPGbibliografia_cz3/zloty-przewodnik-p-r-halu.jpgbibliografia_cz2/tajemnice-biblii.jpgbibliografia_cz1/eliade-sacrum-mit-historia.jpgbibliografia_cz1/f-mity-grekow-i-rzymian.jpgbibliografia_cz2/sandauer.jpgbibliografia_cz3/historia-p.jpgbibliografia_cz3/voodoo.jpgskrzypekoswiecenie-fr.jpgbibliografia_cz3/kramer-smierc.jpgbibliografia_cz2/epos-Chassang.jpgbibliografia_cz3/h-kk.jpgbibliografia_cz1/his-chrzex-p-johnson.jpgbibliografia_cz3/zarys dziejow-r.jpgbibliografia_cz1/d-r-ko-pi.JPGcairns-e2.bmpRamadan-Sladami-Proroka.jpgbibliografia_cz2/krawiec-seksualnosc.jpgbibliografia_cz2/encyklopedia-kat-1.jpgbibliografia_cz1/zycie-co-g-merowingow.jpgbibliografia_cz1/gardner-potomkowie.jpghermiasz.jpgbibliografia_cz1/z-ch-an.JPGhis-g.jpgbibliografia_cz3/hist-kos.jpgbibliografia_cz1/w-kregu-swiatowida.jpgbibliografia_cz3/joga-swie.jpgsztuka-indonezji.jpggnoza-q.jpgbibliografia_cz3/bez-ograniczen.pngbibliografia_cz3/50-najwiekszych-k.jpgbibliografia_cz3/legowicz-zarys.jpgbibliografia_cz3/do-ziemi-swietej.jpgbibliografia_cz3/Angelo Scarabel.jpgzycie-se-ksiezy.pngbibliografia_cz1/liverani-nie-tylko-b.pngbibliografia_cz3/buddyzm-b-p-l-a.jpgbibliografia_cz3/kanert-buddyzm.jpgbibliografia_cz3/religia-en.jpgbibliografia_cz2/Sredniowieczne-herezje-Malcolm-Lambert.jpgbibliografia_cz1/judaizm.jpgbibliografia_cz3/swiat-symb-chrzesc.jpgbibliografia_cz3/jezus-i-samarytanka.jpgbibliografia_cz3/jezus-i-biel.jpgbibliografia_cz2/sladami-etruskow.jpgreligia-ludow-pierwotnych.jpgdanecki.jpgbibliografia_cz1/tho-bib.JPGbibliografia_cz1/ksiega-ukryta-wb.jpgreligie-uniwersalistyczne.jpgbibliografia_cz1/socjo-reli.jpgbibliografia_cz2/mitologia-lu-syberii.jpgpolemicznie-wipszycka.gifbibliografia_cz1/dramat-i-kult.jpgzycie-codzienne-galii.jpgbibliografia_cz2/POA2.bmpbibliografia_cz1/Ludzie-bogowie-i-przybysze-z-kosmosu-Stoczkowski.jpgbibliografia_cz1/dialog-kultur-cywi-i-rel.jpgbibliografia_cz3/poczet-pap-jwk.jpghistoria-duchowosci-chrzes.jpgseptymiusz-sewer-k.jpgbibliografia_cz2/mitologia-sta-egiptu.jpgbibliografia_cz2/Nowodworski-Encyklopedia_koscielna.jpegkoran.jpgbibliografia_cz1/starozytnosc-bajeczna.jpgbibliografia_cz1/euz-his.JPGbibliografia_cz2/freud-czlowiek.jpghis-iranu.jpghughes-rzym.jpgteodoret.jpgre-afryki.jpgbibliografia_cz3/messadie-diabel.jpgbibliografia_cz2/homo-ludens-h.jpgbibliografia_cz2/mitologia-slowian-gi.jpgbibliografia_cz2/kuncewicz-piotr-antyk.jpgbibliografia_cz3/religie-w-a-poludniowej.PNGazja-pacyfik13.jpgbibliografia_cz1/mus-ant.JPGpaleografia-lacinska-1951.jpeghistoria-z.jpgbibliografia_cz3/mitologia-cel.jpgbibliografia_cz2/Wandalowie-i-ich-afrykanskie-panstwo-Strzelczyk.jpgbibliografia_cz3/antropologia-b-tylor.jpgbibliografia_cz3/wilson-o-naturze.jpgbibliografia_cz2/okultyzm-magia-wrozby.jpgNiwinski-bostwa-kulty.jpgbibliografia_cz3/peck-w-poszukiwaniu.jpgbibliografia_cz2/michalowski-n-t-piramidy.jpgbibliografia_cz2/Paul-Herrmann.jpgbibliografia_cz2/historia-polski-sz.jpgbibliografia_cz1/his-filo-tat.pngbibliografia_cz2/tradycje-tolerancji.jpgbibliografia_cz2/slow-sy.jpgbibliografia_cz3/teksty-piramid.jpgbibliografia_cz1/religie-slowian-sz.jpgbibliografia_cz1/wilson.jpgzrozumiec_araba.jpgbibliografia_cz1/kosidowski-opowiesci-bib.jpgslownik religii.jpgbibliografia_cz1/wip-kos.JPGbibliografia_cz3/Minois-kosciol-i-n.jpgbibliografia_cz2/levi-strauss-totemizm.jpgency-pow-1976.jpgparandowski-mitologia.jpgstarzy-nowi-bo-japonii.jpgbibliografia_cz2/borkowski-socjologia.pngbibliografia_cz2/kosidowski-rumaki.jpgmahometanizm=g.jpgbibliografia_cz3/Norbu - Krysztal.jpgbibliografia_cz2/Mot-na-czarownice.jpgbibliografia_cz2/donini.jpgbibliografia_cz1/historia-gotow.jpglocke.jpgbibliografia_cz2/polska-piastow.jpgstarozytny-egipt=w.jpgbibliografia_cz3/schylek-sr-eu.jpgbibliografia_cz1/miedzy-s-a-n-testament.jpgbibliografia_cz1/har-klu.JPGbibliografia_cz3/ile-lat-ma-wsz.jpgbibliografia_cz3/mity-green.jpgbibliografia_cz3/azja-i-afryka.jpgbibliografia_cz1/archeologia_biblijna.jpgbibliografia_cz1/religie-chin.jpgbibliografia_cz2/obrzedy-rytualy.jpgwprowadzenie-dr.jpgbibliografia_cz1/N-dziedzictwo-goliata.jpgaztekowie.gifaztekowie-narod-wybrany-p-s.jpegbibliografia_cz1/zycie-codzienne-prusow2.jpgbibliografia_cz1/starozytna-palestyna.gifbibliografia_cz1/kow-w-ch.JPGbibliografia_cz3/haasler-tajne-sprawy-papiezy.jpghistoria-wierzen-i-idei-religijnych.jpgbibliografia_cz1/papiez.jpgbibliografia_cz3/religie-sw-ency.jpgswiat-fenicjan.jpgbibliografia_cz2/wojcik-historia-p-XVII.jpgholownia-kos-d-s-z.jpgbibliografia_cz1/d-r-zycie.JPGhistorya powszechna kosciola.jpgbibliografia_cz2/5-wielkich-religii-swiata.jpgbibliografia_cz2/Historia-piekna-eco.jpgjudaizm-solomon.jpgfahry-piramidy.jpgbibliografia_cz3/tragedia-narodu.jpgbibliografia_cz3/ksiega-rzeczy-dziwnych-1.jpg3-Rosja.jpgw-kregu-upiorow.jpgbibliografia_cz2/Magia-w-Sredniowieczu_Richard-Kieckhefer.jpgbibliografia_cz3/historia-chin.jpgbibliografia_cz1/po-sztuki_chrzescijanskiej.jpgbibliografia_cz2/groby-b-u.jpgbibliografia_cz3/dionizos-kere.jpgbibliografia_cz3/rel-sw-rzymskiego.jpgbibliografia_cz1/kultura-wiekow-srednich.jpgbibliografia_cz3/chrzescijanstwo-przyszlosci.jpgrouss-bog-zla.jpgDrozdowicz-G-nurty-now-f-franc.jpgbibliografia_cz3/religie-s-b-wschodu.jpgbibliografia_cz1/historia-cudow.jpgbibliografia_cz2/Szamanizm-Andrzej-Szyjewski.jpgbibliografia_cz3/religie-aaaaio.jpgbibliografia_cz3/judaizm-u-poczatkow.jpgbibliografia_cz1/szczepanowicz-ziemia-swieta.jpgbibliografia_cz2/pokarm-bogow.jpegbibliografia_cz1/dz-ze-za.jpgbibliografia_cz1/tajemnice-krety.jpgbibliografia_cz2/Ksiega-Rodz-interlinearna.jpgmeksykanskie-abc.jpgdzieje-dawnych_turkow.jpgbibliografia_cz3/houria-historia-ar.jpgbibliografia_cz2/sztuka-starozytnego-wschodu-2.gifmoralnosc-mozgu.jpgbibliografia_cz2/mitologia-indyjska.jpgbibliografia_cz1/skrok-na-tropach.jpgbibliografia_cz2/gilgamesz.jpgbibliografia_cz1/atlas-miejsc-biblijnych.jpgbibliografia_cz2/popko-huryci.jpgbibliografia_cz1/gni-pie.JPGbibliografia_cz2/mitologia-sta-grecji.jpgbibliografia_cz2/Piecioksiag-v.jpgbibliografia_cz3/alpatow-2.jpgbibliografia_cz3/dennett-odczarowanie.jpgbibliografia_cz1/komentarz-his-kul-do-biblii-h.jpgbibliografia_cz3/kierul-newton.jpgbibliografia_cz3/rytualy-dawne-i-w.jpgbibliografia_cz1/historia-hiszpanii.jpgbibliografia_cz1/pluzanski-7sensacji-w-n.jpgbibliografia_cz1/swiety-baldachim.JPGbibliografia_cz2/ksiega-tura.jpgreligia-encyklopedia-pwn5.jpgochrzczeni-w-duchu.jpgbibliografia_cz1/historia-biblii.jpgbibliografia_cz1/girard-sacrum-i-p.jpgbiblia=aramejska.jpegbibliografia_cz3/Religie Aryow W.jpegbibliografia_cz1/sim-cyw.JPGbibliografia_cz2/bog-einsteina.jpgpseudonauka-i-p.jpgbibliografia_cz1/poniatowski-wstep.jpggrecja_niepodlegla.jpgbibliografia_cz3/kataryzm.jpgbibliografia_cz1/levy-Bruhl-czynnosci-umyslowe.jpgbibliografia_cz2/bloch-etruskowie.jpgbibliografia_cz2/zary-ency-rel.jpgbibliografia_cz2/Nowy-Testament-H.jpgHistoria medycyny-1988.jpgbibliografia_cz3/his-niem.jpgbibliografia_cz2/mitologia-cz-afryki.jpghistoria-koloru.jpgupadek2.jpgreligie-w-p.jpgbibliografia_cz2/mitologia-arabow.jpgbibliografia_cz1/keller-katolicyzm.jpgbibliografia_cz2/dumezil.jpgbibliografia_cz2/stu-mat-2005.jpgsladami-klatwy.jpgbibliografia_cz2/mitologia-mezopotamii.jpgSilnicki-Sobory powszechne a Polska.jpgbibliografia_cz2/klatwa-eng.jpgbibliografia_cz2/historia-powszechna-sredniowiecze.jpgbibliografia_cz1/b-religia-staro-egiptu.jpgbibliografia_cz1/homerski-wstep-ogolny-do-pisma-swietego.jpgbibliografia_cz1/historia-seksu.jpgharding-r-s.jpgbibliografia_cz3/FitzGerald - Chiny.jpgbibliografia_cz2/zarys-dziejow.jpgbibliografia_cz3/sladami-amuletu.jpgrzecz-z-od.gifbibliografia_cz1/zycie-cawrhorne.jpgbibliografia_cz3/Hetyci-klingel.pngbibliografia_cz2/fedon2x.jpgbibliografia_cz3/budda.jpgbibliografia_cz3/tajne-stowarzyszenia.jpgbibliografia_cz2/his-s.bmpbibliografia_cz3/historia-grzechu.jpgbibliografia_cz2/malinowski-mit.jpgbibliografia_cz2/w-kregu-religii.jpgdakowie-HD.jpgbibliografia_cz2/sztuka-starozytnego-wschodu-1.gifbibliografia_cz3/renan.jpgbibliografia_cz3/boilton.JPGNorbu - Krysztal.jpgbibliografia_cz3/stomma-slonce.jpgi-znowu-zapial-kur.jpgbibliografia_cz1/graves-mity-heb.jpg
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
SzukajArtykuły

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 3884062 odwiedzający

 28 odwiedzających online