Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Afryka
Ameryka
Australia i Oceania

ZAGADNIENIA OKOŁOREL. - Połowa Polaków za ewolucją

Połowa Polaków za ewolucją, jedna trzecia - za kreacjonizmem

Ponad połowa Polaków (53 proc.) uważa, że człowiek jest wynikiem długotrwałej ewolucji, natomiast niespełna jedna trzecia (30 proc.) wierzy, że został stworzony od razu w obecnej postaci - wynika z opublikowanego w piątek 17 listopada 2006 roku sondażu TNS OBOP. Poglądy badanych zależą od ich wieku, wykształcenia i religijności.Spośród respondentów uznających ewolucję niemal połowa (47 proc.) uważa, że człowiek pochodzi od małpy, a prawie tyle samo (45 proc.) - że człowiek i małpa pochodzą od jakichś wspólnych przodków.

Wraz z wiekiem respondentów maleje ich uznanie dla ewolucji, a rośnie - dla kreacji. Wśród ludzi w wieku 20-29 lat za ewolucją jest niemal trzy czwarte (71 proc.) badanych, a za kreacją - jedna piąta (19 proc.). Wśród ludzi mających co najmniej 60 lat zwolenników każdej z koncepcji jest niemal tyle samo - po około 40 proc.

Im wyższe wykształcenie, tym wyraźniejsze poparcie dla ewolucji. Badani z wykształceniem podstawowym tak samo często wierzą w ewolucję, jak i w kreację. Jednocześnie jednak jedna czwarta ludzi z wyższym wykształceniem wierzy w stworzenie człowieka takim, jakim on obecnie jest.

Najsilniej na poglądach o pochodzeniu człowieka waży religijność. W grupie osób niewierzących za ewolucją opowiada się 85 proc., a za kreacją - tylko 6 proc. W grupie wierzących i regularnie praktykujących proporcja ta wynosi 46 do 36.

Jak się okazuje, 63 proc. wszystkich badanych uważa, że naukę o biologicznym pochodzeniu człowieka i wiarę w stworzenie go przez Boga, można pogodzić. 23 proc. sądzi, że to niemożliwe.

Jak wyjaśnia TNS OBOP, sondaż dotyczący poglądów Polaków na ewolucję i nauczania jej teorii w szkołach przeprowadzono w związku z wypowiedziami ministra edukacji Romana Giertycha. Kilka miesięcy temu podjął on temat miejsca teorii ewolucji człowieka w programach szkół państwowych. Minister i jego zastępca Mirosław Orzechowski zapowiedzieli, że teoria ewolucji będzie przedstawiana jako jedna z wielu koncepcji powstania człowieka, obok teorii kreacjonistycznej. Orzechowski uznał nawet, że teoria ewolucji jest "kłamstwem i pomyłką".

Badanie przeprowadzono w dniach od 3 do 6 listopada 2006 roku na losowej próbie 1005 mieszkańców Polski powyżej 15. roku życia.

PAP - Nauka w Polsce - 2006


Data utworzenia: 04/01/2008 @ 08:57
Ostatnie zmiany: 12/04/2012 @ 06:56
Kategoria : ZAGADNIENIA OKOŁOREL.
Strona czytana 3455 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego artykułu.
Bądź pierwszy!

 
Trzecie Oczko
sk-po.jpgmireaux.pngcarcopino.jpgpelka-sladami.jpgstomma-zycie.jpgG-Hetyci.jpgcerny-rel.jpgk-p-p.jpgetyka-m-s.jpgwolski2.jpgbzzol.jpgksiega-cudow-gordon.jpgwierzenia-praslo.jpgonfray.jpgmezopotamia.jpgseks-ar.jpgSand-kiedy-i-jak.jpgz-ufnoscia-wp.jpgjoannici-hes.jpgjerozolima.jpgALCHEMIA-KULTURY.jpgmitologia-s-italii-krawczuk.jpgbod-i-kobieta.jpgmitologia-germ.jpgmonsun.jpgcezar-170.jpgszoka-herkules.jpgczy-przed-wielkim-w.jpgskkadankowa-bohaterowie.jpgcav-pis-nie.jpgkos-ks.jpgLITERA-NA S-1987-11.jpgLeroi-Gourhan - Religie prehistoryczne.jpgdogmat-ch.jpgmur_separacji_2.jpgrel-rze-r-zielinski.jpgfajdros-p.jpgmanteuffel-naro.jpgkonopacki.jpgmariawityzm-rybak.jpghistoria-indii.jpgpawi-t.jpghymny-r-michalski.jpgkrolestwo.jpghistorie-nie-st.jpgza-bi.jpgwinniczuk.jpgelementarne.jpgpo-mu-ko.pngjazy-sw-ik.jpgIlustro-historia-s.jpgAFRYKA-2.jpgnie-w-za-i-h.jpgKrotkie wprowadzenie w zen.jpgwiek-rewolucji-seksualnej.jpggrant.jpgwprowadzenie-d-filozofii.jpgcyk baala.jpge-d-i-c.jpgjasp-au.jpgwenus-e-l.jpgreli-kult2.jpgbuzek-historia.jpgzagin-cyw.jpgabc-ST.jpgflis-chrzescijanstwo-i-europa.jpgplaton-timajos.jpgprzyp.jpgzwolinski-wielkie-rel-w.jpgdzieje-filozofii-r.jpggnilka-koran-i-ch.jpgzy-co-etru.jpgKreyser K- Cztery pory.jpgwprow-do-et-rel.jpghistoria-swiata-w-6-szk.jpghistoria-b.jpgreligia_babilonii_i_asyrii.jpghis-kos=danielou.jpgReligie-swiata.jpgkopalinski-drugi-kot-w.jpgsocjolog-relig-1983.jpgtyloch.jpgzl-ga-fr.jpg4746_big.jpgswiat-tr-ar.jpg
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
SzukajArtykuły

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 4228349 odwiedzający

 30 odwiedzających online