Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Afryka
Ameryka
Australia i Oceania

Postacie historyczne - Matylda z Canossy

Matylda z Canossy (1046-1115)

Mało kobiet odegrało w historii Włoch rolę tak ważną jak Matylda z Canossy, która przez czterdzieści lat dzierżyła w swym ręku potężne państwo zajmujące sporą część półwyspu Apenińskiego, i wzięła bezpośredni udział w zmaganiach pomiędzy Imperium i Kościołem. Była też jedną z najwybitniejszych kobiet średniowieczniej Europy.


Na rycinie -Matylda z Canossy, papież Grzegorz VII i imperator Henryk IV

Urodziła się w Mantowie w 1046 roku jako córka potężnego Bonifacego z Canossy władającego połową Italii, księstwami Mantowy, Modeny i Reggio, Toskaną, Bolonią, Parmą, Brescią, Ferarą i Weroną. Matką jej była Beatryce z Lotaryngii, pochodząca z Flandrii. Po śmierci ojca matka wyszła ponownie za mąż za Godfryda Brodaty z Lotaryngii, który 6 maja 1052 roku zginął zamordowany w Mantowie. Ciągle jeszcze mała Matylda została po raz drugi osierocona. Wychowywała się wraz z bratem Fryderykiem i siostrą Beatrycze, pod opieką św. Anselma z Lukki, który im zaszczepił głęboką pobożność, matka natomiast wdrożyła w arkana zarządzania państwem i armią, świadoma ich przyszłych obowiązków. Niestety tak brat jak i siostra umiarli bardzo młodo i Matylda została jedyną spadkobierczynią ogromnej fortuny.

W tych latach Matylda z matką trafiły do niewoli cesarza Henryka III. Możliwe, że właśnie dzięki temu osobistemu doświadczeniu stała się zagorzałą zwolenniczką Papiestwa, mimo, że była skoligacona z imperatorem i jego syn Henryk IV był dla niej kuzynem, z którym spędziła w dzieciństwie jakiś czas na dworze imperialnym.

W 1056 roku umarł Henryk III i jego miejsce zajął młody Henryk IV. W jego imieniu objęła regencję matka Agnieszka. Trzy lata później papież Mikołaj II ogłosił, że wyboru papieża mogą dokonywać jedynie kardynałowie. W 1069 roku Martylda została wydana za mąż za przyrodniego brata Goffreda Garbatego, po trzech latach nieudanego małżeństwa i po śmierci córki Beatricze, zdecydowała się jednak na separację i w 1071 roku powróciła do Canossy. W 1073 roku papieżem został Grzegorz VII, w dwa lata później wydał on "Dictatus Papae", w którym stwierdził, że władza papieska jest najwyższą władzą na ziemi, czym wypowiedział jawną wojnę imperatorowi, który rościł sobie te same pretensje. Walka o inwestyturę weszła w swój kulminacyjny okres. Młody imperator Henryk IV początkowo udawał swoje przywiązanie do papieża, lecz kiedy się nadarzyła okazja, a było to w noc Bożego Narodzenie 1075 roku, kazał go porwać, gdy ten odprawiał mszę w bazylice Santa Maria Maggiore w Rzymie. Pobitego Grzegorza VII wywieziono do Niemiec. W 1076 roku synod w Worms odwołał papieża.

Tego samego roku zmarła matka Matyldy, wtedy trzydziestoletnia margrabina, dzięki prawu longobardzkiemu, weszła w posiadanie ojcowizny i stała się, w Italii najważniejszą polityczną stronniczką Grzegorza VII, który właśnie obłożył klątwą Henryka IV. Matylda przyjęła w 1077 roku w Canossie zbiegłego papież i zajęła się mediacjami z imperatorem. Z pewnością jej rola była pierwszorzędna. Próba pogodzenia imperatora z papieżam jakiej się podejęła była ukłonem jaki wykonała w stronę polityki proimperialnej jej przodków.

Henryk zorientował się jak silna jest papieska władza i jaki wpływ wywiera na masy. Dzięki wstawiennictwu Matyldy papież zgodził się w końcu i przyjął jej kuzyna. Imperator musiał czekać trzy dni na śniegu, boso i we włosiennicy, nim wpuszczono go do zamku. Pomimo oczywistej gry politycznej, a nie prawdziwej skruchy, otrzymał wybaczenie. Ale nie zaprzestał swych ataków na półwysep Apeniński. W roku 1080 papież obłożył Henryka kolejną klątwą. Ten w odpowiedzi na synodzie w Bressanone zdeponował go ze stanowiska i powołał antypapieża Klemensa III. Misja jakiej podjęła się Matylda okazała się nieudana, do pojednania nie doszło. Heneryk w konsekwencji nękał Włochy ciągłymi najazdami, praktycznie toczył głównie z Matyldą wieloletnią wojnę. Odebrał jej cześć ziemi i władzę, a gdy była po temu sposobność zmuszał do ucieszki. To była cena jaką płaciła za upokorzenie władcy w Canossie.

W końcu Henryk wygnał z Rzymu Grzegorza VII na zawsze. Papież zmarł w Salerno w 1085 roku. Matylda jednak się nie poddawała, z oddanymi jej ludźmi odpierała wszystkie ataki, przygotowywała zasadzki, zbroiła zamki, prowadziła walkę podjazdową i wygrywała. Ostateczne zwycięstewo odniosła w 1092 roku, choć opłacone wielkimi stratami. Po czym próbowała nawet obsadzić na miejsce Henryka swojego imperatara, niestety nie udało jej się to. Fundowała w międzyczasie kościoły, prowadziła korespondencję ze św. Anzelmem z Aosty, w Bolonii założyła szkołę prawniczą, z której powstał pierwszy uniwersytet w Europie, budowała drogi, szpitale i przytułki. W 1096 i w 1106 w jej Guastalli gościła dwa sobory.

W czasie tych zamieszek próbowała także ułożyć sobie życie prywatne, wyszła po raz drugi za mąż, za księcia Bawarii, niestety w 1089 roku jej małżeństwo rozpadło się bezpowrotnie. Nie miała potomków. Wspominano o jakichś adopcjach, ale i te nie doszły do skutku. W 1111 roku Henryk V, syn Henryka IV, po koronacji w Rzymie, zatrzymał się z trzydniową wizytą u Matyldy w jej zamku w Bianello i proklamował ją wicekrólową Włoch. Wydaje się, że wojna o inwestyturę wtedy właśnie dobiegła końca i faktycznie dziesięć lat później w Worms została przypieczętowana konkordatem.

Matylda do końca życia była zagorzałą orędowniczką interesów Kościoła. Kiedy umarła w Bondanazzo di Reggiolo 24 maja 1115 roku, podarowała wszystkie swoje dobra Państwu Kościelnemu. Została pochowana w Mantowie w klasztorze św. Benedykta. W 1635 roku jej resztki zostały przeniesione do Św. Piotra w Watykanie, tam spoczęła obok apostołów i męczenników. Dla niej wykuł potem piękny grobowiec Bernini.

Na rycinie - Matylda z Canossy, kodeks z XII w.

Głównym źródłem do historii życia Matyldy jest epicka opowieść Donizona di Sant'Apollonio di Canossa "Vita Mathildis", napisana między 1111 a 1112 rokiem i kończąca się wraz ze śmiercią jej bohaterki. W pierwszej księdze opowiada o przodkach, w drugiej o samej margrabinie Toskanii, kobiecie pięknej, zdolnej, utalentowanej i bezwzględnej na wojnie, potrafiącej rozmawiać z Teutonami, Frankami i Longobardami w ich ojczystych językach, zarządzającej i administrującej swymi dobrami z taką rozwagą, że pomnaża ich bogactwa, w końcu zajmującej się dyplomacją i mediacjami między imperatorem i papieżem . Matylda na kartach tej opowieści jest autentyczną potężną feudalną władczynią. Dysponowała gęstą siecią warownych zamków, wież i przyczółków, dzięki którym kontrolowała cały Apenin, wszystkie przełęcze, drogi i rzeki. Dysponiwała ponadto, budowana od pokoleń, siecią relacji z wasalami i wiernymi jej komunami i miastami. Wymagało to niesłychanej dyplomacji i umiejętności pogodzenia nieraz sprzecznych interesów, ciągłej aktualizacji informacji, znajomości prawa i wybornych współpracowników. Posiadała bardz dobrą kancelarie i radców prawnych, do których szkolenia przykładała najwyższą wagę, ale sama posiadała we wszystkich tych materiach świetne przygotowanie.

Paulina_____

Data utworzenia: 02/09/2007 @ 19:02
Ostatnie zmiany: 12/04/2012 @ 05:13
Kategoria : Postacie historyczne
Strona czytana 9288 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego artykułu.
Bądź pierwszy!

 
Trzecie Oczko
historia-swiata-w-6-szk.jpgprzyp.jpgwielki-kosciol-w-niewoli.jpegzwolinski-wielkie-rel-w.jpgrozmowy-o-biblii-1996.jpgraport-pilata-do.jpgpelka-sladami.jpgmitologia-germ.jpgjaeger-wczesne.bmpcarcopino.jpgkrolestwo.jpgreligia-a-kultura-g.jpgwprowadzenie-do-buddyzmu-zen.jpegretoryka-2008.jpgCIALDINI-wywieranie.jpgserczyk-h-ukrainy-2001.jpgURBANCZYK - dawni-s.jpgmariawityzm-rybak.jpgharris-krowy.jpghis-kos=danielou.jpgbuzek-historia.jpgborkowska-z-c.jpgwenus-e-l.jpgkopalinski-drugi-kot-w.jpgflis-chrzescijanstwo-i-europa.jpgwprow-do-et-rel.jpgradinson-maho.jpgpo-mu-ko.pngetyka-m-s.jpgpatrologia-czuj2.pngraj-oswojony.jpgbiblia-satana.jpgreligia_babilonii_i_asyrii.jpgza-bi.jpgreli-kult2.jpggrela-mahakala.jpggoff-narodziny-czyscca.jpgzycie-codzienne-w-turcji-ot.jpgdzieje-filozofii-r.jpghistoria-indii.jpgmezopotamia.jpgrozumiec-biblie-wprowadzenie.jpegcunow-1938-pochodzemie.PNGSand-kiedy-i-jak.jpgswiat-tr-ar.jpghistoria-piekla-GM.jpgSila-zycia-Dorst.pngwinczorek-nauka.jpgplaton-timajos.jpgtylor-e-12526.jpgIlustro-historia-s.jpgf-brentano.pngbod-i-kobieta.jpgcezar-170.jpge-d-i-c.jpgrostworowski-wiek-XVIII-1977.jpgpawi-t.jpgzl-ga-fr.jpgkos-ks.jpgLITERA-NA S-1987-11.jpgmalarstwo-bialego-t-1.jpghymny-r-michalski.jpggnilka-koran-i-ch.jpgLewis-muzu-b-w.bmpdan-burstein-tajemnice.jpgwinniczuk.jpgmanteuffel-naro.jpgHistoria-Galow-Albert-Grenier.pngZderzenie-cywilizacji_Huntington.jpgreligie-dalekiego-i.jpgotto-r-swietosc.gifDemon-milionowy-Kaluzynski.pngherbert=barbarzynca-w.jpgfajdros-p.jpgrel-rze-r-zielinski.jpgcav-pis-nie.jpghoffmann-dzieje-polskich-b-r.jpeghistoria-b.jpgAFRYKA-2.jpgmesjanizm-j.jpgzielinski-h-tr.jpgelementarne.jpgliteratura-rosyjska-w-z.pnghistoria-XIXW.jpgjoannici-hes.jpgabc-ST.jpgALCHEMIA-KULTURY.jpg1000-tajemnic-arch.jpgmaorysi-z-now.bmpwolski2.jpgPlancy Slownik wiedzy tajemnej 1993.jpeglange-dywan-wschodn-1921i.jpgJelonek-Repetytorium-biblijne.jpgmichalak-religijne.jpgjazy-sw-ik.jpgk-p-p.jpgmity-skandynawskie-green.pngsw_graal-sw_k.jpgtyloch.jpgszoka-herkules.jpgszpitalnicy-joa.jpgG-Hetyci.jpgdogmat-ch.jpgksiega-cudow-gordon.jpgKreyser K- Cztery pory.jpgonfray.jpgrousseau_umowa-spoleczna-1920.jpegstrzepujac.jpgsocjolog-relig-1983.jpgmitologia-s-italii-krawczuk.jpgsk-po.jpgWyrozumski Dzieje Polski piastowskiej.jpgLeroi-Gourhan - Religie prehistoryczne.jpgjerozolima.jpgmonsun.jpgcerny-rel.jpgkobiety-watykanu=-h.pngpsychologia-religii.jpg4746_big.jpgwiek-rewolucji-seksualnej.jpgskkadankowa-bohaterowie.jpghistoria_powszechna_wiek_xvi-xviii.jpgswieta-przestrzen.jpgmur_separacji_2.jpgeliade-1-historia-w.jpgzagin-cyw.jpgR-de-Vaux-instytucje-Starego-T.jpgKrotkie wprowadzenie w zen.jpgnie-w-za-i-h.jpggrant.jpgcyk baala.jpgtalmud-cohen.jpgrzym-ludzie-odrodzenia.jpgszkatula-swie.jpgReligie-swiata.jpghistoria-wyboru-papiezy.pngTrzeciakowski-Po-sasiedzku z Aztekami.jpgstomma-zycie.jpgmireaux.pnghistorie-nie-st.jpgdelumeau-historia_raju.jpgbzzol.jpgseks-ar.jpgborgiowie-gerv.jpgcoogan-wielkie-religie-swiata.jpegwprowadzenie-d-filozofii.jpgcollons-r-hiszpania.jpgz-ufnoscia-wp.jpgdrozdowicz-z-sekty-religijne.jpgAsbridge - Pierwsza krucjata.jpgczy-przed-wielkim-w.jpgjasp-au.jpgzy-co-etru.jpgbochenski-lewica-religia-sowietologia.jpgwierzenia-praslo.jpgkonopacki.jpgrylcem_i_trzcina.jpg
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
SzukajArtykuły

Zamknij => WISZNUIZM <<==

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 6115345 odwiedzający

 32 odwiedzających online